Dnia 16.11.2017 r. przyjechał do przedszkola teatrzyk, aby przedstawić opowieść pt. „Dawid i Goliat”. Widzami były dzieci ze wszystkich grup przedszkola i klasa 1 SP. Historia walki Dawida z Goliatem znajduje się w starotestamentowej Pierwszej Księdze Samuela (1 Sm 17). Jest to opowieść o przewadze rozumu nad siłą fizyczną i o tym, że nie warto lekceważyć swego przeciwnika. Goliat był doświadczonym wojownikiem uzbrojonym po zęby i olbrzymich rozmiarów, a przegrał z Dawidem młodym chłopcem trudniącym się pasterstwem, który dzięki sprytowi, odwadze i wierze w pomoc Boga, dokonał niemożliwego...
AKTUALNOŚCI
Archiwum Aktualności
„Dawid i Goliat”
30.11.2017
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
19.12.2017Dnia 24.11.2017 r. w piątek w przedszkolu w Parchowie i w Żukówku obchodziliśmy przypadający w sobotę 25.11.2017 r. ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Tego dnia dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszaki z domu. Z zaciekawieniem słuchały historii pluszowego misia, która zaczęła się w 1902 r., kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodor Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Pluszowe misie zaczęły sprzedawać się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodając im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością… W każdej grupie przeprowadzono przeróżne zabawy związane z pluszowym misiem. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wierszyki swoim przyjaciołom misiom. Wykonały prace plastyczne pt. „Mój przyjaciel miś”. Były słodkości, a później dyskoteka z misiami. Każde dziecko otrzymało z przedszkola pamiątkowego miśka aby mogło go zabrać do domu. Dzieci były bardzo podekscytowane tym świętem i z niecierpliwością czekają na następne…
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
26.11.201721 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości. Z tej okazji Samorząd Szkolny zorganizował konkurs plastyczny na temat "Życzliwość na co dzień", który polegał na wykonaniu przez klasę plakatu w formacie A2 i wywieszeniu go na drzwiach swojej sali lekcyjnej, od strony korytarza. Plakaty oceniane były przez jury w składzie: pani Marzena Reglińska, pani Halina Kotłowska i pani Joanna Szroeder, w trzech kategoriach: klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7 i 2,3 gimnazjum.W kategorii pierwszej zwyciężyła klasa 3a, w kategorii drugiej klasa 4a, natomiast w kategorii trzeciej klasa 7b. Nagrodą w konkursie był koszyk słodyczy dla całej klasy.
"Światowy Dzień Życzliwości. Pozdrowień, dobrych uczynków i pozytywnych emocji" wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to w 1973 roku dwaj braci Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny między Egiptem a Izraelem.Ich inicjatywa miała przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Główną ideą Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na calym świecie.
WYCIECZKA DO ELEKTROWNI
02.01.201810 listopada przedszkolaki z Żukówka wybrały się na wycieczkę do elektrowni wodnej w Strudze. Pan przewodnik opowiedział nam o procesie produkowania energii elektrycznej, pokazał, jaki udział w tej produkcji ma największa tu rzeka – Słupia, a na koniec zaprowadził nas do budynku monitorującego pracę elektrowni. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań przewodnika. Dowiedziały się „skąd się bierze prąd”. Miały okazję obejrzeć niektóre urządzenia elektrowni i jej teren. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się pracującym turbinom. Dla wszystkich było to ciekawe, niecodzienne doświadczenie.
KONKURS PLASTYCZNY - " JESIENNA KOMPOZYCJA"
26.10.2017Dnia 24. 10.2017 r. we wtorek w przedszkolu w Parchowie zorganizowano rodzinne spotkanie w ramach konkursu plastycznego pt. „Jesienna kompozycja”. Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem. Powstały ciekawe, kolorowe, płaskie i przestrzenne prace, które przesłano na ogólnopolski konkurs plastyczny pod tym samym tytułem do Samorządowego Przedszkola w Krasnej Brodzie. Czekamy na werdykt. Wszystkich uczestników nagrodzono dyplomem.
XI POWIATOWY FESTIWAL PIOSENKI SZKOLNEJ W PARCHOWIE
06.12.2017
GOŚCIMY W IZBIE REGIONALNEJ W GOŁCZEWIE
27.11.2017Dnia 22 listopada 2017 w ramach projektu „Czy jestem uczniem, czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem” uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami odwiedzili Izbę Regionalną w Gołczewie. Naszym przewodnikiem była Pani Danuta Grzenkowska. Na wstępie usłyszeliśmy kilka słów na temat powstania Izby Regionalnej w Gołczewie. Następnie Pani Danuta opowiedziała o eksponatach zgromadzonych w Izbie – ich pochodzeniu, historii i znaczeniu. Dowiedzieliśmy się czym dawniej zajmowali się gospodarze i gospodynie, jakie były ich obowiązki oraz sposoby spędzania wolnego czasu. Większość z nas po raz pierwszy zobaczyło: żelazko, które ma "duszę", ręczną pralnicę, tzw. tarę, kołowrotki do przędzenia wełny, centryfugę, lampę naftową i wiele innych ciekawych przedmiotów, które już na zawsze odeszły z naszego życia i ulegają zapomnieniu. Obcowanie i bezpośredni kontakt z przedmiotami znajdującymi się w Izbie przywołały czas dawnych wierzeń, obyczajów a także codziennej pracy.
SPOTKANIE Z DEE DEE I CYGANEM
17.11.2017W poniedziałek 13 listopada w naszej szkole gościliśmy nietypowych gości - policjantów z Powiatowej Komendy Policji w Kościerzynie i ich współpracowników - psy. Podczas spotkania uczniowie wraz z opiekunami mogli posłuchać prelekcji o pracy psów w Policji.
Na początku prowadzący uczył, jak należy zachowywać się podczas ataku nieznajomego psa - nigdy nie należy uciekać! To podstawowa zasada podczas takiego zdarzenia. Dowiedzieliśmy się również, że bohaterowie naszego spotkania - owczarek niemiecki - Cygan i owczarek belgijski - Dee Dee, są "pracownikami" komendy już od lat
i wykonują bardzo odpowiedzialną pracę: szukają narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok oraz ścigają przestępców. Policjant opowiadał o ich szkoleniu, które trwa około 5 miesięcy i polega przede wszystkim na zabawie. Dowiedzieliśmy się również, że szkolenie to kończy się dla zwierzaka egzaminem, który powtarzany jest co roku. Ciekawą informacja dla wszystkich było to, że podczas wykonywania czynności służbowych psy mieszkają w domu swoich opiekunów - policjantów, z którymi pracują. Po zakończeniu służby zwierzęta stają się ich własnością.
Pod koniec spotkania mogliśmy obejrzeć naszych bohaterów w akcji - psy przeszukiwały walizki i pokazywały, jak wygląda ich praca. Ich starania zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na podsumowanie uczniowie mogli podejść do psów i je pogłaskać. Chętnych oczywiście nie brakowało.Spotkanie bardzo się wszystkim podobało. Zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele byli zachwyceni. Zapraszamy ponownie!
Turniej szachowy
22.11.2017W niedzielę 19 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Otwartym Turnieju Szachowym, którym odbył się w Gdańsku podczas Targów Gra i Zabawa. Uczniowie klas III i IV odnieśli wielkie zwycięstwo zdobywając I miejsce w klasyfikacji szkół biorących udział w projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole”, skład zwycięskiej drużyny: Wiktoria Mruk, Anna Matyja, Roksana Grabwska, Agata Jereczek, Kacper Lubocki, Łukasz Wroński, Kacper Błaszkowski, Jakub Kiedrowicz, Filip Węsierski, Adrian Sabisz, Kacper Grabowski, Jarosław Meller, Mateusz Czech. Na tym nie koniec sukcesów, wszystkie miejsca na podium wśród uczniów szkół uczestniczących w projekcie zajęli uczniowie ZS Parchowo: I miejsce – Łukasz Wroński, II miejsce Kacper Błaszkowski, III miejsce – Jakub Kiedrowicz. Ponadto w kategorii juniorek i juniorów w grupach wiekowych do lat 9 Wiktoria Mruk i Kacper Błaszkowski zajęli III miejsca. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość obejrzenia partii „żywych szachów” i skorzystania z innych atrakcji Targów Gra i Zabawa. Gratulujemy wszystkim młodym szachistom i życzymy dalszych zwycięst:)
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
15.11.2017W dniu 10 listopada 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. W szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez wychowawców klas VII - Panią Mariolę Myszkowską i Izabelę Szwindowską oraz nauczyciela muzyki - Panią Joannę Szroeder. Akademia rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas VII recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które przybliżyły wszystkim to wydarzenie historyczne. Można było usłyszeć pieśni takie jak: „Rota”, „O mój rozmarynie”, „Piechota”. Chór szkolny po raz kolejny pochwalił się swoimi umiejętnościami, tym razem prezentując utwór napisany przez Józefa Szczepańskiego pt. „Dziś idę walczyć Mamo”.
FOTOGALERIA
GRA TERENOWA
10.11.2017„Znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest zarówno obowiązkiem jak i wartością, którą ciągle, na nowo, powinna odkrywać szkoła”.
