NAWIGACJA

 • SPOTKANIE Z DEE DEE I CYGANEM

      W poniedziałek 13 listopada w naszej szkole gościliśmy nietypowych gości - policjantów z Powiatowej Komendy Policji w Kościerzynie i ich współpracowników - psy. Podczas spotkania uczniowie wraz z opiekunami mogli posłuchać prelekcji o pracy psów w Policji.
     Na początku prowadzący uczył, jak należy zachowywać się podczas ataku nieznajomego psa - nigdy nie należy uciekać! To podstawowa zasada podczas takiego zdarzenia. Dowiedzieliśmy się również, że bohaterowie naszego spotkania - owczarek niemiecki - Cygan i owczarek belgijski - Dee Dee, są "pracownikami" komendy już od lat
  i wykonują bardzo odpowiedzialną pracę: szukają narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok oraz ścigają przestępców. Policjant opowiadał o ich szkoleniu, które trwa około 5 miesięcy i polega przede wszystkim na zabawie. Dowiedzieliśmy się również, że szkolenie to kończy się dla zwierzaka egzaminem, który powtarzany jest co roku. Ciekawą informacja dla wszystkich było to, że podczas wykonywania czynności służbowych psy mieszkają w domu swoich opiekunów - policjantów, z którymi pracują. Po zakończeniu służby zwierzęta stają się ich własnością.
       Pod koniec spotkania mogliśmy obejrzeć naszych bohaterów w akcji - psy przeszukiwały walizki i pokazywały, jak wygląda ich praca. Ich starania zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na podsumowanie uczniowie mogli podejść do psów i je pogłaskać. Chętnych oczywiście nie brakowało.

      Spotkanie bardzo się wszystkim podobało. Zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele byli zachwyceni. Zapraszamy ponownie!

  FOTOGALERIA

 • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

         W dniu 10 listopada 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. W szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez wychowawców klas VII -  Panią Mariolę Myszkowską i Izabelę Szwindowską oraz nauczyciela muzyki -  Panią Joannę Szroeder. Akademia rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas VII recytowali wiersze  i śpiewali pieśni patriotyczne, które przybliżyły wszystkim to wydarzenie historyczne. Można było usłyszeć pieśni takie jak: „Rota”, „O mój rozmarynie”, „Piechota”. Chór szkolny po raz kolejny pochwalił się swoimi umiejętnościami, tym razem prezentując utwór napisany przez Józefa Szczepańskiego pt. „Dziś idę walczyć Mamo”.

  FOTOGALERIA

 • GRA TERENOWA

  „Znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest zarówno obowiązkiem jak i wartością, którą ciągle, na nowo, powinna odkrywać szkoła”.

  Uczniowie, którzy biorą udział w projekcie „Czy jestem uczniem, czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem” w dniu 06.11.2017 r. uczestniczyli w grze terenowej, przygotowanej przez uczniów II klasy naszego Gimnazjum, która miała na celu przybliżenie historii Polski w okresie walki o niepodległość. Wzdłuż wyznaczonej trasy na uczniów czekały zadania do wykonania min. zaśpiewanie pieśni patriotycznej, ułożenie puzzli przedstawiających flagę, ucieczka z niewoli. Odwiedzili oni również miejsce pamięci znajdujące się w naszej miejscowości i poznali historię z nim związaną. Podsumowaniem wyprawy był konkurs wiedzowy o niepodległości, a nagrodą lekcja w leśnej szkole i ognisko
  z kiełbaskami. Wszystkim uczestnikom bardzo podobało się popołudnie spędzone w tak aktywny sposób.

  FOTOGALERIA

   

 • "Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”

         

        Uczniowie klas I – III uczestniczyli w warsztatach plastycznych, które zorganizowano w ramach projektu „Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”. Uczniowie klas I i II wykonali wyklejanki z bibuły przedstawiające mapę Polski, dodatkowo powstały cztery piękne plakaty związane z tematem projektu, wykonane przez uczniów klas II. Natomiast trzecioklasiści zrobili kotyliony dla wszystkich uczniów klas młodszych. Z prac została wykonana dekoracja na uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości.

