• REKRUTACJA ZAKOŃCZONA
          • REKRUTACJA ZAKOŃCZONA

            08.03.2023

            Drodzy Rodzice!

            Zakończyliśmy rekrutację do przedszkola na rok szkolny 2023/2024.

            Z przyjemnością informujemy, iż wszystkie wnioski , które  były złożone zostały rozpatrzone pozytywnie. Wszystkie dzieci zostały przyjęte.

             

            Dnia 22.03.2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca i potrwa do 03.04.2023 r.  Zachęcamy do składania wniosków. Liczba miejsc ograniczona.   

             

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – 21 lutego 2023 r.

            08.03.2023

            Czy wiesz, że język polski zaliczany jest do trzech najtrudniejszych języków świata?
            W swoim zasobie ma ok. 200 tysięcy słów, jednak żeby sprawnie się nim posługiwać wystarczy znać 1200 najczęściej używanych słów.  Prawie 50 milionów ludzi porozumiewa się w języku polskim, z czego 30 tys. to Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju, czyli tzw. Polonia. 

                        Te oraz inne ciekawostki o naszym języku ojczystym poznali uczniowie naszej szkoły podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w trakcie lekcji języka polskiego.

                        Ideą jego obchodów jest zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.

                        Bogactwo języka polskiego można poznawać na wiele sposobów. Klasie IV b udało się to przy pomocy różnych słowników. Od początku roku szkolnego uczniowie zaprzyjaźnili się
            ze słownikiem ortograficznym, kilka razy skorzystali również ze słownika języka polskiego,
            a dzisiejsze święto było okazją do poznania słownika frazeologicznego, słownika wyrazów bliskoznacznych i słownika poprawnej polszczyzny. Przygoda ze słownikami dopiero się zaczyna, więcej na ten temat w następnych klasach.

                        Uczniowie klasy VII stanęli w szranki w konkursie "Znam swój język". Zdobyta wiedza
            z zakresu nauki o języku oraz ortografii pomogła im rozstrzygnąć dylematy poprawności językowej.

                        Klasy VIII a i VI a wzięły udział w zabawach językowych. Tworzyły m. in. „zwariowane historyjki”, łamańce językowe oraz rymowanki, rozwiązywały też quizy językowe online. Uczniowie klas V rozwiązywały test językowy i ozdabiały swoje inicjały, przy okazji poznając wiele ciekawych faktów na temat języka polskiego.

                        Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem podejmowali kolejne wyzwania językowe przygotowane przez panie polonistki, utrwalając przy okazji i poznając tajniki posługiwania się poprawną polszczyzną.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2023 r.

            06.03.2023

            21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto, którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Uczniowie klas I – III włączyli się w te obchody. Język polski jest niezwykle pięknym, ale i trudnym językiem, o który warto dbać. Uczniowie rozmawiali o pięknie języka ojczystego, dowiedzieli się kilku ciekawostek dotyczących języka polskiego oglądając filmik. Z wielkim zaangażowaniem wykonywali przygotowane dla nich zadania, rozwiązywali krzyżówki, grali w bingo wyrazowe i przekonali się jaki trudny jest ich język ojczysty ćwicząc łamańce językowe. Święto języka ojczystego jest bardzo ważne, ale nasi uczniowie wiedzą już, że o piękny język polski należy dbać przez cały czas, a nie tylko od święta.

          • Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”

            28.02.2023

            Uczniowie klasy 8a i 8b na lekcji historii realizując temat Różne koncepcje walki z władzą komunistyczną poznali sylwetki żołnierzy wyklętych Później wykonali przepiękne plakaty, które przedstawiały wybranych żołnierzy wyklętych. Część z tych plakatów mogliśmy obejrzeć na szkolnych gazetkach w różnych częściach szkoły. Dnia 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych uczniowie klas ósmych rozdali przygotowane przez nich przypinki z pseudonimem konkretnego żołnierza. Na drzwiach sal lekcyjnych były zawieszone portrety żołnierzy. Każdy mógł dołączyć się do zabawy, która polegała na odszukaniu SWOJEGO żołnierza. Dowiedział się tym samym, jak się nazywał/kto ukrywa się pod danym pseudonimem, poznać jego historię.

            Dziękujemy wszystkim za udział i zainteresowanie.

            Uczniowie klasy ósmej wraz z nauczycielem historii

             

            A teraz krótka historia.

