Przed Dniem Edukacji Narodowej uczniowie klas I otrzymali upominki z okazji Ślubowania, które w tym roku wyjątkowo odbyło się podczas rozpoczęcia roku szkolnego. „Kuferki edukacyjne” ufundowała Rada Rodziców i rodzice pierwszoklasistów. Prezenty bardzo spodobały się naszym najmłodszym uczniom, będą super pomocą do zajęć.
AKTUALNOŚCI
Archiwum Aktualności
KUFERKI DLA KLAS
20.10.2020
Życzenia Pomorskiego Kuratora Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej
14.10.2020
"CZYTAM Z KLASĄ "
13.10.2020W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych przystąpią do międzynarodowego projektu edukacyjnego "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" skierowanego do uczniów klas I-III, w ramach innowacji pedagogicznej.
Celem projektu jest zgłębianie przez dzieci wiedzy na temat globalnego ocieplenia i jego wpływu na naszą planetę, poprzez czytanie lektur.
- Postacią przewodnią po projekcie stanie się mała chmurka Tosia, która ukaże dzieciom nurtujące ją problemy, związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zachęci uczniów do rozwiązania bardzo ważnych problemów natury ekologicznej. Wszystko będzie spójne z czytaną lekturą.
- W projekcie pojawią się trzy moduły, z których każdy będzie bezpośrednio związany z porą roku (jesień, zima, wiosna).
- Projekt będzie zgodny z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021.
- Udział w projekcie będzie wspaniałą okazją do rozwijania kompetencji kluczowych u uczniów.
INFORMACJA DLA RODZICÓW - ODPISY Z OBIADÓW
06.09.2020SZANOWNI RODZICE
Wychowawcy, którym zgłaszacie, że Wasze dziecko jest chore lub z innego powodu będzie nieobecne, nie przekazują tych informacji do sekretariatu. Aby uniknąć opłaty za niewykorzystane posiłki rodzic sam zgłasza ten fakt do sekretariatu ( nr tel. 598214467). Prosimy o tym pamiętać. Zgłoszenia dokonujemy w przeddzień nieobecności lub w poniedziałek do godziny 8.00.
„DZIEŃ DRZEWA”
13.10.202010 października obchodzi się „Dzień drzewa”. Z tej okazji uczniowie klas I wzięli udział w zajęciach, podczas których dowiedziały się jakie znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody mają drzewa, dlaczego należy chronić lasy i sadzić nowe. Mali ekolodzy poszli na spacer i rozpoznawali gatunki drzew. Na zakończenie wyprawy odwiedzili stolarnię w Parchowie. Właściciel, pan
M. Rompa, opowiedział czym się różni drzewo od drewna, w jaki sposób liczyć wiek drzew, pokazał nam deski zrobione z różnych rodzajów drzew i pokazał co można zrobić z drzewna. Obchodzenie takiego święta miało na celu propagowanie idei ochrony przyrody i zachęcenie uczniów do dbania o przyrodę od najmłodszych lat.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
13.10.2020Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w tym roku odbył się 2 października. Wśród 5242 szkół, które na całym świecie wzięły udział w święcie matematyki, znalazł się również Zespół Szkół w Parchowie. Ze względu na obostrzenia dzień ten wyglądał inaczej niż zazwyczaj, uczniowie w klasach „szlifowali” tabliczkę mnożenia. Panie matematyczki „tabliczkową wiedzę” sprawdzały w niecodzienny sposób, część uczniów wykonywała obliczenia po hindusku, po japońsku, wg Babilończyków i rosyjskich chłopów, inni grali w bingo matematyczne, robili wykreślanki i ćwiczyli tabliczkę mnożenia w grupach, część uczniów wykonała również matematyczne plakaty. Można było wziąć udział on – line w meczach matematycznych i konkursie matematyczno – logicznym „Arcymistrz mnożenia”. Oczywiście oprócz gier i zabaw w każdej klasie wybrano Mistrzów tabliczki mnożenia:
VI a – Zofia Zielonka, Antoni Piankowski
IV b – Cezary Kreft
V – Łukasz Reszka, Dawid Mruk
VI a – Filip Gierszewski, Bartosz Mielewczyk
VI b – Zofia Reglińska, Jakub Matysiak
VII a – Wiktoria Mruk, Kinga Wrońska
VII b - Wiktor Baran
Gratulujemy Mistrzom!
