Archiwum Aktualności
WYJAZD DO TEATRU
25.04.2024324 kwietnia obie klasy drugie i klasa IIIb wybrały się do Teatru Lalki "Tęcza" w Słupsku na spektakl "Tkaczka chmur. Baśń o trzech zorzach" w wykonaniu Teatru Ateneum z Katowic. Spektakl odbywał się w ramach Festiwalu Plastyki Teatrów. Mieliśmy okazję obejrzeć niezwykłe przedstawienie z wykorzystaniem wspaniałych dekoracji i różnego rodzaju lalek teatralnych. Po przedstawieniu na temat radzenia sobie z trudnymi emocjami z uczniami rozmawiała pani psycholog . Mieliśmy także okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z lalkami i aktorami. Po zakończeniu niektórzy z nas udzielali wywiadu- mogli wypowiedzieć swoją opinię na temat spektaklu. Wyjazd był dla wszystkich wspaniałym doświadczeniem.
Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 - szkoły ponadpodstawowe
14.02.2024Informacje o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych powiatu bytowskiego na rok szkolny 2024/2025 wraz ze szczegółową ofertą edukacyjną dla absolwentów szkół podstawowych.
PODSUMOWANIE WIZYTY GOŚCI - ERASMUS +
06.05.2024W piątek 19 kwietnia pożegnaliśmy gości ze szkoły węgierskiej (Kishunhalasi Bibo Istvan Gimnazium) oraz portugalskiej (EBS Tomas de Borba, Angra do Heroismo, Ilha Terceira, Acores), którzy odwiedzili nas w ramach projektu Erasmus+. Z wizytą partnerską trwającą od 14 do 20 kwietnia przyjechało do nas 16 dzieci (10 Węgrów i 6 Portugalczyków) w wieku od 13 do 18 lat z 4 opiekunkami. Mieszkali oni w domach naszych uczniów. Tematem mobilności była nauka i interkulturowa wymiana doświadczeń, a także doskonalenie języka angielskiego.
W poniedziałek 15 kwietnia po uroczystym powitaniu i zwiedzeniu naszej placówki goście mieli okazję popróbować polskich potraw: śledzi, drożdżówki, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Cały dzień przebiegał pod znakiem polskiej tradycji. Było kolorowanie regionalnych strojów, łowienie papierowych rybek w sztucznym jeziorze, pokaz poloneza w wykonaniu uczniów kl. 4, kaszubska piosenka “Wele Wetka” prezentowana przez kl.3 oraz wspólne tańce integracyjne. Goście obejrzeli prezentacje multimedialne o Polsce, naszej szkole, Mikołaju Koperniku i Marii Curie- Skłodowskiej oraz prezentację poświeconą tematyce ekologicznej. Po południu byli w Nadleśnictwie Bytów i zobaczyli najstarszą elektrownię wodną w Soszycy.
Wtorek 16 kwietnia upłynął gościom na zwiedzaniu Gdańska: Muzeum II Wojny Światowej
i Starówki.Środa 17 kwietnia była Dniem Portugalskim. Goście rozpoczęli go uczestnictwem w 3 pierwszych lekcjach zgodnych ze szkolnym planem zajęć. Były to, w zależności od klasy, lekcje biologii, chemii, matematyki, geografii lub angielskiego. Potem na auli szkolnej młodzież z Portugalii zaprezentowała 2 postacie naukowców portugalskich i opowiadała ciekawostki o swoim kraju. Wszyscy mieli okazję uczestniczyć w atrakcjach
i zabawach związanych tematycznie z Portugalią, a przygotowanych przez kl.4a wraz z wychowawczynią. Po południu goście wybrali się na wycieczkę do Bytowa, gdzie zwiedzali Drutex oraz Zamek Krzyżacki. W drodze powrotnej do Parchowa odwiedzili gospodarstwo rolne Państwa Janikowskich w Jamnie.Czwartek 18 kwietnia był Dniem Węgierskim i przebiegał wg podobnego schematu jak Dzień Portugalski. Po dwóch pierwszych lekcjach techniki, , robotyki, fizyki czy plastyki uczniowie z Węgier zaprezentowali na auli 2 postacie swoich naukowców. Potem wszyscy chętni mogli wziąć udział w pokonaniu toru ze stacjami zadaniowymi przygotowanymi przez kl.4b z wychowawczynią (wybranie składników do węgierskiego gulaszu, znalezienie Węgier na mapie, ułożenie kostki Rubika, namalowanie flagi węgierskiej, przetłumaczenie 2 słów
z polskiego na węgierski lub odwrotnie), aby zdobyć nagrodę w postaci słodyczy. Nastepnie uczniwie naszej szkoły zatańczyli czardasza w trzech wersjach: tradycyjnej, rokowej i rytmicznej. Węgrzy zaprezentowali swoją wersję tego tańca
i zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy. W tym dniu również uczniowie pracując w mieszanych grupach wykonali plakaty poświęcone idei Erasmusa. Po obiedzie młodzież wyruszyła z opiekunami na rajd pieszy nad jezioro Mausz. Po powrocie czekał na nich na boisku szkolnym grill. Dzień zakończył się wspólnym wykonaniem drewnianego drogowskazu z wszystkimi miastami biorącymi udział w projekcie Erasmus oraz dyskoteką.Piątek 19 kwietnia był dniem podsumowującym wizytę partnerską. Po uczestnictwie w 3 lekcjach goście malowali farbami na okrąglych drewnianych deskach kwiaty kaszubskie wg wybranego wzoru. Obejrzeli film nagrany z całego tygodnia pobytu przeplatany indywidualnymi wypowiedziami
o wrażeniach z Polski. Odebrali także certyfikaty uczestnictwa w projekcie, upominki i pamiątki. Popołudnie dzieci spędziły z rodzinami goszczącymi je, a nauczyciele na wspólnym pożegnalnym spotaniu przy kolacji.Wyrazy uznania i podziękowania za trud i serce dla wszystkich rodziców, dzieci oraz nauczycieli, pracowników szkoły zaangażowanych w organizację wizyty.
