Dnia 14.06.2019 r. o godz. 17:00 na boisku szkolnym rozpoczął się „FESTYN RODZINNY” dla dzieci i ich rodziców z przedszkola i klas I-III. Impreza rozpoczęła się od zabawy logorytmicznej pt. „Szansa na lepszy wszechstronny rozwój przedszkolaków i ich przygotowanie do edukacji szkolnej”. Był to taniec z chustami wszystkich uczestników projektu do walca pt. „Deszcz” Szostakiewicza. Na dzieci i ich rodziców czekało szereg atrakcji m.in.: dmuchańce, przejazd koniem w siodle, odbyła się także loteria fantowa. Rodziny mogły korzystać z takich punktów jak: salon fryzjerski, kącik plastyczny, malowanie twarzy, zdobienie paznokci, salon tatuażu, kącik majsterkowicza… Dla fanów szybkich przejażdżek nie zabrakło także samochodu z kierowcą rajdowym 😊 W kawiarence można było posilić się przepysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców, goframi, grochówką… Napić się można było kawy, herbaty i zdrowej wody… Dzieci wraz z rodzicami pełne wrażeń z uśmiechem na twarzy wróciły do swoich domów.
AKTUALNOŚCI
Archiwum Aktualności
FESTYN RODZINNY
17.06.2019133
DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU
21.06.2019Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. W dniu 07.06.2019 r. odbył się w naszym przedszkolu DZIEŃ DZIECKA. Świętowanie tego dnia zaczęliśmy od wspólnego spaceru wszystkich przedszkolaków ulicami Parchowa. Na stadionie dzieci z radością biegały skakały, korzystały z toru przeszkód
i zajadały się smakołykami… Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
NAUKOBUS - FOTOGALERIA
16.06.201940
ZIELONA NOC W PRZEDSZKOLU
21.06.2019W ciągu całego pobytu dzieci w przedszkolu staramy się wyposażyć je w wiedzę i umiejętności, które będą im potrzebne w życiu codziennym i przygotują je do podjęcia nauki w szkole. Chcieliśmy również, by opuszczając przedszkole dzieci zabrały ze sobą ogromny bagaż miłych wspomnień. Dlatego w dniu 30/31.05.2019 r. zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu ZIELONĄ NOC SZEŚCIOLATKA. Organizując to przedsięwzięcie, chcieliśmy uatrakcyjnić pożegnanie naszych sześciolatków. Zorganizowaliśmy dla dzieci pyszną kolację, przejażdżkę konną w siodle, zabawy na boisku szkolnym, dyskotekę oraz bajkowe kino. Dzieci pełne wrażeń i z uśmiechem na twarzy zasnęły… Opuszczając kolejnego dnia przedszkole podekscytowane wróciły do swoich kochanych rodziców… Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO
18.06.2019Dnia 14.06.2019 r. o godz. 10:00 na szkolnej auli odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego. Akademię rozpoczęła grupa sześciolatków 0A i 0B od zatańczenia Poloneza i odśpiewania piosenki „Przedszkola czas już minął” oraz „Niech żyją wakacje”. Następnie grupa dzieci trzyletnich zatańczyła taniec do piosenki „Dżungla” i „Idziemy do Zoo”. Kolejno wystąpiła grupa dzieci czteroletnich z tańcem do piosenki „Piraci z Karaibów”. Jako ostatnia wystąpiła grupa dzieci pięcioletnich z tańcem do piosenki „Fly”. Na koniec Pani Dyrektor wraz z wychowawczyniami grup sześcioletnich rozdały dzieciom dyplomy i książeczki. Następnie dzieci wraz z rodzicami udały się do swoich sal celem wręczenia książeczek dzieciom z młodszych grup przedszkolnych.
46
MOBILNE CENTRUM KOPERNIKA W WARSZAWIE ZAGOŚCI W PARCHOWIE
10.06.2019W dniach 13-14 czerwca Szkołę w Parchowie odwiedzą pracownicy Centrum Kopernika w Warszawie, którzy prezentować będą 20 mobilnych stacji badawczych. Z wystawy skorzystają nie tylko uczniowie naszej szkoły- zaprosimy także uczniów ze szkół sąsiadujących- z Nakli, Półczna, Sulęczyna, Ugoszczy i StudzienicWizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Naukobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.
