Dnia 24. 10.2017 r. we wtorek w przedszkolu w Parchowie zorganizowano rodzinne spotkanie w ramach konkursu plastycznego pt. „Jesienna kompozycja”. Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem. Powstały ciekawe, kolorowe, płaskie i przestrzenne prace, które przesłano na ogólnopolski konkurs plastyczny pod tym samym tytułem do Samorządowego Przedszkola w Krasnej Brodzie. Czekamy na werdykt. Wszystkich uczestników nagrodzono dyplomem.
Archiwum Aktualności
„Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”
31.10.2017W ramach projektu pt.: „Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”, który jest realizowany w naszej szkole, we wszystkich klasach I – III i grupach „0” odbyły się zajęcia, które poprowadziła nauczycielka historii Iwona Kolańska. Podczas pierwszych zajęć uczniowie zgłębiali swoją wiedzę na temat symboli narodowych, okazywania im szacunku, poznali legendy związane z symbolami narodowymi i powstaniem Państwa Polskiego. Drugie zajęcia dotyczyły historii, tradycji i wartości narodowych. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego ważnym przejawem patriotyzmu jest interesowanie się własną Ojczyzną, respektowanie świąt narodowych, znajomość dat i wydarzeń istotnych dla Ojczyzny. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, starannie wykonali chorągiewki i pokolorowali godło.
ŚLUBOWANIE - „Puk, puk, to ja – mały uczeń pierwszaczek”
31.10.2017W piątek 27.10.2017 r. w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia z okazji ślubowania uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Uroczystość ślubowania odbyła się w auli szkolnej. Na początek uczennica prowadząca uroczystość przywitała uczniów klas pierwszych i wszystkich zaproszonych gości. Następnie pierwszaki zaprezentowały swój program artystyczny. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Najważniejszym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie Pan Dyrektor, przy pomocy symbolicznego ołówka, pasował pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Parchowie. Uczniowie złożyli swoje podpisy w kronice szkolnej i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie Rada Rodziców wręczyła przygotowane prezenty, na które składały się przybory szkolne. Zaproszone przedszkolaki miały dla pierwszaków rożki obfitości ze słodyczami, a koledzy i koleżanki z klas trzecich zakładki do książek i plany lekcji. Pierwszoklasiści serdecznie podziękowali za wszystkie wspaniałości, a rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości ślubowania wręczyli laurki. Na zakończenie uroczystości były pamiątkowe zdjęcia.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy zapału do nauki i samych sukcesów.
TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU
26.10.201724.10.2017 na boisku szkolnym w Tuchomiu odbyły się eliminacje do kolejnej edycji TURNIEJu PIŁKI NOŻNEJ „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”.
W rozgrywkach wzięli udział uczniowie klas piątych i młodsi. Do turnieju zgłosiło się 8 drużyn: 3 drużyny z Bytowa, 3 - z Miastka, 1 - z Tuchomia i 1- z Parchowa. W drużynie z Parchowa znaleźli się następujący uczniowie: Wojciech Wilma, Kacper Bronk, Maksymilian Bronk, Radosław Las, Maciej Marszałkowski, Paweł Baumgard, Kacper Grabowski, Jakub Kiedrowicz, Stanisław Jereczek. Opiekunem i dobrym duchem zespołu był nauczyciel wychowania fizycznego Radosław Warężak.
W wyniku losowania znaleźliśmy się w jednej grupie z Tuchomiem, Bytowem oraz z Miastkiem. Po wyrównanej walce zremisowaliśmy pierwszy mecz z Tuchomiem 1:1, drugi mecz z drużyną nr 3 z Bytowa to pokaz pięknej i fantastycznej gry z naszej strony. Wynik 7:1 mówi sam za siebie. Ostatni mecz w grupie zagraliśmy z bardzo dobrym zespołem z Bytowa nr 2. Przegraliśmy jedną bramką 2:1. Mimo że nasi chłopcy mieli dużo niewykorzystanych sytuacji podbramkowych, mecz podobał się obserwatorom. Ilość zdobytych punktów pozwoliła nam na grę w pierwszej czwórce najlepszych zespołów turnieju. W finale rozegraliśmy jeszcze dwa mecze. Niestety, zmęczenie dało o sobie znać. Nasi chłopcy nieznacznie przegrali, co w ostatecznym rachunku dało nam IV miejsce, najwyższa lokata wśród szkół wiejskich. Cały turniej wygrała drużyna z Bytowa U2, która będzie reprezentować nasz powiat w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim.
