AKTUALNOŚCI
Archiwum Aktualności
PORADNIK DLA RODZICÓW - VULCAN
27.08.2024
SPARTAKIADA W OBIEKTYWIE
10.09.2024165Szóstego września 2024 dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Parchowie w ramach MAŁEGO GRANTU Stowarzyszenie ASERT zorganizowało Spartakiadę Dzieci i Dorosłych. Odbiorcami imprezy byli dzieci i dorośli z terenu całej gminy oraz goście spoza gminy. Spartakiada dzieci i dorosłych to impreza, w czasie której każdy uczestnik może poczuć ducha rywalizacji, każde dziecko może wziąć udziałw konkurencji sportowej na miarę własnych możliwości przy wsparciu towarzyszącej mu osoby dorosłej. Wszyscy uczestnicy wspólnie pokazali jak poprzez sport można wspierać budowanie więzi rodzinnych i nawiązywać pozytywne relacje. Dorośli mieli okazję na spotkanie w szerszym gronie, wymianę poglądów, sportową rywalizację, a przede wszystkim- dobrą zabawę. Najmłodsi mieli również okazję skorzystać ze sprzętu rekreacyjnego. Spartakiada odbywała się po raz pierwszy. Uczestnicy mogli wziąć udziałw rodzinnej rywalizacji- o tytuł Najbardziej Aktywnej Sportowo Rodziny. Za każdą konkurencję, w której wziął udział którykolwiek z członków rodziny- przyznawaliśmy 1 punkt. Zwycięską rodziną okazała się ekipa Państwa Wronskich z Jamna- z łączną sumą 56 punktów, drugie miejsce zajęli przedstawiciele Gołczewa- Państwo Gawin-Hinca z sumą 44 punktów,a trzecie miejsce- z wynikiem tylko o jeden punkt mniejszym- zajęli Państwo Las z Parchowa. Humory dopisywały, uczestnicy świetnie się bawili- dorośli mogli wypić kawkę, dzieci dostały lody. Na przyszły rok zapowiadamy kontynuację imprezy. Dziękujemy wszystkim za udział.
FESTYN RODZINNY
10.09.2024136Od niemal dwóch dekad społeczność szkolna i przedszkolna spotyka się na wspólnym świętowaniu- wcześniej były to połączone- Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca- w jedno święto- Święto Rodziny, od ubiegłego roku celebrujemy w ten sposób rozpoczęcie roku szkolnego. W uroczystości biorą udział wszyscy członkowie społeczności szkolnej- uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły jak również przyjezdni goście oraz mieszkańcy gminy. Impreza odbywa się dzięki zaangażowaniu działającego przy szkole Stowarzyszenia ASERT. W bieżącym roku uzskało ono dofinansowanie z GOPS w Parchowie. Dzięki wsparciu w wysokości 4.000 zł dzieci korzystały ze wspaniałych dmuchańców, a zabawy sportowe mogły być nagradzane- zarówno drobnymi nagrodami w postaci słodyczy jak i nagrodami rzeczowymi. Stoiska prowadzone przez nauczycieli( fryzury, tatuaże, malowanie twarzy, doświadczenia chemiczne, stanowisko stolarskie, zabawy plastyczne czy zabawy sportowe) były nieodpłatne. Rodzice wsparli nasze działania piekąc ciasto, którym wspólnie się częstowaliśmy. W czasie Festynu Rodzinnego odbyło się oficjalne otwarcie realizacji projektu Edukacji Włączającej w Zespole Szkół w Parchowie. Na realizację projektu otrzymaliśmy dotację ponad 1370 000 zł ze środków unijnych. Festyn swoją obecnością uświetniła Pani Wójt Izabela Jagodzińska. Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
05.09.202415Dnia 2 września 2024r. o godzinie 9.00 przed budynkiem szkoły w Zespole Szkół w Parchowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Inaugurację poprzedziła msza św. w kościele św. Mikołaja w Parchowie. Uroczysta akademia tradycyjnie rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przemówienia wygłosili Pan Dyrektor Jerzy Werra oraz Wójt Gminy Parchowo Izabela Jagodzińska. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie pierwszaków i pasowanie ich przez Pana Dyrektora. Po zakończeniu uczniowie udali się na spotkania organizacyjne z wychowawcami klas. Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025 życzymy pierwszakom i wszystkim uczniom samych sukcesów, aby zdobywanie wiedzy było przygodą, rozwijało pasje i zainteresowania.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
26.06.2024132
UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA EDUKACJI W SZKOLE PODSTAWOWEJ
25.06.2024145
TYDZIEŃ PROFILAKTYKI W OBIEKTYWIE
25.06.2024295
PROGRAM TRZYMAJ FORMĘ
24.06.2024
Organizacja dyżurów wakacyjnych w przedszkolach Gminy Parchowo
25.06.2024Przedszkola publiczne Gminy Parchowo funkcjonują przez cały rok kalendarzowy, z przerwą wakacyjną określoną zarządzeniem Wójta Gminy Parchowo (zarządzenie nr 6.2024 z dnia 23 stycznia 2024 r.).
