Dnia 25.11.2019r. 6 latki obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji każdy został obdarowany misiem wykonanym z gąbki, oraz drewnianą zawieszką w kształcie misia. Ponadto na dzieci czekały słodkie misie – lubisie. Misiowe zabawy oraz duży pluszowy miś umiliły nam ten dzień. Specjalną niespodzianką była wizyta Pani Patrycji Tusk, która przeczytała przedszkolakom bajeczkę o misiach.
Archiwum Aktualności
CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!
26.11.2019Sezon grzewczy 2019-2020
W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.
Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
Główne przekazy tegorocznej kampanii
- Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
- Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
- W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
- Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
- Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
- Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
- Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
- bezwonny,
- bezbarwny,
- pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
PRZYPOMINAMY!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
RADZIMY!
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE
26.11.2019Dnia 25 listopada w naszej szkole gościł Teatr Kurtyna z Krakowa z przedstawieniem profilaktycznym pt. „Prestiż”. Spektakl adresowany był do uczniów klas IV –VIII. W swojej tematyce nawiązywał do problemów, z którymi dzieci i młodzież mogą się zetknąć w swoim życiu.
Tytułowy prestiż był pretekstem do tego, żeby pokazać problem akceptacji w grupie rówieśniczej. Przedstawienie dotyczyło również tak ważnych dzisiaj problemów, jak fonoholizm, palenie papierosów czy zażywanie dopalaczy. Przez pryzmat doświadczeń bohaterów spektaklu każdy widz mógł odpowiedzieć sobie na pytania: Co jest dla mnie ważne w życiu? Z czym sobie nie radzę? Do kogo mogę zwrócić się o pomoc ze swoimi problemami? Spektakl był cenną wskazówką i pouczeniem, jak żyć wśród rówieśników, żeby nie ulegać złym wpływom, nie naśladować negatywnych wzorców, pozostać sobą. Sztuka jest przestrogą przed tym, że nie należy bezgranicznie ufać innym ani ślepo ulegać modzie. To mądra opowieść o tym, że w życiu należy się kierować rozsądkiem i brać pod uwagę rady rodziców.
Doskonałym pomysłem po zakończonym przedstawieniu była krótka rozmowa autorki sztuki z uczniami na temat ponadczasowych wartości moralnych, które niestety, są często lekceważone.
7
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
26.11.2019Dnia 20 listopada 2019 r. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie przeprowadzili pogadankę profilaktyczną z uczniami klas VI-VIII Zespołu Szkół w Parchowie. Przewodnim celem spotkania była edukacja uczniów w zakresie szkodliwości palenia tytoniu i e-papierosów, zażywania dopalaczy, narkotyków, jak również tabaki. Funkcjonariusz zapoznał młodzież z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, w tym e-papierosów oraz dopalaczy. Policjant omówił kwestie prawne związane z paleniem tytoniu i e-papierosów przez nieletnich, sprzedażą nieletnim papierosów, jak również konsekwencje prawne wynikające z używania, posiadania i handlowania środkami odurzającymi przez osoby nieletnie. Policjant wyjaśnił również, że używanie i sprzedawanie papierosów i e-papierosów osobom nieletnim jest traktowane w prawie tak samo jak używanie i sprzedawanie alkoholu. Funkcjonariusz uświadamiał młodzież, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć skutki w dorosłym życiu.
Wizyta policjanta w szkole przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze, a młodzież była zaciekawiona tematyką zajęć. Zajęcia profilaktyczne miały na celu podniesienie świadomości uczniów na temat zachowań ryzykownych i niebezpiecznych oraz wyjaśnienie, jak należy się zachowywać, aby nie popaść w konflikt z prawem.9
WYJAZD DO BYTOWA
25.11.2019W czwartek 23 listopada przedszkolaki z grupy 0B wybrały się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie. Ten dzień był wyjątkowy dla 6-latków. Wizyta rozpoczęła się od zajęć na Sali Edukacyjnej „Ognik”. Dzięki prowadzącym zajęcia strażakom, dzieci poznały procedury postępowania podczas różnych sytuacji niebezpiecznych związanych z ogniem, próbowały swoich sił w pozorowanej akcji ratunkowej w zadymionym pomieszczeniu oraz udzielały pierwszej pomocy. Jedną z największych atrakcji była oczywiście wizyta w garażu Straży Pożarnej. Maluchy przeżyły próbny alarm pożarowy, zobaczyły zjazd strażaka na rurze, mogły wejść do wozu strażackiego oraz zobaczyć, z jakiego sprzętu korzystają strażacy podczas akcji ratunkowych. Na zakończenie dzieci uzyskały certyfikaty. Miłym zakończeniem tego pełnego wrażeń dnia było wyjście na frytki do restauracji Kebab XL.