Uczniowie, którzy biorą udział w projekcie „Czy jestem uczniem, czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem” w dniu 06.11.2017 r. uczestniczyli w grze terenowej, przygotowanej przez uczniów II klasy naszego Gimnazjum, która miała na celu przybliżenie historii Polski w okresie walki o niepodległość. Wzdłuż wyznaczonej trasy na uczniów czekały zadania do wykonania min. zaśpiewanie pieśni patriotycznej, ułożenie puzzli przedstawiających flagę, ucieczka z niewoli. Odwiedzili oni również miejsce pamięci znajdujące się w naszej miejscowości i poznali historię z nim związaną. Podsumowaniem wyprawy był konkurs wiedzowy o niepodległości, a nagrodą lekcja w leśnej szkole i ognisko
z kiełbaskami. Wszystkim uczestnikom bardzo podobało się popołudnie spędzone w tak aktywny sposób.
"Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”
10.11.2017Uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach plastycznych, które zorganizowano w ramach projektu „Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”. Uczniowie klas I i II wykonali wyklejanki z bibuły przedstawiające mapę Polski, dodatkowo powstały cztery piękne plakaty związane z tematem projektu, wykonane przez uczniów klas II. Natomiast trzecioklasiści zrobili kotyliony dla wszystkich uczniów klas młodszych. Z prac została wykonana dekoracja na uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości.
„Śniadanie daje moc”
10.11.2017W środę 8 listopada 2017 r., w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, uczniowie klas I – III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Akcja ma na celu zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania. Tego dnia wychowawczynie przeprowadziły pogadanki na temat roli śniadania w diecie, dzięki któremu dzieci mają lepszą koncentrację, siłę i energię do nauki i zabawy, mowa była też o ruchu i o produktach, które nie są zbyt zdrowe. Wszyscy uczniowie, dzięki swoim rodzicom, byli przygotowani do zajęć. Na stołach znalazły się zdrowe i kolorowe kanapki, owocowe szaszłyki i pyszne soki. Samodzielnie przygotowane śniadanie bardzo wszystkim smakowało.
„Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”
31.10.2017W ramach projektu pt.: „Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”, który jest realizowany w naszej szkole, we wszystkich klasach I – III i grupach „0” odbyły się zajęcia, które poprowadziła nauczycielka historii Iwona Kolańska. Podczas pierwszych zajęć uczniowie zgłębiali swoją wiedzę na temat symboli narodowych, okazywania im szacunku, poznali legendy związane z symbolami narodowymi i powstaniem Państwa Polskiego. Drugie zajęcia dotyczyły historii, tradycji i wartości narodowych. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego ważnym przejawem patriotyzmu jest interesowanie się własną Ojczyzną, respektowanie świąt narodowych, znajomość dat i wydarzeń istotnych dla Ojczyzny. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, starannie wykonali chorągiewki i pokolorowali godło.
ŚLUBOWANIE - „Puk, puk, to ja – mały uczeń pierwszaczek”
31.10.2017W piątek 27.10.2017 r. w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia z okazji ślubowania uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Uroczystość ślubowania odbyła się w auli szkolnej. Na początek uczennica prowadząca uroczystość przywitała uczniów klas pierwszych i wszystkich zaproszonych gości. Następnie pierwszaki zaprezentowały swój program artystyczny. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Najważniejszym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie Pan Dyrektor, przy pomocy symbolicznego ołówka, pasował pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Parchowie. Uczniowie złożyli swoje podpisy w kronice szkolnej i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie Rada Rodziców wręczyła przygotowane prezenty, na które składały się przybory szkolne. Zaproszone przedszkolaki miały dla pierwszaków rożki obfitości ze słodyczami, a koledzy i koleżanki z klas trzecich zakładki do książek i plany lekcji. Pierwszoklasiści serdecznie podziękowali za wszystkie wspaniałości, a rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości ślubowania wręczyli laurki. Na zakończenie uroczystości były pamiątkowe zdjęcia.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy zapału do nauki i samych sukcesów.
TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU
26.10.201724.10.2017 na boisku szkolnym w Tuchomiu odbyły się eliminacje do kolejnej edycji TURNIEJu PIŁKI NOŻNEJ „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”.
W rozgrywkach wzięli udział uczniowie klas piątych i młodsi. Do turnieju zgłosiło się 8 drużyn: 3 drużyny z Bytowa, 3 - z Miastka, 1 - z Tuchomia i 1- z Parchowa. W drużynie z Parchowa znaleźli się następujący uczniowie: Wojciech Wilma, Kacper Bronk, Maksymilian Bronk, Radosław Las, Maciej Marszałkowski, Paweł Baumgard, Kacper Grabowski, Jakub Kiedrowicz, Stanisław Jereczek. Opiekunem i dobrym duchem zespołu był nauczyciel wychowania fizycznego Radosław Warężak.