  FOTOGALERIA

 • „Śniadanie daje moc”

      W środę 8 listopada 2017 r., w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, uczniowie klas I – III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Akcja ma na celu zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania. Tego dnia wychowawczynie przeprowadziły pogadanki na temat roli śniadania w diecie, dzięki któremu dzieci mają lepszą koncentrację, siłę i energię do nauki i zabawy, mowa była też o ruchu i o produktach, które nie są zbyt zdrowe. Wszyscy uczniowie, dzięki swoim rodzicom, byli przygotowani do zajęć. Na stołach znalazły się  zdrowe i kolorowe kanapki, owocowe szaszłyki i pyszne soki. Samodzielnie przygotowane śniadanie bardzo wszystkim smakowało.

   FOTOGALERIA

   

 • „Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”

           W ramach projektu pt.: „Czy jestem uczniem czy przedszkolakiem, od urodzenia jestem Polakiem”, który jest realizowany w naszej szkole, we wszystkich klasach I – III i grupach „0” odbyły się zajęcia, które poprowadziła nauczycielka  historii Iwona Kolańska. Podczas pierwszych zajęć uczniowie zgłębiali swoją wiedzę na temat symboli narodowych, okazywania im szacunku, poznali legendy związane z symbolami narodowymi i powstaniem Państwa Polskiego. Drugie zajęcia dotyczyły historii, tradycji i wartości narodowych. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego ważnym przejawem patriotyzmu jest interesowanie się własną Ojczyzną, respektowanie świąt narodowych, znajomość dat i wydarzeń istotnych dla Ojczyzny. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, starannie wykonali chorągiewki i pokolorowali godło.

  FOTOGALERIA

   

 • ŚLUBOWANIE - „Puk, puk, to ja – mały uczeń pierwszaczek”

      W piątek 27.10.2017 r. w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia z okazji ślubowania uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Uroczystość ślubowania odbyła się w auli szkolnej. Na początek uczennica prowadząca uroczystość przywitała uczniów klas pierwszych i wszystkich zaproszonych gości. Następnie pierwszaki zaprezentowały swój program artystyczny. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Najważniejszym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie Pan Dyrektor, przy pomocy symbolicznego ołówka, pasował pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Parchowie. Uczniowie złożyli swoje podpisy w kronice szkolnej i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie Rada Rodziców wręczyła przygotowane prezenty, na które składały się przybory szkolne. Zaproszone przedszkolaki miały dla pierwszaków rożki obfitości ze słodyczami, a koledzy i koleżanki z klas trzecich zakładki do książek i plany lekcji. Pierwszoklasiści serdecznie podziękowali za wszystkie wspaniałości, a rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości ślubowania wręczyli laurki. Na zakończenie uroczystości były pamiątkowe zdjęcia.

  Wszystkim pierwszoklasistom życzymy zapału do nauki i samych sukcesów.

   

  FOTOGALERIA

 • WYCIECZKA DO TORUNIA

        27 września 2017 uczniowie kl. V udali się na wycieczkę do miasta Mikołaja Kopernika. Zwiedzanie Torunia rozpoczęli od seansu w Planetarium. Z zaciekawieniem obejrzeli film pt. „Meteoplanet” , czyli opowieść o niezwykłych warunkach panujących w Układzie Słonecznym. Dowiedzieli się, na których  planetach występują miejsca z ekstremalnym wiatrem, ciśnieniem, wyładowaniami czy opadem w postaci diamentowych bryłek. Kolejnym punktem wycieczki był Bunkier Wisła. Piątoklasiści, poruszając się wąskim podziemnym korytarzem, przeżyli „nalot bombowy”.  W wyreżyserowanym spektaklu poczuli smak wojny i przeżyli niezapomniane chwile. Pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem M. Kopernika, zabytkowe kamieniczki na Starym Mieście oraz zakup toruńskich pierników – to kolejny punkt wycieczki. Przekroczenie bramy Żywego Muzeum Piernika gwarantowało dwie podróże w czasie. Uczniowie w magiczny sposób przenieśli się do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, z którego uformowali pierniki i w piecu wypiekli toruńskie specjały. Kiedy pierniki wystygły, udali się na wyższe piętro muzeum, gdzie pod okiem  artystki udekorowali swoje pamiątki.

   

 • TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU

  24.10.2017 na boisku szkolnym w Tuchomiu odbyły się eliminacje do kolejnej edycji TURNIEJu PIŁKI NOŻNEJ „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”.

  W rozgrywkach wzięli udział uczniowie klas piątych i młodsi. Do turnieju zgłosiło się 8 drużyn: 3 drużyny z Bytowa, 3 - z Miastka, 1 - z Tuchomia i 1- z Parchowa. W drużynie z Parchowa znaleźli się następujący uczniowie: Wojciech Wilma, Kacper Bronk, Maksymilian Bronk, Radosław Las, Maciej Marszałkowski, Paweł Baumgard, Kacper Grabowski, Jakub Kiedrowicz, Stanisław Jereczek. Opiekunem i dobrym duchem zespołu był nauczyciel wychowania fizycznego Radosław Warężak.

  W wyniku losowania znaleźliśmy się w jednej grupie z Tuchomiem, Bytowem oraz z Miastkiem. Po wyrównanej walce zremisowaliśmy pierwszy mecz z Tuchomiem 1:1, drugi mecz z drużyną nr 3 z Bytowa to pokaz pięknej i fantastycznej gry z naszej strony. Wynik 7:1 mówi sam za siebie. Ostatni mecz w grupie zagraliśmy z bardzo dobrym zespołem z Bytowa nr 2. Przegraliśmy jedną bramką 2:1. Mimo że nasi chłopcy mieli dużo niewykorzystanych sytuacji podbramkowych, mecz podobał się obserwatorom. Ilość zdobytych punktów pozwoliła nam na grę w pierwszej czwórce najlepszych zespołów turnieju. W finale rozegraliśmy jeszcze dwa mecze. Niestety, zmęczenie dało o sobie znać. Nasi chłopcy nieznacznie przegrali, co w ostatecznym rachunku dało nam IV miejsce, najwyższa lokata wśród szkół wiejskich. Cały turniej wygrała drużyna z Bytowa U2, która będzie reprezentować nasz powiat w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim.

  Nagrodą dla naszych piłkarzy był okazały puchar, a najlepszym bramkarzem turnieju został ogłoszony Wojciech Wilma z klasy V, który popisał się niesamowitą grą i świetnymi paradami na boisku w stylu Jana Tomaszewskiego. Wojtek za swoją postawę został również uhonorowany pucharem.

 • KONKURS PLASTYCZNY - " JESIENNA KOMPOZYCJA"

    Dnia 24. 10.2017 r. we wtorek w przedszkolu w Parchowie zorganizowano rodzinne spotkanie w ramach konkursu plastycznego pt. „Jesienna kompozycja”. Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem. Powstały ciekawe, kolorowe, płaskie i przestrzenne prace, które przesłano na ogólnopolski konkurs plastyczny pod tym samym tytułem do Samorządowego Przedszkola w Krasnej Brodzie. Czekamy na werdykt. Wszystkich uczestników nagrodzono dyplomem.


  FOTOGALERIA

 • „Grzecznym zawsze warto być ”

    W dniu 15.10.2017 r. przyjechał do przedszkola w Parchowie teatr „GALAWA” z Krakowa. Przedstawienie  nosiło tytuł „Grzecznym zawsze warto być ” . Obejrzały je  dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych oraz uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Teatrzyk opierał się głównie na wierszach J. Brzechwy i J. Tuwima oraz na fragmentach bajki „Jaś i Małgosia” Braci Grimm.

  FOTOGALERIA

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     

         Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą obchodziliśmy 16 października, rozpoczęła się przemówieniem Dyrektora , który powitał wszystkich zebranych, złożył życzenia oraz wręczył kwiaty pracownikom, którzy w tym roku przeszli na emeryturę lub obchodzili swój jubileusz pracy.
        Następnie przemawiał wójt naszej gminy – p. A. Dołębski, który życzył nauczycielom dalszych sukcesów w pracy oraz złożył kwiaty na ręce pana Dyrektora – Jerzego Werry.
      W dalszej części naszej uroczystości mieliśmy okazję obejrzeć występy naszych młodszych kolegów, czyli klasy V i jej wychowawczyni – p. Zofii Warężak. Uczniowie wprowadzili nas w doskonały nastrój swoimi żartami, piosenkami i wierszami.
       Na zakończenie życzenia dalszej owocnej pracy złożył zebranym Samorząd Szkolny w składzie: Dominika Majkowska, Filip Cierzan i Konrad Dułak. Uroczystość zakończyła się wręczeniem róż wszystkim pracownikom szkoły.

  FOTOGALERIA

 • NOWY BUS DLA UCZNIÓW

 • UBEZPIECZENIE NNW

  KRUS:   zasady.pdf

  ERGO HESTIA:   ergo.hestia.pdf

  ubezpieczenie._krok_po_kroku.pdf 

  OPŁATA SKŁADKI TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZELEWEM ELEKTRONICZNYM

   

 • Z WIZYTĄ U PANI KSIĘGOWEJ

         

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   W piątek 6 października klasa III a  wybrała się do Urzędu Gminy w Parchowie w celu przeprowadzenia wywiadu z panią księgową. Pani Barbara Chylewska  mimo, że miała wiele pracy przyjęła nas z wielką życzliwością i w bardzo przystępny sposób odpowiedziała na wcześniej przygotowane przez dzieci pytania. Dowiedzieliśmy się m.in., że to  trudna  i wymagająca wiele cierpliwości praca. Pani Barbara oświadczyła, że gdyby miała wybierać zawód po raz drugi  - to również wybrałaby stanowisko księgowej. Świadczy to o powołaniu i pasji do zawodu.

  Podziękowania dla Pani Barbary Chylewskiej za miłe przyjęcie!

 • SZACHY I TENIS STOŁOWY

  Dnia 01.10.2017 r. w Półcznie odbył się I Powiatowy Turniej Szachowo – Tenisowy. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły z klas III i IV, którzy zdobyli wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych.

  Roksana Grabowska (III b) – I miejsce (kategoria I – III)

  Łukasz Wroński (IV b) – I miejsce (kategoria IV – VI)

  Adrian Sabisz (IV a) – II miejsce (kategoria IV – VI)

  Kacper Błaszkowski – III miejsce (kategoria IV – VI)

  Kacper Grabiwski – IV miejsce (kategoria IV – VI)

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 

 • „Święto Pieczonego Ziemniaka”

  „Święto Pieczonego Ziemniaka” klas I-III

               Dnia 28 września 2017 roku uczniowie klas I-III powitali jesień obchodząc „Święto Pieczonego Ziemniaka”.  Po przybyciu na miejsce przedstawiono uczniom krótką historię ziemniaka oraz za pomocą zagadek sprawdzono ich wiedzę.  Po części wstępnej wszyscy uczniowie z przygotowanymi wiaderkami i wielkim zapałem ruszyli na pole, gdzie czekały wykopane przez gospodarza ziemniaki. Dzieci prześcigały się w zbieraniu, a ilość zebranych ziemniaków wzrastała  w szybkim tempie.  Kolejną  atrakcją  były konkurencje sportowe. Z ogromną radością i zaangażowaniem uczniowie brali udział w zawodach takich jak: bieg z ziemniakiem na łyżce oraz skoki w workach. Po skończonej zabawie i ogłoszeniu wyników nadszedł czas na najważniejszy punkt programu. Gospodarze zaprosili dzieci na kiełbaski, których smażenie wcześniej nadzorowali. Dzieci z ogromnym apetytem zjadły tą najprostszą potrawę świata. Następnie każdy uczestnik otrzymał „małe co nieco”. Zabawy na świeżym powietrzu były wspaniałą okazją do aktywnego i zdrowego spędzania czasu. Piękna jesienna pogoda i ciekawe atrakcje spowodowały, że  wszyscy bawili się doskonale.

  Podziękowania dla  Państwa Anny, Mirosława i Czesława Paszylk za okazałą pomoc!!!

  FOTOGALERIA

 • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  29 września 2017 r. już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Poprzez wspólną zabawę, łączyli się z ludźmi na całym świecie,propagowali zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki.W tygodniu poprzedzającym ten dzień uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia, a uczniowie klasy IV sprawdzili czy wszyscy ją dobrze pamiętają, zgodnie z hasłem przewodnim „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W Dniu Tabliczki Mnożenia najlepsi uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w „meczach matematycznych”, a patrole zachęcały wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do sprawdzenia swojej wiedzy.Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.

  Gratulujemy Mistrzom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

   


   

 • Policja i pies policyjny w przedszkolu

     

   25.09.2017 r. dzieci z Przedszkola w Parchowie i w Żukówku spotkały się z niezwykłymi gośćmi - policjantem - panem Michałem i psem Hillem. Pan policjant zaprezentował umiejętności Hilla, jego reakcję nie tylko na komendę słowną, ale i na gest. Pies na komendę chodził przy nodze, siadał, zostawał, przychodził, kładł się,  jadł, a także atakował.  Dzieci dowiedziały się jak zachowywać się w obecności obcego psa i jaka odpowiedzialna jest praca psa w policji. Hill to bardzo mądry pies. Oprócz tego pan Michał zaprezentował dzieciom strój, wykorzystywany podczas zabezpieczania imprez masowych,  którego przedszkolacy z chęcią przymierzały. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały gadżety odblaskowe.

  FOTOGALERIA

strona: