___________________________________________________________________________________________
Miło nam poinformować, że świetlica szkolna przystąpiła do
Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Luźne lekcje z naukowcami”.
Projekt potrwa do 15 maja 2024 r.
Głównym założeniem projektu jest rozbudzenie zainteresowania otaczającym światem poprzez wykorzystanie dziecięcej otwartości i ciekawości w zastosowaniu eksperymentów i doświadczeń. Projekt ma sprzyjać rozwijaniu kreatywności u uczniów oraz samodzielnego myślenia, zadawania pytań oraz rozwijania umiejętności szukania informacji. Niezbędne w tym zakresie jest wykorzystanie tradycyjnych źródeł wiedzy oraz narzędzi TIK.
Koordynatorem projektu jest Pani Ewa Szuta
_________________________________________________________________________
Świetlica szkolna przystąpiła również do IV edycji
Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki na tropie … ”.
W tym roku tematyka projektu dotyczy przysłów.
Projekt trwa do 31 maja 2024 roku.
Cele projektu: wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia, uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody, działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata, rozwijanie zdolności manualnych ucznia, zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.
Koordynatorem projektu w naszej szkole jest Pani Ewa Szuta.
__________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o wodzie: skąd się bierze, do czego jest nam potrzebna, jakie są jej zasoby, zastanawialiśmy się nad tym jakie nasze działania mogą przyczynić się do oszczędzania wody. Na koniec zajęć malowaliśmy chmury z deszczem na folii stretch.
DZIEŃ PIEGÓW W ŚWIETLICY
Według kalendarza świąt nietypowych w dniu 1 marca obchodzimy „Dzień piegów”. Aby odpowiednio przygotować się do tego cudownego dnia w świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia „Literaccy bohaterowie z piegami”. Podczas zajęć zostały wszczęte poszukiwania bajkowych postaci z piegami. Piegusami okazali się: Pipii Longstocking, Pan Kleks, Ania z Zielonego Wzgórza, Pysia z Domisiów, czy Ron Waesley z Harrego Pottera. Wszystkie te postacie łączą nie tylko piegi, ale także optymistyczne podejście do życia i poczucie humoru. Każdy z uczestników zajęć został także posiadaczem kolorowych piegów.
ZADANIE PAŹDZIERNIKOWE Z PROJEKTU "KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE" WYKONANE!"JESIENNE DRZEWO TECHNIKĄ MIESZANĄ" - TAKĄ NAZWĘ NOSI NASZE DZIEŁO.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny - Kreatywne Prace Plastyczne
Świetliczaki z Zespołu Szkół w Parchowie w roku szkolnym 2022/23 przystępują do udziału w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym ,,Kreatywne Prace Plastyczne’, którego organizatorem są Kreatywne Prace Plastyczne. Zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu- od września do maja. Celem projektu jest:
* Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczne,
* Popandemiczna arteterapia rozwojowa dla dzieci oraz profilaktyka zdrowia psychicznego,
* Inicjowanie i promowanie dziecięcej twórczości plastycznej we
współpracy z nauczycielami i placówkami edukacyjnymi w Polsce i za granicą.
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA
SPRAWOZDANIE Z PIĄTEGO MODUŁU - KRAINA ODWAGI (moduł dodatkowy)
W czerwcu pierwszoklasiści objęci opieką świetlicową zrealizowali ostatni dodatkowy, nieobowiązkowy) moduł pt." Kraina Odwagi". Tym razem rozmawialiśmy o uczuciu jakim jest STRACH. "Czego się boimy? " - odpowiedź na to pytanie wrzucaliśmy do "Słoika ze Strachami". Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym jakie są sposoby walki ze strachem.
PODSUMOWANIE : Realizacja założeń innowacji "Emocja" przyniosła nam wiele korzyści, o czym świadczy przede wszystkim wzrost kompetencji społeczno- emocjonalnych u dzieci.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT: ŚWIETLICZAKI NA TROPIE…. ZAGADEK
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZAGADNIENIA „Pomidor - warzywo czy owoc?
W ramach projektu "Świetliczaki na tropie zagadek..." w naszej świetlicy odbyły się zajęcia, których tematem były owoce
i warzywa. Zastanawialiśmy się, co pozwala odróżnić warzywa od owoców i przy okazji dowiedzieliśmy się, że z biologicznego punktu widzenia pomidor, który w sklepach zaliczany jest do warzyw, tak naprawdę ma cechy owocu. Tego dnia postanowiliśmy zrobić surówkę z marchwi i jabłka. Nie zapomnieliśmy o higienie - na początku umyliśmy ręce, owoce
i warzywa. To były pyszne i pracowite zajęcia!
