NAWIGACJA

 • SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

  SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

       14 listopada o godz. 17.00 odbyło się spotkanie informacyjne dla rodziców i uczniów odnośnie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych  w  roku szkolnym 2019/2020. Na zaproszenie szkolnego doradcy zawodowego, Pana Krzysztofa Langa, do szkoły przybył  Pan Dariusz Glazik -  Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu ze Starostwa Powiatowego  w Bytowie, Panie  Magdalena Kulaszewicz, Anna Polak – doradcy zawodowi, pedagodzy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytowie oraz Pan Jarosław Gawin - Starszy CECHU Rzemiosł Różnych w Bytowie. Prelegenci przedstawili informację o planowanych kierunkach kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych i  ponadpodstawowych. Zachęcali do skorzystania z usług Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytowie  i nawiązywania współpracy z CECHEM w celu dokonania trafnego wyboru dalszej ścieżki kształcenia, a w przyszłości  do efektywnego wykorzystania zdobytych umiejętności w pracy zawodowej. Dyrektor Zespołu Szkół w Parchowie, Pan Jerzy Werra,  przypomniał rodzicom  i uczniom  o warunkach technicznych przeprowadzenia egzaminu, terminach oraz bezwzględnym zakazie wnoszenia na salę urządzeń elektronicznych.  Wychowawczyni  kl. III B GIM – Pani Izabela Reglińska - zaprezentowała i omówiła warunki  dotyczące rekrutacji.

  Wszystkie zagadnienia omawiane podczas spotkania znajdują się na szkolnej stronie internetowej w zakładce "SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY".

 • "KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY..."

  "KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY..."

      Z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przedszkolaki z Żukówka ubrały się w barwy narodowe. Z zainteresowaniem słuchały legend i krótkiego rysu historycznego, dotyczącego tego święta. Wykonywały: godło, flagi, kotyliony i inne ozdoby, wykorzystując białe i czerwone kolory. Dumnie, przyjmując właściwą postawę "na baczność", odśpiewały hymn Polski: "Mazurek Dąbrowskiego". Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych "Małych Polaków".

 • „ Narodowy Bieg Stulecia od Bałtyku do Tatr”

  „ Narodowy Bieg Stulecia od Bałtyku do Tatr”

    W niedzielę 11 listopada 53  uczniów i uczennic reprezentowało naszą szkołę  w „ Narodowym Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr” w Borzytuchomiu.  Najlepsi okazali się :

  - Mikołaj Baran - I miejsce w kategorii „ Chłopców urodzonych w latach 2003-2005”,

  - Dawid Janta - IV miejsce w kategorii „ Chłopców urodzonych w latach 2003-2005”,

  - Miłosz Werra - VI miejsce w kategorii „ Chłopców urodzonych w latach 2003-2005” oraz IV miejsce w masowym „Biegu Stulecia”

    Pani Labuda Marzanna i pan Warężak Radosław - opiekunowie - dziękują wszystkim uczestnikom za liczne i  godne reprezentowanie naszej szkoły w każdej kategorii biegowej.

 • DOFINANSOWANIE W RAMACH PROGRAMU J@ W INTERNECIE

 • UROCZYSTE ODŚPIEWANIE HYMNU NARODOWEGO

  UROCZYSTE ODŚPIEWANIE HYMNU NARODOWEGO

       9 listopada 2018 r. nasza szkoła uroczyście obchodziła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Tego dnia zebraliśmy się na auli i o godz.11.11  odśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie klasa VII wraz z wychowawczynią  - p. Agnieszką Samson – Marcholewską zaprezentowała nam montaż słowno – muzyczny, który miał na celu ukazanie nam drogi naszej ojczyzny do wolności.                                                                                                                   
        Była to długa podróż, przez którą wiodło nas trzech ważnych Polaków – Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Śledziliśmy powstanie Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, wybuch I wojny światowej, dwudziestolecie międzywojenne, losy Polaków w czasie II wojny światowej, bombardowanie naszej stolicy, czasy komunizmu, nadejście demokracji i wreszcie wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.                                                       
      Historię tę okraszono wspaniałymi pieśniami patriotycznymi, wesołymi melodiami dodającymi otuchy naszym rodakom w trudnych, wojennych czasach oraz pięknymi wierszami. Całości towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca pamiątkowe zdjęcia z tamtych czasów.  Uroczystość we wspaniały sposób pomogła nam uczcić i uhonorować Polaków walczących za naszą Ojczyznę oraz uczcić 100 – lecie naszej wolności.

   

  FOTOGALERIA

 • LAS DLA NIEPODLEGŁEJ

  LAS DLA NIEPODLEGŁEJ

      20 października harcerze z naszej szkoły wzięli udział w sadzeniu lasu na zniszczonym przez huragan w sierpniu 2017 r. terenie  Leśnictwa Kłodno, który z lotu ptaka widoczny będzie jako godło Polski o rozpiętości 310 m. Akcja przebiegała pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy dla upamiętnienia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Część oficjalną uroczystości uświetnił swoim występem zespół Modraki, kierowany przez panią Joannę Szroeder.

