W czwartek 05.01.2017 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy klas I – III. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci, tego dnia aula zamieniła się w salę balową. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Przed rozpoczęciem zabawy dzieci otrzymały w klasach słodki poczęstunek i z niecierpliwością czekały na Mikołaja, który przyniósł prezenty. Przed godziną 16.00 animatorzy zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy. Przy dźwiękach muzyki zabawa była wyśmienita. Wspólne tańce, konkursy i pokaz magii wprowadziły dzieci w doskonały nastrój. Jednak wszystko co miłe musi się skończyć, więc po godzinie 17.30 zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Radzie Rodziców i pomagającym Rodzicom – serdecznie dziękujemy
19.12.2016r. uczniowie klas szóstych i gimnazjalnych w przedstawieniu pt. „ Wielka ucieczka” Celem inscenizacji było pokazanie młodzieży, jak zachowują się osoby zażywające środki psychoaktywne. Młodzież naszej szkoły z dużym zainteresowaniem śledziła losy chłopca, który wpadł w pułapkę dopalaczy i złego towarzysza. Na szczęście przy pomocy przyjaciół udało mu się z niej wydostać wyciągnąć wnioski na przyszłość. Po spektaklu aktorzy rozmawiali z uczniami, którzy mogli się wypowiedzieć i zadać pytania na tematy poruszane w przedstawieniu.
19 grudnia 2016 r. w naszej szkole gościliśmy teatr z Torunia, który w barwnych kostiumach zaprezentował uczniom klas I – V przedstawienie o szacunku wobec zwierząt. Głównym celem przedstawienia było uzmysłowienie dzieciom, że zwierzęta też odczuwają emocje i nie można ich krzywdzić, a należy je szanować. Aktorzy rozbudzili dużo emocji w uczniach. Taki teatrzyk, to dla dzieci świetna nauka poprzez zabawę. Wszystkim bardzo podobało się przedstawienie, a wyrazem tego były gromkie brawa na zakończenie.
W poniedziałek 21 listopada w sejmowej Sali Kolumnowej zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu „Obrazki z Sienkiewicza”. W gali uczestniczyło ok. 200 osób z całej Polski. Z naszego województwa (z rejonu p. poseł M. Zwiercan) udział wzięło 13 osób wraz z opiekunami. Naszą szkołę reprezentować miały 3 osoby: Julia Sosnowska, która wykonała pracę plastyczną pod kierunkiem p. Katarzyny Filbrandt, Zuzanna Jenta (praca plastyczna do powieści pt. „W pustyni i w puszczy” - opiekun p. Marzena Reglińska) i Agnieszka Kotłowska (praca literacka - opiekun p. Dorota Adamska). Niestety J. Sosnowska nie mogła pojechać do Warszawy. Opiekunką podczas wyjazdu była p. M. Reglińska.
Konkurs został zorganizowany w związku z obchodzonym Rokiem Henryka Sienkiewicza. Jego celem jest popularyzacja twórczości pisarza wśród dzieci i młodzieży. Organizatorami konkursu są: Parlamentarny Zespół ds. Dzieci oraz Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Podczas pobytu w Parlamencie uczniowie zwiedzali Senat RP, mieli też możliwość głosowania. Następnie zostali zaproszeni przez Marszałka Senatu na obiad do restauracji „Sejmowa”. Po obiedzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Sejm, a p. Poseł Małgorzata Zwiercan pokazała nam swój pokój w hotelu poselskim.
Wyjazd był wspaniałą nagrodą za udział w konkursie.
6 grudnia klasy II b, III a i III b wzięły udział w warsztatach świątecznych, które miał wprowadzić dzieci w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Głównym celem zajęć warsztatowych było wzbogacenie wiadomości na temat tradycji związanych ze świętami, rozwijanie samodzielnościi aktywności twórczej oraz umiejętności współdziałania. Zabawa przy stołach pełnych ozdób, świecidełek i wstążek była dla dzieci wspaniałym wprowadzeniem w nastrój świąteczny. Uczniowie wykonali mnóstwo choinkowych ozdób i bożonarodzeniowych dekoracji.
W dniu 29 listopada odbyła się prelekcja przeprowadzona w ramach innowacji pedagogicznej "Pierwsza pomoc - tego można się nauczyć". Spotkanie z uczniami gimnazjum i szkoły podstawowej przeprowadził aspirant sztabowy specjalista do spraw nieletnich J. Juchniewicz z Powiatowej Komendy Policji w Bytowie. Policjant poruszył następujące tematy: bezpieczeństwo w ruchu drogowym, używki, przemoc fizyczna i psychiczna, cyberprzemoc, kontakty z nieznajomymi oraz odpowiedzialność prawna nieletnich za popełnianie czynów zabronionych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.
GOKARTY I KINO !!!
