23 maja 2023 r. uczniowie klasy siódmej udali się na wycieczkę do Malborka. Ważnym punktem dnia było zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Malborku, gdzie uczniowie mogli poszerzyć wiedzę na temat historii zamku wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO. Po trzygodzinnej wędrówce po dziedzińcach i wnętrzu zamku uczniowie mieli możliwość zakupienia pamiątek. Następnie udali się na posiłek do restauracji Mc Donald’s. To był naprawdę udany dzień, pełen słońca i miłych wrażeń.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie
GENERALSKIE EPOLETY
26.05.20232218 maja już po raz 18. odbył się Rajd pieszy z Józefem Wybickim, czyli wyprawa po generalskie epolety. Naszą szkołę reprezentowały dwie 3-osobowe drużyny.
Rajd z generałem Józefem Wybickim daje możliwość spotkania z historią, przeżycia jej jako przygody, poznania życia i dzieła Józefa Rufina Wybickiego.
W tym roku obchodzimy ważne rocznice związane z postacią autorów słów hymnu: 255. rocznicę protestacji Józefa Wybickiego, 255 rocznicę zawiązania konfederacji barskiej oraz 45. powstania Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Zadaniem drużyn było rozwiązanie testu wiedzy o gen. J. Wybickim, a następnie pokonanie 12 km trasy pieszej z Dworu Rodziny Wybickich w Sikorzynie do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Podczas pokonywania trasy, zawodnicy odpowiadali na pytania oraz wykonywali różnego rodzaju zadania.
Nagrodę główną, czyli generalskie epolety zdobył Zespół Szkół w Parchowie za wykazanie się najlepszą wiedzą (wspólny wynik dwóch naszych grup) oraz 1 miejsce w kategorii szkół podstawowych 5-8 zdobyła grupa w składzie: Ewa Mondry Dombrowska, Jakub Płotka, Kinga Wilma.
Gratulujemy!!!
PIES POLICYJNY W SZKOLE
23.05.202337Z troski o dzieci, które mogą na swojej drodze spotkać agresywne zwierzę, dzielnicowy wraz z pedagogiem zorganizowali w szkole spotkanie profilaktyczne z przewodnikiem psa policyjnego. Uczniów klas I –III SP oraz wychowanków przedszkola odwiedzili funkcjonariusze policji z Bytowa wraz ze swym czworonożnym kompanem – psem policyjnym Gordonem. Przewodnik psa opowiedziała o codziennej służbie oraz przekazała, jak należy się zachować w kontakcie z agresywnym psem, zwierzęciem. Policjantka opowiadała także jakich zachowań psy nie lubią i czego nie robić, by ich nie prowokować. Gordon zaprezentował kilka sztuczek, z których najbardziej cieszyły się grupy przedszkolne.
ZAPISY NA MŁODZIEŻOWĄ SZKÓŁKĘ WĘDKARSKĄ W DNIU 01.07.2023 r.
09.05.2023W dniu 01.07.2023 r. na stanicy wędkarskiej przy jez. Jeleń odbędzie się Młodzieżowa Szkółka Wędkarska. Początek o godz. 9.00. Opłata za uczestnictwo w szkółce to 25 zł. Uczestnik otrzymuje podstawowy sprzęt wędkarski (szach, kołowrotek, haczyki, spławik, ołów, żyłkę itp.) oraz legitymację członkowską PZW ze wszystkimi opłatami na bieżący sezon, co upoważnia uczestnika szkółki do wędkowania na wodach PZW Bytów pod opieką osoby dorosłej. Dodatkowo uczestnicy otrzymają posiłek i napoje. W szkółce mogą uczestniczyć dzieci, które ukończyły 7 rok życia. Zapisy, dostarczenie fotografii i 25 zł do dnia 12.06.2023r. Ilość miejsc ograniczona, o zakwalifikowaniu się na szkółkę decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegółowych informacji udziela Pan Krzysztof Lang kontakt osobisty lub tel. 59-821-44-67 (w godzinach od 11.00-14.00).
WYCIECZKA DO SALI ZABAW "ENCEPENCE" W KIEŁPINIE
19.05.202326Dnia 16 maja, we wtorek dzieci z grupy "Ptaszki" oraz "Miśki" wybrały się na wycieczkę do sali zabaw. Dzieci były pod wrażeniem ilości zabawek i miejsc, w których mogą się bawić.
W sali było tyle atrakcji, że żadne dziecko nie nudziło się ani przez chwilę. Przedszkolaki pełne radości oraz uśmiechu zjadły posiłek i szczęśliwe wróciły do domu.
TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
12.05.202349 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Miastku odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju w Ruchu Drogowym. Naszą szkołę i gminę reprezentowały dwie drużyny: Grupa 1 – Antoni Piankowski kl6a, Jakub Gawin-Hinca kl.5a, Maja Hinca kl.5b oraz Kornelia Mielewczyk kl.5b. Natomiast Grupa 2 - Nadia Treder kl.8b, Jakub Płotka kl. 8b oraz Eryk Rompa kl. 8b. Turniej składał się z trzech części: test z wiedzy o ruchu drogowym, rowerowy tor sprawnościowy oraz konkurencja praktyczna - pierwsza pomoc przedmedyczna.
Grupa1 zajęła II miejsce spośród 7 grup
Grupa2 zajęła III miejsce spośród 8 grup.
Obu grupom gratulujemy!!!
Justyna Cyrson
Łukasz Mudyn
TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO
12.05.2023W dniach 24-28 kwietnia w naszej szkole odbył się “Tydzień Kultury Języka Polskiego”. W ramach tej akcji nauczyciele języka polskiego zorganizowali i przeprowadzili 10 konkursów związanych ze znajomością języka ojczystego.
W poniedziałek p. Zofia Warężak przeprowadziła konkurs „Językowe potyczki dla uczniów z Ukrainy”. Językowe zmagania przeprowadzono w dwóch kategoriach: dla uczniów klas II-III oraz dla klas IV–VIII. Uczniowie musieli bezbłędnie napisać krótki tekst oraz podać rymy do wskazanych wyrazów. Zadanie wydawało się niezbyt trudne, ale naszym kolegom z Ukrainy przysporzyło wielu problemów. Muszą jeszcze nad tym popracować.
We wtorek pod kierunkiem p. Anny Kowalskiej przedstawiciele klas IV-VI wzięli udział w konkursie "1 z 10" wzorowanym na popularnym teleturnieju telewizyjnym. Podczas rozgrywki musieli wykazać się znajomością zagadnień z zakresu nauki o języku, ortografii oraz literatury. Spośród dziesięciorga uczestników wyłoniono zwycięzcę, którym został Mikołaj Filbrandt z klasy V b. Gratulujemy Mistrzowi i wszystkim uczestnikom konkursu ogromnej wiedzy na temat języka ojczystego oraz bystrości umysłu.
Podobny konkurs zorganizowała również p. Dorota Adamska dla młodzieży z klas VII-VIII. Najlepszy w tej kategorii okazał się Kacper Głodowski z kl. VIIIa
W środę p. Mariola Myszkowska przeprowadziła „Szkolny Konkurs Ortograficzny” dla klas II-III. Uczniowie zmierzyli się z tekstem ortograficznym „Nasza klasa”. Musieli wykazać się przede wszystkim znajomością zasad pisowni wyrazów z ó, u, rz i ż. Najlepsi nie popełnili żadnego błędu! Uczniowie klas IV-VI napisali dyktando pt. „Ranek w lesie”. Tym razem uczestnicy potyczek ortograficznych udowodnili, że znają dużo różnych reguł ortograficznych i interpunkcyjnych.
Tego samego dnia pod bystrym okiem p. Doroty Adamskiej uczniowie klas VII-VIII pisali dyktando i zmagali się z pułapkami ortograficznymi polskiej pisowni. Zwycięzcą został Łukasz Nowak z klasy VII.
W piątek odbył się "Konkurs Ładnego Czytania" zorganizowany przez p. Zofię Warężak i p. Annę Kowalską Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-V. Komisja oceniała bezbłędność czytania, odpowiednie tempo oraz walory artystyczne. W związku z tym, że rok 2023 jest Rokiem Aleksandra Fredry uczniowie musieli pięknie przeczytać fragment utworu "Paweł i Gaweł". Zwycięzca otrzyma nagrodę podczas szkolnego apelu.
Tego samego dnia p. Mariola Myszkowska przeprowadziła konkurs językowy o tytuł „Mistrza Języka Polskiego”. W kategorii klas IV–VI laur zwycięstwa przypadł Zofii Adamskiej, zaś w grupie klas VII-VIII tytuł „Mistrza Języka Polskiego” otrzymał Kacper Głodowski.
Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursów gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
17
APEL Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH
28.04.2023W piątek 28 kwietnia 2023 roku odbył się uroczysty apel z okazji 1, 2 i 3 maja - tj. świąt związanych z historią naszej Ojczyzny. Uroczystość przygotowała klasa VII wraz z wychowawcą. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu artyści przedstawili ciekawe informacje na temat omawianych świąt. Uczniowie w trakcie występu wykonali piękne utwory, które ozdobiły przekazywane wiadomości na temat naszej historii. Było to prawdziwe, patriotyczne przeżycie!
10
Konkurs logopedyczny „Zabawka do dmuchania”
27.04.2023REGULAMIN KONKURS LOGOPEDYCZNEGO
Cele konkursu:
- promowanie poprawnej wymowy,
- rozwijanie talentów oraz kreatywności dzieci,
- uatrakcyjnienie ćwiczeń logopedycznych,
- zachęcenie dzieci do wykonywania ćwiczeń logopedycznych w domu.
Uczestnicy: przedszkolaki wraz z rodzicami
Czas trwania konkursu: 28.04.2023 – ogłoszenie konkursu,
20.05.2023- ostateczny termin dostarczenia prac do przedszkola,
01.06.2023r. –rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród
Opis konkursu:
1. Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez dziecko zabawki do dmuchania, czyli jednej pomocy do ćwiczeń oddechowych na zajęciach logopedycznych.
2. Technika wykonania pracy: dowolna.
3. Każda praca powinna być zaopatrzona w metryczkę (imię, nazwisko, grupa).
Miejsce składania prac:
Gabinet logopedyczny w przedszkolu u pani Agnieszki Kakowskiej i pani Darii Treder lub u wychowawczyń grup przedszkolnych.
Komisja konkursowa:
1.Komisja Konkursowa powoływana jest przez organizatorki- p. D. Treder i p. A. Kakowską.
2.Komisja Konkursowa zapozna się z pracami, dokona ich oceny i wybierze laureatów konkursu.
3.Od postanowień Komisji Konkursowej nie przysługuje odwołanie.
Kryteria oceny:
Powołana Komisja Konkursowa zapozna się z pracami, dokona ich oceny i wybierze laureatów. Prace zostaną ocenione według następujących kryteriów:
1. Zgodność z tematem i warunkami uczestnictwa.
2. Kreatywność twórcza.
3. Estetyka wykonania.
Nagrody:
1.Komisja Konkursowa nagrodzi najlepsze prace.
Postanowienia końcowe:
1.Zgłoszenie jest jednoznaczne z akceptowaniem warunków Regulaminu Konkursu „Zabawka do dmuchania”.
2.Wszystkie prace zgłoszone do konkursu stają się własnością organizatora. Autorzy przenoszą na organizatorów prawa autorskie.
3.Prace niezgodne z regulaminem, zniszczone, nie będą brane pod uwagę.
4.W sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem decydują organizatorzy.
5.Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej szkoły.
BEZPIECZNA SZKOŁA KROKODYLKA TIRKA
24.04.2023Drodzy Nauczyciele i Opiekunowie,„Bezpieczna szkoła Krokodylka Tirka” zaprasza uczniów, wraz z wychowawcami, do udziału w konkursie! Stwórzcie w klasie ekipę filmową, nagrajcie krótką opowieść o wybranych zasadach bezpieczeństwa na drodze, wygrajcie nagrody dla klasy i szkoły!Zasady konkursu „Moja szkoła ambasadorem bezpieczeństwa w ruchu drogowym”Stwórzcie ekipę filmową w klasie. Chcemy, aby każdy z uczniów zaangażował się w produkcję filmu i miał swoją rolę w tym procesie. Dzieci mogą zostać scenarzystą, reżyserem, scenografem, aktorem, kamerzystą, statystą.A Wy, Wychowawcy, zostańcie PRODUCENTEM filmu!!!
Forma filmów może być dowolna: piosenka, wywiad, uliczna ankieta, pantomima, film fabularny, teatr kukiełkowy, a nawet space opera! Nagrajcie czymkolwiek: komórką, kamerą, aparatem. Dziecięca wyobraźnia nie zna przecież granic! Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 0-1 i klas 2-3.Start konkursu: 21 kwietniaOstateczny termin nadesłania prac: 31 majaOgłoszenie zwycięzców: 20 czerwcaSzczegóły oraz regulamin znajdziesz pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gitd/konkurs-filmowy Dla najlepszych zespołów przewidziano nagrody:Za I miejsce: miasteczko ruchu drogowego i trzy rowery dla szkoły oraz kaski rowerowe dla wszystkich dzieci ze zwycięskiej klasy.Za II miejsce: trzy rowery dla szkoły oraz kaski rowerowe dla wszystkich dzieci z klasy.Za III miejsce: dwa rowery dla szkoły oraz zestaw ochraniaczy na kolana i łokcie dla wszystkich dzieci z klasy.Dla 100 najszybszych zespołów przewidziano upominki.