FOTOGALERIA
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT: ŚWIETLICZAKI NA TROPIE…. ZAGADEK
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZAGADNIENIA „Co to jest gafa?
Uczniowie na podstawie książki “Bon czy ton savoir – vivre dla dzieci” poznali zasady zachowania się w różnych sytuacjach. Mówili jakie cechy powinien posiadać człowiek kulturalny, co to w ogóle oznacza być kulturalnym?
Stwierdziliśmy, że dobre wychowanie w życiu codziennym może nam wiele dać. Ludzie, wokół nas będą przyjaźniej nastawieni. Jak zatem można rozpoznać kulturalnego człowieka? O dobrym wychowaniu świadczy nie tylko to, co mówimy, ale także nasza mimika, sposób bycia czy postępowania w określonych sytuacjach, a także życzliwość wobec innych. Właśnie tym możemy zapracować na sympatię i szacunek - to podstawy, o których nie powinniśmy zapominać. Na koniec zajęć pokolorowaliśmy obrazki przedstawiające dobre maniery, czyli właściwe zachowanie.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT: ŚWIETLICZAKI NA TROPIE…. ZAGADEK
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZAGADNIENIA „Co się dzieje gdy wiatr wieje?
W ostatnim czasie udało nam się zrealizować kolejne zadanie w ramach projektu "Świetliczaki.." pt. Co się dzieje gdy wiatr wieje? Tym razem omawianym zagadnieniem był wiatr. Dzieci obejrzały film edukacyjny na temat wiatru. W trakcie zajęć poznaliśmy rodzaje wiatru oraz ich następstwa. Pod koniec zajęć uczniowie wykonali kolorowe latawce, które zawisły na naszej świetlicowej gazetce.
DZIEŃ FLORYSTY
Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Florysty. Z tej okazji w ramach zajęć świetlicowych odwiedziliśmy Panią Florystkę, w kwiaciarni w Parchowie. Pani Kinga specjalnie dla nas wykonała bukiet z czerwonych róż, tłumacząc krok po kroku co teraz robi i jakich materiałów używa. Poznaliśmy również nazwy niektórych kwiatów doniczkowych, dowiedzieliśmy się jak pielęgnować rośliny oraz co można kupić w kwiaciarni oprócz kwiatów. Bardzo nam się podobało w kwiaciarni. Pani Florystce, dziękujemy za poświęcony czas i życzymy wiele kreatywności i czerpania radości z wykonywanej pracy.
FOTOGALERIA
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA
SPRAWOZDANIE Z CZWARTEGO MODUŁU - KRAINA EMPATII
W miesiącach marzec-kwiecień zrealizowaliśmy kolejny moduł o nazwie "Kraina Empatii". Celem zajęć było: podwyższenie poczucia własnej wartości, nauka rozumienia tego co przeżywają inni, umiejętność przyjęcia perspektywy drugiej osoby. Uczniowie w czasie spotkań poznali postać tygryska z opowiadania "Pluszowy Tygrysek". Na podstawie wysłuchanego tekstu wyjaśnili co oznacza słowo "emaptia". Następnie stworzyliśmy "Emocjonacza" - stworka, kolejno rysowanego przez każde dziecko. Na kolejnym spotkaniu obejrzeliśmy animację "Empatia" oraz wykonaliśmy "empatyczne okulary", które mają nam przypominać o tym, abyśmy okazywali innym empatię, zastanawiali się jak drugi człowiek widzi świat, czyli patrzyli na niego przez różowe okulary. W ramach podsumowania zajęć wspólnie zaśpiewaliśmy refren piosenki: "Piosenka o pomaganiu ludziom".
FOTOGALERIA
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT: ŚWIETLICZAKI NA TROPIE…. ZAGADEK
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZAGADNIENIA „Czy ma piernik do wiatraka?"
Świetliczaki wykonały kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Świetliczaki na tropie…zagadek’’ pt.: „Co ma piernik do wiatraka?”. Dzieci obejrzały filmik „Od ziarenka do bochenka”. Dowiedziały się skąd się bierze mąka i w jaki sposób wykonać z niej chleb. Następnie wraz z nauczycielem wykonali masę solną i świetnie bawiły się przy lepieniu z niej różnego rodzaju pieczywa :) Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przeprowadzonych zajęć.
