Dnia 08.09.2021 r. uczniowie klasy II b, w ramach zajęć z języka kaszubskiego, byli na wycieczce we Wdzydzach Kiszewskich. W Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym uczniowie poznali historię kaszubskiej wsi, mieli możliwość zajrzenia do dawnych kaszubskich domów i zagród, zobaczyli piękny drewniany kościół i odwiedzili szkołę. Duże wrażenie zrobiło na dzieciach Muzeum do zabawy, gdzie w atrakcyjny sposób mogli czerpać wiedzę poprzez aktywną zabawę. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach malowania na szkle i robienia kwiatów z bibuły. Powstały piękne prace, które dzieci zabrały na pamiątkę do domu. Na zakończenie wycieczki wszyscy wspięli się na wieżę widokową, z której roztaczał się widok na przepiękne kaszubskie jeziora, lasy i pola. Wycieczka był bardzo ciekawa i wszyscy chętnie
pojechaliby do skansenu jeszcze raz.
Archiwum Aktualności
Uczniowie kl. II b na wycieczce we Wdzydzach Kiszewskich
29.09.202117
COSTERINA PARK W KOŚCIERZYNIE
29.09.2021Ruch i świeże powietrze co przepis na udany dzień. Taki też był dzień uczniów klas II. Spędzili oni aktywny dzień na świeżym powietrzu w Costerina Park w Kościerzynie. Pokonywali przeszkody w parku linowym, grali w mini golfa, zjedli pyszne grillowane kiełbaski i podziwiali posągi Stolemów znajdujące się przy wejściu do parku. To był dzień pod znakiem dobrej zabawy.
10
"DZIEŃ PIŻAMY"
27.09.2021"Dzień Piżamy" w naszej szkole. W czwartek 30.09.2021r. uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej na znak solidarności z dziećmi na oddziałach onkologicznych, której pomysłodawcą jest Fundacja "Gdy Liczy Się Czas". Serdecznie zapraszamy do wsparcia finansowego tej akcji. Niech dzieci pomogą dzieciom-pomaganie uskrzydla!
INNOWACJA PEDAGOGICZNA „BAWIĘ SIĘ TABLICZKĄ MNOŻENIA”
23.09.2021Uczniowie klas VI przystąpili do realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Bawię się tabliczką mnożenia”.
Głównym celem innowacji jest podniesienie jakości pracy szkoły poprzez wprowadzenie nowych form pracy – zabawę i ruch, doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia oraz promowanie „Kart Grabowskiego” jako atrakcyjnego sposobu spędzania czasu wolnego.
Innowacja została zaplanowana na okres 3 miesięcy, spotkania odbywają się raz w tygodniu.
W ramach spotkań uczniowie poznają liczne gry i zabawy z wykorzystaniem „Kart Grabowskiego”.
"ŚWIETLICZAKI NA TROPIE... ZAGADEK"
23.09.2021Miło nam poinformować, że nasza szkolna świetlica przystąpiła właśnie do ogólnopolskiego projektu "Świetliczaki na tropie... zagadek" organizowanego przez redakcję dwumiesięcznika "Świetlica w szkole". Cele projektu:• wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia;• uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;• działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;• rozwijanie zdolności manualnych ucznia;• zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.
Koordynatorami projektu są P. J.Cyrson i P. M. Mudyn. Zdjęcia z działań wynikających z uczestnictwa w tym projekcie oraz ich relacje, będziemy na bieżąco umieszczać na stronie internetowej Naszej Szkoły.
"ROBACZKI"
23.09.2021Nasze najmłodsze posiechy podczas zabawy. Choć za oknem zimno jest w naszej grupie fajnie jest. Dziś bociany przyleciały, cały dzień nas zabawiały.
Wychowawca Natalia Chamier Gliszczyńska
BIEG PRZEŁAJOWY W TRZEBIELINIE
22.09.2021W sobotę 18.092021 uczniowie Zespołu Szkół w Parchowie wzięli udział w Przełajowym Biegu w Trzebielinie zaliczanym do klasyfikacji generalnej cyklu Cross Festival. Nasi uczniowie godnie reprezentowali Naszą szkołę zajmując sporo punktowanych miejsc. W biegu wzięły udział aż 41 uczniów. Oto ich wyniki:
Klasy 1-2 SP:
7m. F. Szamałek
8m. W. Szamałek
9m. S. Węsierski
10m. M. Garski
11m. N. Płotka
12m. F. Cierson
Klasy III-IV SP:
2m. A. Piankowski
6m. O. Jereczek
11m. S. Wroński
18m. Ł. Gliszczyński
20m. W. Węsierski
22m. J. Gawin-Hinc
Dziewczęta:
2m. Z. Hinc
6m. N. Wronska
Klasy V-VI SP:
11m. J. Płotka
12m. B. Meller
15m. P. Jereczek
17m. J. Głodowski
20m. W. Kulas
24m. A. Wyszecki
25m. M. Majkowski
26m. M. Majkowski
37m. P. Jasnoch
38m. C. Kreft
39m. J. Meller
40m. Ł. Reszka
41m. E. Rompa
43m. J. Gierszewski
44m. H. Werra
Dziewczęta:
8m. P.Dułak
15m. N. Treder
21m. K. Jasnoch
26m. N. Gierszewska
Klasy VII-VIII
6m. Ł.Wroński
7m. J. Lubocki
9m.A. Sabisz
12m. F. Węsierski
13m. P. Komar
Dziewczęta:
4m. A. Jereczek
6m. E. Mądry-Dąbrowska
8m. W. Mruk
WYCIECZKA SZKOLNA DO SŁAWUTOWA, PUCKA I PIAŚNICY
17.09.202115 września uczniowie klas IV-VIII, uczący się języka kaszubskiego w naszej szkole , uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Sławutowa, Pucka i Piaśnicy.
