Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie
ZAGRODA KASZUBSKA "CHECZ" W DOLINIE JADWIGI WYCIECZKA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO
26.06.202320Uczniowie klasy II, III i V odwiedzili zagrodę kaszubską "CHECZ" w Dolinie Jadwigi . Mogli zobaczyć jak wygląda praca w gospodarstwie rolnym. Wspólnie z gospodynią piekli chleb. Posłuchali ciekawostek na temat pracy na roli oraz o tradycjach kaszubskich. Na obiad czekały na nich placki ziemniaczane z " swoijskich bulew". Zwiedzili okolicę w bardzo nietypowy sposób- przejażdżka " Agrobusem". Wszyscy miło spędzili czas przy okazji czegoś się ucząc. Tym wszystkim atrakcjom towarzyszyły przyśpiewki kapeli kaszubskiej.
WYCIECZKA
26.06.202319Dnia 9 czerwca grupa „Żuczki” z Żukówka uczestniczyła w wycieczce do Sali Zabaw „Encepence” w Kiełpinie. Była to nasza pierwsza, dłuższa wyprawa autobusem. Na miejscu czekała moc atrakcji: cztery sale zabaw z atrakcyjnymi przeszkodami. Były zjeżdżalnie, baseny z kulkami, karuzela, małpi gaj i wiele innych. To było istne szaleństwo! Po skończonej i wyczerpującej zabawie udaliśmy się na pyszny obiad. Zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do przedszkola. To był wspaniały dzień!
WYCIECZKA KLASY I a i I b
21.06.202314 czerwca obie klasy pierwsze wzięły udział w wycieczce dookoła świata...... a tak naprawdę do Parku Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie. Najpierw dzieci obejrzały wspaniałe budowle w dużym pomniejszeniu, korzystały z atrakcji w gabinecie strachu i gabinecie luster, potem mogły podziwiać różne zwierzęta- owady, ptaki- a nawet dinozaury. Po krótkim posiłku korzystały z atrakcji na placu zabaw, z których największa był wspaniały, prawdziwy samolot. Uczniom bardzo się wyjazd podobał- a następnym razem- trzeba zaplanować dłuższy pobyt.
KONKURS LOGOPEDYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY
21.06.20231Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu logopedycznego “Zabawka do dmuchania” i gratulujemy pięknych prac.
Osoby nagrodzone:
- Estera Wrycz- Rekowska (z grupy 0B)
- Michał gliszczyński ( z grupy 0B)
- Szymon Gawin- Hinca (z grupy 0A)
- Marcelina Wenta (z grupy 0A)
- Jan Wroński (z grupy 0A)
- Dominik Mechler (z grupy Żabki)
- Aleksander Szymoniak ( z przedszkola w Żukówku)
- Antonina Stenka (z grupy Miśki)
- Julia Gawin-Hinca (z grupy Miśki)
- Hanna Wrońska (z grupy Ptaszki)
- Krzysztof Gregorowski (z grupy Ptaszki)
- Anna Wronska (z grupy Robaczki)
- Liwia Wenta (z grupy Robaczki)
- Kamil Mechler (z grupy Robaczki)
WAŻNA INFORMACJA DLA RODZICÓW
14.06.2023Z przykrością informujemy, iż ze względu na zmieniająca się pogodę i zapowiadane burze z deszczem – festyn rodzinny zostaje przełożony na początek roku szkolnego, a dokładniej na 8 września (piątek ).
Przepraszamy i liczymy na Państwa wyrozumiałość oraz dużą frekwencję we wrześniu.
KASZUBSKA OLIMPIADA W LIPUSZU
07.06.2023We wtorek 6 czerwca uczniowie klas 5 brali udział w kaszubskiej olimpiadzie w Lipuszu. Na dzieci czekalo wiele niespodzianek popcorn, wata cukrowa i kiełbaski z grila. Dzielnie walczyli w 7 konkurencjach. Mimo upalnej pogody wszystkim dopisywały świetne humory i super się bawili. Udalo się naszym uczniom zdobyć 6 modeli i nagród. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i mamy nadzieję że za rok powtórzymy nasze zmagania i również będziemy reprezentować naszą szkołę.
WYCIECZKA WROCŁAW - PRAGA
06.06.202335W dniach 29.05. - 31.05. 2023 r. klasy ósme wzięły udział w wycieczce do Wrocławia i Pragi. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Wrocław. Podczas spaceru mogliśmy obejrzeć Rynek, fontannę, najstarsze mosty i oczywiście liczyliśmy słynne wrocławskie krasnale. Wieczorem dotarliśmy do Szklarskiej Poręby do wspaniałego hotelu ukrytego w głębi lasu, gdzie zjedliśmy smaczną obiadokolację.
Drugi dzień zaczął się bardzo wcześnie, gdyż pojechaliśmy do Pragi. Naszą przygodę z czeską stolicą rozpoczęliśmy od wejścia na wzgórze Hradczany. Tam obejrzeliśmy wieżę widokową wzorowaną na Wieży Eiffla. Następnie piękną ścieżką wśród drzew przeszliśmy do Zamku Królewskiego i Archikatedry św. Wita, Wacława i Wojciecha, które zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Potem zeszliśmy nad Wełtawę - rzekę przepływającą przez Pragę. Tam, z ciekawej perspektywy, podziwialiśmy Most Karola - łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, będący jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Po przejściu starymi uliczkami weszliśmy na niego i robiliśmy zdjęcia. Idąc przez Stare Miasto dotarliśmy do Rynku. Jego najważniejszą atrakcją jest praski zegar astronomiczny lub inaczej praski Orloj, znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Spacerując - dotarliśmy do Placu Wacława (zwanego przez Polaków Wacławiakiem). Tam zjedliśmy posiłek i odpoczęliśmy. Następnie zajrzeliśmy na najstarsze targowisko w Pradze, gdzie kupiliśmy pamiątki. W dalszej części naszej wyprawy dotarliśmy do najstarszej (rok budowy 1270!) czynnej w Europie Synagogi Staronowej znajdującej się w dzielnicy Josefov. Następnie spacerkiem znowu przeszliśmy przez rzekę i dotarliśmy do naszego autobusu.
Dzień trzeci ponownie przywitał nas piękną pogodą, co nas bardzo ucieszyło, ponieważ w tym dniu oglądaliśmy Halę Stulecia - halę widowiskowo - sportową we Wrocławiu. Tam, na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknych pergoli i zieleni, obejrzeliśmy “występ” multimedialnej fontanny, która jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Następnie przeszliśmy do Afrykarium znajdującego się na terenie ZOO. Miejsce to zrobiło na nas niesamowite wrażenie. To jedyne na świecie oceanarium poświęcone tylko faunie Afryki. W 21 basenach i akwariach można zobaczyć ponad 350 gatunków ryb oraz ssaków pochodzących z Czarnego Lądu. Po obejrzeniu ostatniej atrakcji na terenie Zoo zjedliśmy obiad i udaliśmy się w podróż do domu.
DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU
06.06.202375Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci – te małe i duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W naszym przedszkolu tego dnia nie zabrakło również wielu atrakcji. Były wycieczki, tańce, zabawy z chustą, konkurencje sportowe, zabawy sensoryczne, pyszne kiełbaski, lody, gofry oraz inne pyszności i niespodzianki. To był wspaniały dzień!
DZIEŃ SPORTU Z OKAZJI DNIA DZIECKA
02.06.202368Dnia 1 czerwca w Zespole Szkół w Parchowie został zorganizowany Dzień Sportu z okazji Dnia Dziecka. W tym dniu odbył się bieg poszczególnych klas oraz nauczycieli pod hasłem "Każdy wysiłek zawsze jest sukcesem". Kolejnym punktem programu była rywalizacja w "Dwa ognie usportowione" pomiędzy wcześniej wylosowanymi drużynami. W przerwie uczniowie zostali poczęstowani kiełbaską z grilla a na koniec słodkim poczęstunkiem w postaci lodów. Po skończonych rozgrywkach odbyło się podsumowanie wyników, wręczenie nagród i dyplomów. Całodzienne zmagania sportowe pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten szczególny dzień.
WYCIECZKA
02.06.202317Dnia 12 maja 2023 r. dzieci z grupy OA i Żabki pojechały na wycieczkę do Kaszubskiego Parku Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie. Dzieci miały okazję zobaczyć okazałe budowle w parku miniatur, kultowe auta z bajek, zamek strachu, gabinet śmiechu, bajkową krainę, mini zoo, samolot Tupolew, strefę z gigantycznymi przedmiotami, aleję z owadami XXXL i monster tracki. Pogoda i humory dopisały! Dzieci radosne i pełne wrażeń wróciły do domu.
PIKNIK KLASOWY
13.06.20232230 maja, uczniowie klas 2 wybrali się na piknik klasowy do gospodarstwa P. Alicji Rompa w Parchowie. Wspólnie z wychowawczyniami spędzili tam miło czas. Dzieci aktywnie brały udział w konkurencjach sportowych: grały w piłkę, przeciągały linę, rzucały do celu, biegały bawiąc się w swoje ulubione zabawy na świeżym powietrzu. Zwiedzały gospodarstwo, karmiły zwierzęta. Miały także okazję wcielić się w role artystów i malowały pastelami otaczający ich krajobraz. Każdy miał okazję przejechać się konno. W między czasie było pieczenie ziemniaków w ognisku- nie obyło się oczywiście bez lodów😊. Pogoda dopisała, więc zadowoleni, choć trochę zmęczeni, wszyscy z dobrymi humorami wrócili do domu.
ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2023'
30.05.202331 maja to Światowy Dzień bez Tytoniu. Początki jego obchodów sięgają aż 1987 roku. Tegoroczne hasło ogłoszone przez Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia brzmi: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”.
O szkodliwości tytoniu słów kilka
Decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że:
- wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze;
- wśród problemów zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu wymienia się choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne;
- trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów to rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 rokiem życia;
- szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 milionów ludzi i liczba ta stale rośnie;
-
oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy nie palących.
WHO o Światowym Dniu bez Tytoniu 2023
Tytoń to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także dla środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia w 2023 roku hasłem „Uprawiajmy żywność, nie tytoń” („Grow food, not tobacco”) zwraca uwagę, że uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy przyczynia się do światowego kryzysu żywnościowego.
Materiały
Portal jakrzucicpalenie.pl
Światowy Dzień bez Tytoniu 2023 na portalu Światowej Organizacji Zdrowia
Kampania Ministerstwa Zdrowia „Planuję długie życie”
WYCIECZKA DO GDYNI
02.06.20231823 V br. klasy IV a i IV b pod opieką wychowawczyń - pani Lucyny Szycy i pani Marzanny Labudy oraz pani Marioli Myszkowskiej pojechały na wycieczkę do Gdyni.
Jednym z punktów naszego wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki Experyment. Chociaż nie uczymy się jeszcze fizyki ani chemii, tutaj mieliśmy okazję zetknąć się z doświadczeniami dotyczącymi różnych zjawisk fizycznych i chemicznych. Wielu z nas zainteresowały eksperymenty związane z wodą, przede wszystkim ten, który pokazywał, jak powstaje wir wodny. Tutaj mogliśmy przyjrzeć się z bliska różnym organom naszego ciała, zobaczyć, jak pracuje serce w zależności od wykonywanych przez nas czynności czy trybu życia. Przy jednym ze stanowisk sprawdzaliśmy siłę naszego głosu, a przy innych dowiedzieliśmy się, “dlaczego strach ma wielkie oczy” oraz oglądaliśmy “na talerzu swoje głowy”. Po zapoznaniu się z ekspozycjami wzięliśmy udział w warsztatach pt. “Poczuj siłę”, których celem było zwrócenie uwagi na otaczające nas zjawiska fizyczne, poznanie różnego rodzaju sił oraz zbudowanie kompasu.
Wizyta w Centrum Nauki Experyment była bardzo ciekawa, wzbudziła nasz podziw dla świata i różnych dziedzin nauki.
Potem udaliśmy się na obiad do pobliskiej restauracji i po chwili odpoczynku ruszyliśmy wraz z panem przewodnikiem zwiedzać miasto. Zaczęliśmy od portu, w którym zacumowane były - okręt wojenny “Błyskawica”, obecnie okręt - muzeum, oraz żaglowce – “Dar Młodzieży” i “Dar Pomorza”. Ostatni z nich podziwialiśmy nie tylko z zewnątrz. Przewodnik zapoznał nas z historią tego trójmasztowego żaglowca i oprowadził po nim. Zobaczyliśmy jego najciekawsze miejsca, od maszynowni po pokład. Mieliśmy okazję przyjrzeć się ogromnemu silnikowi statku, linom i żaglom, kajucie kapitana czy też gościć w mesie oficerskiej. Przewodnik przybliżył nam realia życia na żaglowcu i zwyczaje marynarskie. Po zejściu na ląd kupiliśmy pamiątki, które będą nam przypominały miłe chwile spędzone w tym miejscu.
Następnie wyruszyliśmy się na podbój Kamiennej Góry, ze szczytu której roztacza się piękna panorama miasta. W tym miejscu zapoznaliśmy się z historią powstania miasta, podziw wzbudziły w nas najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne budowle. W drodze powrotnej z Kamiennej Góry przystanęliśmy obok budynku jednego z najlepszych w Polsce teatrów - Teatru Muzycznego. W parku zaciekawił nas pomnik w kształcie taśmy filmowej, upamiętniający najważniejszy w naszym kraju festiwal filmowy, który odbywa się w tym teatrze.
Spacer po Skwerze Kościuszki zakończył nasz pobyt w Gdyni. Wycieczka bardzo się nam podobała, bardzo przyjemnie spędziliśmy czas. To nie koniec naszych odwiedzin w tym uroczym mieście, ponieważ w piątej klasie planujemy obejrzenie przedstawienia w Teatrze Muzycznym.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
31.05.2023W piątek 28.04. 2023 r. odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Uczennice klasy 2a, 8a i 8b wprowadziły najmłodszych spośród braci uczniowskiej w zaczarowany świat książek. Było wiele atrakcji: bajkowy pokaz mody, zagadki, ślubowanie, pasowanie na czytelnika i upominki. Odtąd uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej! Gratulacje!!
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
31.05.2023Z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich w czwartek 27.04. odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas 1-3. Do rywalizacji stanęło 12 osób, po dwóch reprezentantów każdej z klas. Tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymały: Marysia Korycik z kl. 1b i Marcelina Majkowska z kl. 3b.
Serdecznie gratulujemy!!!
PROGRAM DLA SZKÓŁ - OWOCE I WARZYWA W SZKOLE
30.05.20235Nasza szkoła również w obecnym roku szkolnym uczestniczy, w unijnym programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, w atrakcyjny sposób, dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne.
Zachęcamy Państwa również do wspólnego kontynuowania w środowisku domowym zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia, co niewątpliwie wzmocni skuteczność programu, a przy tym będzie inwestycją w zdrowie całej rodziny.
Wszelkie informacje dotyczące programu, w tym wykaz zatwierdzonych dostawców, dostępne są na stronie internetowej programu: https://www.programdlaszkol.org/.
Celem Programu dla szkół jest skuteczne przeciwdziałanie następującym problemom:
- wzrastającemu udziałowi osób z nadwagą i otyłych wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym,
- wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne spowodowanemu nieodpowiednią dietą, wynikającą m.in. z braku ukształtowania w młodym wieku zdrowych nawyków żywieniowych,
- spadkowi konsumpcji owoców i warzyw w Polsce, pozostającej i tak na bardzo niskim poziomie w porównaniu do średniej wspólnotowej.
Powyższy cel powinien zostać osiągnięty poprzez:
- trwałe ukształtowanie wśród dzieci nawyków żywieniowych polegających na regularnym spożywaniu owoców i warzyw poprzez zwiększenie udziału tych produktów w ich codziennej diecie,
- podniesienie świadomości społecznej, w tym w szczególności dzieci, w zakresie zdrowego odżywiania.
Wycieczka klas III do Gdańska i Łapina
30.05.202340W środę 24 maja uczniowie klas III, korzystając z pięknej pogody, wybrali się na wycieczkę. Pierwszym miejscem, które zwiedzaliśmy było Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Od przewodnika, który nas oprowadzał, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, m.in.: jak powstaje bursztyn, jakie ma właściwości, jak odróżnić prawdziwy bursztyn od sztucznego oraz poznaliśmy historię Wielkiego Młyna, w którym Muzeum się znajduje. Podziwialiśmy inkluzje, niezwykłe okazy bursztynu i przedmioty z niego wykonane. Kolejnym miejscem na naszej wycieczkowej mapie była Bazylika św. Brygidy, w której znajduje się przepiękny ołtarz wykonany z bursztynu. Zrobił on na nas ogromne wrażenie. Następnie pojechaliśmy do Łapina. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji. Pierwszą były warsztaty papiernicze. Samodzielnie wykonane kartki zabraliśmy ze sobą. Drugą atrakcją było poznanie historii Starej Papierni i zwiedzanie Muzeum PRL. Po dawce historycznej wiedzy, wsiedliśmy na rowerowe drezyny i pojechaliśmy trasą kolejową, która prowadzi wzdłuż rzeki Raduni. Z wyprawy wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, że daliśmy sobie radę. Wszyscy otrzymaliśmy „drezynowe” prawo jazdy. Na zakończenie tego intensywnego dnia było ognisko z pysznymi kiełbaskami. Pan Paweł i pan Tomek z humorem opowiadali mnóstwo ciekawych historii. Ta wyprawa wszystkim się podobała i żal było wyjeżdżać. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do domów.
POWIATOWY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ "SINGING KIDS" 2023
29.05.20232820 maja 2023 r. odbył się w naszej szkole już po raz drugi Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „Singing Kids 2023”, który umożliwia prezentację umiejętności językowych oraz walorów głosowych. Jury w składzie: pani Joanna Szroeder, pani Marta Treder oraz pan Edmund Wrycz-Rekowski oceniało: poprawność muzyczną i językową, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. W konkursie mogli wziąć udział soliści ze szkół podstawowych oraz placówek kulturowych powiatu bytowskiego. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach: pierwsza kategoria obejmowała uczniów klas trzecich i czwartych szkoły podstawowej. W drugiej kategorii mogli wystąpić uczniowie klas piątych i szóstych, a w ostatniej grupie, uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Asert. Konkurs był współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Bytowie.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się doskonale, laureaci konkursu zostali nagrodzeni, a pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe zawieszki. Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy.