NAWIGACJA

 • PIT za rok 2017 nr KRS 0000022671

  Szanowni Państwo!       

   
  W rozliczeniu podatku za rok 2017 można przekazać 1% na rzecz jakiejś organizacji. Zwracamy się z prośbą
  o przekazanie Państwa  1% podatku na Stowarzyszenie ASERT działające przy Zespole Szkół w Parchowie. Stowarzyszenie zajmuje się pozyskiwaniem środków  i działaniami na rzecz uczniów naszej szkoły. W tym roku potrzebujemy pieniędzy na montaż rekuperatora powietrza - systemu wentylacji na szkolną aulę. Od kwietnia 2016  mamy status organizacji pożytku publicznego (OPP). Bardzo liczymy na Państwa wsparcie.

  W zeznaniu podatkowym PIT za rok 2017 prosimy o wpisanie naszego numeru KRS 0000022671

   

 • PRZEDSZKOLIADA

    10 marca 2018 przedszkolaki wzięły udział w bytowskiej Przedszkoliadzie. Pomimo tego, że choróbska się u nas bardzo rozpanoszyły, na olimpiadę dotarło jedenaścioro przedszkolaków i pięć pań. Zabawa była wspaniała - a najważniejsze- zdobyliśmy puchar i I miejsce. Patronat honorowy nad imprezą objął pan prezydent Andrzej Duda.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, którzy dzielnie nam kibicowali.

  FOTOGALERIA

 • OGÓLNOPOLSKI KONKURS LOGICZNEGO MYŚLENIA

   

       9 marca 2018 r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej, w którym wzięli udział uczniowie klas II-III, IV-V oraz VII i II-III Gim. Do udziału w konkursie nie jest wymagane żadne szczególne przygotowanie matematyczne. Wystarczą jedynie umiejętności rozwiązywania zadań logicznych, łamigłówek i rebusów. Ciekawa formuła zadań konkursowych umożliwia trening i rozwój logicznego myślenia, które przydaje się nie tylko w matematyce, ale także na innych przedmiotach wymagających rozwiązywania problemów. Naszą szkołę reprezentowało 36 uczniów, w tym 11 z klas II i III, 14 z klas IV i V oraz 11 z klas VII, II gim. i III gim. Podczas  rozwiązywania zadań konkursowych dzieci musiały wykazać się logicznym myśleniem oraz orientacją i wyobraźnią przestrzenną, dobrą techniką liczenia, sprytem oraz umiejętnością przewidywania. Test konkursowy był testem wielokrotnego wyboru i składał sie z 26 pytań.

  Organizator przekaże wyniki konkursu  do 02.05.2018r.

  Organizator szkolny: Lucyna Szyca oraz Beata Spierewka, Ewa Pyrcha, Anna Mielewczyk, Beata Werra i Mariola Mudyn.

  FOTOGALERIA

 • ZIELONA SZKOŁA

  W dniach 3-4 marca 2018 uczniowie klas IV i V uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego  wzięli udział w zajęciach integracyjnych w ramach Zielonej Szkoły w Wygoninie koło Starej Kiszewy.  Ośrodek jest położony w pięknej okolicy. Na terenie ośrodka znajdują się liczne atrakcje. Posiłki są bardzo dobre i obfite. Korzystaliśmy z całego wachlarza zajęć- terenowych, przyrodniczych, sportowych, było ognisko, gry na świetlicy a także nauka kaszubskiego tańca Kowal. Podczas pobytu opiekowała się nami pani Ilona. Było wspaniale- chętnie pojechalibyśmy tam na dłużej.

