W poniedziałek 14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji wszyscy zaproszeni goście o 10.30 zebrali się w auli szkolnej. Otwarcia obchodów dokonał Dyrektor Zespołu Szkół w Parchowie. Pan Jerzy Werra powitał zgromadzonych gości tj. Wójta Gminy Parchowo – Andrzeja Dołębskiego, nauczycieli, pracowników i uczniów. Dyrektor złożył życzenia wszystkim pracownikom – życzył siły i cierpliwości w wypełnianiu obowiązków, spełnienia marzeń i przede wszystkim zadowolenia z pracy. Z równie ciepłymi i serdecznymi życzeniami wystąpił Pan Wójt, Samorząd Uczniowski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Bożena Mruk. W tym dniu nagrody i podziękowania za 30-letni staż pracy otrzymały Pani Lucyna Szyca i Pani Mariola Myszkowska. Następnie przeszliśmy do najważniejszego punktu naszego spotkania – występów przygotowanych przez klasy V. Pięknie zaśpiewane piosenki oraz humorystyczne scenki wywołały uśmiech na twarzy zebranych gości. Po występach wszyscy pracownicy otrzymali symboliczne upominki.
Archiwum Aktualności
DZIEŃ RUMUŃSKI
14.10.2019W tym roku szkolnym w naszej szkole poszczególne klasy prezentować będą kraje Unii Europejskiej. Każda klasa w barwny sposób zaprezentuje wylosowany wcześniej kraj. Pierwszym prezentowanym krajem, który przypadł klasie VIa, była Rumunia. W związku z tym uczniowie klasy szóstej na korytarzu szkolnym wystawili gazetki, na których przedstawili podstawowe informacje dotyczące Rumunii oraz wiadomości na temat kuchni, tradycji ludowych, atrakcji turystycznych i różne ciekawostki związane z tym krajem. Organizatorzy zaprezentowali również podstawowe zwroty w języku rumuńskim.
Wielkie rumuńskie święto odbyło się 8 października 2019r. Uczniowie klasy VIa wraz z wychowawczynią zadbali o to, aby „Dzień rumuński” upłynął pod znakiem uśmiechu i zabawy. W dekoracji szkoły dominowały trzy kolory: granatowy, żółty i czerwony. Mile widziane były ubiory w barwach narodowych Rumunii. W nagrodę każdy otrzymał rumuński lej, za który mógł zrobić zakupy w sklepie z rumuńskimi specjałami. Po swojskie papanasi i covrigi oraz arbuzy i paprykę ustawiały się „kilometrowe” kolejki. Przez jeden dzień uczniowie mogli się poczuć jak w gościnnej Rumunii. W szkole odbyło się także wielkie poszukiwanie emblematów w barwach rumuńskich. Uczniowie musieli też wykazać się wiedzą i rozpoznać flagę rumuńską. Na auli przeprowadzono quiz wiedzy o Rumunii oraz konkurs wyplatania z masy solnej covrigi, czyli rumuńskiego precla. Były również warsztaty plastyczne i fotobudka z Draculą. Największą atrakcją okazał się „Salon Dacii”, z którego można było wypożyczyć pojazd na krótką przejażdżkę. Publiczność gorąco oklaskiwała również rumuński taniec ludowy alunelul w wykonaniu organizatorów. Na finał Dnia Rumuńskiego uczniowie szkoły ubrani w barwy narodowe Rumunii utworzyli żywą flagę.Hrabia Dracula, papanasi, covrigi, alunelul, Dacia to motywy przewodnie „Dnia rumuńskiego”, czy Rumunia podbiła nasze serca? Myślę, że tak, ponieważ uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do wszystkich konkurencji i zabaw. W rezultacie tego dnia szkoła była prawdziwie rumuńska i granatowo-żółto-czerwona.
