W Światowy Dzień Cukrzycy mówmy o objawach cukrzycy więcej!
Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).
Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.
Cukrzyca to choroba przewlekła i nieuleczalna. Dlatego ważnym jest, by osoby żyjące z nią prowadziły odpowiedni tryb życia. Powinni przede wszystkim zdrowo się odżywiać, dbać o dietę i ruch. Regularnie chodzić do lekarza diabetologa i brać przepisane leki.
Cukrzyca jest jedną z nielicznych chorób w których niemal w 100% pacjent decyduje o swoim losie i dalszym stanie zdrowia. Dziś medycyna kładzie duży nacisk na efektywność leczenia z utrzymaniem dobrej jakości życia pacjentów.
Typowymi objawami cukrzycy są:
- wzmożone pragnienie,
- częste oddawanie moczu, w tym także w nocy,
- zmęczenie i osłabienie organizmu,
- uczucie niepokoju,
- utrata masy ciała,
- problemy z koncentracją,
- uczucie suchości w ustach,
- drażliwość.
Badanie glukozy we krwi jest jednym z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych, na które warto udać się minimum raz w roku. Oznaczenie jej poziomu pozwala ocenić stopień metabolizmu węglowodanów w organizmie. Zarówno nadmiar, jak i niedobór glukozy może świadczyć o kilku jednostkach chorobowych, w tym cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, hiperlipidemii, a także chorobach trzustki.