  FOTOGALERIA

  EXSPRESS KASZUBSKI

 • ŚNIADANIE DAJE MOC

  ŚNIADANIE DAJE MOC

         W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, a szczególnie roli śniadania, uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka. 8 listopada 2018 r. uczniowie wszystkich klas młodszych, najpierw rozmawiali z wychowawczyniami o roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia i omówili 12 zasad zdrowego odżywiania. Następnie przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na naszych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kanapki i inne zdrowe przekąski. Radości z samodzielnej pracy było co niemiara, a kolorowe kanapki wyglądały smakowicie. Cała akcja ma na celu zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka, jak również integrację młodszych uczniów podczas wspólnej pracy i zabawy.

   

 • „DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

   „DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

         5 listopada w naszej szkole odbył się „Dzień postaci z bajek” kl. III SP zaprosiła do zabawy wszystkich uczniów naszej szkoły. Wśród propozycji znalazły się zagadki, kolorowanki, filmy i piosenki z ulubionych bajek. Trzy długie przerwy wypełnione były wspaniałą zabawą.

 • FINAŁ SZACHOWYCH IGRZYSK DZIECI WOJ. POMORSKIEGO

  FINAŁ SZACHOWYCH IGRZYSK DZIECI WOJ. POMORSKIEGO

           W październiku 2018 r. uczniowie klas piątych: Anna Matyja (V b), Łukasz Wroński (V b), Jakub Kiedrowicz (V a), Adrian Sabisz (V a), razem ze swoim nauczycielem panem Jerzym Werrą, wzięli udział w Wojewódzkim finale Szachowych Igrzysk Dzieci. Nim dotarli do finału wojewódzkiego w Kwidzynie, to wygrali finały powiatu bytowskiego, a następnie półfinały wojewódzkie w Człuchowie i dzięki tym sukcesom zagrali w finale. Gra w finałach była bardzo zacięta i w ostateczności nasi uczniowie zajęli VI miejsce. Może nie było to wymarzone miejsce dla naszych młodych szachistów, jednak bycie szóstą drużyną w województwie to wielki sukces. Trzymamy kciuki za dobrą grę na kolejnych turniejach.

 • SMOCZA LEGENDA

  SMOCZA LEGENDA

              Dnia 29.10.2018 r. w naszym przedszkolu ponownie gościliśmy aktorów krakowskiej grupy teatralnej ART-TRE. Tym razem nasi najmłodsi obejrzeli spektakl przygotowany na podstawie najbardziej znanej krakowskiej legendy o Smoku Wawelskim. Inscenizacja przybliżyła przedszkolakom historię Smoka Wawelskiego i kulturę związaną z Krakowem. Poprzez współudział i wspólną zabawę z aktorami dzieci poznały znaczenie uczciwości i szacunku oraz przyjaźni i, co ciekawe, podglądając zachowanie królewny, nauczyły się trochę o zaletach jedzenia warzyw i owoców. Piękna, autorska muzyka, doskonałe, kolorowe stroje i rekwizyty stworzyły atmosferę nauki i rozrywki z mnóstwem wrażeń artystycznych.

  FOTOGALERIA

   

 • BIAŁO – CZERWONA W KAŻDYM OKNIE

  BIAŁO – CZERWONA W KAŻDYM OKNIE
 • NAPISALI O NAS W LOKALNEJ PRASIE!

  NAPISALI O NAS W LOKALNEJ PRASIE!
 • MUZEUM SZKOŁY POLSKIEJ I ZAGRODA STYP-REKOWSKICH W PŁOTOWIE

  MUZEUM SZKOŁY POLSKIEJ I ZAGRODA STYP-REKOWSKICH W PŁOTOWIE

  7 listopada klasy piąte wraz z swymi wychowawcami odwiedziły Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie i wzięły udział w zajęciach muzealnych w zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie.

  Uczniowie w Muzeum Szkoły polskiej zwiedzili budynek dawnej szkoły ludowej, gdzie w latach 1929 – 1930 odbywały się zajęcia prywatnej szkoły, w której uczyły się dzieci mniejszości polskiej w Niemczech. W pierwszej sali uczniowie zobaczyli zrekonstruowaną klasę lekcyjną z okresu międzywojennego. W dwóch pozostałych zapoznali się z  działalnością Związku Polaków w Niemczech. Ekspozycja przy pomocy zgromadzonych w gablotach dokumentów i pamiątek oraz plansz poglądowych przedstawia starania miejscowej ludności o przyłączenie ziemi bytowskiej do odradzającej się po 1918 roku Polski oraz jej trwanie przy swojej narodowej tożsamości pomimo postanowień traktatu wersalskiego pozostawiającego ja w granicach Niemiec.