Opieka w miesiącach wakacyjnych organizowana jest tylko dla tych dzieci, których oboje rodzice pracują i nie są w stanie zapewnić opieki lub wakacyjnego wypoczynku dla swoich dzieci.Dyrektor danego przedszkola, czynnego w okresie wakacyjnym, organizuje opiekę dla dzieci uczęszczających do tego przedszkola, jeżeli rodzice w wyznaczonym terminie zgłoszą takie zapotrzebowanie, a w miarę możliwości organizacyjnych, również dla dzieci z innego przedszkola, w uzgodnieniu z dyrektorem przedszkola, które w danym okresie ma przerwę wakacyjną.
Dyrektorzy wszystkich przedszkoli publicznych przyjmują zgłoszenia od rodziców wychowanków, uczęszczających do danego przedszkola w roku szkolnym 2023/2024, na opiekę w miesiącach wakacyjnych.
Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli Gminy Parchowo, w roku szkolnym 2023/2024 mają obowiązek:
- Dokonać zgłoszenia na opiekę w miesiącach wakacyjnych w terminie do 21 czerwca 2024 r. u dyrektora przedszkola, do którego dziecko obecnie uczęszcza. Druki zgłoszeniowe Rodzice otrzymają w swoich macierzystych przedszkolach.
- Określić dokładny termin pobytu dziecka w przedszkolu w okresie, w którym przedszkole macierzyste dziecka pełni dyżur wakacyjny oraz określać dokładny termin pobytu dziecka w przypadku, gdy przedszkole macierzyste będzie miało przerwę wakacyjną, a rodzice nie mają możliwości zapewnienia w tym czasie swojemu dziecku żadnej formy opieki.
Karta zgłoszenia do przedszkola w okresie wakacyjnym
KARTA_ZAPISU_DZIECKA_DO_PRZEDSZKOLA_NA_WAKACJE.pdf
Poniżej zamieszczono wykaz dyżurów przedszkoli Gminy Parchowo w okresie wakacyjnym:
Zespół Szkół w Parchowie, Przedszkole Publiczne, ul. Kartuska 19A, tel. 59 8214467
Dyżur: od 29.07.2024 r. do 30.08.2024 r.
Przerwa: od 24.06.2024 r. do 26.07.2024 r.
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Nakli, ul. Szkolna 6, tel. 59 8231278
Dyżur: od 24.06.2024 r. do 26.07.2024 r.
Przerwa: od 29.07.2024 r. do 30.08.2024 r.
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ
25.06.202477
PROJEKT EDUKACYJNY "KLASA W TERENIE"
25.06.202411Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Klasa w terenie”. Celem zajęć było promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Edukacja terenowa to najprawdopodobniej najbardziej uszczęśliwiająca forma edukacji na świecie, angażująca różne zmysły. Nasi uczniowie są doskonałym przykładem na potwierdzenie tej tezy, wszystkie zadania wykonywane przez uczniów przyniosły im mnóstwo radości.
"XIX RAJD PIESZY Z JÓZEFEM WYBICKIM, CZYLI WYPRAWA PO GENERALSKIE EPOLETY"
27.06.2024W czwartek 13 czerwca pięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w "XIX RAJDZIE PIESZYM Z JÓZEFEM WYBICKIM". Rajd rozpoczął się w Dworze Wybickich w Sikorzynie, a zakończył w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Trzeba było pokonać trasę prawie 13 km, na której przygotowano dla uczestników rajdu zadania sprawnościowo – wiedzowe. Drużyna z Parchowa bardzo dobrze poradziła sobie z zadaniami zajmując III miejsce w kategorii klas 5-8. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z osiągnięć naszych uczniów.
PROJEKT KULINARNO-JĘZYKOWY „BON APPETIT”
25.06.202419W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas I brali udział w projekcie kulinarno-językowym „Bon Appetit”, którego celem było rozwijanie zainteresowań i umiejętności kulinarnych dzieci oraz poszerzenie zasobu słownictwa w wybranym języku obcym. W ramach zajęć uczniowie wykonali kilka zadań. Rozpoczęliśmy przygotowaniem zapasów zimowych – kiszonej kapusty i suszonych jabłek. Potem wzięliśmy udział u Dniu zdrowego śniadania. Kolejnym zadaniem było przygotowanie pysznych ciastek na podwieczorek z rodziną i pysznej herbatki dla dziadków. Ostatnim zadaniem było założenie klasowej hodowli, posadziliśmy cebulę, pietruszkę, rzodkiewkę i koperek oraz nasiona różnych kiełków. Wszystko co wyrosło zostało zjedzone w czasie wspólnego śniadania. Przez cały czas zapisywaliśmy, w tworzonej przez nas, książce kucharskiej przepisy na ulubione potrawy i uczyliśmy się słów w języku angielskim. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze bawili się podczas zajęć.
Ogólnopolski projekt edukacyjny „English Special Days”
18.06.202427W roku szkolnym 2023/2024 w ramach zajęć całodziennych obowiązkowych, a także na lekcjach języka angielskiego dzieci z oddziału przedszkolnego „Żuczki” realizowały Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „English Special Days”. Jego celem było budzenie zainteresowania językiem angielskim i zwiększenie poczucia pewności siebie przedszkolaków w posługiwaniu się językiem obcym poprzez realizację siedmiu zajęć dni nietypowych.
W ramach projektu zrealizowano między innymi takie tematy jak: Dzień Kropki, Dzień Dyni, Dzień Elmera, Dzień Popcornu, Dzień Dinozaura, Dzień św. Patryka, Dzień Ziemi.
Koordynatorkami projektu były: p. Renata Zander i p. Agnieszka Łącka.
PARK LINOWY
18.06.2024122W dniu 11 czerwca uczniowie klasy 2 b oraz klas trzecich wraz z wychowawczyniami odwiedzili park linowy Forest Park w Załakowie.
Po przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa, pod czujnym okiem kadry instruktorów, można było ruszysz w trasę. Główną atrakcją było przejście po ścieżkach linowych - do dyspozycji mieliśmy dwie, w zależności od wzrostu i umiejętności.
Wszystkie dzieci świetnie sobie poradziły, kilka osób pokonało swoje lęki. Następnie przeszliśmy na zjeżdżalnię pontonową. Czas wolny spędziliśmy na dmuchawcu rywalizacyjnym i wspólnym pikniku.
Zabawa była bardzo udana!
TAJEMNICE KRYMINALISTYKI
18.06.20241W drugim okresie roku szkolnego klasa IIa wzięła udział w innowacji prowadzonej przez panią Izę Reglińską pt:"Tajemnice kryminalistyki- chemia i fizyka na tropie zbrodni”. Uczniowie mieli okazję zdejmować odciski palców, odnajdywać je na przedmiotach oraz pisać znikającym atramentem.
WYSTAWA PRAC UCZNIÓW
14.06.20241Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac plastycznych naszych utalentowanych uczniów. Wystawa znajduje się na holu głównym przy wejściu do szkoły. Jest to doskonała okazja, aby podziwiać niezwykłe talenty młodych artystów. Celem wystawy jest pokazanie pasji artystycznych naszych uczniów, ich zdolności oraz tego co robią poza nauką. Prace można oglądać do przyszłego wtorku.
Warto poświęcić chwilę, JEST CO PODZIWIAĆ!
AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
14.06.2024Pierwszoklasiści zakończyli swój udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym skierowanym do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmującym tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach przez cały rok szkolny, a podsumowaniem programu był test o bezpieczeństwie. Uczniowie klas I wykazali się swoją wiedzą i otrzymali certyfikat potwierdzający udział w programie.
KONKURS BIBLIJNY
11.06.20241Od wielu lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Wojewódzko-Metropolitalnym Konkursie Biblijnym im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda, organizowanym przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej. Celem konkursu jest ukazanie Pisma Świętego jako źródła wiary i zachęta do jego lektury. W tym roku trzeba było wykazać się znajomością Księgi Wyjścia. Wybitną wiedzę zaprezentowała Paulina Stencel z klasy 6a, która zajęła drugie miejsce w kategorii klas 5-6 spośród 100 uczestników i po raz drugi została laureatką konkursu. Tytuł laureata (również po raz drugi) zdobył Łukasz Reszka z klasy 8. W finale konkursu w Rumi naszą szkołę reprezentowali także zwycięzcy etapu rejonowego z Kościerzyny: Łukasz Nowak (kl.8), Zofia Hinc (kl.7a), Andrzej Kotłowski (kl.7a), Jakub Gawin-Hinca (kl.6a, ubiegłoroczny laureat), Mikołaj Filbrandt (kl.6b), oraz Marcin Majer (kl.5b). Na szczeblu rejonowym w konkursie uczestniczyli również: Klaudia Jasnoch (kl. 8), Hubert Werra (7a), Natalia Wronska (6a) oraz Klaudia Cybula (5a). Arkusze konkursowe podczas finału w Rumi rozwiązywało ponad 250 uczniów z trzech województw, którzy zakwalifikowali się do finału spośród kilkunastu tysięcy uczestników, biorących udział w etapie wstępnym, szkolnym i rejonowym. Ten konkurs znajduje się na liście konkursów kuratoryjnych, więc jego uczestnicy mogą starać się o uzyskanie punktów rekrutacyjnych do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie klas 0-4 wzięli udział w konkursie plastycznym, wykonując pracę będącą ilustracją do Księgi Wyjścia. Szkolna Komisja Konkursowa wybrała najładniejsze prace, które zostały przesłane na rejonowy (końcowy) etap konkursu. Oto wyniki: w kategorii klas 0-1 pierwsze miejsce otrzymał Jan Wroński (kl.1a), miejsce trzecie-ZuzannaTusk(1b). Kategoria klas 2-4, miejsce pierwsze uzyskał Przemysław Stencel (kl. 2b), miejsce drugie- ZuzannaWrońska(4a),trzecie-AmeliaZiarkowska(2b). Sukcesy są efektem ciężkiej pracy uczniów oraz wsparcia pań katechetek, które motywowały i przygotowywały młodzież przez wiele miesięcy do kolejnych etapów konkursu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, zwycięzcom kolejnych etapów i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach.
,,Zdrowo żyć i aktywnym być” - projekt społeczny
10.06.20246Celem projektu jest sprawdzenie wiedzy oraz przekazanie dodatkowej wiedzy dzieciom na temat zdrowego stylu życia. Projekt obejmie podstawowe zasady zdrowego odżywiania, wiedzę na temat zawartości cukrów w napojach, aktywność fizyczną oraz skutki złej diety oraz braku aktywności fizycznej. Projekt poprzez przedstawienie tematu w sposób ciekawy (integracja, gry, quizy, praca w zespole) ma zachęcić dzieci do prowadzenia zdrowego trybu życia. Projekt zaplanowała i zrealizowała Agata Bielawa- studentka pielęgniarstwa.