Nagrodą dla naszych piłkarzy był okazały puchar, a najlepszym bramkarzem turnieju został ogłoszony Wojciech Wilma z klasy V, który popisał się niesamowitą grą i świetnymi paradami na boisku w stylu Jana Tomaszewskiego. Wojtek za swoją postawę został również uhonorowany pucharem.
„Grzecznym zawsze warto być ”
30.10.2017W dniu 15.10.2017 r. przyjechał do przedszkola w Parchowie teatr „GALAWA” z Krakowa. Przedstawienie nosiło tytuł „Grzecznym zawsze warto być ” . Obejrzały je dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych oraz uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Teatrzyk opierał się głównie na wierszach J. Brzechwy i J. Tuwima oraz na fragmentach bajki „Jaś i Małgosia” Braci Grimm.
WYCIECZKA DO TORUNIA
30.10.201727 września 2017 uczniowie kl. V udali się na wycieczkę do miasta Mikołaja Kopernika. Zwiedzanie Torunia rozpoczęli od seansu w Planetarium. Z zaciekawieniem obejrzeli film pt. „Meteoplanet” , czyli opowieść o niezwykłych warunkach panujących w Układzie Słonecznym. Dowiedzieli się, na których planetach występują miejsca z ekstremalnym wiatrem, ciśnieniem, wyładowaniami czy opadem w postaci diamentowych bryłek. Kolejnym punktem wycieczki był Bunkier Wisła. Piątoklasiści, poruszając się wąskim podziemnym korytarzem, przeżyli „nalot bombowy”. W wyreżyserowanym spektaklu poczuli smak wojny i przeżyli niezapomniane chwile. Pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem M. Kopernika, zabytkowe kamieniczki na Starym Mieście oraz zakup toruńskich pierników – to kolejny punkt wycieczki. Przekroczenie bramy Żywego Muzeum Piernika gwarantowało dwie podróże w czasie. Uczniowie w magiczny sposób przenieśli się do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, z którego uformowali pierniki i w piecu wypiekli toruńskie specjały. Kiedy pierniki wystygły, udali się na wyższe piętro muzeum, gdzie pod okiem artystki udekorowali swoje pamiątki.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
30.10.2017Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą obchodziliśmy 16 października, rozpoczęła się przemówieniem Dyrektora , który powitał wszystkich zebranych, złożył życzenia oraz wręczył kwiaty pracownikom, którzy w tym roku przeszli na emeryturę lub obchodzili swój jubileusz pracy.
Następnie przemawiał wójt naszej gminy – p. A. Dołębski, który życzył nauczycielom dalszych sukcesów w pracy oraz złożył kwiaty na ręce pana Dyrektora – Jerzego Werry.
W dalszej części naszej uroczystości mieliśmy okazję obejrzeć występy naszych młodszych kolegów, czyli klasy V i jej wychowawczyni – p. Zofii Warężak. Uczniowie wprowadzili nas w doskonały nastrój swoimi żartami, piosenkami i wierszami.
Na zakończenie życzenia dalszej owocnej pracy złożył zebranym Samorząd Szkolny w składzie: Dominika Majkowska, Filip Cierzan i Konrad Dułak. Uroczystość zakończyła się wręczeniem róż wszystkim pracownikom szkoły.
Z WIZYTĄ U PANI KSIĘGOWEJ
15.10.2017W piątek 6 października klasa III a wybrała się do Urzędu Gminy w Parchowie w celu przeprowadzenia wywiadu z panią księgową. Pani Barbara Chylewska mimo, że miała wiele pracy przyjęła nas z wielką życzliwością i w bardzo przystępny sposób odpowiedziała na wcześniej przygotowane przez dzieci pytania. Dowiedzieliśmy się m.in., że to trudna i wymagająca wiele cierpliwości praca. Pani Barbara oświadczyła, że gdyby miała wybierać zawód po raz drugi - to również wybrałaby stanowisko księgowej. Świadczy to o powołaniu i pasji do zawodu.
Podziękowania dla Pani Barbary Chylewskiej za miłe przyjęcie!
SZACHY I TENIS STOŁOWY
04.10.2017Dnia 01.10.2017 r. w Półcznie odbył się I Powiatowy Turniej Szachowo – Tenisowy. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły z klas III i IV, którzy zdobyli wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych.
Roksana Grabowska (III b) – I miejsce (kategoria I – III)
Łukasz Wroński (IV b) – I miejsce (kategoria IV – VI)
Adrian Sabisz (IV a) – II miejsce (kategoria IV – VI)
Kacper Błaszkowski – III miejsce (kategoria IV – VI)
Kacper Grabiwski – IV miejsce (kategoria IV – VI)
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
„Święto Pieczonego Ziemniaka”
03.10.2017„Święto Pieczonego Ziemniaka” klas I-III
Dnia 28 września 2017 roku uczniowie klas I-III powitali jesień obchodząc „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Po przybyciu na miejsce przedstawiono uczniom krótką historię ziemniaka oraz za pomocą zagadek sprawdzono ich wiedzę. Po części wstępnej wszyscy uczniowie z przygotowanymi wiaderkami i wielkim zapałem ruszyli na pole, gdzie czekały wykopane przez gospodarza ziemniaki. Dzieci prześcigały się w zbieraniu, a ilość zebranych ziemniaków wzrastała w szybkim tempie. Kolejną atrakcją były konkurencje sportowe. Z ogromną radością i zaangażowaniem uczniowie brali udział w zawodach takich jak: bieg z ziemniakiem na łyżce oraz skoki w workach. Po skończonej zabawie i ogłoszeniu wyników nadszedł czas na najważniejszy punkt programu. Gospodarze zaprosili dzieci na kiełbaski, których smażenie wcześniej nadzorowali. Dzieci z ogromnym apetytem zjadły tą najprostszą potrawę świata. Następnie każdy uczestnik otrzymał „małe co nieco”. Zabawy na świeżym powietrzu były wspaniałą okazją do aktywnego i zdrowego spędzania czasu. Piękna jesienna pogoda i ciekawe atrakcje spowodowały, że wszyscy bawili się doskonale.
Podziękowania dla Państwa Anny, Mirosława i Czesława Paszylk za okazałą pomoc!!!
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
04.10.201729 września 2017 r. już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Poprzez wspólną zabawę, łączyli się z ludźmi na całym świecie,propagowali zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki.W tygodniu poprzedzającym ten dzień uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia, a uczniowie klasy IV sprawdzili czy wszyscy ją dobrze pamiętają, zgodnie z hasłem przewodnim „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W Dniu Tabliczki Mnożenia najlepsi uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w „meczach matematycznych”, a patrole zachęcały wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do sprawdzenia swojej wiedzy.Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.
Gratulujemy Mistrzom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Czy jestem uczniem, czy przedszkolakiem od urodzenia jestem Polakiem
03.10.2017W Zespole Szkół w Parchowie rozpoczęła się realizacja projektu ”Czy jestem uczniem, czy przedszkolakiem od urodzenia jestem Polakiem”, który ma na celu uświadomienie najmłodszym uczniom co to jest ojczyzna, historia, honor, umiłowanie i szacunek do ojczyzny, pielęgnowanie tradycji, języka i kultury.
Cele główne projektu:
- poznanie, podtrzymywanie i upowszechnienie tradycji narodowej,
- kształtowanie postaw odpowiedzialności za siebie, swoją miejscowość i swój kraj,
- wzbudzenie w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu,
- pogłębianie wiedzy historycznej dotyczącej odzyskania niepodległości oraz uświadomienie ograniczeń wynikających z podległości wobec innych.Etapy realizacji projektu:
1.Wrzesień: Co to jest patriotyzm?
2.Październik: Historia, tradycja i wartości narodowe.
3.Listopad: Mała ojczyzna.
4. Listopad: Warsztaty „Narodowe Święto Niepodległości”.
W projekcie wezmą udział wszyscy uczniowie oddziałów zerowych i klas I – III Szkoły Podstawowej w Parchowie, jak również wychowawcy tych grup, nauczyciel historii i informatyki.
Realizacja projektu – wrzesień – listopad.
Koszt projektu – 4841 zł.
Kwota dofinansowania przez Starostwo Powiatowe w Bytowie – 600 zł.