• WIECZORNICA Z MARIĄ KONOPNICKĄ

            29.04.2022

            W piątkowe popołudnie 22 kwietnia uczniowie obu klas IV i V a spotkali się w szkole, aby uczcić 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej oraz pogłębić swoją wiedzę na temat jej życia i twórczości. Nie były to żadne prelekcje ani nudne referaty. Czwarto- i piątoklasiści świetnie się bawili, rozwiązując quizy, rebusy i zagadki. Odbyli również multimedialną wycieczkę po muzeum M. Konopnickiej, które znajduje się w odległych od nas Suwałkach. Jednym z zadań było także wykonanie plastycznej wizualizacji wiersza pt. „Parasol”.

            Podczas krótkiej przerwy uczniowie delektowali się ciastami, które upiekła Mama Igora Kuczkowskiego. Serdecznie dziękujemy!

            Na zakończenie organizatorki p. Anna Kowalska i p. Zofia Warężak wręczyły uczestnikom spotkania drobne upominki.

             

          • TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA POLSKIEGO

            20.04.2022

            W dniach 4-8 kwietnia obchodziliśmy Tydzień Kultury Języka Polskiego. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego, historii, religii i pani bibliotekarka przygotowali szereg konkursów i zagadek.

            W poniedziałek odbył się konkurs „Rymowanki i anagramy”. Młodsi uczniowie musieli znaleźć rymy do podanych wyrazów, natomiast starsi – tworzyli anagramy. Poziom był niezwykle wyrównany. Zwyciężyli: Maciej Benkowski (kl. II b) oraz Roksana Grabowska (kl. VII b).

            Wtorek przebiegał pod hasłem „1 z 10”. Pytania konkursowe obejmowały wiedzę z zakresu ortografii, nauki o języku oraz znajomości wybranych lektur autorstwa M. Konopnickiej,               J. Brzechwy oraz J. Tuwima (kategoria klas IV-V). Zwyciężyła Hanna Klaman z kl. V a, która udzieliła najwięcej poprawnych odpowiedzi.

            W kategorii klas VI-VIII, gdzie pytania sprawdzały wiedzę dotyczącą polskiej literatury i gramatyki, zwyciężyła Alicja Krefft z klasy VII a.

            Środa przeznaczona była dla uczniów klas I-III. Tego dnia wybrani uczniowie starali się jak najładniej przeczytać wybrany fragment utworu. Komisja oceniała płynność czytania oraz interpretację tekstu. W konkursie zwyciężył Mateusz Garski z kl. II a.

            W czwartek w ramach Tygodnia Języka Polskiego dla uczniów klas IV - VIII odbył się konkurs "Wiem, jak to powiedzieć". W pierwszej kategorii: klasy IV - VI - w konkursie wzięło udział 10 osób. Tytuły Mistrza Języka Polskiego otrzymali: Szymon Baran - uczeń kl. IV b oraz Mateusz Marszałkowski z klasy V b. W grupie uczniów klas VII - VIII do konkursu przystąpiło 8 osób. Tytuły Mistrza Języka Polskiego przypadły w udziale Wiktorii Mruk - uczennicy kl. VIII a oraz Zuzannie Mielewczyk z kl. VIII b.

            W piątkowe przedpołudnie czwarto- i piątoklasiści czytali fragment utworu M. Konopnickiej „Na jagody”. Komisja oceniała poprawność, płynność oraz wrażenie artystyczne przeczytanego tekstu. W tym konkursie zwyciężyła Paulina Stencel z kl. IV a.

            Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

          • 82. rocznica ZBRODNI KATYŃSKIEJ

            13.04.2022

             

             

            13 kwietnia br. obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej.

            Na rozkaz Stalina – NKWD wymordowało co najmniej 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej, księży, nauczycieli, urzędników i wielu przedstawicieli innych grup naszego narodu.

            W rocznicę tych wydarzeń przypominamy przemówienie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić 10 kwietnia 2010 roku na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu podczas uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

            Czytaj więcej 

            KATYŃ 

          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY "EMOCJA"         SPRAWOZDANIE Z TRZECIEGO MODUŁU- KRAINA MOCY SŁÓW

            13.04.2022

             

             

            "Świetliczaki" z klasy Ib w miesiącach styczeń - luty zrealizowały kolejny moduł Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Emocja" pt. KRAINA MOCY SŁÓW.

            Cele modułu:

            • - rozwijanie umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwość, wrażliwość na potrzeby innych,
            • - poszanowanie dla odmienności, otwartość i empatia.

            Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania. Realizację modułu rozpoczęliśmy od zaznaczenia na termometrze uczuć swojego samopoczucia przed zajęciami. Wysłuchaliśmy bajki pt. "Bajka o ciepłym i puchatym", zwracając uwagę na ciekawe określenia słów, rozróżniając ciepłe i puchate, jako słowa i zachowania, które lubimy słyszeć od innych oraz zimne i kolczaste, które nas ranią. Następnie wzięliśmy udział w zabawie "Dla każdego miłe słowo”, w czasie której mówiliśmy komplement osobie siedzącej obok. Dużą przyjemność sprawiła dzieciom praca plastyczna pt. „Puchate słowa” na której starali się się narysować "puchate i ciepłe".  Stworzyliśmy wspólnie „Worek dobrych słów”, grupując wyrazy o pozytywnym i negatywnym wydźwięku. Miłe słowa zostawialiśmy, negatywne odrzucaliśmy. Na koniec uczniowie zaznaczyli na emocjometrze swoje odczucia po zajęciach.

            To były miłe, ciepłe i puchate zajęcia!

             

          • KINO W SZKOLE

            13.04.2022

            Uczniowie klasy VI w ramach zajęć pozalekcyjnych obejrzeli nową wersję ekranizacji powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”. Klasa numer 16 tego popołudnia zamieniła się w "salę kinową" a szóstoklasiści wraz z opiekunami - w widzów. Zapach popcornu, kinowej przekąski, roznosił się po całej sali.  Film ten bardzo się im się spodobał.

          • GMINNE ELIMINACJE OTWP

            13.04.2022

            31 marca 2022 po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Turniej odbył się w sali wiejskiej w Jamnie. Organizatorem konkursu był Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Parchowie.

            W eliminacjach gminnych wzięło udział 11 osób ze szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów. Eliminacje składały się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przez naszych uczniów przedstawia się następująco:

            Pierwsza grupa wiekowa (klasy I – IV):

            Jakub Gawin-Hinca (I miejsce)

            Mikołaj Filbrandt (II miejsce)

             

            Druga grupa wiekowa (klasy V – VIII):

            Alicja Krefft (II miejsce)

            Kacper Głodowski (III miejsce)

            Eryk Rompa (IV miejsce)

             

            Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami oraz upominkami. Jakub Gawin-Hinca oraz Alicja Krefft będą reprezentować naszą gminę w powiatowym konkursie OTWP, który tym razem odbędzie się 22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Tuchomiu.

            Uczestnikom turnieju OTWP gratulujemy fachowej wiedzy pożarniczej oraz życzymy dalszych sukcesów.

          • ZWYCIĘZCY POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

            13.04.2022

            Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Wałdowie ogłosiła w marcu powiatowy konkurs plastyczny pt. „Solidarni z Ukrainą”. Celem tego konkursu było wyrażenie sprzeciwu wobec zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę, pobudzenie i rozwój inwencji twórczej uczestników oraz doskonalenie zdolności manualnych i rozwijanie ekspresji plastycznej. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A3.

            Z naszej szkoły czworo uczniów pod opieką pani Zofii Warężak wykonało prace konkursowe zgodnie z regulaminem. Biorąc pod uwagę samodzielność wykonania, oryginalność ujęcia tematu oraz pomysłowość i estetykę pracy, komisja konkursowa nagrodziła prace wszystkich naszych uczniów.

            W kategorii klas I-III Tomasz Gawin-Hinca zajął 3.miejsce. W kategorii klas IV-VIII zwyciężył Hubert Lang, Paulina Stencel zajęła 2. miejsce, a ich kolega z kl. IVa – Jakub Gawin-Hinca zdobył wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.

          • KONKURS „MOJA GRA LOGOPEDYCZNA” ROZSTRZYGNIĘTY

            13.04.2022

            Zwycięzcy konkursu:

            1 miejsce: Przemysław Stencel z grupy 0b (gra „Gorący ziemniak”)

            2 miejsce: Laura Szymoniak z kl. 2b (gra „Odwiedziny u Karolci”)

            3 miejsce: Aleksandra Brzeska z kl.1a

               Tomasz Gawin- Hinca z kl. 2a,

               Szymon Gawin- Hinca z grupy Żabki,

               Julia Gawin- Hinca z grupy Ptaszki,

               Kornelia Kulas z kl.2b

            Wyróżnienia:

            Zofia Sabisz z kl.3b,

            Alicja Matyja z kl.3a,

            Marcelina Majkowska z kl.2b,

             Leonard Szumann z grupy Miśki.

            Wyżej wymienione osoby otrzymają nagrody, które zostaną wręczone po świętach. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za ciekawe gry, które będą wykorzystywane na zajęciach logopedycznych.

            Organizatorzy: Daria Treder, Agnieszka Kakowska i Renata Zander

          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT "W CUDOWNYM ŚWIECIE Z WAMI - NIEBIESKIMI MOTYLAMI".

            07.04.2022

            Uczniowie klasy VI wzięli udział w OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNO – SPOŁECZNYM “W cudownym świecie z Wami – niebieskimi motylami”.

            Projekt skierowany był do uczniów szkół podstawowych i jego głównym celem było poszerzanie świadomości społecznej wśród dzieci i młodzieży na temat autyzmu, kształtowanie właściwych postaw prospołecznych wśród dzieci i młodzieży, wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.

            Szóstoklasiści meldują wykonanie poniższych zadań projektowych:

            1.Przeczytanie i omówienie opowiadania „Czarodziejka”.

            2.Przygotowanie gazetki szkolnej przedstawiającej najważniejsze informacje dotyczące trudności z jakimi zmagają się osoby z autyzmem.

            3.Wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej błękitnego motyla, będącego przewodnim motywem projektu związanego z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

            4.Wykonanie "niebieskiego zdjęcia" uczestników projektu w czasie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

            ZADANIA DODATKOWEGO

            5.Odbycie "Spaceru dla Autyzmu" - przemarszu wokół placówki z niebieskimi elementami.

          • DZIEŃ WIOSNY I DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

            07.04.2022

            21 marca dzieci z naszego przedszkola obchodziły „Pierwszy Dzień Wiosny”. Z tej okazji wszystkie grupy już od rana świętowały jej nadejście. Wszystkie sale przepełniły się kolorami, a na oknach widać kwiaty i motyle, które zajęły miejsce Pani Zimy. Na zajęciach dzieci dowiedziały się jakie są symbole wiosny, śpiewały radosne piosenki, tworzyły prace plastyczne i wykonywały wiele różnych wiosennych aktywności. Wszyscy wyruszyliśmy na wiosenny pochód z Marzannami, aby zgubić je po drodze i odnaleźć piękną Panią Wiosnę. Tego dnia również założyliśmy kolorowe skarpetki, by wspierać osoby chorujące na Zespół Downa.

        • Kontakty

          • Zespół Szkół w Parchowie
          • Dyrektor: dyrektor@zspar.pl
          • SEKRETARIAT SZKOŁY (59) 821-44-67; Telefony wewnętrzne: 24 - KSIĘGOWOŚĆ 28 - PEDAGOG SZKOLNY 27 - FAX Tel. kom. szkoła - 694791419 Tel. kom. przedszkole - 882393530
          • Zespół Szkół w Parchowie im. gen. Józefa Wybickiego ul. Kartuska 19 A 77-124 Parchowo 77-124 Parchowo Poland
          • www.zsp.edupage.org
      • Galeria zdjęć

          brak danych
      • Szanowni Państwo!        
        W rozliczeniu podatku za rok 2023 można przekazać 1,5% na rzecz jakiejś organizacji. Zwracamy się z prośbą o przekazanie Państwa  1,5% podatku na Stowarzyszenie ASERT działające przy Zespole Szkół 
        w Parchowie. Stowarzyszenie zajmuje się pozyskiwaniem środków 
        i działaniami na rzecz uczniów naszej szkoły. 
        W tym roku potrzebujemy pieniędzy na montaż rekuperatora powietrza- systemu wentylacji na szkolną aulę.
        Od kwietnia 2016  mamy status organizacji pożytku publicznego (OPP). Bardzo liczymy na Państwa wsparcie.
        W zeznaniu podatkowym PIT za rok 2023 prosimy 
        o wpisanie naszego numeru KRS 0000022671