29 września 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół w Parchowie, po raz kolejny, wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa, szczególnie wśród najmłodszych. Uczniowie klas I – III w tym dniu wysłuchali gości, którzy przybyli do klas, aby poczytać im książki. Pani bibliotekarka Marzena Reglińska, czytała dzieciom opowiadania Joanny Porazińskiej – wybitnej autorki książek dla dzieci, która jest patronką Dnia Głośnego Czytania. Natomiast uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu, czytali książki młodszym kolegom podczas przerw. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali bajek czytanych specjalnie dla nich.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie
OBCHODY EUROPEJSKIEGO DNIA OBCYCH W NASZEJ SZKOLE
04.10.20224Europejski Dzień Języków został ogłoszony przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
26 września, nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów tego szczególnego dnia. Na lekcjach języków obcych zostały przeprowadzone pogadanki o uczeniu się języków oraz płynących z tego korzyści. Uczniowie klas młodszych dowiedzieli się jak w różnych językach szczeka pies, rechocze żabka i miauczy kot oraz próbowali naśladować odgłosy tych zwierząt. Wykonali również plakaty promujące naukę języków obcych. Natomiast uczniowie klas starszych na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego rozwiązywali quizy językowe, sprawdzające wiedzę o językach naszego kontynentu. Wydarzenie to było dobrą okazją, by propagować naukę języków obcych, a także popularyzować wiedzę z zakresu historii języków na świecie.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
30.09.20221,,Kto języki obce zna,
ten się całkiem nieźle ma.
Jakie święto skrywa jesień
gdy 26 wrzesień?
Wie to każdy z naszych smyków
Europejski Dzień Języków!
Tego dnia również w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Języków. Dzieci zostały zapoznane z flagami oraz podstawowymi informacjami o wybranych krajach europejskich. Dowiedzieliśmy się jak witają się dzieci w różnych zakątkach świata oraz kolorowaliśmy flagi i stworzyliśmy z nich wspólne plakaty. Celem tych zajęć było pogłębianie wiedzy o otaczającym świecie poprzez zainteresowanie kulturą i obyczajami innych państw.
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
26.09.20221Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w drodze do szkoły jest priorytetem bytowskich policjantów. Funkcjonariusze spotykają się z uczniami, aby w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przypominać o podstawowych przepisach i zasadach ruchu drogowego.
23 września odbyło się spotkanie w najmłodszych klasach szkoły podstawowej. Podczas spotkań policjanci omówili zasady poruszania się po drogach, przypomnieli jak należy się zachować na przejściu dla pieszych niewyposażonym w sygnalizację świetlną oraz tam gdzie ona się znajduje. Mundurowi tłumaczyli dzieciom, jak ważne jest używanie odblasków nawet w terenie oświetlonym. Każdy maluch musi mieć świadomość, że przypięcie ich do odzieży czy plecaka wpływa na poprawę widoczności pieszych, szczególnie podczas pochmurnych jesiennych dni.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
26.09.20226"Fajnie jest być Przedszkolakiem
Takim sobie małym żakiem,
Do przedszkola chętnie chodzić,
Prace z Panią piękne robić.
Wszyscy pięknie się czujemy,
wieże z klocków budujemy,
I śpiewamy i tańczymy,
Zjemy obiad, poleżymy.
Malujemy też farbami,
Wycinamy nożyczkami,
Plasteliną wyklejamy,
Radość wtedy wielką mamy."
Anna Kalita
Robaczki, Ptaszki, Miśki, Żabki, Żuczki oraz Starszaki 20 września obchodziły bardzo ważne święto "Dzień Przedszkolaka". Z tej okazji w każdej grupie była moc atrakcji: wspólne zabawy, tańce, a także smaczna wata cukrowa oraz wspaniały dmuchany plac zabaw.
"MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI"
21.09.202215 września obchodziliśmy w przedszkolu "Międzynarodowy Dzień Kropki". Święto to jest niezwykle ważne dla dzieci, ponieważ potocznie nazywane jest dniem kreatywności. Dzieci we wszystkich grupach świetnie się bawiły, a motywem przewodnim przez cały dzień były wszelkiego rodzaju, kropki, kropeczki i grochy. Dzieci w ubiorze miały akcent kropki, tworzyły prace plastyczne z wykorzystaniem kropek czekała na nie słodka niespodzianka - oczywiście w kształcie kropki.