5
DNI WŁOSKIE
22.11.2019W drugim tygodniu listopada klasy III zorganizowały w naszej szkole „włoskie dni”, które miały przybliżyć tradycje, kulturę, historię jednego z krajów Unii Europejskiej - Włoch. Pierwszego dnia na auli szkolnej wyświetlano bajkę „Pinokio” dla najmłodszych. Kolejnym dniem była zabawa na auli szkolnej podczas której uczniowie klas III sprawdzali wiedzę uczniów i nauczycieli na temat Włoch, przygotowali stanowiska na których można było zrobić makaronową biżuterię, pokolorować postacie z włoskich bajek, wykonać maski weneckie i przygotować…papierową pizzę. Tego dnia większość uczniów i nauczycieli miała coś w kolorach włoskiej flagi. Podsumowaniem włoskich był konkurs wiedzowy z informacji, które były na gazetce. Uczniowie klas III dziękują za wspólną zabawę.
15
SPOTKANIE Z PANIĄ WETERYNARZ
22.11.201919.11.2019 r. uczniowie klas I– III wzięli udział w spotkaniu z panią weterynarz Katarzyną Dołębską, która na spotkanie przyszła z swoim psem. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca weterynarza i jak należy pielęgnować zwierzęta domowe. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Opowiadali o pupilach, które mają w domu oraz zadawali mnóstwo pytań. Pani Katarzyna przypomniała również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami i o konieczności szczepień.
Pani Katarzyna opowiedziała uczniom o swoim nowym hobby – tresura psów tropiących. Związku z tym na spotkanie został zaproszony p. Tadeusz Paszylk jest on policjantem – trenerem psa tropiącego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.
Uczniowie aktywnie brali udział w rozmowach ze stróżem prawa. Treser opowiedział słuchaczom o swojej pracy z czworonogiem. Wszyscy jednak czekali na pokaz umiejętności psów Didi i Prezesa. Psy pokazały jak szybko są w stanie znaleźć zakazane substancje, które były ukryte w różnych miejscach. Dzieci były pod wrażeniem posłuszeństwa psów wobec swoich opiekunów. Policjant przypomniał także co zrobić, gdy zaatakuje nas rozwścieczony pies. Jeden z uczniów zaprezentował wszystkim tzw. żółwia, czyli bezpieczną pozycję chroniącą przed ugryzieniami zwierzęcia.
Na koniec uczniowie mogli pogłaskać czworonożnego funkcjonariusza, który był skory do zabaw. Naszym uczniom spodobała się nietypowa lekcja.
8
OGNIK - SALA EDUKACYJNA
22.11.2019Dnia 23.10.2019 grupa OA zwiedziła Edukacyjną Salę „Ognik ” przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie.
Strażacy poprowadzili dla nas zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, bajek animowanych i sprzętu pożarniczego. Wytłumaczyli dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem.
Ponadto dzieci zobaczyły jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz zapoznały się z podstawami udzielania pierwszej pomocy.
Dzieci zobaczyły jak strażacy zjeżdżają po rurze, mogły wejść do wozu strażackiego oraz innych pojazdów jakie wykorzystują strażacy podczas akcji.
Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał certyfikat ”Dzielny Mały Ognik”.
28
I Turniej Szachowy o tytuł Mistrza Gminy Parchowo
11.11.2019Niepodległościowy Turniej Szachowy w Parchowie
W sobotę 9 listopada 2019, z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Zespole Szkół w Parchowie odbył się I Turniej Szachowy o tytuł Mistrza Gminy Parchowo. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie ASERT działające przy szkole. Zawody realizowane były w ramach projektu dofinansowanego przez Urząd Gminy w Parchowie dotyczącego przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w 2019 roku. Do zawodów przystąpiło 57 zawodników, większość stanowili uczniowie naszej szkoły, co świadczy o popularności szachów wśród uczniów. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w systemie szwajcarskim, tj. w dziewięciu rundach, po 10 minut na partię dla każdego zawodnika. Nad przebiegiem rozgrywek czuwał pan Zdzisław Pelowski. Podczas rozgrywania partii szachowych na twarzach uczestników widać było duże skupienie. Udział w turnieju dostarczył uczestnikom wiele pozytywnych emocji.
