26 maja 2022 r. uczniowie klasy szóstej wybrali się do kina Helios na brytyjsko-amerykański film fantasy „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a” w reżyserii Davida Yatesa. Scenariusz filmu oparty został na odwiecznym konflikcie Dobra ze Złem, które ostatecznie w świecie magii zostaje pokonane przez profesora Albusa Dumbledore (Jude Law). Po 144 minutach filmu nadszedł czas na obiad, a potem na kosmiczną zabawę w Laserowym Centrum Rozrywki „Laser Wars”, gdzie uczniowie w podziale na dwie drużyny stoczyli laserową bitwę. Zachwytom nie było końca. Pełni wrażeń i w doskonałych nastrojach wróciliśmy do domu.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie
OGÓLNOPOLSKA AKCJA DLA STRAŻNIKÓW LASÓW
02.06.2022Uczniowie klas pierwszych przygotowały laurki w ramach akcji "Cała Polska maluje GIGA laurkę dla Strażników Lasów". Ogólnopolska akcja ma na celu podziękowanie Strażakom i Leśnikom za to, że chronią nasze lasy. Będą mogli oni zobaczyć prace dzieci na specjalnie do tego stworzonej multimedialnej wystawie.
MAJÓWKA Z WYBICKIM
02.06.202216W sobotę 28 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "XVII RAJDZIE PIESZYM Z JÓZEFEM WYBICKIM". W tym roku wystawiliśmy bardzo silną ekipę, składała się ona z 9 uczniów, podzielonych na 3 drużyny. Rajd rozpoczął się w Dworze Wybickich w Sikorzynie, a zakończył w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Trzeba było pokonać trasę prawie 13 km, na której przygotowano dla uczestników rajdu zadania sprawnościowo – wiedzowe. Nie wystarczyła tylko wiedza o autorze hymnu. Uczniowie musieli wykazać się znajomością szyfrów, języka angielskiego, topografii czy umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Za wykonane zadania otrzymywali punkty, które wpisywano do paszportu grupy. Na mecie w Będominie na uczestników rajdu oczekiwali organizatorzy, którzy wyczerpanych zawodników zaprosili na poczęstunek w postaci ciepłej zupy, kiełbasy z rusztu, chleba ze smalcem i pysznej drożdżówki. Drużyna z Parchowa świetnie poradziła sobie z zadaniami oraz wiedzą ogólną na temat patrona szkoły, zajmując I i IV miejsce w kategorii klas 5-8 oraz II miejsce w kategorii klas 1-4. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z osiągnięć naszych uczniów. Majówka z Wybickim jest wspaniałą zabawą dla uczestników oraz żywą lekcją historii.
WYCIECZKA DO GDYNI
26.05.20222924 maja 2022 r. uczniowie klas II wybrali się na wycieczkę do Gdyni. Wyjazd odbył się w ramach programu „Poznaj Polskę”. Po przyjeździe do Gdyni uczniowie zwiedzili Centrum Experyment, gdzie na interaktywnych wystawach samodzielnie eksperymentowali, odkrywali tajniki wiedzy i dobrze się bawili. Następnym punktem naszej wyprawy było Muzeum Marynarki Wojennej. Podczas zwiedzania wystawy uczniowie zapoznali się z historią i tradycją polskiej Marynarki Wojennej. Obejrzeli umundurowanie wojskowe, poznali polskie okręty wojenne, dowiedzieli się jak dawniej wyglądał strój nurka, a także po co na okręcie wojennym była pluszowa owieczka. Po obejrzeniu wystawy uczniowie wzięli udział w zajęciach „Jak zostać marynarzem”. Podczas zajęć poznali budowę okrętu ORP Błyskawica, dowiedzieli się co to jest bandera i z jakim szacunkiem obchodzą się z nią marynarze, samodzielnie wciągnęli ją na maszt, uczyli się jak ratować rozbitka na morzu, a na zakończenie przeciągali marynarską linę. Każdy z uczniów zdał egzamin i otrzymał patent marynarski. Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na obiad i chwilę odpoczynku na plaży i nadmorskim placu zabaw. Niestety pogoda popsuła nam szyki i musieliśmy skrócić zabawę i spacer po Skwerze Kościuszki, gdzie poszliśmy zobaczyć ORP Błyskawicę w całej okazałości, pomimo deszczu znaleźliśmy trochę czasu na zakup pamiątek. Na tym zakończyliśmy naszą wyprawę. Weseli, najedzeni, z nowymi wiadomościami, ale i trochę zmęczeni wróciliśmy do domów.
Podsumowanie "II Turnieju Szachowego o tytuł Mistrza Gminy Parchowo" - 21.05.2022'
09.05.2022Dnia 21 maja 2022 r. w Zespole Szkół w Parchowie odbył się II TURNIEJ SZACHOWY O TYTUŁ MISTRZA GMINY PARCHOWO, którego organizatorem był pan Jerzy Werra. W turnieju wzięło udział 64 zawodników z Powiatu Bytowskiego. Turniej prowadzony był w systemie szwajcarskim, uczestnicy grali 9 rund, po 10 minut na partię dla zawodnika. Uczniowie naszej szkoły również rywalizowali o najlepsze miejsca we wszystkich kategoriach. Tytuł II Mistrza Gminy Parchowo wywalczył pan Dawid Werra, na II miejscu uplasował się Łukasz Wroński, na III miejscu Adrian Sabisz obaj są uczniami Zespołu Szkół w Parchowie. Wśród pań najlepszy wynik uzyskała Anna Matyja uczennica naszej szkoły, drugie miejsce zajęła pani Izabela Reglińska – nauczycielka Zespołu Szkół w Parchowie, a III jedna z młodszych uczestniczek turnieju Malwina Brzeska, uczennica klasy II.
Zawody sędziował pan Zdzisław Pelowski, któremu należą się podziękowania za profesjonalizm i poświęcony czas.
Dziękujemy również wszystkim współorganizatorom za pomoc przy organizacji Turnieju: Sołectwu Parchowo, Stowarzyszeniu ASERT, Gminie Parchowo, Powiatowi Bytowskiemu.
Uczestnikom turnieju dziękujemy za udział i wspaniałą grę, a zwycięzcom gratulujemy.
Wszystkim życzymy dalszych sukcesów.
Wyniki w poszczególnych kategoriach:
OPEN:
- Cyra Dariusz
- Janta – Lipiński Jakub
- Badowski Zbigniew
OPEN GMINA PARCHOWO:
- Werra Dawid
- Wroński Łukasz
- Sabisz Adrian
KOBIETY:
- Matyja Anna
- Izabela Reglińska
- Gruszecka Julia
KOBIETY GMINA PARCHOWO:
- Matyja Anna
- Izabela Reglińska
- Brzeska Malwina
JUNIORZY GMINA PARCHOWO:
- Wroński Łukasz
- Sabisz Adrian
- Błaszkowski Kacper
MŁODZICY:
- Mielewczyk Oliver
- Gruszecki Alan
- Meller Jarosław
JUNIORKI GMINA PARCHOWO:
- Matyja Anna
- Jereczek Agata
- Wronska Natalia
JUNIOR MŁODSZY GMINA PARCHOWO:
- Kinowski Jakub
- Gawin – Hinca Tomasz
- Szamałek Fabian
JUNIORKI MŁODSZE GMINA PARCHOWO:
- Brzeska Malwina
- Szyca Melania
- Kożyczkowska Lidia
Wszystkie wyniki w poszczególnych kategoriach można zobaczyć na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_2774/results.html?l=pl&tb=11_&ix=1_
39
POWIATOWY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ Singing Kids 2022'
25.05.2022W minionym tygodniu odbył się w naszej szkole po raz pierwszy Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „Singing Kids 2022”, który umożliwia prezentację umiejętności językowych, walorów głosowych oraz twórczą konfrontację osiągnięć wykonawców. Jury w składzie: pani Małgorzata Frąckowiak-Woyton, pani Joanna Szroeder oraz pan Edmund Wrycz-Rekowski oceniało: poprawność muzyczną i językową, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. W konkursie mogli wziąć udział soliści ze szkół podstawowych oraz placówek kulturowych powiatu bytowskiego. Uczniowie rywalizowali w czterech kategoriach: pierwsza kategoria obejmowała uczniów klas pierwszych i drugich, druga – uczniów klas trzecich i czwartych szkoły podstawowej. W trzeciej kategorii mogli wystąpić uczniowie klas piątych i szóstych, a w ostatniej grupie, uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Asert. Konkurs był współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Bytowie.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się doskonale, a laureaci konkursu zostali nagrodzeni. Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.
„CZYTAM Z KLASĄ. LEKTURKI SPOD CHMURKI”
13.05.2022II moduł projektu dla klas I – III „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” został zakończony. Ta edycja projektu poświęcona jest poznawaniu różnych zawodów, część, którą zakończyliśmy nosiła tytuł „Naukowy zawrót głowy”. Uczniowie podczas zajęć omawiali takie książki jak: „Plastusiowy pamiętnik”, „Rany Julek” i „Akademia Pana Kleksa”. Wykonane zostały poszczególne zadania min.: uzupełnialiśmy lekturniki, rysowaliśmy komiksy, pisaliśmy wiersze, rozdawaliśmy kolorowe piegi, budowaliśmy nową Akademię i robiliśmy doświadczenia. Uczniowie bardzo lubią uczestniczyć w zajęciach z „Lekturek” i chętnie przeszli do czytania i omawiania kolejnej książki.
13
XXII Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym
09.05.2022W dniu 28 kwietnia 2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuchomiu odbył się etap powiatowy XXII Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Organizatorem konkursu byli: Gminny Ośrodek Kultury w Tuchomiu, Starostwo Powiatowe w Bytowie, Gmina Tuchomie.
Zakres problematyki konkursu dotyczył podstawowych wiadomości o powiecie bytowskim i województwie pomorskim oraz organizacji i kompetencji samorządów terytorialnych: gmin, powiatów i województw.
W konkursie dla szkól podstawowych z terenu powiatu bytowskiego naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów z klas ósmych: Zuzanna Mielewczyk, Wiktoria Mruk i Wiktor Mielewczyk. W klasyfikacji drużynowej konkursu nasi reprezentacji zajęli trzecie miejsce.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom.
ZWIASTUNY WIOSNY
13.05.2022Został rozstrzygnięty konkurs „Zwiastuny wiosny”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas I – III, za zadanie mieli stworzenie książki o roślinach i zwierzętach, które możemy spotkać wiosną. Uczniowie zebrali informacje, a potem w klasach wykonali swoje wiosenne książeczki. W każdej klasie została wybrana zwycięska grupa. Wybór zwycięzcy był bardzo trudny, gdyż każda praca była niepowtarzalna i gratulacje należą się wszystkim uczestnikom konkursu za ich zaangażowanie i piękne prace.
WARSZTATY WIELKANOCNE
13.05.2022Przed świetami Wielkiej Nocy oddział klas 1-3 zorganizowal dla dzieci warsztaty wielkanocne, na których uczniowie wykonali ozdoby związane ze świętami Wielkiej Nocy. Powstały piękne zajączki, pisanki. Dzieci wykonywały swoje prace różnymi technikami plastycznymi. Po czym wszystkie prace zabrali do domów, aby wspólnie z rodzina cieszyć się swiatecznym klimatem.
3
231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
01.05.20223 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął Konstytucję. Była to druga na świecie, a pierwsza w Europie ustawa zasadnicza. Jej przestrzeganie stało się obowiązkiem każdego obywatela, Sejm zaś stał się „świątynią prawodawstwa”.
Konstytucja 3 maja wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zapewniła prawo powszechnej wolności szlachcie oraz mieszczanom. Regulowała prawa i obowiązki obywateli oraz zasady funkcjonowania władz państwowych. Symbolizowała narodową zgodę. Gwarantowała polityczny i społeczny porządek. Była kompromisem dążeń różnych grup i rozbieżnych interesów podjętym dla wspólnego dobra.
Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja życzę wszystkim, aby ten wielki dokument – Konstytucja 3 maja – przypominał nam, jak ważna jest zgoda, oparcie codziennych działań o ponadczasowe, uniwersalne, patriotyczne wartości oraz by inspirował nas w codziennych staraniach. Niech nasze postawy i realizowane cele uczynią Rzeczpospolitą państwem silnym, pełnym pomyślności i szczęścia, wrażliwym na los innych narodów. Szczególnie w tym dniu, 3 maja, bądźmy dumni z bycia Polakami, potomkami reformatorów z 1791 roku. Wierzę, że dla wielu z nas, również dla młodych ludzi, podobnie jak 231 lat temu, sprawy dobra i umiłowania naszej Ojczyzny są i będą najwyższym nakazem.
Pomorski Kurator OświatyMałgorzata Bielang
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
01.05.2022Powiewa flaga,gdy wiatr się zerwie. A na tej fladzebiel jest i czerwień.Czerwień – to miłość,biel – serce czyste…Piękne są naszebarwy ojczyste.Polska uśmiechem serdecznym wita,orzeł w koronie strzeże jej bram,biało – czerwoną flagą spowita– serce i duszę zabrała nam!Serce i duszę zabrała nam!
Czesław Janczarski
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem uchwalonym przez Sejm RP w 2004 roku. Upamiętnia wywieszenie biało-czerwonego sztandaru na murach zdobywanego Berlina w tym samym dniu 1945 roku. W tym dniu oddajemy szacunek symbolom narodowym i eksponujemy flagi w widocznych miejscach.
Kolory polskiej flagi wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na mocy Konstytucja 3 maja 1792 roku biel i czerwień stały się barwami narodowymi, a regulacją prawną Sejmu Królestwa Polskiego z czasów Powstania Listopadowego z 1831 roku – barwami polskiej flagi.
Biel symbolizuje czystość dążeń narodu polskiego, dobro, lojalność, pokorę i szlachetność, czerwień –miłość, odwagę, żarliwość, poświęcenie, przypomina o krwi przelanej w obronie Ojczyzny, walce o niepodległość i o tym, że miłość do Ojczyzny to najwyższa wartość godna wszelkich poświęceń.
Warto pamiętać, że polska flaga narodowa wykonana jest w proporcji 5:8 (jeżeli w innej to są to barwy narodowe), a obydwa pasy są równej szerokości (biały na górze i czerwony na dole). Flaga państwowa z godłem pośrodku białego pasa używana jest jedynie przez polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.
Miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem. Warto zatem pamiętać o kilku zasadach:
- Flaga eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona.
- Flagę pozostawia się na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać dłużej, musi być odpowiednio oświetlona.
- Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
- Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
Pomorski Kurator OświatyMałgorzata Bielang
1 maja - Święto Pracy
01.05.20221 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika. Z myślą o wzmocnieniu praw pracowników Sejm podejmuje wiele działań legislacyjnych, a także - poprzez Radę Ochrony Pracy - dba o warunki pracy i nadzoruje Państwową Inspekcję Pracy. 1 maja to dla Polaków również ważna data z powodu przystąpienia w 2004 r. do Unii Europejskiej.
WIECZORNICA Z MARIĄ KONOPNICKĄ
29.04.2022W piątkowe popołudnie 22 kwietnia uczniowie obu klas IV i V a spotkali się w szkole, aby uczcić 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej oraz pogłębić swoją wiedzę na temat jej życia i twórczości. Nie były to żadne prelekcje ani nudne referaty. Czwarto- i piątoklasiści świetnie się bawili, rozwiązując quizy, rebusy i zagadki. Odbyli również multimedialną wycieczkę po muzeum M. Konopnickiej, które znajduje się w odległych od nas Suwałkach. Jednym z zadań było także wykonanie plastycznej wizualizacji wiersza pt. „Parasol”.
Podczas krótkiej przerwy uczniowie delektowali się ciastami, które upiekła Mama Igora Kuczkowskiego. Serdecznie dziękujemy!
Na zakończenie organizatorki p. Anna Kowalska i p. Zofia Warężak wręczyły uczestnikom spotkania drobne upominki.
8
REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA DO PRZEDSZKOLA
27.04.2022Drodzy Rodzice!
Z przyjemnością informujemy, że zakończyła się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2022/2023 do oddziałów przedszkolnych, wszystkie dzieci zostały przyjęte.
TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO
20.04.2022W dniach 4-8 kwietnia obchodziliśmy Tydzień Kultury Języka Polskiego. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego, historii, religii i pani bibliotekarka przygotowali szereg konkursów i zagadek.
W poniedziałek odbył się konkurs „Rymowanki i anagramy”. Młodsi uczniowie musieli znaleźć rymy do podanych wyrazów, natomiast starsi – tworzyli anagramy. Poziom był niezwykle wyrównany. Zwyciężyli: Maciej Benkowski (kl. II b) oraz Roksana Grabowska (kl. VII b).
Wtorek przebiegał pod hasłem „1 z 10”. Pytania konkursowe obejmowały wiedzę z zakresu ortografii, nauki o języku oraz znajomości wybranych lektur autorstwa M. Konopnickiej, J. Brzechwy oraz J. Tuwima (kategoria klas IV-V). Zwyciężyła Hanna Klaman z kl. V a, która udzieliła najwięcej poprawnych odpowiedzi.
W kategorii klas VI-VIII, gdzie pytania sprawdzały wiedzę dotyczącą polskiej literatury i gramatyki, zwyciężyła Alicja Krefft z klasy VII a.
Środa przeznaczona była dla uczniów klas I-III. Tego dnia wybrani uczniowie starali się jak najładniej przeczytać wybrany fragment utworu. Komisja oceniała płynność czytania oraz interpretację tekstu. W konkursie zwyciężył Mateusz Garski z kl. II a.
W czwartek w ramach Tygodnia Języka Polskiego dla uczniów klas IV - VIII odbył się konkurs "Wiem, jak to powiedzieć". W pierwszej kategorii: klasy IV - VI - w konkursie wzięło udział 10 osób. Tytuły Mistrza Języka Polskiego otrzymali: Szymon Baran - uczeń kl. IV b oraz Mateusz Marszałkowski z klasy V b. W grupie uczniów klas VII - VIII do konkursu przystąpiło 8 osób. Tytuły Mistrza Języka Polskiego przypadły w udziale Wiktorii Mruk - uczennicy kl. VIII a oraz Zuzannie Mielewczyk z kl. VIII b.
W piątkowe przedpołudnie czwarto- i piątoklasiści czytali fragment utworu M. Konopnickiej „Na jagody”. Komisja oceniała poprawność, płynność oraz wrażenie artystyczne przeczytanego tekstu. W tym konkursie zwyciężyła Paulina Stencel z kl. IV a.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
420