  W zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie piątoklasiści wzięli udział w dwóch warsztatach pt. ,,Stoliczku, nakryj się!” i ,,Wypędzanie szczurów, o świętach i zwyczajach na Kaszubach”. Wizyta rozpoczęła się krótkim przedstawieniem niezwykłych losów rodziny Styp-Rekowskich i ich rodzinnego gniazda. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie usłyszeli opowieści o dawnych potrawach i sposobach ich przyrządzania. Pracując w grupach, ustalili menu pięciu codziennych posiłków w domu Styp-Rekowskich. Następnie wzięli udział w uroczystym wypędzeniu szczurów z domu Styp-Rekowskich.

  Wyjazd do Płotowa wszystkim uczestnikom bardzo się podobał .

   

  FOTOGALERIA

 • 31 PAŹDZIERNIKA UCZNIOWIE KLASY I A  ODWIEDZILI ZNAJDUJĄCY SIĘ W PARCHOWIE POMNIK POLAKÓW ROZSTRZELANYCH PRZEZ OKUPANTA. DZIECI ZŁOŻYŁY WCZEŚNIEJ PRZYGOTOWANĄ WIĄZANKĘ I ZAPALIŁY ZNICZE. 

 • PLANOWANE KIERUNKI KSZTAŁCENIA

  PLANOWANE KIERUNKI KSZTAŁCENIA

  PLANOWANE KIERUNKI KSZTAŁCENIA W SZKOŁACH PONADPODSTAWOWYCH I PONADGIMNAZJALNYCH PROWADZONYCH PRZEZ POWIAT BYTOWSKI NA ROK SZKOLNY 2019/2020

  ulotka-szkoly-converted.pdf
   

 • XX KONKURS RÓŻAŃCOWY ROZSTRZYGNIĘTY

  XX KONKURS RÓŻAŃCOWY ROZSTRZYGNIĘTY

     Od 1999 roku, nieprzerwanie, co roku, w październiku nauczycielki religii- pani Halina Kotłowska i Marzena Reglińska organizują dla wszystkich uczniów szkoły konkurs na wykonanie najpiękniejszego różańca. Cieszy się on dużym powodzeniem. W tym roku wzięło w nim udział 70 osób. Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości motywem przewodnim były barwy narodowe- biel i czerwień.

   

  FOTOGALERIA

  Laureaci:

  Kategoria klasy I-III szkoły podstawowej:

  I miejsce- Hubert Lang z kl. 1a

  II miejsce- Andrzej Kotłowski z kl. 2a

  III miejsce- Zofia Hinc z kl. 2a

  Wyróżnienia- Kornelia Mielewczyk z kl. 1b, Jan Szyca z kl. 1a, Łukasz Nowak z kl.3

  Kategoria klasy 4-6 szkoły podstawowej:

  I miejsce- Mateusz Treder z kl. 4a

  II miejsce- Jakub Gliszczyński z kl. 4b

  II miejsce- Patryk komar z kl. 4b

  Wyróżnienia- Nadia Treder z kl. 4b, Wojciech Majkowski z kl. 5b

  Kategoria klasy 7-8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum:

  I miejsce- Natalia Majkowska z kl. 7

  II miejsce Filip Piankowski z kl. 8b

  III miejsce Łukasz Regliński z kl. 3b gim.

  Wyróżnienie- Magdalena Stencel z kl.7.

   

 • WYJĄTKOWA WYCIECZKA DO GDAŃSKA

  WYJĄTKOWA WYCIECZKA DO GDAŃSKA

       15 października 2018 uczniowie klas VI i VII wraz z opiekunami uczestniczyli w klasowej wycieczce do Gdańska. Odświętnie ubrani z chorągiewkami w ręku udali się do Filharmonii Bałtyckiej, gdzie obejrzeli koncert pt. „Salon Wielkich Polaków: Chopin, Moniuszko, Paderewski”.

      Dzięki muzyce Fryderyka Chopina płynącej z fortepianu, utworom Stanisława Moniuszki i Jana Ignacego Paderewskiego przenieśli się do epoki, gdzie Polacy walczyli o niepodległą Polskę. Zobaczyli także tancerzy w staropolskich ubiorach, którzy zatańczyli poloneza i mazura – nasze tańce narodowe.

     Niewątpliwie bohaterem koncertu była Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej w Gdyni. W paradnych mundurach w popisowej mustrze – obowiązującym ceremoniale, podkreśli nasze wspólne świętowanie z okazji 100–lecia Odzyskania Niepodległości. Wszyscy widzowie na zakończenie koncertu przy dźwiękach orkiestry odśpiewali Polski Hymn Narodowy.