W czwartek 24.11.2016r. kilkunastoosobowa grupa uczniów klasy Ia i Ib gimnazjum uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego uczestniczyła w nie lada atrakcji. Pojechali do Gdańska, gdzie najpierw poszli do Multikina na film 3D pt. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, a następnie mogli pojeździć na gokartach. Wyjazd był bezpłatny. Wszyscy byli bardzo zadowoleni!
Święto Niepodległości 2016
We wtorek 15.11.2016r. odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Bardzo wzruszający montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie klas pierwszych gimnazjum pod opieką wychowawców – p. Izabeli Reglińskiej i p. Dariusza Błaszkowskiego.
Wieczornica z Henrykiem Sienkiewiczem
Senat RP ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Inicjatywa ta została podjęta dla upamiętnienia 100. rocznicy śmierci wielkiego pisarza, działacza społecznego i patrioty. Z tej okazji
w piątek 04.11.2016 odbyła się Wieczornica. Uroczystość została zorganizowana z inicjatywy przewodniczącej zespołu humanistycznego – p. Mirosławy Kurek. Na uroczystość zostali zaproszeni uczniowie klas szóstych i gimnazjum. Udział wzięło ok. 30 osób. Nauczyciele przedmiotów humanistycznych przygotowali wiele atrakcji dla duszy: turniej „Jeden z…”, konkursy plastyczne, konkurs historyczny, krzyżówkę z Sienkiewiczem, projekcję filmu, wystawę poświęconą bohaterowi wieczornicy. Znalazło się również coś dla ciała – słodkie przekąski, owoce, kanapki i napoje.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli pogłębić wiedzę o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza – wybitnego polskiego pisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla.
"Śladami Stasia i Nel" - prelekcja nawiązuje do "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, opowieść z wyprawy przez Afrykę śladami bohaterów powieści z Egiptu, Sudanu, Etiopii i Kenii. Prezentacja o współczesności miejsc na trasie wędrówki bohaterów książki, kulturze, społeczeństwie i przyrodzie tego regionu.
„Schodzą górnicy pod ziemię
w ciemność daleką od słonka,
wychodzi im tu naprzeciw
Święta Barbara, patronka.
Płomień chybocze się w lampach,
na czarnej ścianie drżą cienie.”
Do naszego przedszkola w piątkowy dzień przybył emerytowany pracownik Kopalni Węgla Kamiennego Halemba
w Rudzie Śląskiej Pan Marian Komarzański, w pełnym galowym umundurowaniu, zakładanym tylko na specjalne uroczyste okazje. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć czarny mundur galowy górników węgla kamiennego, czapkę górniczą z pióropuszem kogucich piór zwaną czako oraz górniczą szpadę. Obowiązkowym dodatkiem do mundurów były odznaczenia i odznaki. Pan Marian przybliżył dzieciom wizerunek patronki górników - Świętej Barbary oraz opowiedział legendę o białym duszku mieszkającym pod ziemią, który czasami ukazuje się górnikom. Praca górnika nie należy do najłatwiejszych zawodów. To ciężka i niebezpieczna praca, ponieważ w każdej chwili górnicy narażeni są na niebezpieczeństwo wybuchu metanu lub zawalenia się chodnika. Pan Marian opowiadał również o zamiłowaniu do biegania i pokazał nam swoje liczne medale. Ale to nie koniec niespodzianek, bo jak się okazuje - śpiewać też potrafi. Zaskoczeniem dla dzieci była możliwość pobrudzenia rąk i twarzy węglem. W zamian zaśpiewaliśmy wszyscy z całego serca „Sto lat”. Pani Natalia wręczyła medal „Dzielnego górnika” oraz małą niespodziankę, dzięki której pan Marian, popijając kawę będzie o nas pamiętał. I zajrzy jeszcze do nas…
Niewielu jest takich „ciepłych” i otwartych ludzi, którzy bezinteresownie chcą
się dzielić swoim doświadczeniem, za co my przedszkolacy i wychowawcy grup z Parchowa
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!
17 października ponad 85 000 osób w całej Polsce wzięło udział w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób. Uczniowie naszej szkoły – klas V i II A Gimnazjum – dołączyli się do akcji, która była świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie. Fundacja WOŚP po raz czwarty zorganizowała akcję w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Akcja ma na celu pokazać, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie. Udziałem w akcji rozpoczęliśmy innowację pedagogiczną pt.: „Pierwsza pomoc – tego można się nauczyć”, która ma na celu poszerzenie wiadomości i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej u uczniów.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE
W piątek 14.10.2016r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten podzielony był na 3 odsłony. W pierwszej części miało miejsce ślubowanie nowych uczniów naszej szkoły czyli pierwszoklasistów. Pięknie zaprezentowali się w programie artystycznym, który przygotowali wraz
z wychowawczynią p. Ewą Pyrchą. Następnie przedstawiciele klasy I w imieniu wszystkich uczniów swojej klasy złożyli uroczyste ślubowanie. Po nim nastąpiło pasowanie na pełnoprawnych uczniów przez p. Dyrektora Jerzego Werrę. Radości nie było końca, ponieważ nowi uczniowie otrzymali mnóstwo prezentów m.in. od Rady Rodziców i od przedszkolaków.