107
Z WIZYTĄ NA POCZCIE
11.10.20199 października przedszkolaki z grupy OA i OB odwiedziły oddział Poczty Polskiej w Parchowie, by razem z jej pracownikami obchodzić Światowy Dzień Poczty, ustanowiony przez wyspecjalizowaną organizację ONZ-Światowy Związek Pocztowy. Pan Wojciech Majkowski opowiedział nam o tym jak działa urząd pocztowy oraz podkreślił jego ważną rolę w życiu codziennym. Na koniec wizyty każda grupa została obdarowana pamiątkowymi znaczkami.
ZIELONA NOC
21.10.201927 września 2019 r. klasy V a i V b nocowały w szkole. Spotkaliśmy się o godz. 18.00. Najpierw przygotowaliśmy sale do naszych potrzeb, a następnie graliśmy w różne gry planszowe. Kolejnym punktem w naszej zabawie były zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Chłopcy grali w „nogę”, a dziewczynki w dwa ognie. Po emocjonujących zawodach znaleźliśmy chwilę na odpoczynek.
Potem czekała na nas miła niespodzianka – jedna z mam – p. Izabela Jereczek wraz z córką przyjechała i upiekła nam przepyszne gofry z bitą śmietaną, dżemami i cukrem pudrem. Po tym smakowitym szaleństwie był czas wolny, który wykorzystywano w różny sposób – niektórzy się malowali (nie tylko dziewczyny ;)), inni grali w gry. Późnym wieczorem rozpoczęliśmy maraton filmowy, który trwał do 2 w nocy. Nie oznaczało to końca zabawy, gdyż rozmowy trwały jeszcze długo…
Rano rozeszliśmy się do domów – zmęczeni, niewyspani, ale bardzo zadowoleni.
FINAŁ POWIATOWY W SZACHACH DRUŻYNOWYCH
01.10.201927 września 2019 r. w naszej szkole odbył się Powiatowy Finał w Szachach Drużynowych. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Każdy zawodnik miał 15 minut na partię, rywalizacja była bardzo zacięta. Najlepsi zawodnicy zmagań szachowych zostali nagrodzeni pucharami oraz dyplomami. Nasi uczniowie zajęli bardzo wysokie miejsca. Zwycięscy pojadą na półfinały wojewódzkie.
Kategoria wiekowa – rocznik 2007 i młodsi:
I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Parchowie
II miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Miastku
III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie
Kategoria wiekowa – rocznik 2005 – 2006:
I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Miastku
II miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bytowie
III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Parchowie
Nasze drużyny wystąpiły w składzie:
Kategoria wiekowa – rocznik 2007 i młodsi: Anna Matyja, Jakub Kiedrowicz, Łukasz Wroński, Adrian Sabisz.
Kategoria wiekowa – rocznik 2005 – 2006: Paulina Jereczek, Kacper Bronk, Wojciech Wilma, Maciej Marszałkowski.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom.
12
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
01.10.201929 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku dzień ten przypadł w niedzielę, dlatego też w naszej szkole świętowaliśmy go w poniedziałek 30 września. Tego dnia zaprosiliśmy Panią Mirkę Kurek, polonistkę, która była nauczycielką w naszej szkole, aby poczytała nam książki dla dzieci. Pani Marzena z biblioteki wybrała dla nas książkę „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić” R. Bright oraz „Kiedy mały Findus się zgubił” S. Nordqvista, a Pani Mirka przepięknie nam je przeczytała. Uczniowie byli bardzo zainteresowani przygodami bohaterów książek i chętnie odpowiadali na pytania.
Na zakończenie uczniowie dostali zakładki do książek.Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Mirce za poświęcony nam czas.
Pamiętajmy, że czytanie uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, rozwija język, wyobraźnię i pamięć.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
03.10.2019W dniu 20 września 2019 r. w przedszkolu w Parchowie odbył się Dzień Przedszkolaka. W tym uroczystym dniu dzieci w każdej grupie zostały poczęstowane tortem i smakołykami. Tego dnia odbyły się różnorodne zabawy oraz tańce przy muzyce dziecięcej. Dzieci pełne wrażeń z balonikami i koronami na głowach wróciły do swoich domków.