Na zakończenie turnieju Pan Dyrektor Jerzy Werra podziękował organizatorom, uczestnikom za udział i pogratulował zwycięzcom oraz wręczył, wraz z Panem Waldemarem Sabiszem – sołtysem Sołectwa Parchowo, statuetki, medale i nagrody dla zwycięzców turnieju. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Specjalne nagrody zostały przyznane najmłodszym i najstarszemu zawodnikowi turnieju.
Organizatorzy turnieju składają serdeczne podziękowania sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe: Sołectwu Parchowo, Radzie Rodziców przy ZS Parchowo, Panu Marcinowi Michałce oraz wszystkim, którzy włączyli się w sprawy organizacyjne.
Mamy nadzieję, że skoro pierwsza edycja cieszyła się tak dużą frekwencją, turniej ten
na stałe wpisze się do kalendarza sportowego Gminy Parchowo.Klasyfikacja Turnieju Szachowego o tytuł Mistrza Gminy Parchowo:
I GRUPA (rocznik 2010 i młodsi – dziewczynki)
I miejsce Natalia Wronska
II miejsce Aleksandra Mielewczyk
III miejsce Zofia Zielonka
I GRUPA (rocznik 2010 i młodsi – chłopcy)
I miejsce Błażej Meller
II miejsce Szymon Baran
III miejsce Cezary Kreft
II GRUPA (rocznik 2005 – 2009 – dziewczyny)
I miejsce Anna Matyja
II miejsce Roksana Grabowska
III miejsce Zuzanna Mielewczyk
II GRUPA (rocznik 2005 – 2009 – chłopcy)
I miejsce Łukasz Wroński
II miejsce Adrian Sabisz
III miejsce Jarosław Meller
II GRUPA (rocznik 2004 i starsi – kobiety)
I miejsce Izabella Reglińska
II miejsce Judyta Lang
III miejsce Joanna Szroeder
II GRUPA (rocznik 2004 i starsi – mężczyźni)
I miejsce Wojciech Ostrowski
II miejsce Wacław Gański
III miejsce Waldemar Sabisz
GP 24.PL
INTERAKTYWNA WYSTAWA ROBOTÓW
13.11.201925 października 2019 roku klasa IV oraz klasy VI pojechały do Gdańska do Centrum Handlowego Forum na interaktywną wystawę robotów z całego świata. Wystawa Robopark okazała się świetną atrakcją dla naszych uczniów. Podczas pokazu Tesli uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. synchroniczne tańce w teatrze robotów, nawet w rytmach Gangnam Style. Pasjonaci sportów mogli podziwiać roboboks, robofutbol czy robosumo oraz prowadzić zdalnie sterowany samochód rajdowy. W trakcie warsztatów odbył się również pokaz dronów. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat. Wystawa Robopark dostarczyła nam ogromnych wrażeń, jak również i wiedzy.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było obejrzenie filmu fantastycznego wytwórni W. Disneya pt. „Czarownica 2”. Baśniowy klimat sprawił, że film urzekł nas wszystkich.
Uczniowie pełni ciekawych wrażeń i z ochotą na kolejne takie wyjazdy wrócili do swoich domów.
37
TEATRZYK KUKIEŁKOWY W PRZEDSZKOLU
13.11.201925.10.2019 r. do naszego przedszkola zawitali po raz pierwszy aktorzy z Agencji Artystycznej „Paula” z Sąborza, koło Słupska. Wystawili u nas teatrzyk kukiełkowy, pt. „Magiczne słowa”, który uzmysłowił dzieciom jak ważne w życiu są słowa: proszę, przepraszam, dziękuję oraz okazywanie szacunku do drugiego człowieka. Wszystkie przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem śledziły losy smutnego świetlika, który nie wierzył we własne umiejętności. Wspólnymi siłami, za pomocą magicznych słów, pokonały niegrzecznego Wredniaka. Spektakl był doskonałą lekcją wychowania, a jednocześnie wspaniałą zabawą z postaciami bajkowymi.
PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W STRAŻY POŻARNEJ
13.11.2019W dniu 07.10.2019 r. nasze przedszkolaki wybrały się z wizytą do straży pożarnej. Wszyscy wiedzą, że każdy mały chłopiec marzy o tym, by zostać strażakiem. Dlatego wiele emocji i radości sprawiła dzieciom ta wizyta. Przedszkolaki oglądały stroje strażaków, sprzęt, samochód i jego wyposażenie oraz miały możliwość przymierzenia kasku strażackiego. Wóz strażacki zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Bardzo dziękujemy Panom strażakom za miłą gościnę!!!
10
ZIELONA SZKOŁA W WYGONINIE
21.10.2019W dniach 11 – 12.10.2019 r. uczniowie klas III, uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego pojechali do Zielonej Szkoły w Wygoninie. Nasz pobyt wypełniony był różnymi atrakcyjnymi zajęciami i zabawami, nikt nie mógł narzekać na nudę. Pomimo, że wyjazd był krótki, dostarczył uczniom nowych wrażeń i pozytywnych doświadczeń, i nikt nie chciał stamtąd wyjeżdżać. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, w planach było jeszcze zdobycie najwyższej góry na Kaszubach – Wieżycy, ale pogoda popsuła nam te plany. Mimo to do domu wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień i bardzo chętni na kolejny, ale tym razem dłuższy, wyjazd do Wygonina.
27
DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ
21.10.201909.10.2019 r. uczniowie klas I – III wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Pierwszym punktem na mapie w tym dniu była Hala Oliwia, gdzie uczniowie obejrzeli rewię na lodzie pt. „Przygody Sindbada Żeglarza”. Bajkowa sceneria, kunszt łyżwiarski aktorów i efekty specjalne zrobiły wrażenie na wszystkich oglądających. Kolejnym punktem wyprawy było Centrum Hewelianum, gdzie uczniowie podzieleni na grupy wzięli udział w warsztatach i zwiedzali wystawy tematyczne. Dzień ten wszyscy będą miło wspominać, gdyż wyprawa była bardzo udana.
26
WYCIECZKA DO GDAŃSKA
21.10.201910 października 2019 roku klasa IV, klasy V i VI pojechały do Gdańska do Hali Oliwii na rewię na lodzie pod tytułem „Przygody Sindbada Żeglarza”.
Historia ta opowiadała liczne i ciekawe przygody tytułowego bohatera. Poznaliśmy królewny: Sermirę, Piruzę, Najdroższą. Oglądaliśmy barwne postaci takie, jak: ryby piły, piratów, Chińczyka, tańczącego konika morskiego, rude wojowniczki i wielu innych. Mogliśmy podziwiać niesamowitą technikę jazdy na łyżwach, wspaniałe stroje i dekoracje. Największe wrażenie zrobiły na nas pokazy pirotechniczne. Występom towarzyszyła niesamowita muzyka. Wszyscy byliśmy zachwyceni spektaklem.
Kolejnym etapem naszej wyprawy było Jump City, gdzie spędziliśmy godzinę na wspaniałej zabawie pod opieką profesjonalnych instruktorów.
Nasz dzień zakończyliśmy w restauracji Mc Donald, gdzie zaspokoiliśmy nasz głód po dniu pełnym wrażeń.
To była wspaniała wyprawa.
6
IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
21.10.2019W piątek 4 października 2019 r. w naszej szkole odbył się IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Po raz kolejny „Młodsi pytali czy starsi tabliczkę mnożenia znali”. Jak co roku dzień cieszył się wielkim zainteresowaniem. W ramach tego dnia wybieraliśmy Mistrza tabliczki mnożenia w dwu etapowym konkursie, Patrole Egzaminacyjne przepytywały wszystkich chętnych w szkole i przedszkolu ze znajomości mnożenia i dzielenia, na przerwach każdy mógł wziąć udział w „meczach tabliczki mnożenia”, a najmłodsi mogli pokolorować symbol tego dnia – sowę. Jeden z patroli pełnił swój dyżur na łączniku przy wejściu i zachęcał do udziału w zabawie wszystkich wchodzących do szkoły. Tego dnia każdy mógł się przekonać czy tabliczka mnożenia to dla niego „pestka” czy trzeba się jej poduczyć, aby w przyszłym roku zostać Mistrzem.
6