WYCIECZKA DO GDYNI I SOPOTU
13.06.201912 czerwca klasa III wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Gdyni i Sopotu. O godzinie 9.30 zgłosiliśmy się w Centrum Eksperymentu, gdzie czekał na nas pan z ciekawymi zajęciami - „Poczuj siłę”. Następnie zwiedziliśmy wojenny okręt ORP Błyskawica oraz Muzeum Marynarki wojennej. Po kilku godzinach zdobywania wiedzy udaliśmy się do Sopotu na zasłużony relaks. W Sopocie spacerowaliśmy po deptaku podziwiając Krzywy Domek. Potem udaliśmy się na Moll i obserwowaliśmy piękne statki i okręty pływające po morzu. Na koniec wycieczki poszliśmy się na plażę pomoczyć nogi w słonej wodzie. Zmęczeni ponad 30 stopniowym upałem ale bardzo szczęśliwi wieczorem wróciliśmy do domu.
17
PIKNIK PROFILAKTYCZNY
12.06.2019Dnia 11 czerwca 2019 r. uczniowie klas I – III wzięli udział w spotkaniu z policjantami i pracownikami Nadleśnictwa Lipusz, które odbył się w Jamnowski Młynie w agroturystyce „Kalex” u Państwa Beckerów w przepięknych okolicznościach przyrody. Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki o zwierzętach, odpowiednim zachowaniu w lesie i o pracy leśników, o tym wszystkim w bardzo ciekawy sposób opowiadał pan Janek. Następną atrakcję przygotowali panowie policjanci, najpierw rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie w czasie wakacji, a potem każdy z uczniów mógł popływać policyjną łodzią…taka niespodzianka bardzo się spodobała. Następnie uczniowie otrzymali poczęstunek – bułki z kiełbaskami i napoje, a na deser były słodkości. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, że mogli w tak atrakcyjny sposób spędzić to gorące przedpołudnie.
Uczniowie i nauczyciele serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za zaangażowanie
i wsparcie.55
INNOWACJA PEDAGOGICZNA
10.06.2019W miesiącu maju uczniowie klasy I a i chętne uczennice klasy IV a i IV b brali udział w zajęciach innowacji pedagogicznej pt. „Zabawy z literaturą”, którą przygotowały p. Anna Mielewczyk i Dorota Adamska. Zajęcia odbywały się w każdą środę i piątek i obejmowały dwie godziny zajęć pozalekcyjnych.
W czasie tych spotkań dzieci zapoznawały się z różnymi tekstami literackimi, rysowały wyklejały, wycinały, słuchały recytacji, szyły, piekły ciasto. W ten sposób uczyły się patriotyzmu, symboli narodowych, tolerancji, pomagania potrzebującym, radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz działań praktycznych takich jak: wycinanie, kolorowanie, posługiwanie się igłą i nitką oraz pieczenia ciasta.
Podczas ostatnich zajęć dzieci miały ognisko, mogły zjeść kiełbaskę, wypić sok, a następnie wzięły udział w podchodach, które zakończyły się na stadionie grą w piłkę plażową.
17
SPOTKANIE AUTORSKIE Z p. MARCINEM KOZIOŁEM
10.06.2019Interesująca forma i ciekawy temat okazały się skutecznym sposobem zainteresowania dzieci książką. Marcin Kozioł – pisarz, podróżnik i kolekcjoner starych komputerów spotkał się w czwartek 23 maja z uczniami klas 1-4 naszej szkoły.
Multimedialne opowieści szybko zaciekawiły i rozgrzały dzieci. Jak wygląda i do kogo może być podobny wombat? Czy książki podróżnicze mogą być odlotowe i multimedialne?
Książki: podróżnicza seria z wirtualnymi spacerami „Wombat Maksymilian”, detektywistyczna lektura szkolna „Skrzynia Władcy Piorunów” oraz „Stajnia pod tęczą” okazały się strzałem w dziesiątkę w promocji dziecięcego czytelnictwa. Spotkanie było możliwe dzięki współpracy
z GCKiB w Parchowie.Bardzo dziękujemy!!!!!!!!!!!!
30
KLASY I-III SP W STRYSZEJ BUDZIE
06.06.2019Z okazji Dnia Dziecka, uczniowie klas I – III pojechali na wycieczkę do Stryszej Budy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Miniatur, gdzie mogliśmy obejrzeć obiekty z całego świata w skali 1:25, min. Katedrę Notre Dame, Wielki Mur Chiński, Statuę Wolności, Pomnik Chrystusa z Rio de Janeiro, Ratusz z Poznania, zagrody kaszubskie czy kościół z Wygody Łączyńskiej, który mogliśmy porównać z oryginałem, gdyż przejeżdżaliśmy obok niego. Kolejnym etapem był Park Gigantów, gdzie przywitały nas ogromne owady, ptaki i ryby. Potem był czas na zabawę na wspaniałym placu zabaw i próba przejścia przez labirynt…oj, niektórzy musieli się namęczyć, żeby z niego wyjść. Kaszubski Gracik, czyli bajkowe i filmowe pojazdy, zrobiły na nas ogromne wrażenie, każdy chciałby mieć chociaż jeden taki pojazd na własność. Na koniec zostawiliśmy sobie Zamek Strachu i Gabinet Śmiechu…. gdzie śmiechu było co nie miara. I tak zakończył się nasz dzień, trochę zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do domów.
31
HURA…WYGRAŁYŚMY GENERALSKIE EPOLETY
06.06.2019"HURA…WYGRAŁYŚMY GENERALSKIE EPOLETY", A TO BYŁO TAK:
25 maja 2019 roku uczennice naszej szkoły: Laura Zielkie, Julia Treder, Katarzyna Żywicka, Aleksandra Bronk, Wiktoria Wolska, Agata Płotka, Zuzanna Mielewczyk, Kinga Wrońska, wzięły udział w „XIV Majówce z Generałem Józefem Wybickim - czyli wyprawie po generalskie epolety". Celem konkursu jest kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, pielęgnowanie wiedzy o wielkich Polakach i poznanie pięknej ziemi kaszubskiej. Konkurs rozpoczął się w przepięknym dworku w Sikorzynie, a zakończył w Będominie. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu, a następnie pokonanie trasy, podczas której musieli wykazać się wszechstronną wiedzą. Odpowiadali na pytania zadawane na punktach kontrolnych i wykonywali wyznaczone zadania za które otrzymywali punkty zapisywane w „paszporcie”. Po przekroczeniu mety, każdy uczestnik otrzymał posiłek. Ogłoszenie wyników nastąpiło po dotarciu wszystkich drużyn na miejsce…i okazało się, że jedna z naszych drużyn zdobyła II miejsce w kategorii klas V – VIII i gimnazjum: Julia Treder, Laura Zielke, Katarzyna Żywicka. A potem nastąpiło to na co czekał każdy uczestnik konkursu, ogłoszono zwycięzców. Uczennice Zespołu Szkół w Parchowie okazały się najlepsze
w tegorocznej edycji konkursu!!! GRATULUJEMY SUKCESU.37
WIECZORNICA LITERACKA
10.06.2019Dnia 12 V br. późnym popołudniem rozpoczęła się w naszej szkole wieczornica literacka dla klas piątych pod nazwą „O cudownej sile wyobraźni, czyli w świecie Ani i Alicji”. Inspiracją tego wydarzenia stały się dwie lektury klasy piątej, której głównymi bohaterkami są niezwykłe dziewczynki, czyli Ania Shirley z powieści Lucy Maud Montgomery oraz Alicja z utworu Lewisa Carrolla.
Na początku spotkania uczestnicy wzięli udział w konkursie na temat znajomości treści lektur, popisali się swoją wiedzą dotyczącą niezwykłych przygód obu dziewczynek. Następnie wszyscy obejrzeli fragment najnowszej adaptacji filmowej „Alicji w Krainie Czarów” w reżyserii Tima Burtona. Kolejne zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu podwieczorku, którego gospodynią była Ania Shirley. W tym celu uczniowie wymyślili menu, a następnie przygotowali potrawy z otrzymanych wcześniej produktów. Wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością, bowiem na stole zagościły potrawy, których bohaterka powieści L. M. Montgomery na pewno by się nie powstydziła. Stoły były pięknie nakryte, a kolorowe kanapki, owocowe sałatki i słodkie przekąski szybko zniknęły
z talerzy. Z nowym zapasem sił uczniowie wzięli udział w kolejnej konkurencji, jaką było zaprojektowanie i wykonanie strony tytułowej jednej z książek. W wyniku tych działań powstały piękne okładki obu lektur. Na koniec uczestnicy wieczoru obejrzeli fragment najnowszej produkcji filmowej, która powstała na podstawie powieści o przygodach Ani .Wieczornicę należy zaliczyć do udanych. Nie było przegranych, wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni, w dobrych humorach opuścili mury szkoły i już czekają na kolejne takie atrakcje.