  Kolejnym punktem wycieczki było Europejskie Centrum Solidarności. Stała wystawa dedykowana jest historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

  Wystawa zajmuje powierzchnię ok. 3000m². Uczniowie obejrzeli eksponaty historyczne, mieli dostęp do projekcji przestrzennych i elektronicznych, gdzie zgromadzono fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria i wycinki prasowe.

       Największym skarbem wystawy są Tablice 21 Postulatów, które zostały wpisane na listę międzynarodowego projektu UNESCO „Pamięć Świata”, zawierającą najbardziej wartościowe dokumenty o światowym znaczeniu.

  Na zakończenie pobytu w ECS uczniowie wjechali przeszkloną windą na dach budynku, skąd podziwili przepiękną  panoramę Gdańska.


  FOTOGALERIA

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

        Dnia 12 października o godzinie 12.35 zebraliśmy się w auli szkolnej, aby uczcić przypadający w tym roku w niedzielę -  Dzień Edukacji Narodowej. Spotkanie poprowadziła Pani Katarzyna Neumüller. Na wstępie przywitała wszystkich zebranych gości : pana wójta-Andrzeja Dołębskiego, wszystkich  pracowników szkoły oraz uczniów.  W tym dniu nie zabrakło wśród nas emerytowanych pracowników naszej szkoły,  ich również serdecznie przywitała Pani Wicedyrektor.  Następnie głos zabrał Pan Wójt składając wszystkim najlepsze życzenia i życząc wielu sukcesów. Pan A. Dołąbski  na ręce Pani K. Neumüller wręczył  symboliczny bukiet kwiatów oraz  nagrodę dla Pana Dyrektora Jerzego Werry .  Przemówienie na ten dzień w imieniu uczniów przygotował również samorząd szkolny, który w ciepłych słowach podziękował za wiedzę i troskę swoim nauczycielom i wychowawcom.  Po przemówieniach Pani Wicedyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za przepracowane lata pracy. Otrzymali je: Katarzyna Neumüller,  Marzena Reglińska, Mirosława Kwidzyńska, Katarzyna Janikowska oraz  Bogumiła Zblewska.
      Następnie przeszliśmy do najważniejszego punktu naszego spotkania – występów przygotowanych przez klasy V.  Uczniowie trafnie i z humorem  scharakteryzowali poszczególne osoby wywołując uśmiech na twarzy pedagogów i pracowników. Po występach wszyscy pracownicy otrzymali symboliczne upominki.

  Szkoda, że następny Dzień Nauczyciela dopiero za rok…..

  FOTOGALERIA

 • Zawody wędkarskie w dyscyplinie spławikowej w obiektywie - SZKOLNE KÓŁKO WĘDKARSKIE

  Zawody wędkarskie w dyscyplinie spławikowej w obiektywie - SZKOLNE KÓŁKO WĘDKARSKIE

   

  FOTOGALERIA

           12 października br. odbyły się zwody wędkarskie w dyscyplinie spławikowej na prywatnych stawach Państwa Wronskich w Jamnie. Zawody zorganizował Pan Krzysztof Lang - opiekun Szkolnego Kółka Wędkarskiego działającego przy Zespole Szkół w Parchowie. W dzień zawodów  pogoda dopisała, mogliśmy się cieszyć  przebywaniem na łonie natury do późnego wieczoru. W zawodach wystartowało 17 uczestników. Na koniec zawodów dokonano oceny złowionych ryb i wyłoniono faworytów w trzech kategoriach: „Największej ilości złowionych ryb” – nagrodę zdobył Szymon Majkowski kl. VIII SP; „Największej ryby zawodów”  - nagrodę zdobyli ex aequo Kacper Janikowski kl. VIII SP i Hubert Lang kl. I SP oraz „Najmniejszej ryby zawodów” – którą złowił Jakub Pilipczuk kl. VI SP. Ponadto wszyscy uczestnicy zawodów i ich towarzysze otrzymali dyplomy,  drobne upominki i akcesoria wędkarskie. Po wręczeniu nagród zebraliśmy się przy ognisku i piekliśmy kiełbaski.
              Korzystając z okazji serdeczne podziękowania kieruję do sponsora głównego zawodów – Pana Jacka Morzucha - właściciela sklepu wędkarskiego - „Wędkarskifart” w Bytowie, który ufundował nagrody dla trzech pierwszych miejsc oraz pozostałych zawodników.   Podziękowania należą się również: Państwu Wronskim, właścicielom sklepu „Lewiatan” w Parchowie, właścicielowi „Składu opału i materiałów budowlanych w Parchowie”, właścicielce sklepu „Groszek” w Parchowie oraz właścicielowi sklepu wędkarskiego „Karaś” w Bytowie.

  Opiekun Szkolnego Kółka Wędkarskiego

                                                                                                                                            Krzysztof Lang

strona: