Na placu przy Zespole Szkół w Parchowie stanęło wielkie serce na nakrętki. Nasza szkoła już od wielu lat włącza się w akcję ich zbierania. Dyrekcja oraz społeczność szkolna dziękuje Panu Marcinowi Michałka – inicjatorowi projektu, za życzliwą i bezinteresowną pomoc na rzecz innych ludzi. Życzymy dalszych sukcesów w działalności na rzecz społeczeństwa.
Archiwum Aktualności
„CZYTAM Z KLASĄ. LEKTURKI SPOD CHMURKI”
28.01.2021Uczniowie klas I a, I b i II b, w roku szkolnym 2020/2021, biorą udział w projekcie „CZYTAM Z KLASĄ. Lekturki spod chmurki”. Międzynarodowy projekt edukacyjny ma na celu wspieranie rozwoju czytelnictwa u uczniów. W naszej szkole prowadzony jest on w ramach innowacji, podczas dodatkowych zajęć. Projekt składa się z trzech modułów, którego postacią przewodnią jest mała chmurka Tosia, która ukazuje dzieciom nurtujące ją problemy, związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zachęci uczniów do rozwiązania bardzo ważnych problemów natury ekologicznej.
Realizację jesiennego modułu rozpoczęliśmy w Dzień Głośnego Czytania. Na początku wybraliśmy książkę pt.: „Kapelusz Pani Wrony”. W ramach projektu każdy z uczniów otrzymał „Lekturnik”, którego pierwszą stronę pięknie przyozdobił, a następnie uzupełnił pierwszą jego część. W klasach powstały piękne gazetki, którego głównym motywem stało się drzewo i chmurka Tosia, którą uczniowie wykonali własnoręcznie z waty lub bibuły.
Kolejnym zadanie, które wykonaliśmy w ramach projektu była wycieczka do lasu z okazji Światowego Dnia Drzewa. Podczas wyjścia rozmawialiśmy o ekologii, o tym po co potrzebne są drzewa. Po powrocie wykonaliśmy „eco” pracę z gazet.
Ciekawym wydarzeniem była wycieczka do stolarni (oczywiście wszystko odbyło się w reżimie sanitarnym), podczas której uczniowie poznali różne rodzaje drewna, dowiedzieli się co można z nich wykonać i poznali zawód stolarza.
Podsumowaniem naszej jesiennej pracy była realizacja scenariusza zajęć, który miał nam pomóc zrozumieć takie tematy jak: „Co nam dają drzewa?”, „Segregacja śmieci”, „Drugie życie papieru”. Uczniowie świetnie poradzili sobie z pytaniami podsumowującymi zajęcia.
Pierwsza część projektu za nami, świetnie się bawiliśmy, czytaliśmy, zdobyliśmy mnóstwo przydatnej wiedzy i już nie możemy się doczekać realizacji zimowego modułu.
14
KONKURS PLASTYCZNY NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ
26.01.2021Jak co roku przeprowadzono w naszej szkole konkurs plastyczny na kartkę świąteczną o tematyce bożonarodzeniowej. Konkurs cieszył się bardzo dużą popularnością. Udział wzięło aż 75 osób. W tym roku eksperymentalnie wprowadzono też nową kategorię – pracownicyJ.
Oto laureaci:
Kl. 1-2
I m. – Laura Szymoniak kl. 1b, Zuzanna Wrońska kl. 1a
II m. - Klaudia Cybula kl. 2a, Tomasz Gawin-Hinca kl. 1a
III m. – Julia Stenka kl. 2a, Malwina Klaman kl. 2a
Wyróżnienie – Marcelina Majkowska kl. 1bKl. 3-4
I m. Paulina Stencel 3a, Andrzej Kotłowski 4a
II m. – Gabriel Karpiuk 3a, Jan Głodowski 4b
III m. – Jakub Gawin_Hinca 3a, Lena Daszkowska 4bKl. 5-6
I m. - Kinga Wilma kl. 6b
II m. – Łukasz Nowak kl. 5
III m. – Daria Baran 6b
Wyróżnienie - Mikołaj Jankowski kl. 6aKl. 7-8
I m. – Wojciech Majkowski kl. 7b
II m. – Aleksandra Reszka kl. 7a
III m. – Małgorzata Wolska kl. 8PRACOWNICY
Im. - Judyta Lang
II m. – Halina Kotłowska
III m. – Zofia WarężakWszystkim uczestnikom gratulujemy kreatywności i bardzo dziękujemy za udział!
20
Szkolny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych
25.01.2021W grudniu, tuż przed świętami odbył się Szkolny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych, który cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród naszych uczniów.
Przebieg konkursu miał nietypowy charakter, ponieważ uczestnicy nagrywali swoje wystąpienia w domu i wysyłali je do nauczycielki muzyki Pani Joanny Szroeder. Na zdalny konkurs wpłynęły 62 utwory muzyczne: wykonania solowe i duety rodzinne.
Młodzi artyści wykazali się wielkim zaangażowaniem i pomysłowością w kwestii doboru utworu, interpretacji muzycznej, oraz dbałości o strój i każdy szczegół scenerii.
A oto wyniki konkursu:
Kategoria SOLIŚCI (klasy I-III)
I miejsce KAROLINA MATYSIAK, kl. Ib
I miejsce ZOSIA SABISZ, kl. IIb
II miejsce MARCIN MALEK, kl. Ia
II miejsce YAREK VORONTSOU, kl. IIIb
III miejsce LAURA SZYMONIAK, kl. Ib
III miejsce HELENA PILIPCZUK, kl. Ib
WYRÓŻNIENIA: Mikołaj Filbrandt IIIb, Zuzanna Wrońska Ia, Julian Daszkowski Ib, Lidia Kożyczkowska Ib,
Tomasz Labuda Ib, Marcelina Majkowska Ib, Klaudia Cybula IIa, Julia Stenka II a.
Kategoria SOLIŚCI ( klasy IV-VII )
I miejsce WOJTEK MAJKOWSKI , kl VIIb
II miejsce MATEUSZ CZECH, kl VIa
III miejsce ŁUKASZ NOWAK, kl V
III miejsce ŁUKASZ RESZKA, kl V
WYRÓZNIENIA : Mateusz Orlikowski IVa. Mateusz Tredr VIb, Roksana Grabowska VIb
Kategoria - DUETY RODZINNE
I miejsce NIKODEM i ZUZANNA KAPISZKA ,kl V, VIIa
II miejsce ALINA i YANA YREMICHU,kl V, VIIb
II miejsce OLIWIA i MAJA HINCA 0, III b
III miejsce ZUZANNA I MALWINA BRZESKA , kl V, 0
WYRÓŻNIENIA: Nicola Szymoniak z siostrą VI,0 , Martyna Kropidłowska z siostrą VIII, 0, Julia Kropidłowska z siostrą VII,0
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich rodzicom i opiekunom. Dziękujemy za ich wkład i zaangażowanie. Z uwagi na obecną sytuację pandemiczną, dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone uczniom po powrocie do szkoły.
POWRÓT KLAS I-III SP DO NAUKI STACJONARNEJ
16.01.202118.01.2021 r. uczniowie klas I-III SP wracają do systemu nauki stacjonarnej w szkole. Nauka będzie odbywać się w reżimie sanitarnym, zgodnie z aktualnymi wytycznymi MEN, GIS oraz MZ.
Uczniowie klas IV – VIII SP będą kontynuować naukę w trybie zdalnym.Przedszkole pozostaje otwarte i funkcjonuje, jak dotychczas, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Aktualny plan lekcji znajduje się na stronie internetowej szkoły.
Dowozy do szkoły bez zmian, czyli jak przed przerwą świąteczną.
PODSUMOWANIE GRYWALIZACJI
04.01.2021W lutym 2020r. z inicjatywy katechetek: p. Haliny Kotłowskiej i p. Marzeny Reglińskiej rozpoczęła się w naszej szkole innowacja pedagogiczna związana z Rokiem Jana Pawła II. Grywalizacja nosiła tytuł <<Jan Paweł II – od kremówki do „stówki”>> i nawiązywała do setnej rocznicy urodzin papieża Polaka. Udział w konkursie polegał na wykonywaniu określonych zadań i zbieraniu punktów na kartach udziału. Zakończenie zaplanowano na 19 maja, gdyż tego dnia Biskup Arkadiusz Okroj miał odwiedzić szkołę. Niestety pandemia pokrzyżowała nasze plany. Ale nie poddaliśmy się. Uczniowie nadal wykonywali zadania, które były możliwe do zrobienia w czasie obostrzeń. Rozstrzygnięcie nastąpiło 16 października czyli w Dzień Papieski.
W pierwszym etapie konkursu, który rozpoczął się jeszcze przed zamknięciem szkół, udział wzięło 59 uczniów, w drugim – 7 osób, a spośród nich do trzeciego etapu zakwalifikowało się 6.Końcowa klasyfikacja:
I m. – Hubert Lang kl. 3a
II m. – Paulina Stencel kl. 3a, Mateusz Orlikowski kl. 4a
III m. – Mikołaj Filbrandt kl. 3b
IV m. – Andrzej Kotłowski kl. 4a
V m. – Jakub Gawin – Hinca kl. 3a
Uczestnicy otrzymali nagrody, a wybrane prace zostały umieszczone na wystawie w łączniku szkoły.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości i zachęcamy do udziału w przyszłych inicjatywach!
5
WARSZTATY PROGRAMOWANIA ROBOTÓW LEGO
02.01.2021W okresie od czerwca do listopada 2020 roku w naszej szkole odbywały się warsztaty programowania robotów lego. Brali w nich udział uczniowie z klas II, III i VI. Stowarzyszenie ASERT napisało projekt, na którego realizację otrzymało dofinansowanie z funduszy Gminy Parchowo. Dzięki dofinansowaniu zakupiono zestawy do budowy i programowania robotów lego. Łącznie odbyło się 30 warsztatów, w których wzięło udział 24 uczniów. Uczniowie podczas warsztatów budowali roboty według instrukcji lub według swojego pomysłu a następnie za pomocą specjalnej aplikacji tworzyli program do sterowania robotami. Zajęcia umożliwiły uczniom rozwój umiejętności związanych z kompetencjami cyfrowymi a także pobudziły ich do większej kreatywności, logicznego myślenia, szukania rozwiązań problemów napotkanych po drodze. Najważniejsze jednak jest to, że warsztaty stworzyły uczniom możliwość nauki poprzez zabawę.
6
KALENDARZ ADWENTOWY 2020
22.12.2020Coroczną tradycją naszej szkoły jest przygotowywanie kalendarzy adwentowych.
Są one symbolem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wprawiają nas
w świąteczny nastrój , skracają czas oczekiwania na najpiękniejsze święta w oczach dzieci.W tym roku otrzymałam kalendarze w formie elektronicznej. Uczniowie wykazali się pomysłowością. Ich prace możecie obejrzeć na stronach poniżej zamieszczonych linków.
Życzę wszystkim zdrowych i radosnych Świąt.
Izabela Szwindowska
Mojego autorstwa:
https://calendar.myadvent.net/?id=37f03aead04d9eae79af8c422c6b4fd5
Łukasza Reszki z klasy 5:
https://calendar.myadvent.net/?id=0b442b1002efd23aa33b798782478bb5
Kamila Bednarek z klasy 5:
https://calendar.myadvent.net/?id=c50212ee34b9e0ac3aa0c883ccfa19fd
Mateusz Orlikowski z kl. 4A
https://calendar.myadvent.net/?id=01f99706c64494949382ae189ea028d5
Zosi Zielonka z klasy 4 A:
WYBITNA POSTAĆ Z MOJEGO REGIONU
22.12.2020Tegoroczna edycja konkursu Wiedzy o Samorządzie Lokalnym została przeprowadzona w formie zdalnej. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać prezentację nt.” Wybitna postać z mojego regionu”. Konkurs skierowany był do uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bytowskiego. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o lokalnej historii, postaciach ważnych dla regionu powiatu bytowskiego tj. działacz polityczny, działacz społeczny, pisarz, poeta, malarz, twórca ludowy, uczestnik wydarzenia historycznego. Każda prezentacja ocenia było pod względem treści, grafiki i ogólnego wyglądu. Jury wybrało 10 najlepszych prezentacji. Jedną z laureatów jest Natalia Stenka uczennica klasy ósmej, która wykonała prace poświęconą Ewie Orzechowskiej.
Gratulujemy
Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej
22.12.2020Podczas nauki zdalnej odbył się w Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej dla uczniów naszej szkoły. Uczniowie do końca listopada wysyłali nagranie z własnym wykonaniem dowolnej piosenki patriotycznej do nauczycielki muzyki Joanny Szroeder.
Do konkursu przystąpiło 27 uczniów, w dwóch kategoriach wiekowych : IV- V, VI-VII
Jury w składzie : Iwona Kolańska, Marzena Reglińska , Marzanna Labuda i Joanna Szroeder wyłoniło zwycięzców.
Kat I , klasy IV-V
I miejsce Nikodem Kapiszka -"Jak to na wojence ładnie"
II miejsce Łukasz Reszka -" Róża czerwona"
II miejsce Alina Yeremiychuk - "Przybyli ułani pod okienko"
III miejsce Łukasz Nowak - "Płynie Wisła, płynie"
wyróżnienia : Kamil Bednarek, Zofia Hinc, Antoni Wyszecki
Kat II, klasy VI-VII
I miejsce Zuzanna Kapiszka -"Piechota"
II miejsce Milena Puzdrowska - "Dziewczyna z granatem"
III miejsce Kacper Głodowski - "Idą leśni"
wyróżnienia : Ewa Mondry Dąbrowska, Przemysław Jereczek,
Alicja Krefft, Mirosław Malek
Nagrody i dyplomy zostaną wręczone po powrocie do szkoły.
BOŻONARODZENIOWY KONKURS PLASTYCZNY „MOJA BOMBKA CHOINKOWA”
22.12.2020Dnia 12 listopada 2020 r. ogłosiliśmy w przedszkolu Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny „Moja bombka choinkowa”. Do udziału w nim zaprosiliśmy wszystkich przedszkolaków i ich rodziców. Termin konkursu upłynął 27.11.2020 r. Do przedszkola wpłynęło 110 przepięknych bombek choinkowych, za które serdecznie dziękujemy!!!
Wszystkie dzieci wraz ze swoimi rodzicami włożyły ogrom pracy i zaangażowania! Dnia 04.12.2020 r. jednogłośnie przyznaliśmy wszystkim uczestnikom I miejsce!!! Dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Radosne i podekscytowane wróciły do domów.
Efekty pracy Państwa i Państwa dzieci można oglądać na choince w przedszkolu.
Serdeczne podziękowania składamy pani Emilii Kuczkowskiej za pomoc w organizacji upominków.
Pracownicy Przedszkola
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
22.12.2020Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych - Teodora Roosvelta. W 1902 roku wybrał się on z przyjaciółmi na polowanie. W trakcie wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent stanął w obronie zwierzaka i nakazał jego uwolnienie. Całą historię zilustrowano komiksem w dzienniku "Washington Post". Historia zainspirowała Morrisa Mitchoma, producenta zabawek i właściciela sklepu z zabawkami w Nowym Yorku. Stworzył on nową zabawkę dla dzieci w formie pluszowego misia. Autor nazwał go Teddy's Bear, nawiązując do imienia prezydenta USA. Tym samym pierwszy miś maskotka powstał 117 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Kto jest dzieci przyjacielem?
- mały miś!
Kto przyjaciół ma tak wiele?
- mały miś!
Miś choć mały, choć nieśmiały - wielkie serce ma.
