W mikołajki, 6 grudnia uczniowie klas I a, I b i II odwiedzili Mikołaja w jego polskiej siedzibie „Przystanku świętego Mikołaja” w Drzewinie. Od samego początku humory dopisywały, a chęć spotkania prawdziwego Mikołaja, była tak wielka, że nawet niesprzyjająca pogoda nikomu nie przeszkadzała. Po Przystanku oprowadzały nas elfy. Dzieci poznały historię gościa z dalekiej Laponii, próbowały magicznego napoju, obejrzały film, malowały bombki i robiły świąteczne stroiki. Jednak najbardziej oczekiwane było spotkanie z Mikołajem, które okazało się wielkim przeżyciem i dzieci zapamiętają je na długo. Na zakończenie był pyszny obiad i zakup upominków. Wyjazd bardzo się podobał i wprowadził wszystkich w magiczny czas świąt.
Archiwum Aktualności
MIKOŁAJKI W SZKOLE
22.12.20176 grudnia – długo wyczekiwany dzień, jeden z najprzyjemniejszych w ciągu roku. Tego dnia Święty Mikołaj zapukał do wielu z nas. Zostawił nam coś, pod poduszką, w butach ….albo pod choinką …. 6 grudnia - kto mógł ubrał się na czerwono i założył mikołajkową czapkę. W ten sposób świętowaliśmy nadejście wyczekiwanego gościa…. Nasz Szanowny Święty Mikołaj nie zawiódł – przybył i kolejno odwiedzał wszystkie klasy wręczając im słodki poczęstunek. Niektórzy uczniowie odwzajemnili się za prezenty śpiewając piosenki i recytując wiersze. Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał dobry humor.
Powiatowy Konkurs Plastyczny „Najpiękniejsza kartka świąteczna z motywem ryby”
21.12.20176 grudnia rozstrzygnięto powiatowy konkurs plastyczny zorganizowany przez Lokalną Grupę Rybacką. Do komisji konkursowej napłynęło aż 570 kartek z 26 szkół z terenu gmin znajdujących się na obszarze działania tejże grupy. Uczniowie kl. I, IV-VII oraz II-III Gim wykonali różnymi technikami plastycznymi piękne kartki świąteczne z motywem ryby. Ogółem na konkurs z naszej szkoły wysłano 27 prac. Wśród nagrodzonych kartek znalazła się praca Łukasza Reglińskiego (kl. II Gim), który pod opieką p. Marzeny Reglińskiej wykonał pracę, zdobywając I wyróżnienie.
Nagrody zostały sfinansowane w ramach animacji i aktywizacji Lokalnej Strategii Rozwoju ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego.
MOBILNE PLANETARIUM CASSIOPEIA GOŚCIŁO W NASZEJ SZKOLE
17.12.201729 i 30 listopada w naszej szkole gościliśmy Mobilne Planetarium Cassiopeia. W dwudniowych projekcjach brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Przedszkolaki i uczniowie klas I-III SP obejrzeli film „Mała Gwiazdka”, który opowiadał historię Słońca poszukującego planet mających moc ogrzania i ochrony. Dzieci w przystępny sposób dowiedziały się, czym jest Droga Mleczna i Układ Słoneczny, a także zdobyły podstawowe informacje o każdej z planet w naszym układzie.
Młodzież z klas IV – VI SP oglądała film „Tajemnice Układu Słonecznego”. Historia opowiedziana w czasie jego projekcji przybliżyła im najważniejsze elementy Układu Słonecznego: Słońce, planety, planetoidy i księżyce. Film przedstawił również geocentryczną (historyczną) i heliocentryczną(współczesną )teorię budowy Układu Słonecznego.
Najstarsi uczniowie z klas VII SP i II – III gimnazjum obejrzeli film „Ku krańcom Wszechświata”, który został przygotowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. W filmie poruszono tematykę odkryć w kosmosie oraz scharakteryzowano planety Układu Słonecznego.
Uczniom bardzo podobały się projekcje w planetarium, ponieważ pozwoliły im zobaczyć kosmos bez opuszczania Ziemi.
PRÓBNA EWAKUACJA
05.12.201730 listopada 2017 r. Państwowa Straż Pożarna z Bytowa przeprowadziła próbną ewakuację szkoły, którą obserwował p. Rychtere - inspektor BHP. Na modulowany dźwięk dzwonka– wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły ze spokojem, w parach, ewakuowali się różnymi wyjściami na boisko szkolne. Tam zostali przeliczeni i poinformowani przez strażaków, dlaczego takie ćwiczenia mają miejsce.
Zostaliśmy pochwaleni za sprawnie i doskonale przeprowadzoną akcję.
„Służba Ojczyźnie jest moim prawem – za przykładem gen. Józefa Hallera”.
30.11.2017W minionym tygodniu w naszej szkole klasa VI wraz z opiekunkami – p. Dorotą Adamską i p. Kamilią Rompa- przeprowadzała projekt historyczny pt. „Służba Ojczyźnie jest moim prawem – za przykładem gen. Józefa Hallera”. Powstał on przy współpracy z fundacją „ BO WARTO” i Instytutem Pamięci Narodowej.
Wydarzenia, jakie miały miejsce w naszej szkole, odbywały się przez cały tydzień. Pierwszym etapem było przygotowanie przez klasę szóstą (organizatorów) plakatów informujących społeczność szkolną o zajęciach, jakie będą pojawiały się w naszej szkole. Rozwieszono je w kilku miejscach budynku, w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Parchowie oraz w sąsiednich wioskach: Gołczewie i Jamnie.
Kolejnym etapem było tworzenie (kolorowanie) portretów gen. J. Hallera przez dzieci z I i III klasy Szkoły Podstawowej. Utworzyły one galerię, którą wszyscy mogli podziwiać na holu szkoły.
Następnie klasa VI stworzyła wystawę przybliżającą postać gen. J. Hallera. Czwarte działanie to przygotowanie gazetki dotyczącej Błękitnej Armii, na której znalazły się artykuły i zdjęcia.
Podsumowaniem wydarzeń „Tydzień z gen. J. Hallerem” była Wielka Lekcja Historii, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Głównym zamierzeniem było stworzenie mapy myśli – za pomocą zdjęć, piktogramów, napisów i dat - przedstawiającej Błękitną Armię i gen. J. Hallera. Wydarzenie to wzbogacono pieśniami szkolnego chóru pt.: „Dziś matko, idę walczyć”, „O mój rozmarynie”, prezentacją multimedialną z oryginalnymi zdjęciami oraz filmem przedstawiającym przemarsz Błękitnej Armii.
„Dawid i Goliat”
30.11.2017Dnia 16.11.2017 r. przyjechał do przedszkola teatrzyk, aby przedstawić opowieść pt. „Dawid i Goliat”. Widzami były dzieci ze wszystkich grup przedszkola i klasa 1 SP. Historia walki Dawida z Goliatem znajduje się w starotestamentowej Pierwszej Księdze Samuela (1 Sm 17). Jest to opowieść o przewadze rozumu nad siłą fizyczną i o tym, że nie warto lekceważyć swego przeciwnika. Goliat był doświadczonym wojownikiem uzbrojonym po zęby i olbrzymich rozmiarów, a przegrał z Dawidem młodym chłopcem trudniącym się pasterstwem, który dzięki sprytowi, odwadze i wierze w pomoc Boga, dokonał niemożliwego...
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
19.12.2017Dnia 24.11.2017 r. w piątek w przedszkolu w Parchowie i w Żukówku obchodziliśmy przypadający w sobotę 25.11.2017 r. ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Tego dnia dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszaki z domu. Z zaciekawieniem słuchały historii pluszowego misia, która zaczęła się w 1902 r., kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodor Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Pluszowe misie zaczęły sprzedawać się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodając im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością… W każdej grupie przeprowadzono przeróżne zabawy związane z pluszowym misiem. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wierszyki swoim przyjaciołom misiom. Wykonały prace plastyczne pt. „Mój przyjaciel miś”. Były słodkości, a później dyskoteka z misiami. Każde dziecko otrzymało z przedszkola pamiątkowego miśka aby mogło go zabrać do domu. Dzieci były bardzo podekscytowane tym świętem i z niecierpliwością czekają na następne…
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
26.11.201721 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości. Z tej okazji Samorząd Szkolny zorganizował konkurs plastyczny na temat "Życzliwość na co dzień", który polegał na wykonaniu przez klasę plakatu w formacie A2 i wywieszeniu go na drzwiach swojej sali lekcyjnej, od strony korytarza. Plakaty oceniane były przez jury w składzie: pani Marzena Reglińska, pani Halina Kotłowska i pani Joanna Szroeder, w trzech kategoriach: klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7 i 2,3 gimnazjum.W kategorii pierwszej zwyciężyła klasa 3a, w kategorii drugiej klasa 4a, natomiast w kategorii trzeciej klasa 7b. Nagrodą w konkursie był koszyk słodyczy dla całej klasy.
"Światowy Dzień Życzliwości. Pozdrowień, dobrych uczynków i pozytywnych emocji" wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to w 1973 roku dwaj braci Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny między Egiptem a Izraelem.Ich inicjatywa miała przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Główną ideą Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na calym świecie.
WYCIECZKA DO ELEKTROWNI
02.01.201810 listopada przedszkolaki z Żukówka wybrały się na wycieczkę do elektrowni wodnej w Strudze. Pan przewodnik opowiedział nam o procesie produkowania energii elektrycznej, pokazał, jaki udział w tej produkcji ma największa tu rzeka – Słupia, a na koniec zaprowadził nas do budynku monitorującego pracę elektrowni. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań przewodnika. Dowiedziały się „skąd się bierze prąd”. Miały okazję obejrzeć niektóre urządzenia elektrowni i jej teren. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się pracującym turbinom. Dla wszystkich było to ciekawe, niecodzienne doświadczenie.
KONKURS PLASTYCZNY - " JESIENNA KOMPOZYCJA"
26.10.2017Dnia 24. 10.2017 r. we wtorek w przedszkolu w Parchowie zorganizowano rodzinne spotkanie w ramach konkursu plastycznego pt. „Jesienna kompozycja”. Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem. Powstały ciekawe, kolorowe, płaskie i przestrzenne prace, które przesłano na ogólnopolski konkurs plastyczny pod tym samym tytułem do Samorządowego Przedszkola w Krasnej Brodzie. Czekamy na werdykt. Wszystkich uczestników nagrodzono dyplomem.
GOŚCIMY W IZBIE REGIONALNEJ W GOŁCZEWIE
27.11.2017Dnia 22 listopada 2017 w ramach projektu „Czy jestem uczniem, czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem” uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami odwiedzili Izbę Regionalną w Gołczewie. Naszym przewodnikiem była Pani Danuta Grzenkowska. Na wstępie usłyszeliśmy kilka słów na temat powstania Izby Regionalnej w Gołczewie. Następnie Pani Danuta opowiedziała o eksponatach zgromadzonych w Izbie – ich pochodzeniu, historii i znaczeniu. Dowiedzieliśmy się czym dawniej zajmowali się gospodarze i gospodynie, jakie były ich obowiązki oraz sposoby spędzania wolnego czasu. Większość z nas po raz pierwszy zobaczyło: żelazko, które ma "duszę", ręczną pralnicę, tzw. tarę, kołowrotki do przędzenia wełny, centryfugę, lampę naftową i wiele innych ciekawych przedmiotów, które już na zawsze odeszły z naszego życia i ulegają zapomnieniu. Obcowanie i bezpośredni kontakt z przedmiotami znajdującymi się w Izbie przywołały czas dawnych wierzeń, obyczajów a także codziennej pracy.
SPOTKANIE Z DEE DEE I CYGANEM
17.11.2017W poniedziałek 13 listopada w naszej szkole gościliśmy nietypowych gości - policjantów z Powiatowej Komendy Policji w Kościerzynie i ich współpracowników - psy. Podczas spotkania uczniowie wraz z opiekunami mogli posłuchać prelekcji o pracy psów w Policji.
Na początku prowadzący uczył, jak należy zachowywać się podczas ataku nieznajomego psa - nigdy nie należy uciekać! To podstawowa zasada podczas takiego zdarzenia. Dowiedzieliśmy się również, że bohaterowie naszego spotkania - owczarek niemiecki - Cygan i owczarek belgijski - Dee Dee, są "pracownikami" komendy już od lat
i wykonują bardzo odpowiedzialną pracę: szukają narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok oraz ścigają przestępców. Policjant opowiadał o ich szkoleniu, które trwa około 5 miesięcy i polega przede wszystkim na zabawie. Dowiedzieliśmy się również, że szkolenie to kończy się dla zwierzaka egzaminem, który powtarzany jest co roku. Ciekawą informacja dla wszystkich było to, że podczas wykonywania czynności służbowych psy mieszkają w domu swoich opiekunów - policjantów, z którymi pracują. Po zakończeniu służby zwierzęta stają się ich własnością.
Pod koniec spotkania mogliśmy obejrzeć naszych bohaterów w akcji - psy przeszukiwały walizki i pokazywały, jak wygląda ich praca. Ich starania zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na podsumowanie uczniowie mogli podejść do psów i je pogłaskać. Chętnych oczywiście nie brakowało.Spotkanie bardzo się wszystkim podobało. Zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele byli zachwyceni. Zapraszamy ponownie!
