Tydzień Profilaktyki pod hasłem „Oblicza zdrowia psychicznego”
organizowany w dniach 16 -20.05.2016r.
W dniach 16 – 20 maja b.r. w naszej szkole została przeprowadzona kampania profilaktyczna „Oblicza zdrowia psychicznego”. Nagrody dla zwycięzców konkursów zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii
w Parchowie.
Głównymi celami przyświecającymi organizacji dni profilaktyki była promocja zdrowia psychicznego
i dobrego samopoczucia, promowanie postawy odpowiedzialności za zdrowie
i bezpieczeństwo swoje i innych, promowanie zdrowego stylu życia bez używek (alkoholu
i tytoniu), zachęcanie uczniów do zdrowego odżywiania, zwrócenie uwagi na cyberprzemoc
i uzależnienia od komputera, zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z Internetu.
W Tygodniu Profilaktyki wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.
Poniedziałek przebiegał pod hasłami : „Znajdź właściwe rozwiązanie” oraz „Wzajemna akceptacja i tolerancja w klasie”.
Uczniowie klas IV – VI oraz I - III gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem sanepidu na temat zdrowego stylu życia oraz z pedagogiem – na temat tolerancji, życzliwości i wzajemnej akceptacji w zespole klasowym. Klasy I-III szkoły podstawowej miały pogadankę z pielęgniarką, dotyczącą zdrowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie. Każda z tych klas przygotowała również sałatkę owocową lub warzywną, działaniom tym przyświecało hasło „Zdrowa przekąska dla mojego mózgu”.
We wtorek tematem przewodnim działań kampanii była cyberprzemoc i zagrożenia z nią związane.
Klasy IV – VI oraz I – III gimnazjum uczestniczyły w spotkaniu z policjantami
pod hasłem „Jak zapobiegać cyberprzemocy?” Odbył się również konkurs plastyczny
dla klas IV- VI pt. .”Lepiej się czujesz – lepiej się uczysz”.
W środę najważniejszym zagadnieniem było znalezienie sposobu na zwalczenie stresu.
W związku z tym w klasach IV- VI szkoły podstawowej oraz I –III gimnazjum miały miejsce zajęcia warsztatowe pt. „Jak polubić szkołę? Jak walczyć ze stresem?”, które przeprowadzili pedagodzy z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Bytowie. Uczniowie klas IV- VI szkoły mogli wziąć udział w konkursie plastycznym pod nazwą „Czuję się dobrze we własnej skórze”, a uczniowie klasy III szkoły podstawowej – w konkursie „Mój sposób na stres”.
W czwartek, którego hasło brzmiało „Bezpieczeństwo w Internecie”, odbyły się warsztaty dla klas V i VI pt. „Jak uniknąć cyberprzemocy?”. Ponadto odbył się konkurs literacki dla uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej pt.” Bezpieczny Internet”.
Piątkowe działania profilaktyczne zostały ukierunkowane na bezpieczne korzystanie
z komputera. W związku z tym uczniowie klasy III szkoły podstawowej wzięli udział w pogadance z nauczycielem informatyki pt „Jak bezpiecznie korzystać z komputera i Internetu?”. Tak brzmiał również temat konkursu plastycznego dla tej klasy, natomiast uczniowie z klasy I i II szkoły podstawowej uczestniczyli w konkursie plastycznym „ Chcę być szczęśliwy”.
Podsumowaniem akcji profilaktycznej była szkolna spartakiada pod hasłem
„Trzymaj formę”.
W ramach spartakiady uczniowie rywalizowali w następujących dyscyplinach: skok wzwyż, skok z miejsca, bieg na 60 metrów, bieg na 300 metrów, rzut piłeczką palantową, , pchnięcie kulą, turniej tenisa ziemnego, między klasowe rozgrywki w piłkę siatkową dziewcząt, turniej piłki ręcznej, skok przez skakankę, turniej warcabowy ,konkurs wiedzy ogólnej o sporcie Ponadto odbył się konkurs rzutów karnych - kl. IV-VI SP i I-III GIM .
Spartakiada rozpoczęła się apelem, podczas którego rozdano nagrody zwycięzcom konkursów profilaktycznych, które odbyły się w gimnazjum oraz w szkole podstawowej. Uczniowie gimnazjum wzięli udział w następujących konkursach: „Bezpieczeństwo na portalach społecznościowych” – prezentacja multimedialna, „Lepszy Internet zależy od ciebie” – plakat oraz „Przyjazna szkoła – uśmiechnięty uczeń” – plakat. Najpiękniejsze prace przyozdobiły szkołę w czasie Tygodnia Profilaktyki, a najlepsze prezentacje multimedialne zostały zaprezentowane w klasach IV- VI oraz I- III gimnazjum na godzinie wychowawczej.