3
TALENCIAKI
15.09.2022NASZA SZKOŁA DOŁĄCZYŁA DO AKCJI SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW. ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO WSPÓLNEJ ZABAWY I JEDNOCZEŚNIE DO ZBLIŻENIA NASZUCH UCZNIÓW DO OTRZYMANIA WSPANIAŁYCH NAGRÓD.
https://szkoly.lidl.pl/VoucherDonation/grant?partyId=85500015499
W jaki sposób przekazać zebrane punkty wybranej szkole?
Są trzy drogi:
- Zeskanować kod QR, który znajduje się na Talenciaku.
- Wejść na stronę szkoly.lidl.pl i tam przepisać kod alfanumeryczny.
- Przekazując Talenciaki fizycznie danej szkole do specjalnie przygotowanych pudełek.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
05.09.202261 września 2022r. o godzinie 9.00 przed budynkiem szkoły w Zespole Szkół w Parchowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Inaugurację poprzedziła msza św. w kościele św. Mikołaja w Parchowie. Uroczysta akademia tradycyjnie rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przemówienia inaugurujące wygłosili Pan Dyrektor Jerzy Werra oraz Wójt Gminy Parchowo Andrzej Dołębski. W czasie przemówienia pan wójt przekazał gratulacje i wręczył akty mianowania awansowanym nauczycielom, Pani Annie Kowalskiej i Pani Emilii Czerlik. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie pierwszaków i pasowanie ich przez pana dyrektora. Po zakończeniu uczniowie udali się na spotkania organizacyjne z wychowawcami klas.
Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023 życzymy pierwszakom i wszystkim uczniom samych sukcesów, aby zdobywanie wiedzy było przygodą, rozwijało pasje i zainteresowania.
83. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
31.08.202283. rocznica wybuchu II wojny światowej
Salwami oddanymi przez pancernik Schleswig-Holstein na Westerplatte, 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. W piątek
1 września 1939 roku, jeszcze przed wschodem słońca, o godzinie 4.47 komandor Gustav Kleikamp, dowódca okrętu szkolnego Kriegsmarine Schleswig-Holstein, kotwiczącego w kanale portowym na wysokości Twierdzy Wisłoujście, wydał rozkaz otwarcia ognia z dział artylerii głównej, średniej i lekkiej okrętu w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.Minutę później zabrzmiały pierwsze salwy dział okrętowych, chwilę później do ostrzału dołączyły działka przeciwlotnicze o kalibrze 20 mm. Pociski spadały na południowo-wschodnią część półwyspu.
Celem trwającej około 7 minut kanonady było zniszczenie części muru składnicy, który na tym odcinku stanowił przeszkodę dla atakującej Kompanii Szturmowej Kriegsmarine, dowodzonej przez porucznika Wilhelma Henningsena. W kierunku składnicy strzelać zaczęły również karabiny maszynowe rozlokowane wcześniej, po drugiej stronie kanału portowego, na przeciwko Westerplatte.
II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945
(w Europie do 8/9 maja 1945). Jej teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – agresję Niemiec na Polskę. 3 września 1939, po zignorowaniu przez III Rzeszę ultimatum w sprawie bezzwłocznego wycofania wojsk z Polski, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę datę jako początek wojny światowej). W historiografii ZSRR i współczesnej rosyjskiej używane jest pojęcie tzw. wielkiej wojny ojczyźnianej – od 22 czerwca 1941 ataku III Rzeszy na ZSRR do 9 maja 1945 – powtórzonej kapitulacji III Rzeszy w Berlinie, według czasu moskiewskiego. Historiografia sowiecka i współczesna rosyjska odrzuca bowiem udział ZSRR w wojnie po stronie III Rzeszy w latach 1939-41 – od paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 i niemiecko-sowieckiego traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 (agresja ZSRR na Polskę, wojna zimowa przeciw Finlandii, okupacja krajów bałtyckich i Besarabii) do ataku III Rzeszy na ZSRR. Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny przeciwko państwom Osi 7 grudnia 1941 w konsekwencji japońskiego ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbor, wypowiedzenia wojny USA przez Japonię, a następnie 11 grudnia 1941 przez III Rzeszę.
II wojnę światową zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy,
z wejściem w życie 8 maja 1945, które zakończyło działania wojenne w Europie i akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, który definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej.Ciekawe informacje historyczne można znaleźć na stronie Muzeum II Wojny Światowej:
https://muzeum1939.pl/wybuch-wojny/timeline/183.html
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
30.08.202201 września 2022 r. (czwartek)
Proboszcz zaprasza dzieci, młodzież oraz rodziców i nauczycieli na mszę św. o godz. 8:00.
Po mszy świętej Pan Dyrektor Zespołu Szkół w Parchowie zaprasza wszystkich na rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 na godz. 9:00. Podczas rozpoczęcia odbędzie się uroczyste pasowanie klas pierwszych. Apel odbędzie się na placu przed szkołą od strony boiska. W przypadku złej pogody zostanie przeniesiony na salę gimnastyczną.
Po uroczystym apelu uczniowie rozejdą się do swoich klas na krótkie spotkanie z wychowawcą.
Odjazd autobusów przewidywany jest na godz. 10:15/10:30.
GRUPY PRZEDSZKOLNE 2022/2023
22.08.2022Dzieci zgłoszone do przedszkola na rok szkolny 2022/23 zostały podzielone na grupy zgodnie z datą urodzenia. Obok przypisane są sale, w których dzieci będą miały zajęcia.
- w grupie Robaczków są dzieci urodzone w 2020 roku oraz 05 IV - XII 2019- sala na parterze- najbliżej wejścia
- w grupie Ptaszków są dzieci urodzone - 01 I - 04 IV 2019 oraz VI - XII 2018- sala na piętrze obok gabinetu dyrektora
- w grupie Miśków są dzieci urodzone I - V 2018 oraz IX - XII 2017- sala na parterze- naprzeciwko stołówki
- w grupie Żabki są dzieci urodzone I - IX 2017- sala na piętrze naprzeciw przedszkolnej sali gimnastycznej
- 0A- dzieci z Parchowa i Gołczewa- sala w starym przedszkolu na ulicy Strażackiej
- 0B- dzieci dojeżdżające z pozostałych miejscowości- sala gimnastyczna w przedszkolu zaadaptowana na potrzeby grupy
UWAGA - POTRZEBNA POMOC
06.07.2022Stowarzyszenie ASERT działające przy szkole w Parchowie, której uczniami są dzieci z poszkodowanej rodziny wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Parchowie zwracają się z uprzejmą prośbą o pomoc finansową, którą przeznaczymy na odbudowę domu dla Martyny, Julki, Romka, Karola, Ani, Moniki oraz ich rodziców.
W sobotę wieczorem 2 lipca br. w wyniku pożaru 8- osobowa rodzina z Jeleńcza straciła dach nad głową i cały dobytek. Ogień pochłonął budynek mieszkalny wraz z wyposażeniem. Obecnie dom nie nadaje się do użytkowania z uwagi na zniszczoną drewnianą konstrukcję dachu i stropu łączącego parter z poddaszem.
Rodziną zajęła się gmina, która zapewniła im lokum i wszelka pomoc.
Na chwilę obecną potrzebujemy pomocy finansowej oraz pomocy rzeczowej w formie materiałów budowlanych, które wesprą rodzinę w odbudowaniu budynku.
Za każdą przekazaną złotówkę bardzo dziękujemy.
Link do zrzutki.pl
WAKACJE NA ORLIKU
30.06.2022Zapraszamy na Orlik w piątek w godzinach 15:00-20:00. Opiekunem będzie Pan Radosław Warężak.
Harmonogram na resztę dni wakacyjnych zostanie umieszczony na stronie szkoły w poniedziałek.
TYDZIEŃ PROFIALKTYKI
29.06.202254Ostatni tydzień roku szkolnego, wzorem lat ubiegłych, był w naszej szkole Tygodniem Profilaktyki. Wszyscy uczniowie wzięli udział w różnych spotkaniach i zajęciach z zaproszonymi gośćmi. Najważniejszym tematem przewijającym się podczas pogadanek z policjantami i strażakami było zachowanie bezpieczeństwa w czasie wakacji podczas wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie, w czasie wycieczek rowerowych i wędrówek. Uczniowie klas I – III otrzymali specjalne broszurki (w języku polskim i ukraińskim) przygotowane przez Policję w ramach prowadzonej przez nią ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Policjanci zachęcali uczniów do udziału w konkursie plastyczno- filmowym pod nazwą „Artystyczny przeWODNIK”, którego celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w wodzie i nad wodą oraz zdrowy styl życia. Ratownik medyczny przeszkolił uczestników spotkań w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W bardzo ciekawy i przystępny sposób przekazał informacje dotyczące zachowania się w trudnych sytuacjach udzielenia pomocy poszkodowanym w czasie wypadków. Podczas zajęć z psychologiem uczniowie po raz kolejny zetknęli się z problemem fonoholizmu, poznali różne sposoby i metody radzenia sobie z uzależnieniem od telefonu. Pani psycholog poruszyła również temat zapobiegania sytuacjom stresującym, przedstawiła najprostsze techniki relaksacyjne, mające na celu zwalczenie stresu w wielu codziennych sytuacjach. Podczas Tygodnia Profilaktyki odbyły się także pogadanki z leśnikiem, który przybliżył problematykę życia w lesie, równowagi biologicznej fauny i flory, omówił zasady zachowania oraz konieczności pozostawienia czystości na obszarach leśnych.
DZIEŃ SPORTU
23.06.202227W środę 22 czerwca 2022r. w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Głównym celem wydarzenia było promowanie zachowań prozdrowotnych, aktywności sportowej, integracja zespołów klasowych oraz wzmacnianie wiary we własne możliwości. Po uroczystym otwarciu wydarzenia przystąpiono do "Biegu po zdrowie", który odbył się dookoła boiska. Po biegu starsi uczniowie rywalizowali w grach zespołowych: "Dwóch ogniach"," Kwadrancie", piłce koszykowej oraz piłce nożnej. Młodszym dzieciom zaproponowano gry i zabawy ruchowe na Orliku. W trakcie trwania wydarzenia chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym pt. "Mój talerz zdrowia" lub "Trzymam formę". Podczas Dnia Sportu odbył się również turniej szachowy.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz zachęcamy do codziennej aktywności fizycznej!
Na tropie największej tajemnicy Ustki, czyli klasy piąte w Bunkrach Blüchera
22.06.202228Dnia 14 czerwca br. uczniowie klas V a i V b wybrali się na wycieczkę do Parku Atrakcji i Rozrywki - Bunkrów Blüchera w Ustce.
Kompleks niemieckich bunkrów pochodzących z czasów II wojny światowej znajduje się blisko centrum Ustki, przy falochronie portowym. Umiejscowienie muzeum sprzyja ogromnemu zainteresowaniu ze strony młodszych, jak i starszych turystów.
Swoją przygodę rozpoczęliśmy od poznania historii powstania tego miejsca. Bunkry były tajnym obiektem wybudowanym nad Bałtykiem przy ujściu Słupi. Ich nazwa została nadana na cześć pruskiego feldmarszałka Gerharda Leberechta von Blüchera. Następnie zwiedziliśmy bunkry, szczególnie zainteresowały nas podziemia, w których działa nowoczesne multimedialne muzeum. Można w nim obejrzeć wyposażenie bunkrów z czasów II wojny światowej, pamiątki, filmy i manekiny w umundurowaniu z tamtych czasów. Można tu przeżyć symulację ataku gazem bojowym i bombardowania.
