- „WYPOSAŻENIA OGÓLNODOSTĘPNEGO PLENEROWEGO PLACU GIER I ZABAW W PARCHOWIE”
- “PROGRAMOWANIE Z LEGO WEDO 2.0”,
- BUDOWA PLACU REKREACYJNEGO Z SIŁOWNIA PLENEROWĄ W MIEJSCOWOŚCI PARCHOWO
- ZAPROSZENIE DO KOŁA ZAINTERESOWAŃ " TROPIĘ, ODKRYWAM I PREZENTUJĘ" - 2014/2015
- KOŁO ZAINTERESOWAŃ 2014/2015
- KOŁO ZAINTERESOWAŃ 2015/2016
- KOŁO ZAINTERESOWAŃ 2016/2017
- Projekt edukacyjny pt. „Zmiany energii podczas ćwiczeń z wykorzystaniem urządzeń siłowni plenerowej przy ZS w Parchowie"
- 1% podatku na Stowarzyszenie ASERT - nr KRS 0000022671
Projekt edukacyjny pt. „Zmiany energii podczas ćwiczeń z wykorzystaniem urządzeń siłowni plenerowej przy ZS w Parchowie"
Jak się okazuje nasza szkolna siłownia plenerowa może służyć nie tylko do wykonywania ćwiczeń sprawnościowych. Pięciu chłopców z klasy II gimnazjum udowodniło, że urządzenia znajdujące się na siłowni można wykorzystać do… nauki fizyki. Uczniowie przez ostatnie tygodnie pracowali nad projektem edukacyjnym pt. „Zmiany energii podczas ćwiczeń z wykorzystaniem urządzeń siłowni plenerowej przy ZS w Parchowie”. W ramach swojej pracy chłopcy mieli za zadanie pokazać z jakimi energiami mamy do czynienia podczas ćwiczeń i jak te energie się zmieniają. Praca nad projektem wymagała od nich przypomnienia sobie wszystkich informacji na temat energii. Chłopcy musieli się również wykazać dużą dozą kreatywności w wynajdywaniu zmian energii dla każdego urządzenia. Projekt pozwolił im również polepszyć umiejętność pracy w grupie i umiejętność przedstawiania wyników swojej pracy na forum publicznym. Największą korzyścią z przeprowadzonego projektu edukacyjnego jest szansa udowodnienia innym uczniom, że fizyki można uczyć się wszędzie, nawet podczas zabaw na siłowni szkolnej.
Wyciskanie siedzącePodciąg i Wyciskanie siedzące są bardzo podobnymi, ale różnią się małymi różnicami w konstrukcji co sprawia, że ćwiczenie na jednej z nich jest trudniejsze i zmusza nas do wkładania większej pracy (tracenia większej ilości energii chemicznej) w ćwiczenie.
Dlaczego?
Na jednym ćwicząc musimy oddalić się od ziemi
a na drugim odwrotnie, oddalając się od ziemi musimy pokonać grawitację, która przyciąga nas do ziemi (czyli zwiększamy swoją energię potencjalną), a w drugiej sytuacji współdziałamy z grawitacją( zmniejszamy swoją energie potencjalną). To właśnie energia potencjalna grawitacji sprawia, że na jednym urządzeniu ćwiczenie jest mało wymagające, a na drugim bardziej.Wioślarz
Przy tym urządzeniu bardzo dobrze widać, charakterystyczny element całej siłowni- brak dodatkowych obciążników. Jedynym jest nasze ciało współpracujące z grawitacją. Pokonując ją, czyli zwiększając naszą energię potencjalną, musimy zmarnować przy tym nie tak małą ilość energii chemicznej.
ORBITREK
Urządzenie, którego podstawą jest koło, dzięki zmianom energii zachodzącym w kole, możemy ćwiczyć z wykorzystaniem bardzo małej ilości energii chemicznej. W kole zachodzą proste zamiany energii potencjalnej w kinetyczną, a energia mechaniczna ( suma Ep i Ek) pozostaje cały czas taka sama, ale ćwiczenie nie byłoby możliwe gdyby nie to, że urządzenia ma dwie takie same strony. Gdy jedna część jest na górze koła, to druga jest w dole i wzajemnie się napędzają. To właśnie dzięki temu przy ćwiczeniu wykorzystujemy tak mało energii chemicznej.
Twister - trenażer talii i bioder
Budowanie I wzmacnianie mięśni talii I brzucha, poprawia ruchomość stawów biodrowych oraz ogólna wydajność organizmu.
Drążek
Drążek czyli urządzenie przy, którym wykorzystujemy największą ilość naszej energii chemicznej.
Dlaczego? Przy ćwiczeniach na drążku nie mamy żadnych wspomagaczy jak przy innych urządzeniach podających nam pokonać grawitację. Musimy samodzielnie udźwignąć nasze ciało.
Biegacz
Jest to urządzenie poprawiające ruchliwość kończyn dolnych i koordynuje pracę całego ciała. Zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową wzmacniając mięśnie nóg i pośladków. Urządzenie bardzo podobne do wahadła, ale o nim to później. Natomiast od strony fizyki można to uznać za dwa wahadła matematyczne. Pedały działają podobnie do ciężarków zawieszonych na nici. Jeżeli pedały stoją w miejscu, to jest to położenie równowagi. Jak zaczniemy poruszać pedałami i znajdą one się w najwyższym punkcie, to są w maksymalnym wychyleniu. Następują tu różne zmiany energii. W położeniu równowagi energia mechaniczna człowieka jest maksymalna, energia potencjalna wynosi zero i energia kinetyczna też jest maksymalna. Lecz gdy pedały znajdą się w maksymalnym wychyleniu to energia wewnętrzna człowieka maleje, bo zostaje zużyta na wykonywanie ćwiczeń, energia potencjalna jest maksymalna, a kinetyczna zero. Długość pomiędzy położeniem równowagi, a maksymalnym wychyleniem nazywamy AMPLITUDĄ.
Wahadło
Jest to urządzenie, które angażuje do pracy mięśnie brzucha i bioder. Poprawia zmysł równowagi. Nie wymaga od osoby ćwiczącej dużego wysiłku. Wahadło to kolejny przykład wahadła matematycznego. Zachodzą tu takie same zmiany energii jak na BIEGACZU. Różnica polega na tym, to że na tym urządzeniu człowiek wolniej się męczy, a wraz z tym jego energia wewnętrzna wolniej maleje. Na wahadle wykonujemy ćwiczenia obydwiema nogami w te same strony, a na BIEGACZU nogi poruszają się na przemian. Gdy wahadło znajduje się pomiędzy położeniem równowagi, a maksymalnym wychyleniem to energia potencjalna i kinetyczna są sobie równe. Jeżeli jesteśmy w trakcie ćwiczeń to prędkość w położeniu równowagi jest maksymalna, a w maksymalnym wychyleniu wynosi zero.