W wyniku losowania znaleźliśmy się w jednej grupie z Tuchomiem, Bytowem oraz z Miastkiem. Po wyrównanej walce zremisowaliśmy pierwszy mecz z Tuchomiem 1:1, drugi mecz z drużyną nr 3 z Bytowa to pokaz pięknej i fantastycznej gry z naszej strony. Wynik 7:1 mówi sam za siebie. Ostatni mecz w grupie zagraliśmy z bardzo dobrym zespołem z Bytowa nr 2. Przegraliśmy jedną bramką 2:1. Mimo że nasi chłopcy mieli dużo niewykorzystanych sytuacji podbramkowych, mecz podobał się obserwatorom. Ilość zdobytych punktów pozwoliła nam na grę w pierwszej czwórce najlepszych zespołów turnieju. W finale rozegraliśmy jeszcze dwa mecze. Niestety, zmęczenie dało o sobie znać. Nasi chłopcy nieznacznie przegrali, co w ostatecznym rachunku dało nam IV miejsce, najwyższa lokata wśród szkół wiejskich. Cały turniej wygrała drużyna z Bytowa U2, która będzie reprezentować nasz powiat w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim.
Nagrodą dla naszych piłkarzy był okazały puchar, a najlepszym bramkarzem turnieju został ogłoszony Wojciech Wilma z klasy V, który popisał się niesamowitą grą i świetnymi paradami na boisku w stylu Jana Tomaszewskiego. Wojtek za swoją postawę został również uhonorowany pucharem.
„Grzecznym zawsze warto być ”
30.10.2017W dniu 15.10.2017 r. przyjechał do przedszkola w Parchowie teatr „GALAWA” z Krakowa. Przedstawienie nosiło tytuł „Grzecznym zawsze warto być ” . Obejrzały je dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych oraz uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Teatrzyk opierał się głównie na wierszach J. Brzechwy i J. Tuwima oraz na fragmentach bajki „Jaś i Małgosia” Braci Grimm.
WYCIECZKA DO TORUNIA
30.10.201727 września 2017 uczniowie kl. V udali się na wycieczkę do miasta Mikołaja Kopernika. Zwiedzanie Torunia rozpoczęli od seansu w Planetarium. Z zaciekawieniem obejrzeli film pt. „Meteoplanet” , czyli opowieść o niezwykłych warunkach panujących w Układzie Słonecznym. Dowiedzieli się, na których planetach występują miejsca z ekstremalnym wiatrem, ciśnieniem, wyładowaniami czy opadem w postaci diamentowych bryłek. Kolejnym punktem wycieczki był Bunkier Wisła. Piątoklasiści, poruszając się wąskim podziemnym korytarzem, przeżyli „nalot bombowy”. W wyreżyserowanym spektaklu poczuli smak wojny i przeżyli niezapomniane chwile. Pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem M. Kopernika, zabytkowe kamieniczki na Starym Mieście oraz zakup toruńskich pierników – to kolejny punkt wycieczki. Przekroczenie bramy Żywego Muzeum Piernika gwarantowało dwie podróże w czasie. Uczniowie w magiczny sposób przenieśli się do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, z którego uformowali pierniki i w piecu wypiekli toruńskie specjały. Kiedy pierniki wystygły, udali się na wyższe piętro muzeum, gdzie pod okiem artystki udekorowali swoje pamiątki.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
30.10.2017Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą obchodziliśmy 16 października, rozpoczęła się przemówieniem Dyrektora , który powitał wszystkich zebranych, złożył życzenia oraz wręczył kwiaty pracownikom, którzy w tym roku przeszli na emeryturę lub obchodzili swój jubileusz pracy.
Następnie przemawiał wójt naszej gminy – p. A. Dołębski, który życzył nauczycielom dalszych sukcesów w pracy oraz złożył kwiaty na ręce pana Dyrektora – Jerzego Werry.
W dalszej części naszej uroczystości mieliśmy okazję obejrzeć występy naszych młodszych kolegów, czyli klasy V i jej wychowawczyni – p. Zofii Warężak. Uczniowie wprowadzili nas w doskonały nastrój swoimi żartami, piosenkami i wierszami.
Na zakończenie życzenia dalszej owocnej pracy złożył zebranym Samorząd Szkolny w składzie: Dominika Majkowska, Filip Cierzan i Konrad Dułak. Uroczystość zakończyła się wręczeniem róż wszystkim pracownikom szkoły.