ZAGRANICZNI GOŚCIE W NASZEJ SZKOLE
17.04.2024PROGRAM ERASMUS +
W poniedziałek, 15 kwietnia do naszej szkoły w ramach programu Erasmus+ zawitały delegacje ze szkół w Azorach (Portugalia) i na Węgrzech. Pierwszego dnia nasi uczniowie pokazali im szkołę oraz prezentację multmedialną dotyczącą różnych szkolnych akcji.
Po południu nasi goście byli w Nadleśnictwie Bytów oraz obejrzeli najstarszą elektrownię wodną w Soszycy. Wczoraj odbyła się całodzienna wycieczka do Gdańska. Dziś w szkole świętujemy Dzień Portugalii.
15.04.2024 r.
108
SZKOLNE PODCHODY ,,NA TROPIE ŚWIĘTYCH”
14.04.20249Uczniowie klasy 6a wraz z p. Halina Kotłowską w ramach zajęć dodatkowych z religii przygotowali grę na terenie budynku szkoły. Zabawa polegała na odnalezieniu 14 postaci świętych ukrytych na kartkach z kodami QR w różnych miejscach naszej szkoły. Chętni uczniowie i nauczyciele rozwiązywali zadania i zagadki z przygotowanej karty, odszukiwali wskazane miejsca i przy pomocy telefonu lub tabletu skanowali kody QR, a następnie wpisywali imię świętego w odpowiednich miejscach karty. Wypełnioną kartę wymieniali na słodki upominek (Bożą krówkę😊) do określonej godziny. W podchodach wzięło udział 120 osób. Wśród tych, którzy poprawnie rozwiązali zadania i we właściwej kolejności ,,wytropili” świętych zostaną wylosowane nagrody. Zabawa wymagała różnorodnych umiejętności: znajomości budynku naszej szkoły, posługiwania się czytnikiem kodów, czytaniem alfabetu Morse’a, Braille'a, rozwiązywaniem zadań matematycznych, znajomością symboli pierwiastków chemicznych itp. Uczestnicy zabawy świetnie sobie poradzili z zadaniami i bardzo podobała się im taka forma poznawania świętych.
I Memoriał Szachowy im. J. Sobczaka
04.04.20241Grupa uczniów Zespołu Szkół w Parchowie wzięła udział w I Memoriale Szachowym im. Józefa Sobczaka w Bytowie, turnieju szachowym szachów szybkich dzieci, młodzież i dorosłych. Poziom turniejowy był bardzo wysoki. Nasi uczniowie dzielnie walczyli i godnie reprezentowali naszą szkołę.
Błażej Meller zajął III miejsce w swojej kategorii.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom, zachęcamy do rozwijania swoich pasji szachowych i życzymy dalszych sukcesów w rozgrywkach.
XXIV Konkursu Wiedzy o Samorządzie Lokalnym
04.04.2024W dniu 27 marca 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuchomiu odbył się etap powiatowy XXIV Konkursu Wiedzy o Samorządzie Lokalnym. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 60 pytań. Zakres problematyki konkursu dotyczył podstawowych wiadomości o powiecie bytowskim i województwie pomorskim oraz organizacji i kompetencji samorządów terytorialnych: gmin, powiatów i województw.
W konkursie dla szkół podstawowych z terenu powiatu bytowskiego naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów z klas ósmych: Zuzanna Brzeska, Zofia Majkowska, Łukasz Reszka. W klasyfikacji indywidualnej konkursu Łukasz zajął czwarte nagradzane miejsce.
Serdecznie gratulujemy.