5
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
03.10.2019W dniu 16 września 2019 r. w przedszkolu w Parchowie i Żukówku odbył się Międzynarodowy Dzień Kropki - jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci i nauczyciele na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty oraz poznać ich mocne strony. W naszym przedszkolu dzieci od samego rana cieszyły się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki „The Dot”, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej dziewczynki Vashti - dzięki kropce dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie dzieci w poszczególnych grupach bawiły się przy muzyce, tańczyły, wykonywały kropkowane prace plastyczne i ozdabiały teren szkoły kredowymi kropkami! Tego dnia również rodzice mogli wziąć udział w projektowaniu swojej kropki na tablicy na przedszkolnym korytarzu J Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy!!! To był wesoły i niezapomniany dla wszystkich przedszkolaków dzień!
8
ŚPIĄCA KRÓLEWNA
03.10.2019W dniu 11.09.2019 r. do przedszkola w Parchowie przyjechał Teatr „Art.-Re”z Krakowa ze spektaklem pt. „Śpiąca Królewna”. To adaptacja jednej z najsłynniejszej baśni Charles’a Perrault’a. Parze królewskiej rodzi się długo wyczekiwana córka – księżniczka Aurora. Na uroczystość chrztu do pałacu przybywają dobre wróżki, żeby obdarować księżniczkę cennymi darami…. Król zapomina jednak o zaproszeniu Diaboliny, która z zemsty rzuca na Aurorę zły czar. Dziewczyna ma ukłuć się wrzecionem i … Jednak dzięki dobrym wróżkom i odważnemu księciu czary Diaboliny zostają przezwyciężone, a ona sama pokonana. Wiara w dobro, miłość, męstwo i odwaga są w stanie pokonać wszelkie zło – to właśnie przesłanie tego przepięknego spektaklu.
WYCIECZKA DO STRAŻY
03.10.201929 maja 2019 r. przedszkolaki z Żukówka odwiedziły strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Bytowie. Dzieci ubrane w stroje i hełmy strażackie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Ognik”, na których wzbogacały wiedzę na temat bezpieczeństwa. Strażacy tłumaczyli, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Dzieci zobaczyły jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru oraz poznały podstawy udzielania pierwszej pomocy. Ponadto mogły z bliska oglądać pojazdy strażackie oraz spróbować opuszczania się po słupie ześlizgu. Na zakończenie wycieczki dzieci udały się do restauracji na frytki i na plac zabaw. To był miły dzień pełen wrażeń.
45
WYCIECZKA NA POLICJĘ
03.10.20197.06.2019 przedszkolaki z Żukówka odwiedziły Komendę Powiatową Policji w Bytowie. Celem wycieczki było poznanie pracy policjantów. Wizyta rozpoczęła się na dyżurce gdzie serdecznie przywitał nas pan Grzegorz – tata naszej Helenki. Zaprosił dzieci do zwiedzenia komisariatu, opowiedział o pracy policji, zaprezentował jak robi odciski palców, przypomniał dzieciom numer alarmowy na policję 997 i 112. Dużą atrakcją były pokazy umiejętności policyjnego psa. Pies okazał wielkie posłuszeństwo swojemu przewodnikowi i dokładnie wykonywał każde polecenie. Następnie dzieci mogły obejrzeć policyjne radiowozy, zerknąć, co też znajduje się w środku. Policjant udzielił również informacji na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy i przypomniał przedszkolakom o konieczności jeżdżenia w fotelikach samochodowych. Spotkanie z Panem Policjantem wzbogaciło wiedzę dzieci na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy oraz przyniosło wiele radości. Dziękujemy panu Grzegorzowi za zaproszenie i pomoc w organizacji wycieczki!
Na zakończenie wycieczki dzieci udały się do Sali Zabaw „Urwisowo”, gdzie znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, dzięki którym dzieci rozwijały motorykę dużą i małą.
