4 października 2018 r. uczniowie klas I – III wybrali się do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl pt.: „Pchła Szachrajka”. Główną bohaterką była psotna pchła, która robiła wszystkim psikusy, oszukiwała i miała głowę pełną pomysłów. Przepiękne, barwne kostiumy, muzyka na żywo i doskonała gra aktorska wprowadził wszystkich w krainę wyobraźni, przeniosła w świat pełen fantastycznych postaci oraz przygód, wesoły i kolorowy. Spektakl bardzo podobał się zarówno dzieciom jak i opiekunom.
Archiwum Aktualności
DZIEŃ UŚMIECHU
15.10.2018W pierwszy piątek października w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ UŚMIECHU. Śmiech rozluźnia, odstresowuje, wzmacnia odporność organizmu i powoduje wydzielanie „hormonów szczęścia”. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”. Tego dnia uczniowie klas drugich z samego rana roznieśli „uśmiechnięte” laurki do wszystkich klas, aby przypomnieć o uśmiechniętym święcie i życzyć wszystkim miłego dnia. Rozdawali żółte słoneczka uczniom i nauczycielom. Na długich przerwach zapraszali wszystkich na aulę, aby każdy wykonał swoje słoneczko, które potem zostało zawieszone i zostało częścią „uśmiechniętej” dekoracji. Dzień się skończył, ale pamiętajmy żeby UŚMIECHAĆ SIĘ DO SIEBIE to nic nie kosztuje, a może zdziałać cuda.
Centrum Hewelianum
10.10.2018
9 października klasy IV wraz z opiekunkami: p. S. Wiczkowską, p. M. Mudyn i p. D. Adamską pojechały do Centrum Hewelianum – gdańskiego centrum nauki.Tam podzieleni na dwie grupy pracowaliśmy na warsztatach pt. „Słodka komórka”, które pomogły nam w zrozumieniu z czego zbudowany jest świat. Dyskutowaliśmy, rysowaliśmy, badaliśmy i oglądaliśmy pod mikroskopem najmniejsze cząstki świata. Potem mogliśmy dotykać eksponatów, bawić się nimi oraz przeprowadzać eksperymenty.
Następnie oglądaliśmy wystawę pt. „Dookoła świata”. Tam zobaczyliśmy ciekawostki dotyczące zwierząt, roślinności, ukształtowania terenu i zadziwiające rzeczy z całego świata. Największym zainteresowaniem cieszyła się tuba, w której wiał wiatr udający huragan wiejący z prędkością 150 km/h. Można było do niej wejść i poczuć jego ogromną siłę.
Po wyjściu z Centrum poszliśmy oglądać fort, bunkry i wspaniałą panoramę Gdańska.
Czas minął nam bardzo szybko i miło. Do Parchowa wróciliśmy we wspaniałych humorach.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
03.11.201829 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. W tym roku szkolnym wychowawczynie klas I – III, we współpracy z biblioteką, przyłączyły się do akcji. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. W ramach naszej szkolnej akcji Pani Marzena Reglińska czytała dzieciom bajki. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z uwagą słuchali ciekawych opowiadań, z zainteresowaniem przyglądali się ilustracjom pokazywanym w trakcie czytania i odpowiadali na zadawane pytania. Na zakończenie akcji odbył się konkurs plastyczny, a uczniowie klas II i III dostali książeczki motywujące ich do czytania w domu razem z rodzicami.
Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia
03.11.201828 września nasza szkoła przyłączyła się do Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia, który odbył się po hasłem „młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Akcja ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia i uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Drugoklasiści przeprowadzili we wszystkich klasach w szkole egzamin na znajomość mnożenia i dzielenia. Każdy kto go pomyślnie zdał otrzymał certyfikat ,,Eksperta Tabliczki Mnożenia’’. Następnie eksperci stanęli do walki o tytuł Mistrza i 8 uczniów wywalczyło tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Patrole Egzaminacyjne przez cały dzień sprawdzały czy uczniowie i pracownicy szkoły znają tabliczkę mnożenia. Jeden z patroli postanowił pójść do Urzędu Gminy i tam sprawdzić czy urzędnicy znają mnożenie. W czasie przerw można było zmierzyć się w meczach matematycznych z uczestnikami z całej Polski. W ramach akcji ogłoszono również konkurs plastyczny na plakat. Cała akcja upłynęła w radosnej atmosferze, wzbudziła wiele pozytywnych emocji i pobudziła chęć zdrowej rywalizacji.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom, wszystkim uczestnikom i nauczycielom za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu akcji.