Turniej szachowy
22.11.2017W niedzielę 19 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Otwartym Turnieju Szachowym, którym odbył się w Gdańsku podczas Targów Gra i Zabawa. Uczniowie klas III i IV odnieśli wielkie zwycięstwo zdobywając I miejsce w klasyfikacji szkół biorących udział w projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole”, skład zwycięskiej drużyny: Wiktoria Mruk, Anna Matyja, Roksana Grabwska, Agata Jereczek, Kacper Lubocki, Łukasz Wroński, Kacper Błaszkowski, Jakub Kiedrowicz, Filip Węsierski, Adrian Sabisz, Kacper Grabowski, Jarosław Meller, Mateusz Czech. Na tym nie koniec sukcesów, wszystkie miejsca na podium wśród uczniów szkół uczestniczących w projekcie zajęli uczniowie ZS Parchowo: I miejsce – Łukasz Wroński, II miejsce Kacper Błaszkowski, III miejsce – Jakub Kiedrowicz. Ponadto w kategorii juniorek i juniorów w grupach wiekowych do lat 9 Wiktoria Mruk i Kacper Błaszkowski zajęli III miejsca. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość obejrzenia partii „żywych szachów” i skorzystania z innych atrakcji Targów Gra i Zabawa. Gratulujemy wszystkim młodym szachistom i życzymy dalszych zwycięst:)
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
15.11.2017W dniu 10 listopada 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. W szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez wychowawców klas VII - Panią Mariolę Myszkowską i Izabelę Szwindowską oraz nauczyciela muzyki - Panią Joannę Szroeder. Akademia rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas VII recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które przybliżyły wszystkim to wydarzenie historyczne. Można było usłyszeć pieśni takie jak: „Rota”, „O mój rozmarynie”, „Piechota”. Chór szkolny po raz kolejny pochwalił się swoimi umiejętnościami, tym razem prezentując utwór napisany przez Józefa Szczepańskiego pt. „Dziś idę walczyć Mamo”.
FOTOGALERIA
GRA TERENOWA
10.11.2017„Znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest zarówno obowiązkiem jak i wartością, którą ciągle, na nowo, powinna odkrywać szkoła”.
Uczniowie, którzy biorą udział w projekcie „Czy jestem uczniem, czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem” w dniu 06.11.2017 r. uczestniczyli w grze terenowej, przygotowanej przez uczniów II klasy naszego Gimnazjum, która miała na celu przybliżenie historii Polski w okresie walki o niepodległość. Wzdłuż wyznaczonej trasy na uczniów czekały zadania do wykonania min. zaśpiewanie pieśni patriotycznej, ułożenie puzzli przedstawiających flagę, ucieczka z niewoli. Odwiedzili oni również miejsce pamięci znajdujące się w naszej miejscowości i poznali historię z nim związaną. Podsumowaniem wyprawy był konkurs wiedzowy o niepodległości, a nagrodą lekcja w leśnej szkole i ognisko
z kiełbaskami. Wszystkim uczestnikom bardzo podobało się popołudnie spędzone w tak aktywny sposób.
"Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”
10.11.2017Uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach plastycznych, które zorganizowano w ramach projektu „Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”. Uczniowie klas I i II wykonali wyklejanki z bibuły przedstawiające mapę Polski, dodatkowo powstały cztery piękne plakaty związane z tematem projektu, wykonane przez uczniów klas II. Natomiast trzecioklasiści zrobili kotyliony dla wszystkich uczniów klas młodszych. Z prac została wykonana dekoracja na uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości.
„Śniadanie daje moc”
10.11.2017W środę 8 listopada 2017 r., w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, uczniowie klas I – III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Akcja ma na celu zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania. Tego dnia wychowawczynie przeprowadziły pogadanki na temat roli śniadania w diecie, dzięki któremu dzieci mają lepszą koncentrację, siłę i energię do nauki i zabawy, mowa była też o ruchu i o produktach, które nie są zbyt zdrowe. Wszyscy uczniowie, dzięki swoim rodzicom, byli przygotowani do zajęć. Na stołach znalazły się zdrowe i kolorowe kanapki, owocowe szaszłyki i pyszne soki. Samodzielnie przygotowane śniadanie bardzo wszystkim smakowało.
„Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”
31.10.2017W ramach projektu pt.: „Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”, który jest realizowany w naszej szkole, we wszystkich klasach I – III i grupach „0” odbyły się zajęcia, które poprowadziła nauczycielka historii Iwona Kolańska. Podczas pierwszych zajęć uczniowie zgłębiali swoją wiedzę na temat symboli narodowych, okazywania im szacunku, poznali legendy związane z symbolami narodowymi i powstaniem Państwa Polskiego. Drugie zajęcia dotyczyły historii, tradycji i wartości narodowych. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego ważnym przejawem patriotyzmu jest interesowanie się własną Ojczyzną, respektowanie świąt narodowych, znajomość dat i wydarzeń istotnych dla Ojczyzny. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, starannie wykonali chorągiewki i pokolorowali godło.