16
POWIATOWE ELIMINACJE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BRD
07.06.2019W Miastku odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie rozwiązywali test, pokonywali rowerem tor przeszkód. Sprawdzano także ich wiedzę z udzielania pierwszej pomocy.
W kategorii szkół podstawowych wygrała SP w Świerznie, przed SP w Pomysku Wielkim oraz SP
w Parchowie. Rywalizowały jeszcze drużyny reprezentujące: SP w Półcznie, ZS w Lipnicy, SP w Rokitach. Indywidualnie najlepszy był Wojciech Rapta – SP w Świerznie, przed Zuzanną Hemmerling – SP w Pomysku Wielkim i Konradem Woźniakiem – SP w Rokitach.W kategorii klas gimnazjalnych wygrała SP w Dretyniu, przed SP nr 3 w Miastku i Zespołem Szkół w Parchowie. Startowały jeszcze drużyny reprezentujące: SP w Półcznie, SP w Rokitach, SP w Niezabyszewie. Indywidualnie zwyciężyła Katarzyna Sieńko – SP w Dretyniu, przed Kacprem Filipkiem – SP nr 3 w Miastku i Karoliną Hendrych – Zespół Szkół w Parchowie.
Andrzej Gurba 09.05.2019 Zaktualizowano 09.05.2019 /gp24.pl/
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
KULTURA JĘZYKA JEDNAK NAS DOTYKA
06.06.2019W dniach 13 – 17.05.2019 r. w naszej szkole Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych zorganizował dla wszystkich uczniów naszej szkoły akcję pt. „Kultura języka jednak nas dotyka”. Miała ona na celu przybliżenie uczniom problemów z jakimi się spotykają w języku polskim, naukę trudnych wyrazów oraz poznanie łatwych sposobów na radzenie sobie z nimi.
W poniedziałek uczniowie mogli brać udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym przygotowanym przez p. M. Myszkowską i M. Kurek. W podziale na dwie grupy: klasy IV – VI i VII – III gimnazjum młodzież zmagała się trudną pisownią języka polskiego. Zwycięzcami w grupie młodszej zostali:
I miejsce – Małgorzata Wolska kl.VI
II miejsce – Zuzanna Mielewczyk kl. V b
III miejsce – Natalia Stenka kl.
W grupie starszej:
I miejsce - Julia Adamska –kl. III b gimnazjum
II miejsce – Laura Zielke – kl. III b gimnazjum
III miejsce – Eliza Paszylk kl. VII i Małgorzata Malek kl.VIII b
We wtorek uczniowie klas V i VI pojechali do Bytowa na spektakl pt. „Biały mustang”.
Środa była dniem, w którym chętni uczniowie mogli wziąć udział w Konkursie Poprawności Językowej „Wiem, jak to powiedzieć” przygotowanym przez p. M. Myszkowską i M. Kurek. Tutaj zwycięzcami w grupie IV – VI zostali:
I miejsce – Małgorzata Wolska kl.VI
II miejsce – Kinga Wrońska kl. V a
III miejsce – Maciej Neumuller kl. VI
Tytuł mistrza języka polskiego w grupie klas VII – VIII i III kl. gimnazjum otrzymali:
I miejsce – Laura Zielke kl. III b gim.
II miejsce – Julia Adamska kl.III b gim.
III miejsce – Gabriela Piankowska kl. VIII b
Dla wszystkich zwycięzców czekały nagrody książkowe. Gratulujemy!
1
MARSZ W BYTOWIE
30.05.2019W Bytowie odbyła się inscenizacja upamiętniająca marsz na Bytów z 1920 r. Mieszkańcy wspólnie z młodzieżą z bytowskich szkół przeszła z ul. Wolności i 1 Maja na plac przy harcówce, gdzie odczytany został manifest Kaszubów walczących o wolność i polskość ziemi bytowskiej.
Marsz zorganizowany został w celu upamiętnienia wydarzeń z 1920 roku.\, kiedy to podczas obrad konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r., urządzającej na nowo świat po I wojnie światowej oraz wyznaczaniu przebiegu granic, powiat bytowski (Kreis Bütow) w zdecydowanej większości przyznano Niemcom. Część kilkutysięcznej grupy Kaszubów zamieszkujących powiat nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. 16.05.1920 r. w czasie, gdy w Bytowie przebywała Międzynarodowa Komisja Graniczna, kilkuset Kaszubów z parafii niezabyszewskiej i ugoskiej na czele z Bernardem Werrą, Janem Styp – Rekowskim, Antonim Szroederem, przyszło do Bytowa w tzw. „marszu na Bytów” i złożyło deklarację, która była poświadczeniem ich niezgody na pozostawienie w państwie niemieckim.
ZABAWY LOGORYTMICZNE
30.05.201927 maja na sali w przedszkolu odbyły się piąte zajęcia z projektu „ Zabawy logorytmiczne szansą na lepszy, wszechstronny rozwój przedszkolaków i ich przygotowanie do edukacji szkolnej”
Zajęcia wg własnego scenariusza poprowadziły panie Iwona Maikowska i Olga Sawka- logopedzi z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Bytowie. Tematem przewodnim było gotowanie zupy. Dzieci wysłuchały bajki ze „Świata opowiadanego” Doroty Szubstarskiej, wykonywały prace plastyczne, bawiły się w warzywa wskakujące do garnka z zupą na dźwięk określonego instrumentu muzycznego. Nauczyły się również rymowanki „Kipi kasza, kipi groch” z towarzystwem ruchu. W zajęciach uczestniczyło 23 dzieci oraz 7 mam.
Serdecznie zapraszamy na ostatnie zabawy logorytmiczne 10 czerwca, które poprowadzą logopedzi z naszej placówki panie Marzena Kostrub i Agnieszka Kakowska.
SŁODYCZE DLA CHORYCH DZIECI
30.05.2019Od 13 do 20 maja uczniowie i pracownicy szkoły oraz przedszkolaki wzięli udział w akcji „Słodycze dla chorych dzieci” dla szpitala uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.
Stowarzyszenie ŁATWO POMAGAĆ organizowało Bajkową Majówkę dla dzieci z bydgoskiej onkologii. Swoją akcje chcieliśmy wspomóc organizacje majówki.
Zbieraliśmy słodycze i maskotki. Niestety, maskotki wróciły do szkoły- ale nic straconego- wykorzystamy je w czasie Festynu Rodzinnego już 14 czerwca.
Nie umiemy leczyć, ale sprawiliśmy, że dzieci z onkologii uśmiechnęły się chociaż przez chwilę. Zostaliśmy czarodziejami w świecie chorych dzieci!
Do słodyczy dołączyliśmy plakat z pozdrowieniami od uczniów i przedszkolaków wykonany przez uczniów klasy IIa.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli akcję!
ŚWIATOWY DZIEŃ MLEKA
23.05.201922 maja w środę obchodziliśmy w naszej szkole ŚWIATOWY DZIEŃ MLEKA. Z tej okazji na uczniów czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez klasę 5b. W ramach obchodów od rana każdego wchodzącego do szkoły witały uczennice i uczniowie klasy 5b wręczając wszystkim naklejkę ze szklanką mleka – symbolem tego święta. Uczniowie, którzy mieli tego dnia ubrali strój farmera/farmerki lub pasterza/pasterki otrzymali słodką mleczną niespodziankę. Na długich przerwach na auli na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji m.in. dojenie krowy, układanie haseł promujących picie mleka, kolorowanki. W tle słychać było piosenki związane z życiem na wsi. Tego dnia szkolna stołówka podała obiad, którego głównym składnikiem było mleko. We wspólnej zabawie wzięli udział uczniowie i pracownicy szkoły. Zdaniem organizatorów i uczestników wspólna zabawa uatrakcyjniła zajęcia szkolne.
40
WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA ROLNEGO
17.06.2019Przedszkolaki z Żukówka wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego Państwa Majkowskich i Kulas.
Celem wycieczki było zwiedzanie gospodarstwa rolnego, poznanie pracy rolnika jak również zaangażowanie rodziców w życie przedszkola. Gospodarze oprowadzili przedszkolaków po gospodarstwach i opowiedzieli o swojej pracy. Dzieci z bliska mogły się przyglądać zwierzętom, pogłaskać i wysłuchać na czym ich hodowla polega. Dowiedziały się jak dojone są krowy, co jedzą, co robią i jak należy o nie dbać , by były zdrowe. Najbardziej dzieciom podobały sie małe cielaczki i źrebaczki. Dużą atrakcją była przejażdżka na koniu.
Przedszkolaki wróciły z wycieczki uśmiechnięte, zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia.
Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować rodzicom naszej Marcelinki i rodzicom naszej Kornelki za miłe ugoszczenie nas i oprowadzenie po swoim gospodarstwie.
2