Dzieci były zachwycone wycieczką i uśmiech nie znikał im z twarzy do końca dnia.
BIWAK PRZEDSZKOLNY
03.10.2019Dnia 11 czerwca 2019 r. odbył się w Żukówku BIWAK PRZEDSZKOLNY. Impreza rozpoczęła się ogniskiem, w którym uczestniczyli rodzice. Każda mama zadbała o zjedzenie kolacji przez swoje dziecko, a ojcowie podtrzymywali ogień. Po wieczornym spacerze z latarkami, rodzice wrócili do domu, a dzieci udały się do sali przedszkolnej, która na tę noc zamieniła się w sypialnię. Każde dziecko miało swoje miejsce do spania, piżamkę i ulubioną przytulankę. Do późnych godzin wieczornych panowała tu atmosfera przepełniona dziecięcą radością. Noc spędzona w przedszkolu to dla dzieci wielka atrakcja. Rano bardzo szybko i sprawnie sprzątnęły salę po nocy, zwijały śpiwory, pakowały plecaki, a potem zjadły samodzielnie przygotowane śniadanie dzieląc się wrażeniami. Nocka wszystkim bardzo się podobała. Dzieci szczęśliwe, uśmiechnięte, wyspane, w super nastrojach i pełne wrażeń wróciły ze swymi rodzicami do domu, zabierając ze sobą bagaż miłych wspomnień .
18
DZIEŃ DARÓW Z PÓL, OGRODÓW I LASÓW
26.09.2019Pierwszego dnia jesieni – 23 września 2019 r. uczniowie klas I – III wzięli udział w Dniu darów z pól, ogrodów i lasów. Przynieśli do szkoły mnóstwo warzyw, owoców, kasztanów, żołędzi i liści, z których wykonali ludziki, zwierzątka i inne jesienne dekoracje. Pogoda popsuła wszystkim nieco szyki i nie można było całej akcji przeprowadzić na świeżym powietrzu…uczniom najbardziej żal było ogniska, ale humory i tak dopisywały, a super dzieła trafiły na wystawy w klasach.
7
WYCIECZKA DO GDAŃSKA
20.09.2019Dnia 09.09.2019 r. uczniowie klas III i II a zwiedzali Stadion Energa Gdańsk i wzięli udział w grze terenowej na Westerplatte. Na stadionie pan przewodnik opowiedział nam o historii tego miejsca, oprowadził nas po zakamarkach stadionu, gdzie zazwyczaj nie można wejść. Mogliśmy zobaczyć szatnie zawodników, miejsce gdzie spotykają się drużyny przed wyjściem na murawę, kaplicę czy loże dla specjalnych gości. Na końcu poszliśmy do muzeum Lechii Gdańsk, gdzie były wszystkie pamiątki z najważniejszych meczów tego klubu. Po obejrzeniu stadionu ruszaliśmy na Westerplatte, aby wziąć udział w grze terenowej. Gra polegała na rozszyfrowaniu treści tajnej depeszy, do której podpowiedzi otrzymaliśmy po prawidłowym rozwiązaniu przygotowanych zadań i zagadek. Żołnierze na poszczególnych stanowiskach ciekawie opowiadali o historii Westerplatte, a największą atrakcją był przejazd drezyną. Gra była bardzo ciekawa i dużo się dowiedzieliśmy. Wycieczka wszystkim się bardzo podobała, wróciliśmy do domów zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
18
Akcja "Zamiast kwiatka kupię wózek" ZAKOŃCZONA SUKCESEM!
12.09.2019Zgonie z obietniącą informujemy, iż wózek dla Szymona został zakupiony. Poniżej znajduje się fakrura potwierdzająca rozdysponowanie zebranych funduszy. Oryginał faktury otrzymali Rodzice Szymona.
W imieniu organizatorów akcji dziękujmy wszystkim za zaangażowanie i przyłączenie się do nas.