Pocieszyciel doskonały.
Każdy swego misia ma!!!
W dniu 25.11.2020 r. przedszkolaki uczestniczyły w Światowym Dniu Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia przedszkolaki poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy.
„HOKUS-POKUS, CZARY-MARY, NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY”
22.12.2020W poniedziałek tj. 30.11.2020 r. świętowaliśmy w naszym przedszkolu magiczny dzień wróżb andrzejkowych. Dzieci poznały historię tego dnia . Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie …
Przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Nie obeszło się od tradycyjnego lania wosku, przestawiania butów przez próg, losowania imion przyszłych sympatii oraz losowanie przyszłych zawodów.
Było przy tym dużo, dużo radości i zabawy, a co najważniejsze nikt się nie obrażał. Dzieci potrafiły z przymrużeniem oka świetnie się bawić tworząc magiczny i wyjątkowy klimat andrzejkowy.
ZAPAL ŚWIATŁO PAMIĘCI
15.12.2020Uczniowie klasy 8 SP uczestniczyli 13 grudnia o godzinie 19.30 zapalając świecę – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego w kampanii społecznej IPN „Zapal Światło Wolności”. W akcji mógł wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Pamiętamy
3
„MIKOŁAJKOWY BIEG PO ZDROWIE” - PODSUMOWANIE WYNIKÓW
14.12.2020„Mikołajkowy bieg po zdrowie” - podsumowanie wyników
Łącznie w biegu wzięło udział 28 uczniów naszej szkoły z klas IV-VIII.
W poszczególnych kategoriach najlepsze wyniki uzyskali:
Klasa IV - dziewczynki
I miejsce - Zofia Hinc
II miejsce - Hanna Klaman
III miejsce - Zofia Zielonka
Klasa IV - chłopcy
I miejsce - Błażej Meller
II miejsce - Jan Głodowski
III miejsce - Antonii Piankowski
Klasa V-VI - dziewczynki
I miejsce - Alicja Krefft
II miejsce - Nadia Treder
III miejsce -Maja Bartoszyńska
Klasa V-VI - chłopcy
I miejsce - Piotr Stasiak
II miejsce - Mruk Dawid
III miejsce - Łukasz Nowak
Klasa VII-VIII - dziewczynki
I miejsce - Małgorzata Wolska
II miejsce - Zuzanna Mielewczyk
III miejsce - Natalia Stenka
Klasa VII-VIII - chłopcy
I miejsce - Witold Krefft
II miejsce - brak
III miejsce - brak
PROGRAMOWANIE Z LEGO WeDo 2.0
14.12.2020Uczniowie naszej szkoły w okresie maj - październik brali udział w warsztatach budowania i programowania robotów LEGO WeDo 2.0. Warsztaty prowadzone były w ramach projektu “Programowanie z LEGO WeDo 2.0”. Całkowity koszt projektu wyniósł 6740 złotych. Stowarzyszeniu ASERT udało się pozyskać 2973 złote dofinansowania ze Starostwa Powiatowego, pozostała część kosztów to wkład własny stowarzyszenia. Za pozyskane fundusze zakupiono zestawy do budowania i programowania robotów LEGO WeDo 2.0. W warsztatach udział wzięło 32 uczniów w wieku 8 – 13 lat. Każdy z uczestników wziął udział w serii pięciu 45-minutowych warsztatów, podczas których każdy samodzielnie budował roboty a następnie nimi sterował za pomocą tableta. Uczestnicy budowali roboty według instrukcji zawartych w aplikacji do tego przeznaczonej a także według własnego pomysłu. Następnie każdy uczestnik musiał dla swojego robota stworzyć odpowiedni algorytm, dzięki któremu mógł sterować robotem, kazać mu się odpowiednio poruszać, wydawać dźwięki. Dzięki zajęciom uczestnicy rozwinęli umiejętności programowania, pisania algorytmów, korzystania z TIK a także umiejętności kreatywnego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów. Co ważniejsze, towarzyszyła temu wszystkiemu dobra zabawa.
26