Oswiadczenie_o_wyrazeniu_zgody_na_przetwarzanie_danych_osobowych__Opiekun_Zespolu.pdf
Oswiadczenie_o_wyrazeniu_zgody_na_przetwarzanie_danych_osobowych__Czlonek_Zespolu.pdf
DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU
27.04.202324Co roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie. Nasze przedszkolaki w tygodniu poprzedzającym ten dzień szczególnie zastanawiały się, jak chronić Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Przypomniały sobie zasady segregacji śmieci, ich recykling, nabywały wiedzę o odnawialnych źródłach energii, poznawały sposoby oszczędzania wody, wykonywały prace plastyczne o tematyce ekologicznej. Przedszkolaki również w sposób praktyczny pokazały, że dbają o środowisko i pozbierały śmieci w okolicy budynku przedszkola. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Przedszkolaki wiedzą to doskonale i zawsze chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach.
TRZECI STRAŻAK W POWIECIE
26.04.202321 kwietnia 2023 w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Borzytuchomiu odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę i gminę reprezentowała Alicja Krefft z kl. VIIIa. Konkurs wiedzy pożarniczej składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Alicja pokonała wielu uczestników i dostała się do ścisłego finału. W kategorii uczniów klas V-VIII zajęła ona 3. miejsce.
Alicji Krefft gratulujemy fachowej wiedzy pożarniczej oraz życzymy dalszych sukcesów.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
26.04.20232222 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klas III wzięli udział w grze, w której głównym zadaniem było uratowanie Ziemi. Uczestnicy musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami, które były rozmieszczone w różnych częściach budynku szkoły oraz na boisku. Musieli dobrze posegregować śmieci, napisać Kodeks postępowania młodego ekologa, wykonać plakat z okazji Dnia Ziemi, jak również rozwiązać kilka trudnych obliczeń matematycznych. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z zadaniami i każdy otrzymał odznakę „Przyjaciela Ziemi”.
OPŁATY WĘDKARSKIE – DLA CZŁONKÓW SZKOLNEGO KÓŁKA WĘDKARSKIEGO
18.04.2023Członkowie Szkolnego Kółka Wędkarskiego mogą dokonać wpłaty na składki członkowskie PZW Bytów za obecny sezon wędkarski. Opłaty można dokonywać do 26.04.2023 r. (środa).
Koszt dla ucznia – uczestnika to:73 zł – wody nizinne lub 103 zł wody nizinne i górskie ( takie zezwolenie upoważnia do amatorskiego połowu ryb na wszystkich wodach PZW Bytów).
Chętni uczniowie powinni dostarczyć również legitymacje członkowskie PZW.
Uczniowie, którzy chcą zdawać egzamin na kartę wędkarską w ramach Szkolnego Kółka Wędkarskiego na terenie szkoły są zwolnieni z opłat za egzamin.
Należy tylko spełnić dwa warunki:- mieć ukończone 14 lat
- posiadać ważną legitymację szkolną.
Proszę dostarczać legitymację oraz pieniądze na składki członkowskie do p. Krzysztofa Langa najpóźniej do 26 kwietnia br. Egzamin na kartę wędkarską odbędzie się pod koniec kwietnia lub na początku maja.
„Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki – podróżowanie przez czytanie”.
19.04.202315Uczniowie klas I – III zakończyli II moduł Międzynarodowego projektu czytelniczego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki – podróżowanie przez czytanie”. W zimowym module uczniowie podróżowali razem z bohaterami książek pt. „ Dzieci z Bullerbyn”, „Zaczarowana zagroda”, „O psie, który jeździł koleją”, „Calineczka”. Podczas podróży wykonywaliśmy zadania promujące czytelnictwo: projektowaliśmy czytelnicze pizze, organizowaliśmy teatrzyki z bohaterami książek w roli głównej, budowaliśmy makiety i pojazdy, które zabierały nas w najdalsze podróże. Ostatnim zadaniem było ułożenie zasad postępowania w przypadku zgubienia się na wycieczce, uczniowie mieli mnóstwo pomysłów i większość można by zapisać w „Księdze Bezpieczeństwa”. Jak zwykle podczas lekturkowych zajęć dobrze się bawiliśmy i dużo nauczyliśmy.
Wyjazd na warsztaty LEGO SPIKE PRIME
19.04.20238W sobotę 15 kwietnia dwie grupy uczniów biorących czynny udział w kole informatycznym CMI, uczestniczyły w warsztatach “Lego Spike Prime” w Słupsku. Uczniowie pracowali w 2-osobowych zespołach, poznając tajniki edukacyjnego zestawu. Samodzielnie zbudowali robota, następnie programowali go według wskazówek prowadzącego. Pod koniec zajęć odbyły się starcia robotów, które polegały na wzajemnym spychaniu z planszy. Uczniowie z zaangażowaniem i ciekawością uczestniczyli w zajęciach.
Justyna Cyrson
Agnieszka Samson-Marcholewska
DNI OTWARTE I TARGI PRACY
14.04.20232913 kwietnia uczniowie klas VIII wraz z wychowawczyniami i panem pedagogiem pojechały do Bytowa na „Dni otwarte” i Targi Pracy (impreza ta organizowana jest z inicjatywy Powiatu Bytowskiego we współpracy z Urzędem Pracy, Cechem Rzemiosł Różnych oraz dyrektorami szkół ponadpodstawowych i przedsiębiorcami). Wydarzenie to skierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, którzy w najbliższym czasie będą dokonywać wyborów związanych z dalszą ścieżką kształcenia).
Swój wyjazd rozpoczęliśmy od PCEZ (Powiatowe centrum Edukacji Zawodowej). Tam mieliśmy możliwość dokładnego obejrzenia hali, gdzie odbywają się praktyki zawodowe (m.in. stolarskiej, spawalniczej, mechanicznej - obrabiarki CNC, robotów itp).
Następnie udaliśmy się do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych (tzw. Zawodówka). Tam mieliśmy możliwość obejrzenia całego budynku, oglądaliśmy pokaz strażaków i rozcinanie samochodu specjalistycznym sprzętem. Na hali sportowej rozmawialiśmy z przedstawicielami lokalnych firm. Tam uczniowie mogli określić swoje predyspozycje zawodowe przy pomocy doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był Budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych. Tam, na sali gimnastycznej przygotowano dla nas prezentację dotyczącą szkoły. Następnie pod skrzydłami przewodników mogliśmy skorzystać ze ścianki wspinaczkowej i siłowni. Potem byliśmy w imitacji pokoju hotelowego, gdzie uczniowie hotelarstwa opowiadali o swoim kierunku edukacji, oglądaliśmy budynek szkoły, zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez uczniów technikum żywienia.
Czwartym przystankiem była szkoła Branżowa Marmołowski. Tam zostaliśmy bardzo miło powitani i oprowadzeni po szkole. Uczniowie pograli w tenis stołowy i piłkarzyki oraz poczęstowali się słodkościami.
Ostatnim etapem było Liceum Ogólnokształcące, w którym zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każda z przewodnikiem została zapoznana z salami dydaktycznymi, biblioteką i aulą.
Dzięki tej wyprawie nasi uczniowie mieli bezpośrednią możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych Powiatu Bytowskiego oraz potrzebami lokalnego rynku pracy.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i o wiele mądrzejsi wróciliśmy do Parchowa.
DZIEŃ MARCHEWKI I ZAJĄC WIELKANOCNY
12.04.202322„Będzie zdrowy każdy zuch,
Gdy marchewkę je za dwóch!
U Kubusia dziarska mina,
Bo marchewkę co dzień wcina.”
4 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy dzień marchewki. Tego dnia rozmawialiśmy o marchewce, rozwiązywaliśmy zagadki, wykonaliśmy różne prace plastyczne oraz jedliśmy babeczki i ciasto marchewkowe popijając przy tym pyszny marchewkowy soczek. Było dużo śmiechu i zabawy, a dzień stał się wyjątkowy, zdrowy, pomarańczowy i witaminowy. Po takiej dawce witamin na pewno wszystkie przedszkolaki będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte.
Dzieci od kilku dni przygotowywały się na przyjście „Zająca”, dlatego udekorowały salę świątecznymi ozdobami, posiały owies i rzeżuchę oraz poznały zwyczaje i obrzędy wielkanocne. 5 kwietnia (w środę) dzieci wybrały się na spacer w poszukiwaniu prezentów. Każdy z nich znalazł upominek dla siebie, dzięki czemu dzień był bardzo radosny. Zajączek w tym roku miał bardzo dużo pracy, jednak uśmiechy na buziach przedszkolaków na pewno wynagrodziły mu ten trud.