Pobyt w Sławutowie sprawił, że uczniowie mogli przenieść się w czasie do średniowiecznej osady Słowian z IX/X wieku .
Z pomocą przewodnika poznali codzienne życie naszych praprzodków, samodzielnie wykonali z gliny różnorodne naczynia i piekli podpłomyki. Na koniec spotkania było ognisko z kiełbaską.
Kolejnym punktem wycieczki był Port morski w Pucku , który przyciąga nie tylko miłośników sportu i żeglarstwa ale również historii. Na nabrzeżu znajduje się popiersie gen. Józefa Hallera oraz pomnik upamiętniający zaślubiny Polski z morzem w 1920 roku .
Na zakończenie wycieczki uczniowie uczcili pamięć pomordowanych w LESIE PIASNICKIM. Wszyscy doskonale rozumieli powagę miejsca, w którym się znajdowali, ponieważ nauczycielki języka kaszubskiego przybliżyły historię i straszliwe losy osób, które straciły tam życie.
To była niezwykle ciekawa wycieczka i żywa lekcja historii, która zostanie na długo w naszej pamięci.
4
“Dzień Kropki” w Świetlicy Szkolnej z aplikacją Quiver
16.09.2021W środę 15 września 2021 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki także w świetlicy szkolnej. Świętować ten dzień można na różne, kreatywne sposoby; a kropka to tylko początek – mała inspiracja. Do tego celu wykorzystaliśmy aplikację Quiver, która pozwala na rozwijanie umiejętności manualnych dzieci oraz sprawia, że tradycyjne kolorowanki “ożywają”. Uczniowie podczas pracy z rozszerzoną rzeczywistością, doskonale bawili się oraz zachwycali się jej możliwościami.
Justyna Cyrson
4
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA”
16.09.2021Uczniowie klas I-III uczęszczający do świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2021/2022 przystąpią do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”- prowadzonym przez P. J. Cyrson i M. Mudyn. Celem projekt jest budowanie właściwych relacji, integracja i wzajemne poznawanie się. Projekt składa się z pięciu modułów – podczas realizacji każdego skupimy się na nauczaniu, jednej konkretnej wartości poprzez czytanie bajek i opowiadań, rozmowy, gry, odgrywanie scenek dramowych itp.
FINAŁ WOJEWÓDZKI
15.09.2021Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Finale Wojewódzkim Ogólnopolskiej Akcji "Ręczna na Orliku" w Lipuszu. Podopieczni Pani Marzanny i Pana Łukasza spisali się rewelacyjnie zajmując II miejsce w końcowej klasyfikacji, ulegając jedynie gospodarzom imprezy SP w Lipuszu.
Oto wyniki wszystkich meczów:
SP Parchowo- SP 6 Kościerzyna 9:0
SP Parchowo- SP Sierakowice 1:0
SP Parchowo- SP Łebunia 5:1
SP Parchowo- SP Lipusz 3:5
Skład Naszej Drużyny: Piotr Jasnoch, Błażej Meller, Cezary Krefy, Maciej i Michał Majkowscy, Antoni Piankowski, Antoni Wyszecki, Jakub Gierszewski
FINALISTKA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO
15.09.2021Dzięki systematycznej pracy i ogromnemu zdeterminowaniu Ewa Mondry Dombrowska, uczennica kl. VI b została finalistką IV Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego „Piórem i Pazurem”.
Ewa pierwszą swoją pracę konkursową wykonała pod koniec października 2020 roku. Przepiękny napis: Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne...Tylko dziś jest twoje (Jan Paweł II) wykonany zwykłym piórem maczanym w atramencie przyniósł Ewie awans na etap wojewódzki. Tam również jej wysiłek został doceniony przez jury i Ewa znalazła się w grupie ogólnopolskich uczestników.
