Archiwum Aktualności
PAN RADEK W PRZEDSZKOLU
26.04.2018Dnia 18.04.2018r. przedszkolaki z Żukówka gościły u siebie nauczyciela wychowania fizycznego - pana Radosława Warężaka. Pan Radek rozmawiał z dziećmi o tym, jak ważne jest aktywne spędzania czasu oraz opowiadał, jak dbać o prawidłową postawę ciała. Dzieci uczestniczyły w ćwiczeniach ruchowych, przygotowanych przez naszego gościa, wzmacniających mięśnie brzucha i pleców oraz zapobiegających płaskostopiu. Przedszkolakom podobało się spotkanie i wykonywały ćwiczenia z wielkim zaangażowaniem. Na koniec podziękowały panu Radkowi i obiecały, że będą dbały o swoją sprawność fizyczną.
49 KONKURS RECYTATORSKI DLA DZIECI WIEJSKICH „PTAKI I PTASZKI POLNE”
26.04.2018Dnia 16.04.2018 r. odbył się 49 KONKURS RECYTATORSKI DLA DZIECI WIEJSKICH „PTAKI I PTASZKI POLNE”. Organizatorem konkursu jest GCKiB w Parchowie. Jak co roku Zespół Szkół w Parchowie reprezentowało liczne grono naszych przedszkolaków i uczniów. Głównym celem konkursu jest popularyzowanie polskiej poezji i prozy wśród dzieci ze środowisk wiejskich. Uczestnicy konkursu wraz z opiekunami są zobowiązani do przygotowania utworów polskich autorów. Uczestników konkursu oceniała komisja, w której skład weszli:
Aleksandra Michałek
Sława Wrycz Rekowska
Danuta Grzenkowska.
W tym roku przedszkole reprezentowało 94 uczestników, natomiast szkołę 37 uczestników.
MIEJSCE
Klasy I - III
( 17 uczniów)
Klasy IV-VI
(16 uczestników)
Klasy VII-Gim.
(4 uczestników)
I
FILIP GIERSZEWSKI
KINGA WROŃSKA
SANDRA SZYCA
II
ALICJA KREFFT
ELIZA PASZYLK
AGATA BIELAWA
III
HALSZKA ZATOŃ
MICHALINA BŁASZKOWSKA
KAROLINA HENDRYCH
WYRÓŻNIENIE
NADIA TREDER
PAULINA DUŁAK
DOMINIKA MAJKOWSKA
JOVANNA CZERKAS
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
47 KONKURS RECYTATORSKI LITERATURY KASZUBSKIEJ „RÔDNO MÒWA”
26.04.201847 KONKURS RECYTATORSKI LITERATURY KASZUBSKIEJ „RÔDNO MÒWA”
Dnia 12.04.2018r. w GCKiB w Parchowie odbyły sie gminne eliminacje konkursu "Rodno Mowa". Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja kultury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej.
Organizatorami konkursu są: Wójt Gminy Chmielno, Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie o/Chmielno i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie, we współpracy ze starostami powiatów bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, puckiego, słupskiego i wejherowskiego.
Uczestnicy przygotowują utwory, które powstały w języku kaszubskim: grupa przedszkolna i klasa"0" - proza lub poezja, pozostali uczestnicy - prozę i poezję. Łączny czas prezentacji obu utworów nie może przekraczać 6 minut (nie dotyczy kategorii przedszkolnej i klasy "0", dla których czas jest o połowę krótszy). Uczestników obowiązuje pamięciowe opanowanie utworów.
W eliminacjach gminnych wzięło udział 10 uczestników, w tym 5 z naszej szkoły: Marcelina Majkowska (kategoria przedszkolna), Nadia Treder, Kacper Głodowski (kategoria uczniowie klas I-III SP), Aleksandra Jereczek (kategoria uczniowie klas IV-VI SP), Kacper Janikowski (kategoria uczniowie klas VII i gimnazjalnych). Komisja Konkursowa po wysłuchaniu uczestników, przyznała recytatorom miejsca i wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach będą reprezentować naszą gminę podczas Eliminacji Powiatowych Konkursu "Rodna Mowa", który odbędzie się w GCKiB w Parchowie dnia 26.04.2018r. Naszą szkołę będą reprezentować: Marcelina Majkowska, Nadia Treder, Kacper Głodowski, Aleksandra Jereczek. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia na dalszych etapach konkursu!
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018
25.04.2018Egzamin gimnazjalny w tym roku odbył się w dniach: 18, 19 i 20 kwietnia. Na początek uczniowie zmierzyli się z testem z części humanistycznej, drugiego dnia cześcią matematyczno-przyrodniczą, a trzeciego z testem z języka obcego. Wyniki egzaminu gimnazjalnego zostaną ogłoszone 16 czerwca. Dobry wynik na egzaminie gimnazjalnym 2018 to przepustka do szkoły średniej.
"ŁOBUZIAK" W SIERAKOWICACH
26.04.2018W czwartek 12 kwietnia grupy 3 i 4 latków były w sali zabaw "Łobuziak" w Sierakowicach. Na początku wizyty pani zajmująca się salą zaprosiła wszystkie dzieci do kółka i przedstawiła zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują w sali zabaw. W "Łobuziaku" dzieci miały do dyspozycji basen z kulkami, zjeżdżalnie, tor pontonowy i karuzelę. Na miejscu oprócz tych atrakcji znajdowało się bardzo dużo zabawek, m.in. duży domek dla lalek, kącik kuchenny, sklep i wiele innych. Dzieci mogły się zrelaksować na kolorowych sofach z poduszkami o różnych kształtach i fakturach, np. zegar, robot, wąż. Każde dziecko wybierało sobie miejsce do zabawy jakie najbardziej mu się podobało, nikt nie musiał czekać w kolejce. Dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu. Polecamy każdemu, kto chciałby miło i przyjemnie spędzić czas z dziećmi zarówno prywatnie jak i grupowo.
DOBRA SZKOŁA - DOBRY START !
11.04.2018Wzorem ubiegłych lat 10 kwietnia w Zespole Szkół w Parchowie odbyło się spotkanie informacyjno-promocyjne dla uczniów kończących w tym roku szkolnym edukację w gimnazjum z dyrektorami: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie, Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Bytowie. W spotkaniu uczestniczyli również Rodzice przyszłych absolwentów.
Dyrektorzy bytowskich szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali:
-harmonogram prac Powiatowego Centrum Rekrutacji,
-wzór podania,
-bogatą ofertę edukacyjną,
-przykładową symulacje progów punktowych.Rodzice i uczniowie dowiedzieli się jak wypełnić podanie i gdzie je złożyć, ponadto mieli możliwość zadawania pytań i rozmowy z Gośćmi po spotkaniu.
Poniżej znajdują się prezentacje multimedialne z ofertami szkół:
dzien_otwarty_2018_1_ZSEU_.pptx
XII BIEG GRYFA
14.04.20187 kwietnia 2018 na stadionie w Parchowie odbył się XII Bieg Gryfa. W tej imprezie wzięło udział 313 biegaczy z powiatu bytowskiego. Sportową rywalizację rozpoczęli najmłodsi zawodnicy – przedszkolaki. Wśród dziewczynek IV miejsce zajęła Alicja Matyja, a Antoni Piankowski z Przedszkola w Parchowie przybiegł na metę jako drugi. Wśród chłopców klas I-II najszybciej przekroczył metę Maksymilian Bronk, III miejsce zajął Paweł Jereczek, a na V miejscu uplasował się Dawid Mruk. Spośród biegaczy klas V-VI drugie miejsce zajął Maciej Janta, a wśród gimnazjalistów czwartą lokatę zajął Mikołaj Baran. W kategorii open (rocznik 2001) żaden zawodnik z Parchowa nie stanął na linii startu.
Najszybsi biegacze otrzymali z rąk wójta pana Andrzeja Dołębskiego oraz dyrektora szkoły pana Jerzego Werry pamiątkowe medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
PISZĄ O NAS:
KURIER BYTOWSKI - „Cross” zawitał do Parchowa!
CYRK "SZOK" W SZKOLE
09.04.2018W środę 28 marca nasza sala gimnastyczna zamieniła się w arenę cyrkową, bowiem zawitali do nas artyści cyrku „Szok”. W czasie kilkudziesięciominutowego występu przedszkolacy i uczniowie nie tylko mieli okazję podziwiać sztuczki cyrkowe, a także brać czynny udział w realizacji wielu z nich. Najwięcej emocji wzbudziło spotkanie z wężem, który okazał się całkiem przyjemnym gadem. Większość widowni zdecydowała się dotknąć dusiciela…To był miło spędzony czas. Na zakończenie dzieci mogły zakupić sobie pamiątki cyrkowe, które z pewnością długo będą przypominać im o niezwykłych wyczynach artystów cyrkowych.
"Gdy zbliża się Wielkanoc"
27.04.2018Gdy zbliża się Wielkanoc – warsztaty dla najmłodszych.
Dnia 16.03.2018 r. i 21.03.2018 r. dzieci 5 i 6 letnie z naszego przedszkola odwiedziły Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie. Wzięły udział w zajęciach poświęconych tradycjom wielkanocnym. Uczestnicy zajęć mieli możliwość zapoznania się z wieloma ciekawymi zwyczajami z różnych regionów Polski, takimi jak: święcenie palm, pogrzeb żuru i śledzia, czy śmigus dyngus. Następnie samodzielnie wykonały wielkanocną ozdobę. Po warsztatach wielkanocnych udaliśmy się do biblioteki. W sali bajek przeprowadzono z dziećmi lekcje biblioteczną. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat książek. Z zaciekawieniem słuchały czytanej bajki. Pełni wrażeń i nowych wiadomości wróciliśmy do przedszkola.
"EKO CIOCIA"
27.04.2018Dnia 14.03.2018 r., odwiedzili nas aktorzy z krakowskiego teatru z przedstawieniem ekologicznym pt. ,,EKO-CIOCIA”. W roli głównej wystąpiła: Petronela Zgniećśmieć i Hilary Tuwrzuć, którzy przez wspólną zabawę przypominali o potrzebie sortowania śmieci. Dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniami jakie stawiali przed nimi Eko-ciocia i Hilary. Hilary Tuwrzuć zaprosił dzieci do udziału w konkursie, w którym dzieci posegregowały górę śmieci - papier i plastik do odpowiednich worków. Super zabawa i super edukacja. Dzieci bawiły się wspaniale. Podziękowały gościom za przybycie wielkimi brawami. Wychodząc z przedstawienia wesoło śpiewały:
Hej hi hej ho
plastik, papier, szkło
zasady segregacji znamy
odpady rozdzielamy…
KONKURS W JEDZENIU PĄCZKÓW NA CZAS !
09.04.2018Samorząd Szkolny zorganizował konkurs w jedzeniu pączków. Każda klasa wytypowała po dwóch uczestników, którzy przystąpili do rywalizacji ze swoimi kolegami i koleżankami w trzech kategoriach: kl. 1-3 SP, kl. 4-6 SP i kl. 7 SP-3 GIM. Każdy zawodnik otrzymał po 2 pączki. Wygrał ten, który zjadł je najszybciej.
Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:
I kategoria – Paweł Jereczek kl. 2
II kategoria – Michał Malek kl. 6
III kategoria – Adrian Cybula kl. 3b gim
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim, którzy odważyli się przystąpić do rywalizacji!
21 marca- POWITANIE WIOSNY
16.04.2018Po trzech lekcjach o godzinie 10.30 wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zebrali się w sali gimnastycznej, by zgodnie z tradycją uczcić pierwszy dzień wiosny śpiewem, tańcem i zabawą.
Na początku uczniowie z poszczególnych klas podzielili się na drużyny według numeracji w dzienniku. Każda z 15 grup, które powstały wymyśliła sobie nazwę i wzięła udział w zaplanowanych przez organizatorów następujących konkurencjach:
1.Konkurs na wiosenne hasło.
I miejsce zdobyła grupa 11 „Kurczaki” za hasło „Kwiaty, pączki i bociany to są bardzo dobre zmiany. Kiedy wszyscy je widzimy to na wiosnę się cieszymy”.
II miejsce zajęła grupa 6 „Wiosenne Gnomy” za hasło „Kiedy wiosnę czuć już wkoło, wtedy wszystkim jest wesoło. Wszystko budzi się do życia- znak, że wiosna nas już wita”.
III miejsce uzyskała grupa 5 „Szalone Skowronki” za hasło „Szalone Skowronki pani Iwonki dźwięczne, jak dzwonki zimę przeganiają i wiosnę zapraszają”.
2. Konkurs dla nauczycieli na przebranie wiosenne.
Jury wyróżniło panią Zofię Warężak, panią Joannę Szroeder oraz panią Mariolę Myszkowską.
3. Prezentacja strojów wiosennych oraz wybór Królowej i Króla Wiosny.
Królem i królową zostali Katarzyna Żywicka i Adrian Jakubek.
4. Konkurencja sportowa- wyścigi rzędów na wesoło.
I miejsce zdobyła grupa 12 „Alfa”
II miejsce grupa 10 „Koniczynki”
III miejsce grupa 4 „Promienni”
5. Konkurs plastyczny na projekt sukni dla pani Wiosny.
I miejsce uzyskała grupa 11 „Kurczaki”
II miejsce grupa 1 „Trzmiele”
III miejsce grupa 13 „Wesołki”
6. Konkurs na napisanie jednej zwrotki piosenki na powitanie wiosny do melodii „Gdy strumyk płynie z wolna”.
I miejsce zajęła grupa 4 „Promienni” za tekst:
Witamy Ciebie Wiosno, przychodzisz wreszcie już!
Cudowne kwiatki rosną, bociany są tuż, tuż.
Za góra gdzieś strumyczek, wesoło szumi nam.
A dzieci tak radośnie z Wiosną bawią się.
II miejsce przypadło grupie 2 „Zwycięzcy” za tekst:
Gdy Wiosna tu przychodzi Parchowo śmieje się.
Uczniowie ją witają i dobrze bawią się.
A Wiosna na nas patrzy, co tutaj dzieję się.
Czy dobrze tu trafiłam, czy czekaliście mnie.
III miejsce uzyskała grupa 15 „Rozkwitające Kwiaty” za tekst:
Dziś Wiosna przyszła do nas, na sali wielki szum.
Bawimy się radośnie i wkoło tańczy tłum.
7. Konkurs „Taneczne krzesła”
W czasie tej konkurencji uczniowie musieli tańczyć wokół krzeseł ustawionych w koło, wykonywać w wyznaczonym momencie zaskakujące zadania( np. znaleźć wśród kolegów ze swojej grupy coś zielonego, wykonać trzy podskoki lub złożyć ukłon przed Królową i Królem Wiosny), a potem szybko, wykazując się sprytem i refleksem, usiąść na wolnym krześle.
W konkursie zwyciężyli Oliwia Werra, Filip Cierzan, Adrian Jakubek, Maksymilian Rompa, Stanisław Szroeder i Stanisław Jereczek.