• 83. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Salwami oddanymi przez pancernik Schleswig-Holstein na Westerplatte, 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. W piątek
            1 września 1939 roku, jeszcze przed wschodem słońca, o godzinie 4.47 komandor Gustav Kleikamp, dowódca okrętu szkolnego Kriegsmarine Schleswig-Holstein, kotwiczącego w kanale portowym na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii głównej, średniej i lekkiej okrętu w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Minutę później zabrzmiały pierwsze salwy dział okrętowych, chwilę później do ostrzału dołączyły działka przeciwlotnicze o kalibrze 20 mm. Pociski spadały na południowo-wschodnią część półwyspu.

Celem trwającej około 7 minut kanonady było zniszczenie części muru składnicy, który na tym odcinku stanowił przeszkodę dla atakującej Kompanii Szturmowej Kriegsmarine, dowodzonej przez porucznika Wilhelma Henningsena. W kierunku składnicy strzelać zaczęły również karabiny maszynowe rozlokowane wcześniej, po drugiej stronie kanału portowego, na przeciwko Westerplatte.

II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945
            (w Europie do 8/9 maja 1945). Jej teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – agresję Niemiec na Polskę. 3 września 1939, po zignorowaniu przez III Rzeszę ultimatum w sprawie bezzwłocznego wycofania wojsk z Polski, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę datę jako początek wojny światowej). W historiografii ZSRR i współczesnej rosyjskiej używane jest pojęcie tzw. wielkiej wojny ojczyźnianej – od 22 czerwca 1941 ataku III Rzeszy na ZSRR do 9 maja 1945 – powtórzonej kapitulacji III Rzeszy w Berlinie, według czasu moskiewskiego. Historiografia sowiecka i współczesna rosyjska odrzuca bowiem udział ZSRR w wojnie po stronie III Rzeszy w latach 1939-41 – od paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 i niemiecko-sowieckiego traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 (agresja ZSRR na Polskę, wojna zimowa przeciw Finlandii, okupacja krajów bałtyckich i Besarabii) do ataku III Rzeszy na ZSRR. Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny przeciwko państwom Osi 7 grudnia 1941 w konsekwencji japońskiego ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbor, wypowiedzenia wojny USA przez Japonię, a następnie 11 grudnia 1941 przez III Rzeszę.

II wojnę światową zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy,
            z wejściem w życie 8 maja 1945, które zakończyło działania wojenne w Europie i akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, który definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej.

Ciekawe informacje historyczne można znaleźć na stronie Muzeum II Wojny Światowej:

• ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

01 września 2022 r. (czwartek)

Proboszcz zaprasza dzieci, młodzież oraz rodziców i nauczycieli na mszę św. o godz. 8:00.

Po mszy świętej Pan Dyrektor Zespołu Szkół w Parchowie zaprasza wszystkich na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 na godz. 9:00. Podczas rozpoczęcia odbędzie się uroczyste pasowanie klas pierwszych. Apel odbędzie się na placu przed szkołą od strony boiska. W przypadku złej pogody zostanie przeniesiony na salę gimnastyczną.

Po uroczystym apelu uczniowie rozejdą się do swoich klas na krótkie spotkanie z wychowawcą.
            Odjazd autobusów przewidywany jest na godz. 10:15/10:30.

• GRUPY PRZEDSZKOLNE 2022/2023

22.08.2022

Dzieci zgłoszone do przedszkola na rok szkolny 2022/23 zostały podzielone na grupy zgodnie z datą urodzenia. Obok przypisane są sale, w których dzieci będą miały zajęcia.

•  w grupie Robaczków są dzieci urodzone w 2020 roku oraz 05 IV - XII 2019- sala na parterze- najbliżej wejścia
            • w grupie Ptaszków są dzieci urodzone - 01 I - 04 IV 2019 oraz VI - XII 2018- sala na piętrze obok gabinetu dyrektora
            • w grupie Miśków są dzieci urodzone I - V 2018 oraz IX - XII 2017- sala na parterze- naprzeciwko stołówki
            •  w grupie Żabki są dzieci urodzone I - IX 2017- sala na piętrze naprzeciw przedszkolnej sali gimnastycznej