Kolejnym punktem naszego programu był udział w warsztatach poszukiwania skarbów za pomocą wykrywacza metali. Ochoczo zabraliśmy się do odnalezienia zakopanych w ziemi skrzynek i menażek, które kryły upominki dla każdego uczestnika tej zabawy. Na tym nie koniec, bowiem przed nami było jeszcze nie lada wyzwanie - strzelanie z łuku. Po krótkim instruktażu przystąpiliśmy do zawodów. Wszyscy wypadli znakomicie, ale tryumfatorką potyczek strzelniczych okazała się Hania Klaman, II miejsce zajęła Eliza Wrońska, a III przypadło w udziale Andrzejowi Kotłowskiemu. Zwycięzcy otrzymali piękne nagrody. Na koniec pobytu w tym miejscu organizatorzy zadbali o nasze podniebienia, serwując nam pyszny obiad z polowej kuchni.
Naszą wycieczkę w Ustce zakończyliśmy spacerem po molo i pamiątkowym wspólnym zdjęciem. Późnym popołudniem wróciliśmy do Parchowa. Wycieczka bardzo się nam podobała. Przywieźliśmy z niej prezenty i piękne wspomnienia.
WYCIECZKA KLAS 3 DO JEDNOSTKI PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W BYTOWIE
22.06.2022Uczniowie klas 3 wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do PSP w Bytowie, by zwiedzić jednostkę straży i zapoznać się z pracą strażaków w naszym powiecie. Panowie strażacy przeprowadzili pogadankę na temat wykonywanego zawodu, przypomnieli dzieciom o zasadach bezpiecznych wakacji. Największą atrakcją wycieczki była możliwość uczestnictwa w inscenizowanej akcji pożarniczej, którą zawodowi strażacy zaaranżowali dla uczniów, pokazując i uświadamiając dzieci jak prawdziwie wygląda ich praca. Na koniec wychowankowie mogli zobaczyć sprzęt pożarniczy tj. wozy strażackie i cały osprzęt. Mimo deszczowej pogody po zajęciach w PSP dzieci otrzymały lody.
9
PIKNIK NA ZAKOŃCZENIE KLASY III
22.06.2022Dnia 21 czerwca uczniowie klas 3 udali się na boisko gminne, aby wspólnie z wychowawcami spędzić mile czas na pikniku klasowym. Dzieci między innymi grały w piłkę, biegały po boisku bawiąc się w swoje ulubione zabawy na świeżym powietrzu, wspólnie spędzały czas w grupie rówieśniczej. W między czasie panie przygotowały ognisko, by upiec kiełbaski i cieszyć się smakiem prawdziwej strawy ogniskowej. Następnie dzięki hojności Pana Sołtysa uczniowie otrzymali przekąski w postaci arbuza oraz lodów. Każdy ze smakiem i uśmiechem na twarzy zjadł niespodziankę. Dodatkowo dzieci otrzymały balony i mogły pobawić się w zabawy z ich użyciem. Mimo, obaw o złą aurę pogodowa, udało się zorganizować piknik i wrócić do szkoły z ciekawymi wspomnieniami.
2
CZYTAM Z KLASĄ. LEKTURKI SPOD CHMURKI.
21.06.202232Uczniowie klas I – III zakończyli realizację projektu „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. W ostatniej części uczniowie czytali min. „O psie, który jeździł koleją” czy „Sposób na Elfa”. Podczas zajęć uzupełnialiśmy „Lekturniki”, wykonaliśmy lektury w pudełku lub na wieszaku, stworzyliśmy sympatyczne zwierzątka i czytaliśmy książki pod chmurką. Na podsumowanie zorganizowaliśmy dzień poznawania zawodów. Uczniowie wykazali się wielką wyobraźnią szukając dla siebie zawodu, który mogliby przedstawić kolegom i koleżankom. W klasach znaleźli się sportowcy, hydraulicy, muzycy, lekarze, kucharze, architekci, piosenkarki, kelnerki, strażacy, policjanci, żołnierze, fotografowie, ogrodnicy, biznesmeni, youtuberka, królowa Elżbieta i wielu innych. Podsumowanie projektu to świetna zabawa podczas której malowaliśmy, przeprowadzaliśmy wywiady, jedliśmy pyszności, a klasy drugie odwiedził Pan Kleks, który czytał książkę. Uczniowie już teraz zgłosili się do kolejnej edycji projektu.