I miejsce w Finale Powiatowym Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych
03.10.2018W środę 26 września Anna Matyja, Jakub Kiedrowicz, Łukasz Wroński i Adrian Sabisz zdobyli I miejsce w Finale Powiatowym Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych, który odbył się w Tuchomiu
i zakwalifikowali się do półfinału wojewódzkiego.Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za dalsze zwycięstwa.
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
01.10.201828 września na auli szkolnej odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Zebranych przywitała pani wicedyrektor Katarzyna Neumüller. Następnie miała miejsce część artystyczna nawiązująca do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Potem wprowadzono sztandar szkoły i uczniowie klasy I a i I b złożyli ślubowanie. Pani wicedyrektor pasowała ich na uczniów wielkim ołówkiem. Na znak, że godni są być uczniami i uśmiechać się w każdej sytuacji, wypili specjalną miksturę. Potwierdzili również odciskiem palca w kronice szkolnej swą przynależność do społeczności szkolnej. Panie wychowawczynie wręczyły każdemu dyplom pasowania na ucznia. Miłą częścią uroczystości były gratulacje i prezenty od Rady Rodziców wręczone przez jej przedstawiciela pana Mariana Majkowskiego, upominki od uczniów klas drugich i trzeciej, słodkości od przedszkolaków oraz życzenia sukcesów od Samorządu Uczniowskiego. Na koniec, zanim dzieci rozeszły się do klas na poczęstunek, zrobiono pamiątkowe zdjęcia wspólnie z wychowawczyniami i rodzicami.
JULIA BRONK W FINALE KASZUBSKIEGO IDOLA 2018'
03.11.2018W minioną sobotę 22 września 2018, w kościerskim Kinie Remus, zaprezentowała się półfinałowa czternastka kandydatów na Kaszubskiego Idola 2018.Wcześniej młodzi artyści intensywnie ćwiczyli na jednodniowych warsztatach wokalnych w Wejherowie,pod okiem kaszubskiej gwiazdy Weroniki Korthals. Wśród młodych artystów była uczennica naszej szkoły Julia Bronk z klasy siódmej, która po wspaniałym występie zakwalifikowała się do finałowej dziesiątki. Teraz Julkę czekają kolejne warsztaty taneczno-wokalne przed finałem , który odbędzie się 20 grudnia w Wejherowie. W Kościerzynie kibicowała jej nie tylko rodzina ,ale również koleżanki o koledzy z klasy razem z opiekunką p.J.Szroeder. Trzymamy za Julkę kciuki w finale!
FOTOGALERIA
Cross Festiwal – Studzienice 22.09.2018r.
26.09.2018Gratulujemy wszystkim uczestnikom biegu z cyklu Cross Festiwal – Studzienice 22.09.2018r. Nasi uczniowie zajęli bardzo dobre miejsca:
I miejsce - Mikołaj Baran
IV miejsce - Dawid Janta
VI miejsce - Miłosz Werra
Życzymy dalszych sukcesów!
25 JUBILEUSZOWE SPRZĄTANIE ŚWIATA
28.09.2018Dnia 21 września 2018r. uczniowie Zespołu Szkół w Parchowie jak co roku wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Akcja-segregacja! 2 razy więcej, 2 razy czyściej”. Dzieci z klas młodszych do akcji sprzątania przystąpiły w godzinach porannych, starsi - klasy IV-VIII i III gimnazjum po piątej godzinie lekcyjnej. Przed wyjściem dzieci zostały zaopatrzone w rękawice i worki. Każdej klasie został przydzielony inny teren. Poszliśmy również w stronę Jamna, Gołczewa, Nakli, Chośnicy, Sulęczyna. Uczniowie sumiennie wypełnili swoje obowiązki. Dzięki naszej pracy nasza mała ojczyzna nabrała odpowiedniego ładu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i czynny udział w akcji.
KASZUBSKI FESTYN RODZINNY "KASZUBSKIE BAJANIA"
28.09.201816 września 2018 w Kościerzynie, odbył się Kaszubski Festyn Rodzinny "Kaszubskie Bajania". Uczniowie naszej szkoły uczący sie języka kaszubskiego z klas II- V, uczestniczyli w pełnym atrakcji festynie. Podziwiali wyroby twórców ludowych, zwiedzali Muzeum Ziemi Kościerskiej, obejrzeli film "Historia Mazurka Dąbrowskiego" , uczestniczyli w odsłonięciu pomnika Aleksandra Majkowskiego, uczyli się tańca współczesnego do muzyki kaszubskiej, podziwiali występy różnych artystów. Na scenie wystąpiła min absolwentka naszej szkoły , Kaszubski Idol 2014 Marcelina Szroeder. Każde dziecko otrzymało słodką bułkę i płytkę z kaszubskimi bajkami 😊
WYCIECZKA DO LEŚNICZÓWKI W CZARNEJ DĄBROWIE
27.09.201819 i 20 września 2018 r. przedszkolaki z Parchowa wyruszyły na spotkanie z przyrodą do Leśniczówki w Czarnej Dąbrowie. Wycieczka rozpoczęła się wspólnym zbieraniem ziemniaków u pobliskiego gospodarza. Kiedy wszystkie kosze były już pełne dzieci wraz z opiekunami wybrały się na wspólny spacer leśnymi ścieżkami.
Punktem honorowym wyprawy była pogadanka z panem leśniczym Jarosławem Góra. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać wielu interesujących ciekawostek dotyczących przygotowania się zwierząt do zimy. Pan leśniczy wspomniał również o zagrożeniach, jakie mogą spotkać zwierzęta podczas mroźnych zim oraz opowiedział, w jaki sposób człowiek, jako przyjaciel zwierząt może im pomóc w przezwyciężeniu wszelkich niebezpieczeństw.
Punktem kulminacyjnym wycieczki była zabawa na placu zabaw w Czarnej Dąbrowie oraz posiłek na świeżym powietrzu.
To owocne spotkanie w leśniczówce z pewnością na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolaków.
„Westerplatte – znajdź klucz do historii”
26.09.201821 września 2018 r. uczniowie klas II a i III wzięli udział w grze terenowej „Westerplatte – znajdź klucz do historii”, przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej, której celem było przybliżenie historii półwyspu oraz Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i otrzymali zadania do wykonania. Na stanowiskach zadaniowych rekonstruktorzy opowiadali o dziejach Westerplatte, a za dobrze wykonane zadanie wręczali uczniom odznaki. Wszystkie drużyny okazały się znakomitymi „łamaczami szyfrów”, którzy doskonale poradzili sobie z głównym zadaniem czyli rozszyfrowaniem wiadomości do mjr H. Sucharskiego. Cała wyprawa była znakomitą przygodą i ciekawą lekcją historii, która wprawiła uczestników w znakomite humoryJ
Międzynarodowy Dzień Kropki
26.09.2018Dnia 14.09.2018 r. w przedszkolu w Parchowie i w Żukówku odbył się jak co roku "Międzynarodowy Dzień Kropki". Tego dnia dzieci wraz z nauczycielkami rozpoczęły dzień od nauki piosenki pt. "Kropka" do muzyki Boney M. Powstał wspólny plakat pt. "Narysuj swoją kropkę", którego efektem były niezwykłe kropki i kropeczki. Każdy przedszkolak miał własną koncepcję na narysowanie kropki, która niosła swój niepowtarzalny przekaz. Pracę można zobaczyć na dolnym korytarzu w przedszkolu. Jedną z towarzyszących nam w tym dniu atrakcji była wspólna dyskoteka i słodki, kropkowy poczęstunek. Cały dzień zwieńczył pochód ulicami naszej wsi. Dzieci z uśmiechem na twarzy wręczały przechodniom kolorowe, papierowe kropki, życząc im uśmiechu i kreatywności w Międzynarodowym Dniu Kropki.
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
18.09.2018Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679
z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL)
informujemy, że:
- Administratorem danych osobowych uczniów i rodziców jest Zespół Szkół
w Parchowie, z siedzibą w Parchowie przy ul. Kartuskiej 19a , tel: 598214467, mail: gimsp@interia.pl - Inspektorem Ochrony Danych w Zespole Szkół w Parchowie
jest p. Krzysztof Pukaczewski. Kontakt z IOD - pukaczewski@hotmail.com
- Dane osobowe rodziców i uczniów będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit.c ogólnego rozporządzenie j/w o ochronie danych w celu realizacji zadań ustawowych, określonych w Ustawie – Prawo oświatowe z dn. 14 grudnia 2016 r. (Dz. U.
z 2017 r., poz. 59 z późń. zm.) oraz Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 2198 z późń. zm.) w celu realizacji statutowych zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych w placówce.
- Dane osobowe rodziców i uczniów będą przechowywane w Zespole Szkół
w Parchowie.
- Posiadają Państwo prawo do: żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
- Rodzicom przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych.
- Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym i jest obowiązkowe
ze względu na przepisy prawa oświatowego j/w.
- Administratorem danych osobowych uczniów i rodziców jest Zespół Szkół
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
04.09.2018W dzisiejszy poniedziałek - 3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła swoim przemówieniem pani wicedyrektor - Katarzyna Neumuller. Powitała zgromadzonych uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły. Przedstawiła również nową nauczycielkę - panią Agnieszkę Łącką, która będzie uczyła języka angielskiego. Następnie przemawiał wójt naszej gminy - pan Andrzej Dołębski oraz przewodnicząca Rady Rodziców. Wszyscy oni życzyli owocnej pracy, zapału oraz samych dobrych ocen naszym uczniom. Pan wójt wręczył również akt mianowania panu Tomaszowi Mańskiemu, który w czasie wakacji zdał egzamin na tym etapie awansu zawodowego.
Szczególnie gorąco powitaliśmy nowych uczniów - pierwszoklasistów, którzy mogli zapoznać się ze swoimi nowymi wychowawczyniami: klasa I a z panią Anną Mielewczyk, a klasa I b z panią Józefą Lewińską.
Następnie wszyscy udaliśmy się do swoich klas, by móc spotkać się ze swoimi wychowawcami i długo niewidzianymi kolegami i koleżankami.
MŁODZIEŻOWA SZKÓŁKA EKOLOGICZNO-WĘDKARSKA
29.08.201810 sierpnia Zarząd Koła PZW w Bytowie wraz z Rybacką Lokalną Grupą Działania "Pojezierze Bytowskie" zorganizował na stanicy wędkarskiej przy jeziorze Jeleń warsztaty dla uczestników młodzieżowej szkółki wędkarskiej. W szkółce udział brało 32 młodych wędkarzy. Od organizatorów otrzymali sprzęt wędkarski, który sami sobie przygotowali, aby mogli jutro tzn. 11 sierpnia wystartować w zawodach wędkarskich, które zorganizowane zostaną na rzece Słupi w miejscowości Żukówko. Wszyscy uczestnicy szkółki zostali członkami Bytowskiego Koła PZW.
Serdecznie dziękujemy Prezesowi i Zarządowi Koła PZW w Bytowie za współpracę ze Szkolnym Kółkiem Wędkarskim oraz możliwość uczestniczenia w warsztatach i zawodach wędkarskich. Dziękujemy za propagowanie świetnej formy spędzania czasu wśród uczniów Zespołu Szkół w Parchowie, rozwijanie ich pasji i zainteresowań.
DZIĘKUJEMY
OPIEKUN I CZŁONKOWIE SZKOLNEGO KÓŁKA WĘDKARSKIEGO
10-11 sierpnia MŁODZIEŻOWA SZKÓŁKA EKOLOGICZNO-WĘDKARSKA
30.06.2018Niezmiernie miło mi poinformować, że wszyscy „Młodzi wędkarze” chętni do udziału w dwudniowej Młodzieżowej Szkółce Ekologiczno-Wędkarskiej organizowanej przez Zarząd Koła PZW w Bytowie zakwalifikowali się. Tak więc piętnastu młodych amatorów wędkowania od września zasili szeregi Szkolnego Kółka Wędkarskiego.
Zajęcia rozpoczną się 10 sierpnia (piątek ) o godz. 9.00 na Stanicy wędkarskiej – nad jez. Jeleń. Natomiast 11 sierpnia (sobota) uczestniczy szkółki odbędą zajęcia praktyczne podczas zawodów wędkarskich w kategoriach: spławikowa i spinningowa o Puchar Wójta Gminy Parchowo i Puchar Kapelana Bytowskich Wędkarzy Ks. K. Szarego. Zbiórka nad Rz. Słupią / Bylina - Jez. Żukowskie o godz. 7.00. Udział w zawodach jest obowiązkowym elementem szkolenia.Uczestnicy dokonali wpłaty w wysokości 10 zł – „opłata za wody nizinne”. Pozostałe składki pokrywa Koło PZW Bytów. Ponadto zostaną wyposażeni w wędki, które pierwszego dnia będą musieli przy pomocy rodziców i instruktorów złożyć tzn. (nawinąć żyłkę, załozyć stopery, spławik, haczyk, następnie wyważyć itp.)
Opiekę nad uczestnikami pełnią rodzice bądź pełnoletni opiekunowie.
Zbiórka:
10 sierpnia (piątek ) o godz. 9.00 – Stanica wędkarska nad jez. Jeleń.
11 sierpnia (sobota ) o godz. 7.00 - rzeka Słupia / Bylina - jez. Żukowskie.
OPIEKUN SZKOLNEGO KÓŁKA WĘDKARSKIEGOKRZYSZTOF LANG