Kolejną odsłonę tego dnia stanowiły Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości p. Wójt Andrzej Dołębski i przewodnicząca Rady Rodziców p. Bożena Płotka – Mruk złożyli pracownikom szkoły i uczniom najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Następnie p. Dyrektor złożył gratulacje pracownikom obchodzącym jubileusze swej pracy. Byli to: p. Mirosława Kwidzińska, p. Katarzyna Filbrandt, p. Violetta Sildatk, p. Ewa Pyrcha, p. Gabriela Garska, p. Sylwia Wiczkowska,
p. Gabriela Wałdowska, p. Radosław Warężak i p. Jan Zielonka. Część artystyczną ukazującą szkołę przyszłości przygotowali uczniowie klasy 5 z wychowawczynią p. A. Samson – Marcholewską.
Ostatnią częścią było pasowanie na gimnazjalistę. Uroczyste ślubowanie złożyli przedstawiciele obu klas pierwszych. Po nim P. Dyrektor pasował uczniów pawim piórem. Następnie każdy z nich złożył pamiątkowy wpis do Księgi Ślubowań. Serdeczne życzenia sukcesów w gimnazjum złożyła przewodnicząca Rady Rodziców p. B. Płotka – Mruk i przedstawiciele Samorządu Szkolnego.
Na koniec każdy z uczniów otrzymał upominek od Rady Rodziców i dyplom pasowania na gimnazjalistę. Ostatnim punktem było pamiątkowe zdjęcie wraz z wychowawcami p. I. Reglińską i p. D. Błaszkowskim.
Od początku roku szkolnego dzieci w naszym przedszkolu poznawały podstawowe zasady bezpieczeństwa, zarówno na terenie przedszkola, jak i poza nim. Chodziliśmy na spacery i wycieczki ucząc się prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i zachowywania się w jej pobliżu. Najwięcej jednak o ruchu drogowym wie pan policjant. I dlatego w środę 19 października 2016 zaprosiliśmy do naszego przedszkola pana aspiranta sztabowego specjalistę do spraw nieletnich Jarosława Juchniewicza oraz młodszego aspiranta Wiesława Zalewskiego. Dzięki nim maluchy dowiedziały się, jak należy prawidłowo zachowywać się na przejściu dla pieszych i jakie zasady obowiązują przy przechodzeniu przez jezdnię. Dlatego ważne jest, aby spojrzeć najpierw w lewo, potem w prawo, jeszcze raz w lewo, trzymać za rękę opiekuna i dopiero wtedy przejść. Nie wolno przebiegać na drugą stronę ulicy, bo o wypadek nie trudno. Pamiętajmy! Przedszkolaki mogły też zobaczyć, jak wygląda strój policjanta, w tym policyjną pałkę, kajdanki oraz kamizelkę odblaskową z napisem POLICJA, którą dzieci chętnie przymierzały.
W rączce trzymały potocznie zwanego „lizaka” i dawały znak do zatrzymania się. Przed przedszkolem dużą atrakcją spotkania okazała się prezentacja samochodu policyjnego i możliwość wejścia do środka auta. Policjanci zademonstrowali różne sygnały ostrzegawcze oraz podstawowe wyposażenie samochodu. Każdy uczestnik spotkania otrzymał odblaskowy emblemat sponsorowany z ARiMR, przekazany nam przez pana Marka Sildatka.
Takie spotkania są bardzo wyczekiwane przez dzieci. Dziękujemy!
Szanowni Państwo!
W rozliczeniu podatku za rok 2023 można przekazać 1,5% na rzecz jakiejś organizacji. Zwracamy się z prośbą o przekazanie Państwa 1,5% podatku na Stowarzyszenie ASERT działające przy Zespole Szkół
w Parchowie. Stowarzyszenie zajmuje się pozyskiwaniem środków
i działaniami na rzecz uczniów naszej szkoły.
W tym roku potrzebujemy pieniędzy na montaż rekuperatora powietrza- systemu wentylacji na szkolną aulę.
Od kwietnia 2016 mamy status organizacji pożytku publicznego (OPP). Bardzo liczymy na Państwa wsparcie.
W zeznaniu podatkowym PIT za rok 2023 prosimy
o wpisanie naszego numeru KRS 0000022671
Powered by aSc EduPage