  FOTOGALERIA

 • WYJAZD PRZEDSZKOLAKÓW DO KINA ALBATROS W BYTOWIE

           WYJAZD PRZEDSZKOLAKÓW DO KINA ALBATROS W BYTOWIE - Obrazek 1

  Dnia 21 lutego 2018 r. (środa) 5-latki i 6-latki z przedszkola z Parchowa pojechały do kina Albatros w Bytowie na bajkę pt. „Gnomy rozrabiają”. Bajka była pełna emocji. Opowiadała o dziewczynce Chloe, która przeprowadziła się wraz z mamą do starego budynku. Dom skrywał wiele tajemnic. Jedną z nich była osobliwa kolekcja krasnali ogrodowych. Pewnego dnia małe figurki ożywają. Skrzaty okazują się legendarnymi strażnikami, którzy od wieków bronią Ziemi przed istotami z innych wymiarów. Dzielna Chloe, jej kolega Liam i zwariowane krasnale ruszają na ratunek świata…   
           Dzień później tj. 22 lutego 2018 r. (czwartek) 3-latki i 4-latki  z przedszkola z Parchowa wraz z przedszkolakami z Żukówka pojechały  do kina Albatros w Bytowie na bajkę pt. „Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska”.  Ta bajka też przyniosła dzieciom wiele wrażeń. Opowiadała o tym, że w pszczelej stolicy odbyć się miały Miodowe Igrzyska. Maja marzyła, by wziąć w nich udział. Niestety mieszkańcy ula nie zostali na nie zaproszeni. Na domiar złego Cesarzowa żądała oddania połowy miodowych zbiorów na potrzeby sportowców. Królowa była gotowa  pogodzić się z poleceniami przełożonej, ale Maja od dziecka była buntowniczką. A nic nie złościło jej bardziej niż jawna niesprawiedliwość. Wyruszała więc do stolicy, by powiedzieć Cesarzowej, co myśli o niej i jej nakazach. I nawet Guciowi nie udało się jej powstrzymać przed wpakowaniem się w kłopoty. Zuchwałość Mai została ukarana: pszczółka musiała wystartować w zawodach, ale jeśli by przegrała jej ul straciłby całe zapasy na zimę… Cesarzowa nie podejrzewała nawet na co stać tę małą rozrabiakę i paczkę jej wiernych przyjaciół… 
            Po powrocie do przedszkola dzieci były bardzo podekscytowane bajkami. Pełne pozytywnych emocji, radosne wróciły do domów.

   

 • WODNA ELEKTROWNIA "STRUGA" W SOSZYCY

  Pierwszego marca uczniowie kl. II SP udali się na wycieczkę do Wodnej Elektrowni „STRUGA” w Soszycy. Elektrownia Struga jest najstarszą w Europie czynną elektrownią wodna z pracującymi turbinami Francisa. Wiekowa jest również tablica nastawcza z dwiema żarówkami firmy Osram z węglowymi włóknami. Prawdopodobnie są to najstarsze świecące żarówki na świecie. Wiadomo, że elektrownię wybudowano w XVIII w.

  FOTOGALERIA

 • WYCIECZKA DO BYTOWA

  Najmłodsi uczniowie klas pierwszych, uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego, 21 lutego udali się na wycieczkę do Bytowa. Zajrzeli do zamku krzyżackiego i obejrzeli film pt.: „Gnomy rozrabiają”. Wycieczka wszystkim się bardzo podobała i wróciliśmy do domów w doskonałych humorach.

  FOTOGALERIA

 • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

       W czwartek 22.02.2018 r.  uczniowie klas I a i I b naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Pani bibliotekarka przywitała wszystkich uczniów na uroczystości, następnie uczennice klas III przedstawiły część artystyczną, a najmłodsi uczniowie mogli pochwalić się swoją wiedzą na temat bajek.  Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki i chętnie je czytać. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników wielką księgą bajek. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom i słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że od tej pory pierwszaki będą chętnie odwiedzały bibliotekę i poznawały nowych książkowych bohaterów.

  FOTOGALERIA

 • FASCYNUJĄCY ŚWIAT PSZCZÓŁ

           W dniu 20.02.2018 r. klasy I a i b, II i III b wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez mistrza pszczelarstwa. Pan Pszczelarz opowiadał dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza - ubranie, dymkę i ramkę. Skosztowały miodu i pyłku pszczelego. Największą atrakcją był przezroczysty ul, w którym dzieci mogły zobaczyć żywe owady. Na zakończenie każdy otrzymał plaster wosku, z którego dzieci tworzyły świece. Ponadto przygotował dla wszystkich słodką niespodziankę w postaci słoiczka miodu, drewnianego noża do nakładania miodu oraz wręczył certyfikat „Przyjaciela pszczół”. Spotkanie z pszczelarzem było bardzo ciekawe i poszerzyło wiedzę dzieci na temat szeroko pojętego pszczelarstwa.
   

  FOTOGALERIA

 • TURNIEJ SZACHOWY „O PUCHAR WÓJTA GMINY TUCHOMIE”

       W sobotę 17.02.2018 r. nasi młodzi szachiści wzięli udział w Turnieju Szachowym „O puchar Wójta Gminy Tuchomie”. Do Tuchomia pojechała silna reprezentacja naszej szkoły i po raz kolejny pokazała swoje umiejętności zajmując w swoich kategoriach wysokie miejsca. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, medale i nagrody, reszta uczestników rozgrywek otrzymała dyplomy i upominki. Wszystkim gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwa.

  Kategoria Młodzicy:

  I miejsce Adrian Sabisz

  III miejsce Kacper Lubocki

  Kategoria Juniorzy:

  I miejsce Jakub Kiedrowicz

  II miejsce Łukasz Wroński

  IV miejsce Filip Węsierski

   

  FOTOGALERIA

   

 • SPOTKANIE UCZNIÓW III KL. GIMNAZJUM Z DORADCĄ ZAWODOWYM Z PUP W BYTOWIE

       W dniu 24 stycznia 2018 r. uczniowie klas trzecich gimnazjum spotkali się z doradcą zawodowym Panią Agnieszką Wieczorek z Powiatowego Urząd Pracy w Bytowie. Celem spotkania było poznanie zasad funkcjonowania PUP, oraz najważniejszych aspektów dotyczących trafnego wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Uczniowie dowiedzieli się, jakie wsparcie oferuje PUP młodym ludziom wkraczającym na rynek pracy oraz jakie zawody są deficytowe. Wizyta ta pomogła uświadomić młodzieży potrzebę kształcenia i poszerzania własnych kwalifikacji związaną ze wzrostem znaczenia wykształcenia na obecnym rynku pracy. Uczniowie zostali także zapoznani z formami pomocy dla absolwentów takimi jak: dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej, oferty stażowe, prace interwencyjne, roboty publiczne, zasady korzystania i finansowania usług szkoleniowych, dodatek na zasiedlenie.

  FOTOGALERIA

 • SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI ZARZĄDU KOŁA PZW W BYTOWIE

      24 stycznia o godz. 14.15 odbyło się spotkanie członków Szkolnego Kółka Wędkarskiego z przedstawicielami Zarządu Koła PZW w Bytowie, które zorganizował opiekun szkolnego koła – Pan Krzysztof Lang. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom etyki wędkarskiej oraz zachęcenie do jeszcze większego zainteresowania się tym hobby. Po przywitaniu Gości opiekun koła przedstawił zasady współpracy z Panem Piotrem Klukiem - Prezesem PZW w Bytowie oraz pobliskimi dzierżawcami jezior. Przez najbliższy okres uczniowie - członkowie Szkolnego Kółka Wędkarskiego będą spotykać się co czwartek z opiekunem w celu przygotowania do otwarcia sezonu. Zajęcia mają na celu przygotowanie młodzieży do zbliżającego się sezonu wędkarskiego i przypomnienie im zasad wędkowania, zapoznanie z nowym sprzętem, który otrzymali od PZW w Bytowie w ramach „Szkółki wędkarskiej” metodami połowu oraz zachowania nad wodą. Uczniowie przypomną sobie sposoby wiązania haczyków, montowania przyponów na zestawy, wyważania spławików, a także odświeżą wiadomości o wymiarach ochronnych rybi okresach ochronnych. Na zakończenie Prezes PZW w Bytowie zaproponował, aby również w tym okresie wakacyjnym zapisywać młodsze dzieci na „Szkółkę wędkarską”, zdobędą uprawnienia do połowu ryb oraz otrzymają zestawy wędkarskie.

  FOTOGALERIA

 • ZWYCIĘSTWO TREFLA GDAŃSK!

       W poniedziałkowe popołudnie 20-osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły, ucząca się języka kaszubskiego, pojechała na mecz siatkówki do gdańskiej Ergo Areny kibicować Treflowi Gdańsk w starciu z Aluronem Virtu Wartą Zawiercie. „Gdańskie Lwy” pewnie pokonały „Jurajskich Rycerzy” 3:1. MVP (najlepszym zawodnikiem) spotkania, po raz piąty w tym sezonie, wybrany został Damian Schulz, który zdobył też najwięcej punktów spośród wszystkich graczy - aż 19.  Na koniec zgromadzonych w hali 2100 kibiców czekała niespodzianka. Mateusz Mika otrzymał tort z okazji dwudziestych siódmych urodzin.

  Opiekunkami podczas wyjazdu były panie: Lucyna Szyca i Marzena Reglińska.

  FOTOGALERIA

 • BAL PRZEBIERAŃCÓW W PRZEDSZKOLU

             Dnia 26.01.2018 r. w piątek odbył się w przedszkolu w Parchowie BAL PRZEBIERAŃCÓW. Na parkiecie królowały przeróżne postaci z bajek. Odbył się też słodki poczęstunek i dyskoteka. Po imprezie przyjechał do nas teatrzyk z Krakowa, który wystawił bajkę pt. "Świąteczna historia". Po bajeczce przyszedł Mikołaj i rozdał dzieciom prezenty. Wszystkie przedszkolaki czekają z utęsknieniem na kolejny bal.

  FOTOGALERIA

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PARCHOWIE I W ŻUKÓWKU

           Dnia 18.01.2018 r. świętowaliśmy w przedszkolu w Parchowie i w Żukówku Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość w Parchowie rozpoczęła się od JASEŁEK przygotowanych przez dzieci z klas IV A i IV B oraz V uczęszczające na lekcje z języka kaszubskiego. Następnie odbyły się występy wszystkich grup przedszkolnych. Każde dziecko ukoronowało swoją babcię i swojego dziadka własnoręcznie przyozdobioną koroną. Odbyła się koronacja SUPER BABCI I SUPER DZIADKA, wręczono szarfy i berła. Dziadkowie otrzymali również od wnucząt przepiękne portrety, które u niejednej babci i niejednego dziadka spowodowały uronienie łzy wzruszenia. Odbyło się karaoke i zumba dla wszystkich uczestników imprezy. Spotkanie zostało uwieńczone tortem, kawą, herbatą i wręczeniem kwiatów kochanym dziadkom. W Żukówku dzieci zaprezentowały taniec "Babuszki" oraz taniec zbójnicki. Wręczały babciom i dziadkom medale oraz prezentowały zabawy przedszkolne, które u wielu przywołały miłe wspomnienia. Uczestnicy uroczystości zapewnili, że z utęsknieniem będą czekać na kolejne spotkanie.

  FOTOGALERIA PARCHOWO                                 FOTOGALERIA ŻUKÓWKO

 • BAL KARNAWAŁOWY W ŻUKÓWKU

           25.01.2018r. w Żukówku na sali wiejskiej odbył się Bal Karnawałowy. W zabawie brały udział przedszkolaki, absolwenci przedszkola, oraz rodzice. Sala wypełniła się bohaterami znanych bajek. Można było spotkać także Kaszubkę, policjantów, diabełki, clowna, pszczółki i inne zwierzątka. Po przywitaniu i zaprezentowaniu się uczestników balu, dzieci pozowały do grupowego zdjęcia. Następnie panie przebrane za Czerwone Kapturki zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy przy muzyce. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Na zakończenie balu przybył Mikołaj, który rozdał dzieciom prezenty i rozsypało się kolorowe konfetti. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił całym rodzinom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizację balu i zapraszamy na kolejny - już za rok.

  FOTOGALERIA

 • WOŚP - NOWY REKORD - 6751,39 zł !

         Dnia  14 stycznia 2018 roku w Zespole Szkół w Parchowie odbył się kolejny, 26 już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Wyrównywanie szans w leczeniu noworodków”.  Zbiórka pieniędzy zaczęła się wraz ze wschodem słońca - wolontariusze z identyfikatorami,  kolorowymi puszkami i czerwonymi serduszkami  pojawili się na ulicach naszej gminy. O godzinie 17.00 w auli naszej szkoły odbyła się impreza związana z WOŚP. Były śpiewy, tańce, występ kabaretu. Występy na szkolnej estradzie przeplatały się z losowaniem fantów w loterii  oraz kolejnymi turami licytacji. Kto miał ochotę na coś słodkiego i pysznego mógł spróbować wszelkiego rodzaju ciast i ciasteczek przygotowanych przez dzieci i rodziców. Smakowało, bo znikało…! Emocji nie brakowało! Nie zabrakło również  wspaniałych gorących serc! Przyjaciele szkoły nie zawiedli! Dzięki ich życzliwości i hojności udało nam się zebrać rekordową sumę tj. 6751,39zł! (licytacja i  loteria: 4016,60 zł,  kwota zebrana przez harcerki: 389,41zł, patrol – Kamila Cichosz i Wiktoria Wrońska – 239 zł, patrol Jovanna Czerkas i Sandra Szyca 227,68 zł, patrol Laura Zielke i Katarzyna Żywicka: 1322,66zł, Agata Płotka i Aleksandra Bronk: 556, 04zł).

  Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznym finale i tym, którzy umożliwiają  nam coroczne kwestowanie i wspierają WOŚP oraz pomagają nam w sprawnym przeprowadzeniu akcji na terenie szkoły!

 • MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

       W sobotę 13 stycznia uczniowie z klas III i IV, uczęszczający na zajęcia szachowe, wzięli udział w Międzyszkolnym Turnieju Szachowym, który odbył się w Bytowie. Grupa reprezentująca naszą szkołę była bardzo liczna, co świadczy o coraz większym zainteresowaniu grą w szachy wśród uczniów. Nasi młodzi szachiści pokazali się z jak najlepszej strony.     
  W swoich kategoriach zdobyli wysokie miejsca.

  Kategoria Młodzicy:

  Adrain Sabisz – II m., Kacper Błaszkowski – III m., Jarosław Meller – IV m.

  Kategoria Juniorzy Młodsi:

  Łukasz Wroński – IV m., Jakub Kiedrowicz – V m., Anna Matyja – VI m.

  Kategoria dziewcząt:

  Anna Matyja – V m., Roksana Grabowska – VI m., Miriam Czapiewska – VII m.

  Zawodnicy, którzy zdobyli miejsca do 10, otrzymali nagrody rzeczowe, a najlepsi również medale.

  Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Wszystkie wyniki można zobaczyć na stronie:

  http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_161/

 • CHOINKA SZKOLNA

      W piątek 5 stycznia 2018 r. odbyła się w naszej szkole Choinka noworoczna, w której brali udział uczniowie klas IV - VII Szkoły Podstawowej i II - III Gimnazjum wraz z nauczycielami. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy o godz. 17.30. Frekwencja w tym roku dopisała, gdyż przybyło wielu uczniów. Dyskoteka odbyła się na auli przy nastrojowych światłach i wspaniałej muzyce, którą serwował nam Jakub Malek.
      Na początku naszej zabawy mogliśmy podziwiać uczniów w tańcach, do których przygotowywali się przez dłuższy czas. Największe widowisko zaserwowała nam klasa IIIB gimnazjum, która zebrała owacje na stojąco. Tak naprawdę ten występ można nazwać spektaklem muzyczno - teatralnym z efektami świetlnymi. Występy były oceniane przez jury w składzie: dyrektor Jerzy Werra, Agnieszka Kakowska, Magdalena Rekowska, Gabriela Wałdowska. Tancerzy podzielono na dwie grupy wiekowe: klasy IV- VI i II-III gimnazjum, a oceny wyglądały następująco:

  Kategoria I

  I miejsce - klasa V

  II miejsce - klasa VI

  III miejsce - klasa IV b i klasa IV a i b

  Kategoria II

  I miejsce - klasa III b

  II miejsce - klasa VII a i B

  III miejsce - klasa II b

              Następnie uczniowie wraz z nauczycielami bawili się podczas dyskoteki.
  W międzyczasie wszyscy mogli posilić się w stołówce i zjeść słodką bułkę. O godz. 19.00 zawitał do nas Mikołaj, który miał spotkanie z uczniami klasy IV a i IV b, którym rozdał drobne upominki. Wszyscy doskonale bawiliśmy się do godz. 21.00. Potem rozjechaliśmy się do domów. Można śmiało powiedzieć, że dawno w naszej szkole nie było tak udanej zabawy!

  FOTOGALERIA

strona: