• Dysleksja- kłopoty z czytaniem i pisaniem

·        Co to jest dysleksja?

Dysleksja to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Można wyróżnić następujące jej postacie:

,,dysleksja”- trudności w czytaniu połączone z trudnościami w pisaniu,

,,dysortografia”- trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym także błędy ortograficzne),

,,dysgrafia” -niski poziom graficzny pisma (brzydkie pismo)

,,dyskalkulia” – trudności w matematyce (szczególnie w arytmetyce)

·        Czym jest spowodowana?

Dysleksja spowodowana jest zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich współdziałania, uwarunkowanymi nieprawidłową strukturą i funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego. Są to zaburzenia głównie funkcji językowych jak i funkcji percepcyjno-motorycznych, motoryki, uwagi, pamięci, lateralizacji.

·        Kim są dzieci ,,ryzyka dysleksji”?

Są to dzieci z rodzin, gdzie występowała dysleksja z nieprawidłowej ciąży i porodu ,nieharmonijnie rozwijające się z nasilonymi trudnościami w czytaniu (w rocznym przygotowaniu przedszkolnym)

·        Czy dużo jest takich dzieci?

Badania wskazują, że dzieci te stanowią 15%uczniów(ok. 3 uczniów w klasie)

·        Jakie są objawy dysleksji rozwojowej?

Trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole, podczas gdy już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji:

-opóźniony rozwój mowy,

-opóźniony rozwój ruchowy (utrudnione raczkowanie, trudności z utrzymaniem równowagi),

-mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych,

-problemy z czynnościami samoobsługowymi,

-z rysowaniem i pisaniem (brzydkie pismo),

-trudności z rozpoznawaniem rymów,

-trudności z zapamiętaniem nazw ich sekwencji np.. nazw miesięcy, wierszy dłuższych poleceń, tabliczki mnożenia,

-trudności z różnicowaniem głosek podobnych fonetycznie,

-trudności z dokonywaniem operacji na głoskach, sylabach, cząstkach słów,

-błędy gramatyczne, trudności z budowaniem dłuższych wypowiedzi,

-trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych,

-obuoczność, zbyt długo utrzymująca się oburęczność,

-mylenie ręki prawej i lewej,

-nasilone trudności w czytaniu w klasie,,0”i I,

-nasilone trudności w opanowaniu poprawnej pisowni,

-błędy ortograficzne pomimo znajomości zasad pisowni

·        Co robić, jeśli zaobserwujemy u swego dziecka powyższe objawy?

Jak najszybciej zgłosić się do wychowawcy, psychologa, pedagoga szkolnego. Im szybciej dziecko zostanie zdiagnozowane
          i objęte opieką, tym większe szanse, aby zapobiec trudnościom szkolnym lub je zmniejszyć.