            Przez cały okres rządów komunistów w powojennej Polsce nie można było o Żołnierzach Niezłomnych oficjalnie mówić. Historia o nich milczała. O tysiącach żołnierzy Armii Krajowej i innych konspiracyjnych niepodległościowych organizacjach, o tych którzy nie złożyli broni po II wojnie światowej, bo nie pogodzili się z podziałem Europy dokonanym w Jałcie.

            Żołnierze Niezłomni – żołnierze polskiego powojennego niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia,  wierni Bogu i Ojczyźnie – nie złożyli broni i podjęli nierówną, samotną i w gruncie rzeczy beznadziejną walkę z nowym okupantem o prawdziwą niepodległość naszej Ojczyzny, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Sowieckiemu, tocząc walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR
            i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

            Polska Ludowa odwdzięczyła się Im za to represjami, więzieniem i wyrokami śmierci.

            Przez lata PRL-u byli nazywani bandytami i zaplutymi karłami reakcji, których ścigano, aresztowano, przesłuchiwano, okrutnie męczono i pozbawiano życia, często metodą sowiecką – strzałem w tył głowy. Miejsca pochówku wielu z nich po dziś dzień nie są znane.

            Ich walka o prawdziwie suwerenną Polskę przez dziesiątki lat była skazana na zapomnienie.

            Trzeba było niemal 70 lat, aby przywrócić Im należną godność i miano Bohaterów, bo dopiero na początku lat 90-tych XX wieku.

            Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym – to tego dnia w 1951 roku,
            po pokazowym procesie, wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”:

            – ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy:

            – Adam Lazarowicz,

            – Mieczysław Kawalec,

            – Józef Rzepka,

            –  Franciszek Błażej,

            – Józef Batory

            –  Karol Chmiel.

            Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.                      .

            Od kilkunastu lat dzięki ustawie sejmowej zainicjowanej przez śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych i świętem państwowym.

            Milczenie o Żołnierzach Niezłomnych, którzy pozostali do końca wierni Ojczyźnie
            i złożonej przysiędze, pomordowanym, torturowanym, szykanowanym i wyklętym przez komunistyczny reżim, o żołnierzach poakowskiego podziemia i innych patriotycznych formacji zostało przerwane.

            Dzisiaj za Ich patriotyzm, daninę krwi, męstwo, odwagę i honor oddajemy należną cześć. Nasza pamięć wędruje w szczególności do dowódców i żołnierzy najbardziej znanych”.

            Można przywołać tu choćby:

            • Zygmunta Szendzielarza – ps. „Łupaszka”
            • Augusta Emila Fieldorfa – ps. „Nil”
            • Anatola Radziwonika – ps. „Olech”
            • Hieronima Dekutowskiego– ps. „Zapora”
            • Zdzisława Brońskiego– ps. „Uskok”
            • Mieczysława Dziemieszkiewicza– ps. „Rój”
            • Danutę Siedzikównę– ps. „Inka”,
            • Józefa Franczaka– ps. „Lalek”.

            Mówiąc o nich  pamiętamy też o dziesiątkach tysięcy szeregowych żołnierzy wszystkich organizacji i partyzanckich grup antykomunistycznych, których liczbę historycy szacują nawet na ponad 250 tysięcy.

            Chwała Bohaterom, Cześć ich Pamięci!

          • DZIEŃ DINOZAURA W PRZEDSZKOLU

            03.03.2023

            Wujek Franek, ciocia Laura

            Zobaczyli dinozaura

            Jak podnieśli krzyk,

            To dinozaur znikł!

            26 lutego to Dzień Dinozaura. Dzieci przez cały tydzień poznawały historię znanych, prehistorycznych stworzeń. Dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały i jak prawdopodobnie wyginęły. Rozmawialiśmy na temat pracy paleontologa i wspólnie dokonywaliśmy ,,wykopalisk", dzięki którym zobaczyliśmy jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów. Podczas zajęć dzieci chętnie porównywały ich wygląd, określały ich wielkość, segregowały według określonej cechy. W zorganizowanych kącikach przyrody można było podziwiać diplodoki, tyranozaury, triceratopsy, pterodaktyle itp. Nie zabrakło również ciekawych zabawach ruchowych oraz plastycznych, związanych z tematyką zajęć. Duże zainteresowanie wzbudziły zajęcia badawcze, dzięki którym dzieci mogły poznać działanie wulkanu. Dzieci wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. Zajęcia z pewnością pogłębiły wiedzę uczniów, a w niektórych rozbudziły nową pasję.