Gdyby nie pandemia, uczennica wraz z opiekunką p. Zofią Warężak pojechałyby do Warszawy. Podczas kwietniowego ogólnopolskiego finału Ewa połączyła się online z komisją konkursową i wraz z innymi uczestnikami przy włączonej kamerce wykonywała swoją pracę. Kaligraficzny napis wykonany zwykłym piórem i atramentem oraz przyozdobiony brushpenami przyniósł Ewie sukces.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
REGULAMIN KONKURSU "MÓJ PIERWSZY ZIELNIK".
15.09.2021Zachęcamy przedszkolaków, uczniów i ich rodziców do wzięcia udziału w konkursie "MÓJ PIERWSZY ZIELNIK". Celem tworzenia zielnika jest poznawanie różnych gatunków roślin, krzewów, drzew... oraz czas wspólnie spędzony z rodzicem / rodzicami.
Życzymy, aby tworzenie ZIELNIKA przyniosło wszystkim wiele satysfakcji!!!
„Pomagamy”- 800 800 605
13.09.2021800 800 605 - ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.
Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.
W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
„Szczepimy się” - film w sprawie szczepień
11.08.2021Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią udostępniamy Państwu film na temat szczepień dzieci i młodzieży z udziałem dr hab. n. med. Joanny Renke, specjalisty pediatrii i immunologii klinicznej, przygotowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
Pomorski Kurator Oświaty
Małgorzata Bielang
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW
31.08.2021ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW PKS BYTÓW NA ROK SZKOLNY 2021/2022
Przyjazd
Chośnica – 7.08
Bawernica – 7.02
Baranowo Wieś – 6.55
Nowa wieś – 7.00
Jamno – 7.05
Żukówko – 6.55
Jeleńcz – 7.20
Gołczewo – 7.25
Powrót
Chośnica , Baranowo, Nowa Wieś – 13.25 / 14.20 / 15.15
Jamno, Żukówko, Bylina - 13.25 /14.20 / 15.15
Jeleńcz, Gołczewo - 13.25 /14.20 / 15.15 (bus szkolny)
Drodzy Rodzice!
30.08.2021ROK SZKOLNY 2021/2022
DOŻYWIANIE
Prosimy, aby każde dziecko dnia 01.09.2021 r. mające korzystać z dożywiania w roku szkolnym 2021/2022 zapisało się na listę u wychowawcy w klasie. Obiady rozpoczynają sie od czwartku tj. 02.09.2021 r.
Stawki za wyżywienie w roku szkolnym 2021/2022 na chwilę obecną będą wynosić:
SZKOŁA 3,00 ZŁ; PRZEDSZKOLE (ŚNIADANIE+ OBIAD) 5,50 ZŁ;
PODWIECZOREK 2,00 ZŁ; ODDZIAŁ 0 (OBIAD) 3,50 ZŁOpłaty za pomocą przelewu lub kartą w sekretariacie szkoły.
Jednocześnie informujemy, iż osoby zainteresowane dofinansowaniem obiadów z GOPS muszą się tam udać w celu złożenia wniosku.
PRZYBORY
Od nowego roku szkolnego 2021/2022 w klasach I-III będą raz na semest pobierane opłaty za przybory w wysokości 50, 00 zł (proszę nic nie kupować tj. bloków, farb itp.) Wpłata w sekretariacie szkoły gotówką.
Przybory w przedszkolu planujemy pobierać za pomocą aplikacji NAU Kids - przelew (wysokość do ustalenia na zebraniu Rodziców)
BILETY MIESIĘCZNE
Należy zapisać dzieci, którym mamy dokupić z PKS płatne bilety tj. 3-4 latki, Jamnowski Młyn oraz osoby z mniejszą odległością niż 4 km czyli Gołczewo od klasy 5. Prosimy również o informację dotyczącą busa szkolnego.
Koszt biletu na chwilę obecną pozostaje bez zmian:
PRZYJAZD lub POWRÓT 38,70 ZŁ, PRZYJAZD/POWRÓT 77,40 ZŁ
Opłaty przyjmujemy w sekretariacie szkoły gotówką. Wpłata przy pierwszym zapisie oraz do 20 każdego miesiąca. Nie będziemy zamawiać biletów nieopłaconych.
LEGITYMACJE SZKOLNE
Uczniowie, którzy przekazali zdjęcia do sekretariatu szkoły otrzymają legitymacje w klasach. Osoby, które chcą wyrobić legitymację proszę o przygotowanie jednego podpisanego na odwrocie zdjęcia (imię, nazwisko, klasa) i przekazanie wychowawcy. W przypadku zagubienia lub zniszczenia posiadanej legitymacji, istnieje możliwość wyrobienie nowej. Należy napisać podanie o wydanie duplikatu legitymacji oraz uiścić opłatę w sekretariacie szkoły w wysokości 9,00 zł.
KARTA ROWEROWA
Osoby, które w roku szkolnym 2020/2021 uzyskały zgodę na wyrobienie karty rowerowej proszone są o jej odbiór w sekretariacie szkoły.