34
INFORMACJA O STOSOWANIU MASECZEK
31.08.2020Rodzice.
Ze względów sanitarnych dzieci przebywające w częściach wspólnych szkoły i przedszkola zobowiązane są do korzystania z maseczek/osłony ust i nosa.
W trosce o ich bezpieczny pobyt w szkole bardzo prosimy, aby każdy uczeń/przedszkolak miał w plecaku co najmniej 2 maseczki zapasowe. Uchroni to również dzieci dojeżdżające przed ryzykiem niezabrania ich do autobusu z powodu braku maseczki.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
05.10.202029 września 2020 r. uczniowie klas I – III przyłączyli się do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Pani bibliotekarka Marzena Reglińska w klasach czytała nam książkę pt.: „Kapelusz Pani Wrony”, a klasa IIa z tej okazji zorganizowała konkurs czytelniczy. I chociaż takie święto jest raz w roku, to my będziemy czytać codziennie, bo wszyscy wiedzą, że czytania na głos ma mnóstwo zalet: wzbogacenie słownictwa, poprawianie pamięci i koncentracji, wzbudzanie kreatywności czy nauka samodzielnego myślenia, a nawyk czytania powinien wejść w krew każdemu.
12
MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO W SŁUPSKU
02.10.202023 września uczniowie klas Vi uczestniczący w zajęciach Historii Kaszub wzięli udział w wycieczce do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Lekcję muzealna dotyczącą Pomorza oraz dynastii Gryfitów poprowadził pan Rafał. Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia plenerowej wystawy rzeźb- „Legendy kaszubskie”.
ZAJĘCIA Z SENSOPLASTYKI
02.10.2020We wrześniu naszej szkole , w ramach zajęć dla uczniów korzystających z nauki języka kaszubskiego, zorganizowano zajęcia z sensoplastyki. Zajęcia poprowadziła pani Marta z Wyspy Frajdy w Żukowie.
INOWACJA PEDAGOGICZNA „GRY I ZABAW – WCZORAJ I DZIŚ”
29.09.2020Na Orliku w Parchowie od czerwca do sierpnia odbywały się zajęcia innowacyjne pod tytułem „Gry i zabawy-wczoraj i dziś”, prowadzone przez animatora- Łukasza Mudyn. Zajęcia były przeznaczone dla klas III-VI szkoły podstawowej i odbywały się raz w tygodniu. Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem dzieci, które poznawały „Gry i zabawy” takie jak: „ Dwa ognie”, „Cztery Ognie”, „Kwadrant”, „Palant”, „Ringo”, „Wyścig pokoju”, Ragby Tag”, „Freesby” oraz Tenis ziemny. Celem zajęć było poznanie gier i zabaw, które brylowały kiedyś na naszych podwórkach, oraz nowe gry i zabawy nie znane dla uczestników. Innowacja doskonale uaktywniła, zintegrowała i zagospodarowała czas wolny uczestnikom zajęć.
AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA”
29.09.2020Dnia 18 września ( piątek) uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Najmłodsi, czyli klasy I-III zaopatrzone w rękawiczki i worki posprzątały teren szkolny, sąsiadujące ulice i osiedla oraz boisko gminne. Starsi uczniowie do akcji dołączyli po godzinie 11.30, gdzie wraz z opiekunami udali się na dłuższe wyprawy. Uczestnicy podzieleni na grupy poszli w stronę: Chośnicy, Gołczewa, Nakli i Kartuz. Celem akcji jest zachęcanie do wspólnego działania na rzecz środowiska, budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej!
DZIEŃ KROPKI
23.09.202015 września obchodzony jest Dzień Kropki – International Dot Day – międzynarodowe święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym roku uczniowie klas I – III nie mogli bawić się razem, ale każda grupa zorganizowała święto w swojej klasie – była historia Vashti, zabawy i kreatywne prace plastyczne. Najmłodsi uczniowie świetnie bawili się tego dnia, a kreatywnych pomysłów było mnóstwo.
7
UBEZPIECZENIE NNW - TERMIN MIJA 30 WRZEŚNIA
16.09.2020
PROCEDURA PRACY W SYSTEMIE HYBRYDOWYM LUB ZDALNYM
13.09.2020
REJESTRACJA I LOGOWANIE DO E-DZIENNIKA
06.09.2020
81 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
01.09.2020II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8/9 maja 1945). Jej teatr działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – agresję Niemiec na Polskę. 3 września 1939, po zignorowaniu przez III Rzeszę ultimatum w sprawie bezzwłocznego wycofania wojsk z Polski, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy (w piśmiennictwie zachodnim podaje się czasami tę datę jako początek wojny światowej). W historiografii ZSRR i współczesnej rosyjskiej używane jest pojęcie tzw. wielkiej wojny ojczyźnianej – od 22 czerwca 1941 ataku III Rzeszy na ZSRR do 9 maja 1945 – powtórzonej kapitulacji III Rzeszy w Berlinie, według czasu moskiewskiego. Historiografia sowiecka i współczesna rosyjska odrzuca bowiem udział ZSRR w wojnie po stronie III Rzeszy w latach 1939-41 – od paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 i niemiecko-sowieckiego traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 (agresja ZSRR na Polskę, wojna zimowa przeciw Finlandii, okupacja krajów bałtyckich i Besarabii) do ataku III Rzeszy na ZSRR. Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny przeciwko państwom Osi 7 grudnia 1941 w konsekwencji japońskiego ataku na bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbor, wypowiedzenia wojny USA przez Japonię, a następnie 11 grudnia 1941 przez III Rzeszę.
II wojnę światową zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy,
z wejściem w życie 8 maja 1945, które zakończyło działania wojenne w Europie i akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 na pokładzie pancernika USS Missouri w Zatoce Tokijskiej, który definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej.
INFORMACJE DOTYCZĄCE ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
27.08.2020Informujemy, iż w dniu 01.09.2020 r. ( wtorek ) rozpoczynamy naukę w nowym roku szkolnym 2020/2021. Z uwagi na wytyczne GIS, nie organizujemy tradycyjnej uroczystej akademii.
O godz. 7.45 uczniowie udają się z wychowawcami do klas. Tam zostaną przekazane dokładne informacje odnośnie zasad higieny, procedur jakie musimy zachowywać. Od drugiej godziny lekcyjnej rozpoczynamy tradycyjne zajęcia lekcyjne.Plan lekcji będzie opublikowany na dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego na stronie internetowej szkoły.
Uczniowie, którzy chcą jeść obiady w szkole, muszą zadeklarować się u wychowawców na pierwszym spotkaniu w dniu 01.09.2020 r. Uczniowie będą mieli również przydzielone szafki.
Uczniowie z objawami grypopodobnymi tj., katar, kaszel, ból gardła, ogólne osłabienie, stan podgorączkowy itp. nie przychodzą do szkoły.
Proszę na bieżąco śledzić stronę internetową szkoły, będą ukazywały się tam ważne informacje.
DYREKTOR SZKOŁY
JERZY WERRA
INFORMACJE O ROZPOCZĘCIU ROKU SZKOLNEGO DLA KLAS I
28.08.2020Rozpoczęcie roku szkolnego dla klasy I o godz. 8.00, zbieramy się na boisku szkolnym, jeżeli będzie padało to w sali gimnastycznej.
Po powitaniu odbędzie się ślubowanie uczniów klas I. Rodziców i uczniów obowiązują maseczki oraz zachowanie odpowiedniej odległości.Po ślubowaniu odbędzie się krótkie spotkanie z rodzicami.
Po zakończeniu uczniowie mogą wrócić z rodzicami do domu.
Całość potrwa ok. 2 godz.
Zapraszamy
Wychowawczynie klas