FOTOGALERIA
WIELKANOCNY CZAS W ŚWIETLICY
W naszej świetlicy przed ŚWIĘTAMI WIALKANOCNYMI dużo się działo. Robiliśmy ozdoby i rozwiązywaliśmy różne zadania. Zapraszamy na fotorelację z życia świetlicy.
FOTOGALERIA
DZIEŃ MARCHEWKI
W poniedziałek 4 kwietnia dzieci ze świetlicy świętowały DZIEŃ MARCHEWKI. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto jeść marchew i co można z niej przygotować. Nie zabrakło również pracy plastycznej - dzieci pracując w zespołach pomalowały farbami gigantyczną sylwetę marchwi.
FOTOGALERIA
Międzynarodowy Dzień Gofra
25 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gofra. Na świetlicy również nie zapomnieliśmy o tym pysznym dniu. Przyjemny zapach naszych gofrów roznosił się po całej szkole.
FOTOGALERIA
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT: ŚWIETLICZAKI NA TROPIE…. ZAGADEK
Tematem kolejnych zajęć z cyklu „Świetliczaki na tropie...zagadek” były najdziwniejsze ryby występujące w wodach całego świata. Uczniowie obejrzeli sylwety ryb na przygotowanej prezentacji i dowiedzieli się kilka ciekawostek na ich temat. Następnie wykonali dwa zadania: „świetlicowe akwarium” ze stolików i przezroczystej folii stretch oraz własne przestrzenne akwarium wykonane z kartonu. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
FOTOGALERIA
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT: ŚWIETLICZAKI NA TROPIE…. ZAGADEK
SPRAWOZDANIE Z RALIZACJI ZAGADNIENIA "Czy czas ma skrzydła"
"Czy czas na skrzydła" - z takim zadaniem tym razem zmierzyły się nasze świetliczaki. Podczas zajęć uczniowie poznali historię mierzenia czasu oraz inne ciekawostki związane z zegarami. Następnie wykonały tarczę zegara na papierowym talerzyku.
FOTOGALERIA
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT: ŚWIETLICZAKI NA TROPIE…. ZAGADEK
SPRAWOZDANIE RALIZACJI ZAGADNIENIA „Czy strach ma wielkie oczy?"
Świetliczaki z Zespołu Szkól w Parchowie wykonali kolejne zadanie. Tym razem zapoznaliśmy się z wybranymi treściami z książki Grzegorza Kasdepke pt. "Co to znaczy?" Uczniowie wykonali zabawne i dosłowne ilustracje do wybranych powiedzeń m. in. "Mieć cały dom na głowie", "Mieć dwie lewe ręce", "W gorącej wodzie kąpany", "Pocałować klamkę".
FOTOGALERIA
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT: ŚWIETLICZAKI NA TROPIE…. ZAGADEK
SPRAWOZDANIE RALIZACJI ZAGADNIENIA „SZTUKA ABORYGEŃSKA".
Podczas zajęć świetlicowych zrealiozwano kolejny temat w ramach projektu „Świetliczaki na tropie…zagadek”. Tym razem dzieci poznały sztukę aborygeńską. Zajęcia rozpoczęły się krótką historią o Aborygenach i ich pochodzeniu. Następnie dzieci obejrzały film tematyczny dotyczący sztuki aborygeńskiej. Na zakończenie wykonały pracę plastyczną metodą kropkowania, która jest główną cechą charakterystyczną tej sztuki.
FOTOGALERIA
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA
SPRAWZOZDANIE Z DRUGIEGO MODUŁU - KRAINA WYOBRAŹNI
W miesiącach listopad - grudzień zrealizowaliśmy kolejny moduł o nazwie "Kraina Wyobraźni".
Celem zajęć było pobudzenie wyobraźni twórczej, fantazji i kreatywności oraz rozbudzenie aktywności ucznia i chęci zaangażowania podczas zajęć. Uczniowie w czasie spotkania wysłuchali opowiadania o "Żółtym baloniku", rozważali nad tym co znajduje się w "magicznym pudełku", wzięli udział w zabawie "Czarodziejki balonik", wykonali pracę plastyczną: "Mój balonik marzeń", podobnie jak w pierwszym module - zaznaczali swoje samopoczucie na termometrze uczuć. Na koniec obejrzeliśmy film: "Jak gimnastykować swoją wyobraźnię?".
FOTOGALERIA
ŚWIĄTECZNY CZAS NA ŚWIETLICY
Okres przedświąteczny na świetlicy został postawiony pod znakiem tworzenia przeróżnych prac plastycznych wykonywanych przez uczniów. Dzieci różnymi technikami plastycznymi udekorowały salę świetlicową pięknymi śnieżynkami, łańcuchami, reniferami oraz postaciami św. Mikołaja.
FOTOGALERIA
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "EMOCJA"
SPRAWOZDANIE Z PIERWSZEGO MODUŁU- KRAINA KREATYWNOŚCI
W miesiącach wrzesień - październik zrealizowaliśmy pierwszy moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”. Głównym tematem tego modułu była Kreatywność. Celem zajęć było rozbudzenie w dzieciach wiary we własne możliwości, dostrzeganie swoich talentów i mocnych stron, rozwijanie wyobraźni oraz integracja zespołu klasowego poprzez zabawy. Uczniowie m.in. zaznaczali na termometrze uczuć swoje samopoczucie na zajęciach, wysłuchali bajki „The Dot” oraz wykonali prace plastyczne pt. „Jestem Mistrzem w …”.
KONKURS PT. "SERCE DLA POLSKI"
Wśród dzieci objętych opieką świetlicową w poniedziałki na 7 godzinie lekcyjnej został przeprowadzony patriotyczny konkurs plastyczny pt. "SERCE DLA POLSKI". Nagrody i dyplomy otrzymali:
I miejsce: Aleksandra Brzeska, Zofia Sabisz
II miejsce: Anna Kinowska, Natalia Mielewczyk, Jan Las
III miejsce: Karolina Kinowska, Mikołaj Marmołowski
GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!
"WITAMY PANA RADKA!!!"
14 października obchodzimy "Ogólnopolski Dzień Seniora". Realizując zadanie mające na celu: włączanie osób starszych do aktywnego życia w społeczeństwie postanowiliśmy zaprosić do świetlicy szkolnej naszego najmłodszego nauczyciela seniora - pana Radka Warężaka. Pan Radek podczas spotkania przeczytał dzieciom książkę Barbary Gawryluk pt. "Morus. Pies na medal". Morus to wielki, czarny i radosny pies, który pracuje w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Morus jest nowofundlandem, w związku z czym zaproszony gość postanowił przekazać uczniom kilka ciekawostek i informacji dotyczących wspomnianej rasy. Po części "na kocyku" dzieci otrzymały rysunki przedstawiające wizerunek psa nowofundlandzkiego, które pięknie pokolorowały.
DZIĘKUJEMY PANU RADKOWI ZA PRZYBYCIE!!!
WSZYSTKIM SENIOROM ŻYCZYMY DŁUGICH LAT ŻYCIA W ZDOWIU, POGODY DUCHA, ŻYCZLIWOŚCI ORAZ MIŁOŚCI NAJBLIŻSZYCH. ROZWIJAJCIE SWOJE PASJE, ZAINTERESOWANIA ORAZ REALIZUJCIE DOTĄD NIESPEŁNIONE MARZENIA!!!
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Mając na celu rozwijanie poczucia przynależności narodowej postanowiliśmy w świetlicy szkolnej uczcić Święto Niepodległości. Podczas zajęć plastyczno – technicznych uczniowie wykonali flagę i godło Polski, które wydzierali z czerwonego papieru oraz kolorowali kredkami i mazakami. Dzieci wykonały także biało – czerwone serca metodą wydzieranki. W czasie wykonywania tych zadań słuchali melodii żołnierskich. Prace plastyczne uczniów posłużą do wykonania gazetki o tematyce patriotycznej.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT: ŚWIETLICZAKI NA TROPIE…. ZAGADEK
05.11.2021
SPRAWOZDANIE RALIZACJI ZAGADNIENIA „ZAMKI W POLSCE”
Świetliki z Zespołu Szkół w Parchowie meldują wykonanie pierwszego zadania pt. „Kim jest Biała Dama. Zamki w Polsce”. Podczas realizacji tego zadania obejrzeliśmy film o najpiękniejszych zamkach w Polsce. Oglądaliśmy również zamki przedstawione w książkach. Rozmawialiśmy o tym, kto dawniej mieszkał w zamku, jaką rolę on pełnił oraz z jakich elementów budowli się składał. Po zdobyciu nowych wiadomości młodsze grupy ( klasa I) pokolorowały wybrany zamek według symboli, natomiast kl. II-III wykonały pracę plastyczno- techniczną pt. „Zamek nocą”. Na koniec zorganizowaliśmy wystawę naszych prac w świetlicy szkolnej.
27.10.2021
Celem Światowego Dnia Poczty jest uświadomienie społeczeństwu roli sektora usług publicznych
w codziennym życiu ludzi oraz podkreślenie jego wkładu w rozwój społeczny i gospodarczy krajów.
W Polsce obchodzimy również "Dzień znaczka" i "Dzień Listonosza".
W świetlicy szkolnej w październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Poczty, Dzień Znaczka i Dzień Listonosza.
Z tej okazji dzieci zredagowały list do rodziców, upiększyły go dodatkowymi rysunkami, następnie dumnie je podpisały. Uczniowie zostali zapoznani ze słowem adresat. Na kolejnych zajęciach wybraliśmy się do urzędu pocztowego - gdzie każdy po zakupieniu znaczka pocztowego mógł wysłać swój list. Dzięki tej akcji dzieci nabrały szacunku do pracy listonoszy i pracowników poczty.
- 05.11.2021
Obchody Światowego Dnia Zwierząt mają na celu przypomnienie wszystkim uczniom o prawach zwierząt oraz ich potrzebach. Rozmowy na temat zwierząt, ich roli w życiu człowieka wywołały poruszenie wśród dzieci. Uczniowie mieli możliwość opowiedzenia o swoich czworonożnych przyjaciołach. Powstał również piękny plakat promujący „Światowy Dzień Zwierząt”.
04.10.2021
29 września nasza świetlica wzięła udział w Ogólnoplskiej Akcji “ Dzień Głośnego Czytania”. W tym dniu w świetlicy mieliśmy okazję gościć Panią Bibliotekarz- Donatę Bigus. Zaproszony gość przeczytał dzieciom bajkę słynnej polskiej pisarki Janiny Porazińskiej pt. “Szewczyk Dratewka”. Po wysłuchaniu opowiadania wychowawcy świetlicy przeprowadzili ustny test sprawdzający znajomość lektury. Okazało się, że uczniowie uważnie wysłuchali opowiadania – udzielili poprawne odpowiedzi na wszystkie pytania. Dziękujemy Pani Donacie za okazałą pomoc. Mamy nadzieję, że uczniowie miło i owocnie spędzili ten czas.
-
-
23.09.2021
Uczniowie klas VI przystąpili do realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Bawię się tabliczką mnożenia”.
Głównym celem innowacji jest podniesienie jakości pracy szkoły poprzez wprowadzenie nowych form pracy – zabawę i ruch, doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia oraz promowanie „Kart Grabowskiego” jako atrakcyjnego sposobu spędzania czasu wolnego.
Innowacja została zaplanowana na okres 3 miesięcy, spotkania odbywają się raz w tygodniu.
W ramach spotkań uczniowie poznają liczne gry i zabawy z wykorzystaniem „Kart Grabowskiego”.
-
-
-
23.09.2021
Miło nam poinformować, że nasza szkolna świetlica przystąpiła właśnie do ogólnopolskiego projektu "Świetliczaki na tropie... zagadek" organizowanego przez redakcję dwumiesięcznika "Świetlica w szkole". Cele projektu:• wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia;• uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;• działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;• rozwijanie zdolności manualnych ucznia;• zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.
Koordynatorami projektu są P. J.Cyrson i P. M. Mudyn. Zdjęcia z działań wynikających z uczestnictwa w tym projekcie oraz ich relacje, będziemy na bieżąco umieszczać na stronie internetowej Naszej Szkoły.
Więcej informacji
-
-
-
16.09.2021
W środę 15 września 2021 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki także w świetlicy szkolnej. Świętować ten dzień można na różne, kreatywne sposoby; a kropka to tylko początek – mała inspiracja. Do tego celu wykorzystaliśmy aplikację Quiver, która pozwala na rozwijanie umiejętności manualnych dzieci oraz sprawia, że tradycyjne kolorowanki “ożywają”. Uczniowie podczas pracy z rozszerzoną rzeczywistością, doskonale bawili się oraz zachwycali się jej możliwościami.
Justyna Cyrson
-
16.09.2021
Uczniowie klas I-III uczęszczający do świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2021/2022 przystąpią do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”- prowadzonym przez P. J. Cyrson i M. Mudyn. Celem projekt jest budowanie właściwych relacji, integracja i wzajemne poznawanie się. Projekt składa się z pięciu modułów – podczas realizacji każdego skupimy się na nauczaniu, jednej konkretnej wartości poprzez czytanie bajek i opowiadań, rozmowy, gry, odgrywanie scenek dramowych itp.