Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W TURNIEJU
15.11.2024Uczestnictwo: W turnieju mogą wziąć udział tylko mieszkańcy Powiatu Bytowskiego i Gminy Parchowo, którzy zgłoszą swój udział najpóźniej na 10 minut przed rozpoczęciem zawodów. Zagwarantowany udział w turnieju mają osoby, które do dnia 22 listopada 2024 r. (piątek) dokonają zgłoszenia poprzez "formularz zgłoszenia" zamieszczony na stronie internetowej turnieju. Zgłoszenia do turnieju można również przesyłać na adres e-mail: z.pelowski@wp.pl podając: imię i nazwisko, miejscowość oraz datę urodzenia. Warunkiem uczestnictwa w zawodach od I rundy będzie potwierdzenie obecności na sali gry w dniu turnieju do godz. 10:50. W innym przypadku zawodnik rozpocznie zawody od II rundy.
Ilość miejsc ograniczona do 80 zawodników. Poniżej link do rejestracji.
MISTRZ ORTOGRAFII GMINY PARCHOWO
15.11.202411 listopada 2024 r. w Gminnym Centrum Kultury w Parchowie odbył się „I. Konkurs Ortograficzny o tytuł Orła Ortografii Gminy Parchowo”. Celem konkursu było popularyzowanie zasad poprawnej i estetycznej pisowni wśród uczniów szkół podstawowych oraz zwrócenie uwagi na temat poprawnej polszczyzny i wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej. Treść dyktanda pt. „Historia leśnego orła” dotyczyła naszych symboli narodowych oraz Niepodległościowego Biegu Orła.
Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice, które wygrały szkolne eliminacje: Zofia Adamska, Kornelia Mielewczyk i Paulina Stencel. Po sprawdzeniu dyktanda okazało się, że tytuł „Mistrza Ortografii Gminy Parchowo” zdobyła Paulina Stencel z kl. VII a, a jej starsza koleżanka-Zofia Adamska zajęła trzecie miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ
14.11.2024W Światowy Dzień Cukrzycy mówmy o objawach cukrzycy więcej!
Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).
Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.
Cukrzyca to choroba przewlekła i nieuleczalna. Dlatego ważnym jest, by osoby żyjące z nią prowadziły odpowiedni tryb życia. Powinni przede wszystkim zdrowo się odżywiać, dbać o dietę i ruch. Regularnie chodzić do lekarza diabetologa i brać przepisane leki.
Cukrzyca jest jedną z nielicznych chorób w których niemal w 100% pacjent decyduje o swoim losie i dalszym stanie zdrowia. Dziś medycyna kładzie duży nacisk na efektywność leczenia z utrzymaniem dobrej jakości życia pacjentów.
Typowymi objawami cukrzycy są:
- wzmożone pragnienie,
- częste oddawanie moczu, w tym także w nocy,
- zmęczenie i osłabienie organizmu,
- uczucie niepokoju,
- utrata masy ciała,
- problemy z koncentracją,
- uczucie suchości w ustach,
- drażliwość.
Badanie glukozy we krwi jest jednym z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych, na które warto udać się minimum raz w roku. Oznaczenie jej poziomu pozwala ocenić stopień metabolizmu węglowodanów w organizmie. Zarówno nadmiar, jak i niedobór glukozy może świadczyć o kilku jednostkach chorobowych, w tym cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, hiperlipidemii, a także chorobach trzustki.
NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
14.11.202442"Naród, który traci pamięć, traci sumienie" Z.Herbert
13 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości. Ten wyjątkowy dzień uczciliśmy spotkaniem w auli, gdzie klasy VII wraz z wychowawczyniami: p. Z. Warężak i A. Baske przygotowały spektakl słowno - muzyczny. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była pani Joanna Szroeder. Występy artystyczne oraz wzruszające pieśni patriotyczne, pozwoliły nam lepiej zrozumieć, co oznacza być Polakiem.
PRZERWY TANECZNE
13.11.2024W naszej szkole odbywa się kolejna edycja aktywnych „tanecznych przerw”. Inicjatywa powstała w ubiegłym roku w ramach działań Samorządu Uczniowskiego. Taneczne przerwy to czas gdy przy muzyce można poznać różne tańce integracyjne i animacyjne. Wspólny taniec to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego podczas przerw, rozładowanie napięcia i dobrą zabawę z przyjaciółmi.
63
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
13.11.2024348 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, znany jako „Dzień Zdrowego Śniadania”. W tym dniu uczniowie klas I – III spotkali się na auli szkolnej i przygotowali kolorowe, zdrowe kanapki, które zostały zjedzone z apetytem. Przed przygotowaniem kanapek uczniowie przypomnieli sobie o zasadach zdrowego odżywiania. Cieszy nas, że część uczniów na co dzień pamięta o właściwie skomponowanym śniadaniu, które wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie i zdolność uczenia się, mamy nadzieję, że grupa ta będzie coraz większa.
Konkurs "Liściaste stworki-potworki"
13.11.20248Uczniowie z klas I-III wzięli udział w konkursie, który polegał na wykonaniu pracy „liściastego stworka-potworka” z darów jesieni takich jak, do wykończenia pracy można był użyć materiałów plastycznych. Celem konkursu było pobudzenie aktywności twórczej, rozwijanie dziecięcej wyobraźni oraz zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas jesiennej przyrody. Dzieci bardzo starały się, aby prace były pomysłowe i oryginalne. Zwycięzcy
konkursu zostaną ogłoszeni podczas szkolnego apelu.
PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W AKCJI
07.11.2024Dziękujemy za udział i zaangażowanie w zbiórkę elektroodpadów przeprowadzoną we współpracy z Naszą Firmą. Zebrali Państwo 3,040 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. GRATULUJEMY!
Z radością informujemy także, że z osiągniętym wynikiem zbiórki w ramach projektu TERAZ LAS w imieniu Państwa placówki zasadzimy aż 1 800 drzew!!! W załączeniu przesyłamy Certyfikat udziału w projekcie, na którym znajdziecie Państwo adres leśny nasadzeń Waszych drzew.
Jeszcze raz dziękujemy, że jesteście z Nami i wspólnie możemy dbać o środowisko.
Zapraszamy również na Nasz EKO BLOG na stronie TERAZLAS.pl
Zespół Green Office Ecologic
SZKOŁA PAMIĘTA
06.11.202415„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
W ramach akcji uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz Szkolne Koło Wolontariatu w tygodniu poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych, jak i w tygodniu po nim podjęli różnorodne działania, takie jak:
- pójście na cmentarze i zapalenie zniczy na grobach nieżyjących pracowników szkoły;
- odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii;
- uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.
OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY
23.10.2024Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy”, do której nasza szkoła przystąpiła ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą do 19 listopada 2024 roku.
Poniżej publikujemy linki do webinarów dla nauczycieli i rodziców oraz lekcji online dla uczniów.
https://dziecinstwobezprzemocy.pl/lekcje-i-webinary/ - link do lekcji
DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA
18.10.202423Najfajniejszy na tym świecie jest ziemniaczek… w „Dniu pieczonego ziemniaka” uczniowie klas I – III przygotowali i upiekli ziemniaki. Żeby nie było tylko „bulew” dzieci przygotowały do nich dodatki, pyszne surówki i sałatki. Zaangażowanie w gotowanie było ogromne, a samodzielnie przygotowane potrawy smakowały wyśmienicie.
FINAŁ POWIATOWYCH IGRZYSK DZIECI I MŁODZIEŻY W SZACHACH DRUŻYNOWYCH
18.10.2024404.10.2024 r. w Zespole Szkół w Parchowie odbył się FINAŁ POWIATOWYCH IGRZYSK DZIECI I MŁODZIEŻY W SZACHACH DRUŻYNOWYCH. Dwie drużyny naszych uczniów wzięły udział w rozgrywkach.
Młodsza grupa w składzie: Melania Szyca, Jakub Kinowski, Mateusz Garski i Fabian Szamałek, zajęła III miejsce.
Starsza grupa, w której byli: Natalia Wronska, Łukasz Gliszczyński, Błażej Meller i Szymon Baran, zajęła II miejsce.
Tym razem nie udało się wywalczyć miejsca w półfinale wojewódzkim, ale cieszy nas to, że uczniowie naszej szkoły chętnie grają w szachy i rozwijają swoje umiejętności.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne dobre wyniki.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
15.10.202451Dnia 11 października cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który przygotowały klasy Va i Vb pod kierunkiem wychowawczyń, pani Justyny Cyrson i Ewa Szuta. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była pani Joanna Szroeder – nauczycielka muzyki, za recytację - pani Mariola Myszkowska - nauczycielka języka polskiego. W przygotowanym programie artystycznym uczniowie przedstawili humorystyczne scenki z życia szkoły, śpiewali piosenki oraz recytowali zabawne wiersze. Akademia została nagrodzona gromkimi brawami. Podczas spotkania zostały również wręczone nagrody jubileuszowe. Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GLOŚNEGO CZYTANIA
18.10.2024229 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Po raz kolejny nasi najmłodsi uczniowie wzięli udział w tej akcji, która ma na celu promocję czytelnictwa i zachęcenie dzieci do wspólnego czytania książek. W tym roku Pani Marzena Reglińska przygotowała dla nas niespodziankę. Przedstawiła nam opowiadania przy pomocy teatrzyku kamishibai. Ta japońska technika połączenia teatru z czytaniem bardzo się wszystkim podobała. Dzieci siedziały jak zaczarowane podczas czytania bajki i po zakończeniu pierwszej chciały posłuchać kolejnej.
DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH!
11.10.2024Dzień Gier Planszowych to święto miłośników planszówek, obchodzone 10 października. W tym dniu Samorząd Uczniowski zorganizował w auli szkolnej wspólne granie w planszówki. W czasie zajęć lekcyjnych również dominowały gry planszowe, uczniowie nie tylko w nie grali, ale również sami projektowali i wymyślali zasady gry. To był emocjonujący dzień!
39