          • OGŁASZAMY REKRUTACJĘ DO PRZEDSZKOLA NA ROK SZKOLNY 2023/2024

            09.02.2023

            Zgodnie z Zarządzeniem nr 9.2023 Wójta Gminy Parchowo
            z dnia 23.01.2023 r. w sprawie harmonogramu czynności
            w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024 do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest
            Gmina Parchowo

            OGŁASZAMY REKRUTACJĘ DO PRZEDSZKOLA

            NA ROK SZKOLNY 2023/2024

            Rodzice dzieci, które uczęszczają do przedszkola w bieżącym roku szkolnym chcący, aby dziecko korzystało z opieki przedszkola w roku szkolnym 2023/24 zobowiązania są
            do złożenia „Deklaracji kontynuacji wychowania przedszkolnego” do 15.02.2023 r. Brak deklaracji równoznaczny będzie z rezygnacją rodzica z opieki w przyszłym roku szkolnym.

            Rodzice zainteresowania zapisaniem dziecka do przedszkola składają w sekretariacie „Wniosek o przyjęcie
            do przedszkola w Parchowie na rok szkolny 2023/2024”
            . Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia wójta zgłoszenia przyjmujemy w dniach 15-28.02.2023 r.  


            Przyjmujemy zgłoszenia dzieci, które do 31.08.2023 r.
             skończą 2,5 roku. Zgłoszenia dzieci młodszych przyjmowane będą w trakcie roku szkolnego- jeżeli dysponować będziemy wolnymi miejscami.

            Formularze dostępne w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej: www.zsp.edupage.org w zakładce Dokumenty i poniżej.

            Dokumenty do pobrania:

            zal._nr_1.docx

            zal._nr_1.pdf

            WNIOSEK_O_PRZYJECIE(2).docx

            WNIOSEK_O_PRZYJECIE(1).pdf

            Deklar._kontynuacji.docx

            Deklar._kontynuacji.pdf

          • DZIEŃ PRZYJAŹNI W PRZEDSZKOLU

            03.03.2023

            Dnia 14 lutego 2023 r.  świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przyjaźni, który stał się okazją do  ciekawych rozmów dotyczących koleżeństwa i przyjaźni. Dzieci zastanawiały się jak ważne są relacje z innymi ludźmi, jak cenne jest mieć dobrych kolegów oraz jak samemu być dobrym przyjacielem. Przedszkolaki integrowały się podczas spaceru, wspólnych zabaw i tworzeniu "serduszek przyjaźni".

             

            „Przyjaciel” – J. Koczanowska

            Nie musisz mieć przyjaciół stu,

            nie musisz mieć dziesięciu,

            wystarczy byś jednego miał,

            a to już wielkie szczęście.

            Przyjaciel to jest taki ktoś,

            kto zawsze cię zrozumie,

            gdy dobrze jest – to cieszy się,

            gdy źle – pocieszyć umie.

            Przyjaciel to jest taki ktoś,

            kto nigdy nie zawiedzie,

            a poznasz go, bo z tobą jest

            gdy coś się nie powiedzie.

          • WOJEWÓDZKI PROJEKT EDUKACYJNY pt. „UCZĘ SIĘ BEZPIECZEŃSTWA”

            24.02.2023

            W tym roku realizowana jest VII edycja programu i obejmuje działaniem uczniów klas pierwszych z 89 szkół podstawowych województwa pomorskiego. Również nasi uczniowie klas pierwszych są uczestnikami projektu. W ramach projektu odbyły się już cztery spotkania z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Bytowie. Uczniowie zdobywają wiedzę z następujących obszarów tematycznych: „Bezpieczny w drodze do szkoły”, „Bezpieczny w domu”, „Bezpieczny w czasie ferii”, „Bezpieczny w sieci”, „Bezpieczny w czasie wakacji”, „Bezpieczny w małym świecie finansowym” oraz „Bezpieczny w środowisku naturalnym”. W trakcie spotkań uczniowie mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, a także usłyszeć wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące ich pytania. 17 lutego bytowscy policjanci przekazali uczniom klas pierwszych kamizeli odblaskowe sfinansowane w ramach Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego: „Uczę się bezpieczeństwa”. Z pewnością wpłyną one na poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększą ostrożność wszystkich  uczestników ruchu.

          • KONKURS "MISTRZ SŁOWA"

            13.02.2023

            W czasie ferii zimowych uczniowie klas pierwszych mogli wziąć udział w konkursie "Mistrz słowa". Uczniowie mieli za zadanie ułożyć jak najwięcej słów z podanych liter. w klasie IA udział wzięło 16 uczniów, w klasie IB-12. Okazało się, że nasi najmłodsi uczniowie to prawdziwi mistrzowie! Zwycięzca ułożył aż 518 słów. Drugie miejsce zajęła Magdalena Jereczek- wymyśliła i zapisała 411 słów, trzecie miejsce zajęli wspólnie- Hubert Krawiec- -358 słów i Natalia Malek- 354 słowa. Wszyscy to uczniowie klasy IA. Wśród uczniów klasy IB poszczególne lokaty zajęli-Katarzyna Klaman ( 143 słowa)- miejsce I, Zuzanna Orlikowska - (140 słów) II miejsce, III miejsce- Maria Korycik- (116 słów), Przemysław Stencel- (112 słów) i Helena Stenka(99 słów). W klasyfikacji ogólnej zwyciężyła klasa IA. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy każdemu uczestnikowi konkursu!

          • Szkolny Konkurs DBI – Dnia Bezpiecznego Internetu

            07.02.2023

            Zapraszamy wszystkich uczniów klas 1-8 naszej Szkoły do udziału 
            w szkolnym konkursie informatycznym z okazji promocji 
            Dnia Bezpiecznego Internetu. 
            W tym roku hasłem przewodnim DBI 2023 zostało: „Działajmy razem!”.

             

             

            Klasy 1-3 SP
            Uczniowie mają za zadanie zaprojektować własny emotikon pt.: „Bezpieczna emotka”. (kartka formatu A4, można wykorzystać kredki, farby, plastelinę, materiał,)

            Klasy 4 SP
            Uczniowie mają za zadanie wykonać prezentację
            pt.: „DBI 2021 – Działajmy razem” (program komputerowy np. Powerpoint)
            (zawartość prezentacji: slajd tytułowy oraz min. 9 slajdów zawierających treść oraz grafikę związaną z tematyką Bezpieczeństwa w Internecie, zastosowanie odpowiedniego tła oraz animacji; w slajdzie 11 należy podać źródło pobieranych zdjęć, czy grafik)


            Pracę należy odpowiednio zapisać pod nazwą: imię_nazwisko_konkursDBI.pptx
            oraz wysłać poprzez pocztę Outlook na adres:
            justynac@zspar.pl lub asm@zspar.pl

            Klasy 5-8 SP
            Uczniowie mają za zadanie wykonać prezentację, mini-grę lub animację
            pt.: „DBI 2021 – Działajmy razem” w programie Scratch.
            (do projektu w programie Scratch można wykorzystać tło np..: labirynt, natomiast jako duszki “sieciaki” 
            i “sieciuchy”)

             

            Projekt należy odpowiednio zapisać pod nazwą: imię_nazwisko_konkursDBI.sb3
            oraz wysłać poprzez pocztę Outlook na adres:
            justynac@zspar.pl lub asm@zspar.pl

            Udział w konkursie jest jednoznaczny ze zgodą na upublicznienie prac konkursowych na stronie internetowej szkoły. 
             

            Prace należy składać (klasy 1-3SP) oraz przesyłać pocztą internetową do organizatorek konkursu, do dn. 28.02.2023 roku
             

            Organizatorki konkursu:
            Justyna Cyrson
            Agnieszka Samson-Marcholewska

             

          • „THREE LITTLE PIGS” PRZEDSTAWIENIE

            03.02.2023

            Uczniowie naszej szkoły uczęszczający w ramach zajęć kreatywnych na Teatralne Koło Języka Angielskiego zaprezentowali swój spektakl „Trzy świnki” w języku angielskim niektórym przedszkolakom oraz uczniom klas I-III naszej szkoły. Młodzi aktorzy włożyli w swój występ wiele trudu. Przedstawienie uczniów wzbudziło w dzieciach ogromne emocje i cieszyło się wielkim zainteresowaniem.

          • WARSZTATY CHEMICZNE

            31.01.2023

            Uczniowie klas trzecich wzięli udział w warsztatach chemicznych, które poprowadziła pani Izabela Reglińska nauczycielka chemii w naszej szkole. Dzieci robiły roztwory chemiczne i tęczę w próbówkach. Zabawy było co nie miara... wszyscy zgodnie stwierdzili, że chemia jest ekstra. Warsztaty były podsumowaniem pierwszego modułu projektu „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”, podczas którego uczniowie czytali książkę „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej- Curie” J. Grodek. Po zajęciach nikt się nie dziwił, że bohaterka książki walczyła o to, żeby móc się uczyć i została chemiczką.

            Dziękujemy za pani Izie za super warsztaty.

          • LEKTURKI SPOD CHMURKI

            31.01.2023

            Uczniowie klas I – III po raz kolejny biorą udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Tegoroczna edycja odbywa się pod tytułem „Podróżowanie przez czytanie”. Nasi uczniowie poznawali przepiękne zakątki Polski, a czasami wyruszali w dalsze podróże czytając takie książki jak: „Pilot i ja” A. Bahdaja (kl. I a, I b), „Afryka Kazika” Ł. Wierzbickiego (kl. II a), „Rany Julek. O tym, jak Julian Tuwim został poetą” A. Frączek (kl. II b), „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej- Curie” J. Grodek (kl. III a, III b). Dzieci świetnie się bawiły wykonując zadania przewidziane w pierwszym module „Podróże po Polsce”, pakowali niezbędne rzeczy do walizki przygotowując się do wyjazdu, tworzyli gry planszowe, przygotowali „lektury w pudelku” i plakaty zachęcające do czytania książek i z wielką chęcią wypełniali Lekturniki. 

          • Teatr Lalki Tęcza

            31.01.2023

            13 stycznia uczniowie najmłodszych klas wybrali się do Teatru Lalki Tęcza w Słupsku na przedstawienie teatralne pt.: „Niesamowite przygody niesamowitych skarpetek”. Obejrzeliśmy historię kilku pojedynczych skarpetek, które poszukują swojej drogi. Poznaliśmy skarpetę Czarną Prawą i Lewą, Pasiastą, Zieloną i Żółtą, które przeżywają ciekawe przygody. Po spektaklu mogliśmy odpowiedzieć na pytanie co dzieje się ze skarpetkami, które giną podczas prania. Spektakl oparty jest na książce Justyny Bednarek pt.: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Wesoły spektakl, pokazujący, że każdy może wybrać własną drogę, bardzo podobał się wszystkim.

          • JASEŁKA W ŻUKÓWKU

            01.03.2023

             

            „A teraz kochani, wielka frajda będzie,

            Ujrzycie jasełka dzisiaj po kolędzie.

            Zaraz się na scenie, zacznie przedstawienie,

            Maryja i Józef będą w pierwszej scenie!”

             

            Dnia 13.01.2023 r. na sali wiejskiej w Żukówku odbyło się spotkanie rodzinne. Sala była wypełniona osobami z najbliższej rodziny przedszkolaków. Grupa „Żuczki” przebrana w kostiumy postaci z Jasełek, recytowała teksty i interpretowała w sposób aktorski swoje role. Mali aktorzy we wspaniałych strojach, przygotowanych przez rodziców, prezentowali się doskonale. Przedstawienie było wyjątkowe! Dzieci otrzymały gromkie brawa! Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, pełnej ciepła, radości i bliskości.

      • Kontakty

        • Zespół Szkół w Parchowie
        • Dyrektor: dyrektor@zspar.pl
        • SEKRETARIAT SZKOŁY (59) 821-44-67; Telefony wewnętrzne: 24 - KSIĘGOWOŚĆ 28 - PEDAGOG SZKOLNY 27 - FAX Tel. kom. szkoła - 694791419 Tel. kom. przedszkole - 882393530
        • Zespół Szkół w Parchowie im. gen. Józefa Wybickiego ul. Kartuska 19 A 77-124 Parchowo 77-124 Parchowo Poland
        • www.zsp.edupage.org
    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Szanowni Państwo!        
      W rozliczeniu podatku za rok 2023 można przekazać 1,5% na rzecz jakiejś organizacji. Zwracamy się z prośbą o przekazanie Państwa  1,5% podatku na Stowarzyszenie ASERT działające przy Zespole Szkół 
      w Parchowie. Stowarzyszenie zajmuje się pozyskiwaniem środków 
      i działaniami na rzecz uczniów naszej szkoły. 
      W tym roku potrzebujemy pieniędzy na montaż rekuperatora powietrza- systemu wentylacji na szkolną aulę.
      Od kwietnia 2016  mamy status organizacji pożytku publicznego (OPP). Bardzo liczymy na Państwa wsparcie.
      W zeznaniu podatkowym PIT za rok 2023 prosimy 
      o wpisanie naszego numeru KRS 0000022671